דרגנועים בחיפה | חלום או מציאות • המטרה לייעל את מערך התחבורה

תוכנית הדרגנועים (צילום: עיריית חיפה)

לראשונה בישראל: תכנית אב חדשנית להקמת מערך דרגנועים בחיפה הוצגה במליאת הועדה המקומית לתכנון ובניה

התוכנית מציעה התוויית רשת משלימה של דרגנועים, אשר ישלימו את שירות התחבורה הציבורית הקיים בעיר.

בין המקומות המוצעים בתוכנית: חיבור מרכז הכרמל לשכונת הדר, חיבור בנייני העירייה לקריית הממשלה וחיבור מתחם שוק תלפיות לרחוב החלוץ ולוואדי סאליב.

תוכנית הדרגנועים (צילום: עיריית חיפה)
תוכנית הדרגנועים – אדריכלות נוף והדמיות: משרד ינון – תכנון יעוץ ומחקר

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם:

מדובר בתוכנית מהפכנית ומתקדמת בתחום התחבורה, לא רק לחיפה אלא לכל הארץ כולה – הצעד הראשון בגיבוש חזון תחבורתי חדש לעיר חיפה. המסר שלנו ברור – הולכי רגל חוזרים להיות במרכז, מהלך המציג שינוי משמעותי ביחס לגישות תחבורתיות רבות בארץ. התכנית מאתרת מיקומים עירוניים לכ- 200 דרגנועים בעיר חיפה, שייבחנו וייבנו בתהליך הדרגתי לצד אזורי התחדשות שונים בעיר, ומתוך מטרה לשנות את המרחב הציבורי, תוך חיזוק השימוש באמצעי תחבורה, ניידות ונגישות מתקדמים יותר.
עינת קליש רותם (צילום מסך: דוברות עיריית חיפה)
עינת קליש רותם (צילום מסך: דוברות עיריית חיפה)

תכנית האב לדרגנועים, שהוצגה אמש (ג’ 8/12/20) במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בחיפה, נולדה כצורך ליצירת אמצעי משלים ל”מייל האחרון” – הנסיעה הראשונה מנקודת המוצא או הנסיעה האחרונה אל היעד הסופי. האמצעי שנבחר להשגת מטרות התכנית הינו הדרגנוע – מהלך מדרגות נעות, המקל על אנשים להתנייד בין אזורים בעלי הפרש גבהים.

תוכנית הדרגנועים (צילום: עיריית חיפה)
תוכנית הדרגנועים – אדריכלות נוף והדמיות: משרד ינון – תכנון יעוץ ומחקר

הקמת מערך הדרגנועים נועדה להשלים את רשת התחבורה הציבורית הקיימת בעיר וכוללת כיום: אוטובוסים, כרמלית, מטרוניות (רכבת קלה), שבילי אופניים ורכבלים, ולהגביר את השימוש בהם, תוך שיפור נגישות אזורים ושכונות משופעות אל מוקדים וצירים עירוניים מרכזיים (איזורי מסחר, תעסוקה, מוסדות ציבור וכו’).

המיקומים שהוצעו במסגרת התוכנית להצבת הדרגנועים נבחנו בין היתר על פי רמת השיפוע בהם, מרחקם מתחנות תחבורה ציבורית ומידת קירבתם לאחד מהצירים המרכזיים או המוקדים השכונתיים בעיר.

כך למשל, הושם דגש בתוכנית על יצירת קישור בין העיר התחתית, הדר ומרכז הכרמל, בשל הצורך בחיבור בין ריכוזים של המוקדים העירוניים, המסחריים והתעסוקתיים בעיר, אשר הקשר הפיזי ביניהם כיום הינו באמצעות כבישים או מדרגות.

באופן זה מציעה התוכנית בין היתר הקמת דרגנועים, אשר יחברו בין מרכז הכרמל לשכונת הדר, בין רחוב שבתאי לוי בהדר לשכונת ואדי ניסנאס, חיבור בין רחוב אל כיאם ומעלה השחרור ליצירת קישור בין בנייני העירייה לקריית הממשלה, חיבור בין מתחם שוק תלפיות לרחוב הרצל ולוואדי סאליב ובין רחוב הגליל לרחוב נתיב חן.

תוכנית הדרגנועים (צילום: עיריית חיפה)
תוכנית הדרגנועים – אדריכלות נוף והדמיות: משרד ינון – תכנון יעוץ ומחקר

כיום ניתן למצוא דרגנועים במספר מדינות ברחבי העולם – בהן ספרד, הונג קונג, פורטוגל, סין ועוד. במדינות אלה הוסיפו הדרגנועים חיוניות לרחובות הסמוכים שאליהם הוצמדו והם משרתים מידי שבוע אלפי אנשים. בנוסף, מהווים הדרגנועים במקומות אלו קטליזטור להתחדשות עירונית, והקמתם הביאה לעלייה משמעותית בכמות הפרויקטים של יזמות מקומית בסביבתם.

כעת, לאחר הצגת התכנית בפני חברי מליאת הועדה המקומית, היא תועלה לאתר “תובנות” לקבלת תגובות והערות הציבור. לאחר קבלה ועיבוד הערות הציבור, תובא התוכנית לדיון נוסף במליאת הוועדה, לצורך קבלת החלטה בדבר אימוצה.

תוכנית הדרגנועים (צילום: עיריית חיפה)
תוכנית הדרגנועים – אדריכלות נוף והדמיות: משרד ינון – תכנון יעוץ ומחקר
הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. יוסי אמר/ה

  נו איפה ההוא הדוקטור שכותב תמיד נגד קליש עכשיו בטח הוא יגיד שמה שקליש עושה זה פשע לעיר חיפה …אבל אם יהב היה עושה כזה תכנית הוא היה אומר שיהב הוא אלוקי העיר חיפה ….קליש היא הראש עיר היחיד בארץ אם לא בעולם שנכנסה ללשכה של העיר אם תכניות מסודרות

 2. דן אמר/ה

  חיפאים הזוים שנים שלא מטפלים במערכת ניקוז (צנרת מתפוררת קוטר קטן ביחס לכמות השפכים) צנרת מים בחלקה מזמן המנדט הבריטי. שלא לדבר על מצב הכבישים והמדרכות וחולמים על מדרגות נעות מי ישא בחזקת המדרגות ועלויות החשמל למבוגרים שביננו אולי עוד זוכרים את המדרגות בבית הקרנות

 3. יריב אמר/ה

  דרגנועים בישראל לא יעבדו כי הם חשופים מדי לואנדליזם, מה גם שהתחזוקה נשמעת יקרה בטווח הארוך במיוחד אם הם לא יהיו מקורים. בנוסף, נראה כי התוואי המוצע יתחרה עם הכרמלית שגם כך לא סובלת מעודף נוסעים. התוואי צריך להיות רחוק מתוואי הכרמלית.
  לטעמי, עדיף שהעיריה תסבסד שאטלים במסלול מעגלי. כדי לעודד הליכתיות צריך קודם כל לפנות את המדרכות, החל ברכבים חצופים שחוסמים את כל המדרכה (אכיפה!) במיוחד בהדר וכלה בפחי אשפה (למה הם לא מוטמנים כמו בב”ש?), כלובי בקבוקים למחזור, ברזי כיבוי אש, תמרורים, שלטי פרסומת ואחרים. הכל בא על חשבון הולכי הרגל וללא רוחב מדרכה מינימלי עגלות תינוקות לא יכולות לעבור. אמנם חיפה מוצלת באופן טבעי יחסית לערים אחרות בארץ (לפחות בחלק מהשכונות), אבל הוספת עצים בגירים (או הצלה מלאכותית) לאורך רחובות חשובה מאוד להליכתיות, כמו גם עוד שירותים ציבוריים.
  אולי לא פחות חשוב, ישנם מספר צירים וצמתים גדולים (דולפין) בחיפה שמקשים על התניידות הולכי רגל וראוי לבנות מעליהם גשרים להולכי רגל.

 4. אייל אמר/ה

  מדרגות חשובות לכושר הכללי של הציבור. מפתח סיבולת לב ריאה, מסייע להורדת משקל.
  זה מדהים שאנשים משלמים אלפי ש”ח בחודש לחדרי כושר ללכת על הליכון וסטפר כשיש מדרגות חינם.
  מחקרים מצאו קורלציה בין קשישים שחיו לגיל מופלג לבין מקום מגורים שהכיל מדרגות רליו ובתוך הבית. כלומר זה מכשיר הכושר האידאלי.

 5. גדס אמר/ה

  נשמעת לי תכנית הזייה. ואני עוסק בתכנון הרבה שנים.

 6. אילן אמר/ה

  בלה……בלה…….בלה……יש בחירות לעיריה בקרוב ?
  חלומות באספמיה. גב’ קאליש לא מבינה שעד שהתכנון והביצוע יושלמו ( אם בכלל ), היא כבר לא תהיה ראשת העיר.
  היא כנראה מבינה ומודה שבמצב הכבישים בעיר, עדיף יהיה ללכת ברגל או לעלות ולרדת במדרגות הנעות.

 7. מיכל אמר/ה

  נחמד דווקא. והמימון לביצוע מאיפה? ממשרד התחבורה? מה האופק היישים של התוכנית

 8. מיקי אמר/ה

  נשמע מעניין רק תדאגו שיהיו גם ⬆️ ⬇️ ושבחורף הם לא יתעקו

 9. יהודית אמר/ה

  תכנית מבורכת.רבות חשבתי שאפשר היה לרדת להדר או העירה פשוט במדרגות נעות במקום לבזבז שעה על אוטובוסים.
  הצליחו במימוש התכנית במהרה!!!!

 10. שמיל אמר/ה

  יש לפחות את הכרמלית סוג של דרגנוע תחתית יעני ” מיני מטרו ” לפחות יש את זה

 11. טוטי אמר/ה

  שתנקה קודם את העיר תגזום עצים תנקה מדרכות .. תרבד כבישים המדרגות מתפרקות אחת אחת. תעשה כיכר בנווה יוסף שם כל מכוניות נוש מקצרות לכביש דורי… תעשי כבר!!!!!

 12. שאדיה אמר/ה

  כל הכבוד לעינת קליש על התוכנית מדרגות מתנעות זה יתרום לתחבורה ולתנועה לציבור ובמיוחד לקשישים אני מסכימה להתחדשות ושיהיה בהצלחה ותודה רבה מחיפה היפה

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור העיר חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו