ויטמין די וקורונה | הקשר בין ערכים תקינים של ויטמין די וחומרת המחלה

ד"ר זינה עדנאן (צילום: כללית)

מומלץ לכלל האוכלוסייה לקחת תוספים או להיחשף לשמש • כך פורסם בדו"ח חדש של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה | מה באמת חשיבותו של ויטמין די, וכיצד הוא יכול לסייע במלחמה במחלת הקורונה?

"לוויטמין די יש ערך מוסף לגוף ולטיפול בקורונה, שכן הוויטמין נקשר להרבה קולטנים על פני תאים בגוף, כולל התאים במערכת הנשימה ובמערכת החיסונית ועוזר בהפחתת סערת הציטוקינים לה אנחנו עדים במחלת הקורונה", מספר ד"ר עדנאן זינה, מנהל המחלקה האנדוקרינולוגית בקריית הבריאות זבולון של כללית, בראיון לחי פה בנושא.

כיצד ויטמין די יכול לסייע בטיפול במחלת הקורונה?

אין ספק שוויטמין די יכול לעזור במחלת הקורונה, כמו שהוא עוזר במחלות אחרות, כמו דלקות בדרכי הנשימה או דלקת ריאות ומחלות אוטואימוניות אחרות. אכן הוכח שביכולתו לעזור במצבים דלקות בדרכי נשימה מחלות ריאה וכן, גם בקורונה. העשרה בתוסף ויטמין די, מיטיבה עם החולים, במיוחד בכל מה שקשור למערכת החיסונית. אנחנו, למעשה יודעים זאת כבר הרבה שנים.

במחלת הקורונה יש מעורבות של המערכת החיסונית וישנה הפרשה של ציטוקינים. אנחנו עדים למצבים של סערת ציטוקינים אצל חלק מחולי הקורונה. מדובר במצב בו מערכת החיסון יוצאת משליטה ומתחילה לתקוף תאים בריאים ולהציף אותם בנוזלי הדם, בחלבונים ובחלקי תאים. הטיפול ע"י מתן תוסף של ויטמין די יש לו השפעה על המערכת החיסונית בכך שהוא פועל כ – immunomodulator, אשר מווסת את המערכת החיסונית ובכך מונע או מפחית את סערת הציטוקינים.

בדיקות CRP הראו כי הקורונה היתה חמורה יותר בקרב קבוצת הנבדקים עם ערכי ויטמין די נמוכים

ויטמין די

מהי חשיבות ויטמין די לתפקוד מערכות הגוף?

עבודות מחקר שבמסגרתן נעשתה בדיקת CRP כסמן  דלקת  בקרב חולי קורונה, העלתה כי קבוצת החולים עם ערכי ויטמין די נמוכים, סבלו מדלקות בעלת חומרה יותר לעומת הקבוצה שקיבלה תוסף ויטמין די וערכי וויטמין ד היו אצלם תקינים.

יחד  עם  זאת, חשוב לציין כי בעבודה אחרת אשר בוצעה בבריטניה לא נמצא קשר בין חומרת מחלת הקורונה לבין הערכים של ויטמין די . כך שאין דבר שהוא מוכח 100%. אבל בהחלט מאוד חשוב לשמור על רמות תקינות של ויטמין די בכלל האוכלוסייה ובמיוחד בקרב מבוגרים או מי שסובל ממחלות כרוניות אשר נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לחלות בקורונה יותר קשה.

ידוע כי ויטמין די הוא ויטמין שחיוני לבריאות העצם. ויטמין די בצורתו הפעילה מעודד ספיגה של סידן ממערכת העיכול ושומר על רמות תקינות של סידן וזרחן בדם ובעצמות, מעודד בנייה של העצם ומפחית את פירוק העצם. מכאן חשיבות מתן התכשיר בקרב נשים עם  אוסטיאופורוזיס.

מחסור בוויטמין די משפיע המערכת הפיזיולוגיה התקינה של השריר והשלד וגורם לרככת, אוסטיאופורוזיס, חולשה וכאבי שירים.

מדוע בישראל, מדינה שטופת שמש, רואים עלייה מתמדת באנשים הסובלים ממחסור בוויטמין די?

הסיבה העיקרית היא החשיפה הלא מספקת לקרני השמש מסוג UV  לצורך יצור ויטמין ד אנדוגני בכמות מספקת מהשמש, ולשם כך צריך להיחשף ללא קרם הגנה. השימוש בקרם הגנה ופחות חשיפה לשמש, הם הסיבה המרכזית.

בתקופה הזאת, עם הכניסה לעונת החורף, הצפי הוא כי רמות הוויטמין די יהיו נמוכות יותר. על כן יש לקחת בחשבון מתן ויטמין די גם בגלל עונת החורף וגם בגלל הקורונה.

ד"ר זינה עדנאן (צילום: כללית)

מה לגבי אנשים עם ערכים תקינים שנוטלים תוסף? האם עלול להיווצר מצב של עודף?

הסבירות לחוות או לסבול מעודף ויטמין די או הרעלה מוויטמין די, היא כמעט אפסית. לא זכור לי, בכל שנות עבודתי כמומחה ברפואה פנימית ואינדיקרונולוגיה, מקרה כזה. המנה  המומלצת בדרך כלל  הינה סביב  1000יחידות. במצבים  עם  רמת  ויטמין D  נמוכה  ניתן לתת מנה יומית של 2000 יחידות   ואף  יותר  בהתאם  לערכים. ניתן לתת כל  המנה אחת לשבוע  אך  לא מומלץ  מתן  מנות ענקיות כל חודש  או  לתקופות ארוכות.

לסיכום:

תוספת ויטמין די היא מבורכת ומקובלת, אך היא לא הוכחה מדעית, כחיונית לטיפול בקורונה. מדובר בנדבך שהוא מעבר לטיפול שניתן. עדיין ישנם חילוקי דעות בנושא, אך כדאי לדעת כי תוספת של ויטמין די אינה מזיקה ובהחלט נחשבת למועילה.

10 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  ויטמין די, זה חשוב וחיוני לגוף.נכון

 2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  יישר כוח לד"ר עדנאן

 3. חנה מורג אמר/ה

  כמו כל דבר שנכנס לגוף. בהמלצת רופא ובמינון המתאים.
  כמו שאמרו רבותינו:" כל הפרזה היא החסרה". בריאות טובה🙏

 4. משה אמר/ה

  ממש לא מובן:
  כתוב מנה של 1000 ללא היחסות האם זו מנה יומית
  מנה של 2000 עם התיחסות שזו מנה יומית
  ופתאום צץ ביטוי "כל המנה אחת לשבוע"

 5. אבי אמר/ה

  אמנם כן, ויטמין D חשוב מאוד כמערכת הגנתית נגד שפעות וקורונה. המנה המומלצת היא 1000 יחידות לכל 10 קילו של משקל האדם, ולא מה שניכתב בכתבה. כמו כן, יש לצרוך ויטמין C, לפחות 2000 יחידות ביום על בסיס קבוע.
  לא ברור מדוע המעיטו בהסברים אלה לציבור כל זמן הקורונה.

  1. משה אמר/ה

   אתה כותב "1000 יחידות לכל 10 קילו" וכמו בכתבה אתה לא כותב האם אתה מתכוון לחישוב יומי, או אחר.
   אם אתה מתכוון לחישוב יומי נראה לי שאתה מגזים בכמות.
   חבל שסמר לא מציגה כאן אינפורמציה בדוקה ולא פחות חשוב ברורה.
   לקחת כמות גדולה מדי יכולה לאורך זמן להוות בעייה.
   לסיכום :
   1.לא הייתי בכלל מסתמך עם מה שכתוב כאן, אלא שכל אחד יפנה לרופא משפחתי.
   2.למיטב ידיעתי יש כל מיני אסכולות ולא כולם סגורים על חישוב אותה כמות יומית מומלצת.

 6. שרה אמר/ה

  יופי של כתבה, כמה פשוט לשמור על הבריאות עם נטילת ויטמין D

 7. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לד"ר עדנאן.

  1. משה אמר/ה

   רפי רפול , הפסקת לקחת ויטמין D?
   כבר כמה ימים לא רואים אותך כאן

 8. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  עיצה קטנה/ התייחסות לגביי הויטמין D. היות ולמרביתיינו בעיקר בגיל השלישי ישנם אי אילו מחלות ברקע, הדבר הנכון ביותר להתיעץ עם רופא המשפחה, שמכיר את התיק הרפואי, יודע מה/ כמה תרופות כל אחד צורך בחודש, רואה לפניו את מגוון תוצאות הבדיקות של המטופל, מתמצא מאד גם בתחום השאלה: כן רצוייה תמיכת ויטמיןC, ומה המינון הרצויי. שנשמר כולנו, ושלא יהיה יותר גרוע. בהצלחה. 👍

לא ניתן להגיב