"מעקב השב"כ הופך לכלי של משרד הבריאות להכנסת אזרחים לסגר"

באגודה לזכויות האזרח ופרטיות ישראל, הגיבו לממצאי דו"ח מבקר המדינה על איכוני השב"כ

והוסיפו, כי האגודה מצטרפת לקריאת המבקר לממשלה, לבחון היטב את הצורך בהמשך השימוש בשב"כ, לחדול לאלתר מהשימוש באמצעי השב"כ ולעבור לחלופות.

יכולות טכנולוגיות של השב"כ בסיוע למשרד הבריאות בחקירות אפידמיולוגיות | בדיקת המבקר

"לכל אורך הדרך טענו שאמצעי השב"כ לא מתאימים למשימה של איתור מגע קרוב"

"לכל אורך הדרך טענו שאמצעי השב"כ לא מתאימים למשימה של איתור מגע קרוב ועתה מבקר המדינה מטיל גם הוא ספק ביעילות איכוני השב"כ לאיתור מגעים של חולים מאומתים, לאור האחוז הנמוך מאוד של חולים מתוך המבודדים (3.5 אחוז)". נמסר מהאגודה לזכויות האזרח ופרטיות ישראל בתגובה לדו"ח מבקר המדינה.

עוד אמרו מהאגודה: "מדאיג לגלות מדו"ח המבקר שהשימוש בשב"כ הולך ומתמסד ובשב"כ מתכוונים להקים מנהלת קבועה וייעודית לצורך איתור מגעים קרובים. מהלך זה מעיד על מיסוד וקיבוע של פעולות המעקב אחר אזרחים, שאמור היה להיות זמני ביותר. נושא נוסף שמדאיג ביותר בדו"ח, הוא העובדה שנחשף כי השב"כ החל לעקוב אחר אנשים עוד לפני החלטת הממשלה להסמיכו, וכי חרף המגבלות הנוקשות שהטיל המחוקק, חלק מהמידע לא נמחק והשב"כ ביצע מעקב גם אחר אזרחים שהם לא חולים ולא היו במגע עם חולה.

מבודדים לא לצורך (צילום מסך: משרד מבקר המדינה)
מבודדים לא לצורך (צילום מסך: משרד מבקר המדינה)

"השב"כ עקב גם אחרי לא חולים"

באשר למספר האנשים שהשב"כ שולח לבידוד (בגל השני נשלחו מעל 750 אלף אזרחים לבידוד בהנחיית השב"כ), אפילו סגן ראש השב"כ הודה בישיבה פנימית, כפי שנחשף בדו"ח, כי בשל חוסר הדיוק של הכלי "כל המשק משלם מחיר כבד והכלי השירותי הופך בעצם לכלי של משרד הבריאות להכנסת אזרחים לסגר."

"לחדול לאלתר מהשימוש באמצעי השב"כ"

אנו מצטרפים לקריאת המבקר לממשלה לבחון היטב את הצורך בהמשך השימוש בשב"כ, וקוראים לממשלה לחדול לאלתר מהשימוש באמצעי השב"כ ולעבור לחלופות. יש כיום מערך קטיעת שרשראות הדבקה אנושי נרחב שמונה 3000 חוקרים, יש אפשרות לעשרות אלפי בדיקות, כולל בדיקות סקר יזומות ויש אפשרות להטמיע בדחיפות טכנולוגיות אזרחיות וולונטאריות לאיתור מגעים, אך רק אם יפסיקו את השימוש במקביל בשב"כ.

תגובה
  1. יצחק אמר/ה

    אני בעד המשך המעקב.
    בכל המדינות הירוקות יש מעקב חובה.

לא ניתן להגיב