׳מיקסום רפואי׳ – תוכנית פעולה לזמן קורונה | דרור צבי באואר

דרור צבי באואר (אלבום פרטי)

הפתרון של מקבלי ההחלטות – סגר! האם יש פתרון אחר?

כל עניין הקורונה מתחיל ונגמר בכך שיש חשש מקריסת מערכת הבריאות. בהתחלה סיפרו לנו שאין מספיק מכונות הנשמה, אז שלחו את המוסד וקנו במחירים אסטרונומיים מכונות הנשמה באיכות מפוקפקת. עכשיו אומרים שגילו שהנשמה מוקדמת דווקא מזיקה, אבל ״טוב שעכשיו יש לנו עודף במחסני החירום״. הטענה החדשה היא לחוסר בצוותים רפואיים, שיביא לקריסת המערכת… הפתרון של מקבלי ההחלטות – סגר!
האם יש פתרון אחר? כמובן. אז בואו נפרט אותו.

"מלחמת קורונה"

כבר תקופה ארוכה שאומרים לנו שאנחנו ב״מילחמת קורונה״ אז אם אנחנו במלחמה, למה לא מגייסים כוחות כמו במלחמה?

יש מחסור בצוותים רופאים במערכת הבריאות הישראלית מיום הקמתה ויש לטפל בה בצורה יסודית, אבל מה אפשר לעשות כרגע? – ״מיקסום רפואי״ גיוס כל הכוחות הרפואיים במדינת ישראל ומיקסום היכולות לטובת הגדלת הקיבולת של כלל המערכת.

במלחמה כמו במלחמה

מה צריך לעשות? העיקרון דומה למצב מלחמה בו כוחות המילואים מחליפים את כוחות הסדיר בפעולות השוטפות שלהם וכך הכוחות הסדירים מתפנים לטובת הלחימה. המילואימניקים תופסים מוצבים וחיילי הסדיר יוצאים לעומק שטחי האויב.

בית החולים בחיפה (צילום: אלי דדון)
בית חולים בחיפה | לתמונה אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: אלי דדון)

ובמקרה שלנו?

 • מיפוי כל גורמי הרפואה בישראל – כל האזרחים שמחזיקים ברישיון רופא בתוקף: חובשים, פרמדיקים, אחים, צוותי עזר, סטודנטים בהכשרה בארץ ובחו״ל, צוותים בהשתלמויות… -הכל!
 • תקני רופאים – שלב א. פתיחת תקנים (גם אם זמניים), לכלל הרופאים שעברו התמחות ויושבים בבית. שלב ב. הכנת תקן רופא בהכשרה שקובע מה הטיפול שיכול כל סטודנט לתת לפי רמת ההכשרה שלו. ככה, במידת הצורך, ניתן לשבץ את אותו סטודנט בתפקיד שיחליף בעל מקצוע אחר שמבחינתו יוכל לעבור לדרגת טיפול אחת מתקדמת יותר.
 • גיוס מאות פרמדיקים ופרמדיקיות צבאיים לשעבר, שהתקן שלהם מאפשר להם להחליף מאות רופאים שההכשרה המקצועית שלהם תאפשר להם להשתלב בטיפול חולי קורונה. הפרמדיק ״תופס קו בקהילה״ והרופא ״יוצא לקרב במלחמת הקורונה בבית החולים״.
 • גיוס מאות חובשים צבאיים שבצבא מבצעים תפקידים רבים שבאזרחות נמצאים במשבצת של אחים ואחיות. החובשים יקבלו את האזרחים שיגיעו למרפאות ויבצעו חבישות/לקיחת מדדים/עירויים, והאחים והאחיות יוכלו לעבור מ״המוצבים״ ל״קרב במחלקות הקורונה״.
 • במערכת הבריאות בישראל יש מאות רופאים ומומחים בכירים בתפקידים משרדיים וניהוליים. זה הזמן לעזוב את האקסלים ולחזור למיון. בנוסף, יש רופאים רבים בהכשרות בבתי חולים בחו״ל. מלחמה? אז כמו במלחמה – הגיע הזמן לשים את הלימודים והניירת בצד ולגייס את אותו כוח רפואי לקרב.
 • בית חולים שדה. בית חולים שדה של ישראל הוא הראשון בעולם שקיבל הסמכה ברמה 3 – הרמה הגבוהה ביותר בעולם, כפי שהכריז ראש צוות הביקורת מטעם ארגון הבריאות העולמי: ״בית חולים שדה הישראלי הוא הכי טוב בעולם". כבר 60 שנה שישראל פותחת בתי חולים שדה ברחבי העולם בזמני משבר. בגולן ישראל הפעילה 5 שנים(!) מ-2013 ועד-2018, בית חולים שדה, עם חדר מיון ומחלקות שונות, מעבדה ניידת, בית מרקחת ואפילו מכונת דימות, שטיפל באוכלוסיות אויב של כ- 200 אלף סורים (!!!). בצוק איתן ישראל פתחה בית חולים במעבר ארז לטובת תושבי עזה, וכן, בזמן מלחמה, כשבתי החולים בישראל מלאים בפצועים מורכבים! ועכשיו, כשאומרים שאין מיטות, לא נפתח בית חולים שדה אחד, שיכול להגדיל את קיבולת המערכת ונשען על רופאים צבאיים.
 • רופאים צבאיים – ניתן לצמצם את כמות הרופאים בבסיסי הצבא שנותנים מענה ראשוני לחיילים ולהחליפם בפרמדיקים צבאיים במילואים. בהכשרת הרופאים נשתמש במחלקות הקורונה ב״חזית״.
 • פורום על של מנהלי בתי החולים- ישראל היא מדינה קטנה וקל מאוד לנייד כוח אדם וחולים מבית חולים לבית חולים. יש לפזר את החולים בכלל בתי החולים תוך ניהול מחלקות הקורונה בראיה כלל ארצית.
 • שימוש נרחב בספקים פרטיים – פעולות רבות שמתבצעות בבתי החולים מתבצעות גם אצל ספקים פרטיים כדוגמת דיאליזה, דימות ועוד. יש להפנות את מקסימום המטופלים לספקים פרטיים, על מנת לשחרר עומס וצוותים רפואיים מבתי החולים.
 • קיצור תקופת בידוד לצוותים רפואיים – כרגע יש למעלה מאלפים צוותים רפואיים בבידוד!!! המכשירים החדשים-"סופיה", שנותנים תוצאה תוך 15 דקות, צריכים לשמש לבדיקת הצוות הרפואי בחצי שעה הראשונה מהודעת קבלת ההודעה המחייבת בידוד! כך הזמן עד לבדיקה השנייה מתקצר וניתן לשחרר צוותים רפואיים מבידוד לאחר תקופה קצרה ביותר! (אם דיפלומטים נמצאים בבידוד של 5 ימים, אין סיבה שצוותים רפואיים יהיו 10-14 ימים יקרים בבידוד).

שינוי תפיסה ויציאה מהקונספציה

מדובר בשינוי תפיסה ויציאה מהקונספציה בה המערכת נמצאת. יש לכך עלויות גבוהות ויהיו גורמים רפואיים בכירים שלא ישמחו ״ללכלך את הידיים״ במקום להישאר במשבצת הנוחה שלהם. כמובן שגם גיוס של אלפי מילואמניקים יפגע בתפקוד המשק ויעלה הרבה כסף, אבל עדיין בחישוב עלות-תועלת, זה עדיף בהרבה. הפגיעה במשק ובחיים תהיה נמוכה יותר ותעלה הרבה פחות מחיסול המשק הישראלי.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

יחזיר את אמון הישראלים

גיוס צבא העם הרפואי למערכה גם יחזיר את האמון של הישראלים ותלכד אותנו מחדש סביב המשבר. רק ע״י מיקסום כלל היכולות שלנו נוכל לעבור את המשבר הזה ולהתקדם קדימה – נלחמים בנגיף ולא מתחבאים מפניו.

דרור צבי באואר (אלבום פרטי)
דרור צבי באואר (אלבום פרטי)

הכותב הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ויחסים בינלאומיים מהאוניברסיטה העברית, תואר שני למשפטנים מבר אילן וסטודנט MBA במנהל עסקים באונ׳ תל אביב.

8 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  גיוס צבא העם הרפואי למערכה. ערבים משרתים בו? חרדים משרתים בו? שוב מציעים שנסכן את חיינו וחיי ילדנו למען הגנה וטיפול במגזרים שבזים לצבא ולמדינה ולחוקיה ובהתנהגות זו צרמו חלק נכבד ממצב החרום הזה? אולי צבא העם יטפל רק במי שמשפחתו והוא שירתו בצבא העם, מה דעתכם?

 2. יפה+לסקר אמר/ה

  לא נראה לי שהגיע הזמן להשתמש בכל הכוחות שיש לנו אבל צריך לחנך לדברים הפשוטים מסיכה מרחק.במקום להביע ככ ביקורת.3יהודים 9000000דעות.

  1. דרור אמר/ה

   היי יפה,

   תודה על התגובה.
   הרעיון הוא לבצע מיפוי של כלל היכולות הרפואיות של ישראל ולהפעיל את הכוח לפי צורך. כמובן שאין סיבה להגיע כרגע למקסימום יכולת אבל כן לדעת מה היכולת המקסימלית ולבצע היערכות על מנת א. לקבל החלטות בהינתן המידע המלא ב. על מנת לקצר זמני הפעלה לפי הצורך. ג. לסגור פערים.

   שאתה מגדיל את קיבולת הטיפול שלך אתה יכול לקחת סיכונים גדולים יותר ולהמשיך להפעיל את המדינה.

 3. תמר וייל אמר/ה

  האם התכנית הזו הוגשה לדרג המקצועי / ממשלתי?
  האם התקבלה תגובה להצעות המועלות כאן?

  1. דרור אמר/ה

   לצערי נכון להיום לא.
   הגיע ליועצים אבל לא עלתה לדיון בקבינט.
   נכון להיום כל פעם נזרק לאוויר סעיף מהתוכנית אבל כל דבר שהוא לא כולל ומקיף וללא מיפוי מקדים של כלל היכולות הוא בזבוז משאבים וזמן.

 4. ירון חנן אמר/ה

  כמומחה לניהול משברים אין לי מחלוקת על עצם הרעיון לתגבר את מערך הבריאות המטפל בחולי הקורונה. אבל אין לזה שום קשר לעניין הסגר ולעניין היציאה הבטוחה והמהירה מהסגר. אמליץ לכם לקרוא כאן בחי-פה את המאמר שכתבתי בדיוק בעניין הזה לפני ימים ספורים.
  מאמרי הגיע כבר לרוב מקבלי ההחחטות בקבינט הקורונה.
  הצעתי מודל אחר שמופעל כבר בעולם בהצלחה ולצערי בכלל שמרנות, איטיות, הערכת מצב חלקית מאד וכשלים נוספים אין פתיחות ליישם את מה שהצעתי, אבל, כמו בהצעות קודמות שפירסמתי בגל הקודם ובסוף יושמו, ברור לי שבסוף יישמו גם את ההצעה שלי. חבל שבינתיים יחלוף זמן מיותר והמחיר יהיה יקר מאד לבריאות, לשלמות הנפשית ולמשק הכלכלי!

 5. ציפי אמר/ה

  המלחמה בקורונה לא דומה ל"מלחמה כמו במלחמה" שבשבילה צריך להעזר בצבא. אין כאן אויב שיורה עלינו טילים, ואין צורך להיכנס לבונקר.
  המלחמה בקורונה צריכה להיות דומה למלחמה בתאונות הדרכים, או כמו במלחמה בשמירה על בריאות הציבור כמו שעשו לאחרונה עם סימון המוצרים המזיקים לבריאות.
  איך המדינה נלחמת בתאונות הדרכים?
  כל אדם מבוגר שרוצה לנהוג ברכב לומד את חוקי התנועה, עובר בחינות ומוציא רישיון נהיגה,
  המדינה חוקקה את חוקי התנועה, סללה כבישים, הציבה רמזורים ותמרורים והנהגים למדו איך לנהוג ברכב ורוב הציבור מציית לחוקי התנועה ונוהג בהתאם לחוקים ולתמרורים. שהרי אי ציות לחוקי התנועה תביא לתאונה, לא?
  לצערנו יש נהגים שעוברים על החוקים, נוהגים תחת השפעת סמים ואלכוהול, לא מצייתים לרמזור עוברים באדום, עוברים על המהירות המותרת וכו',
  מה קורה? יש תאונות, יש הרוגים, יש פצועים קשה שמגיעים לבתי החולים.
  תארו לכם מצב שבכל פעם כאשר כמות התאונות תגדל המדינה תכניס את כולנו לסגר כדי לא לאפשר לנו לנהוג בכביש כדי לא להגדיל את כמות התאונות, כי גידול בכמות הפצועים עלולים למלא את מיטות בתי החולים ולא יהיו מספיק מיטות, מכונות הנשמה, רופאים ומערכת הבריאות תיקרוס. לא הגיוני, נכון?
  לא. איך מטפלים בעברייני התנועה? ע"י דו"חות, קנסות, שלילת הרישיון ואפילו מעצר.
  כנ"ל במחלות אחרות שנובעות מתזונה לקוייה, משרד הבריאות יצא עם נוהל הסימון על מוצר לא בריא, מוצרים שיש בהם עודף נתרן, שומן או סוכר מקבלים סימון אדום. כל מה שצריך לעשות זה להמעיט בצריכת המוצרים המזיקים הגורמים למחלות שיביאו ל"קריסת בתי החולים". זה באחריות הציבור בלבד. לקנות את המזון המזיק או להסתכן במחלות.
  נסגור את המדינה כדי שלא יוכלו לקנות מוצרים שמסומנים באדום?
  יש מה לעשות לפני סגר כדי לשמור על בריאות הציבור.
  כך גם צריך לנהוג בתקופה זו שמחלת הקורונה היגיעה למדינה שלנו.
  יש חוקים פשוטים שהממשלה חוקקה בעזרתם של המומחים ממשרד הבריאות, לעטות מסכה במקום ציבורי, לשמור על הגיינה (זה למדתי כבר מאימי בגיל 3) ולא להתקהל.
  לא צריך סגר, לא צריך צבא, צריך לאכוף את החוקים רק במקום ששם עוברים עליהם. המשטרה נמצאת תמיד בכבישים ותופסת עברייני תנועה, המשטרה לא מחפשת עברייני תנועה על חוף הים.
  ההתקהלות נמצאת במועדונים, אולמות אירועים, שם המשטרה צריכה להיות ולא לעצור מכוניות לשאול לאן נוסע נהג לבדו ברכבו, שם הוא לא מדביק אף אחד.
  כל אחד צריך לשמור על עצמו, בדיוק כמו בכביש, להימנע מתאונות דרכים ולהשתדל לאכול בריא, לעשות פעילות גופנית כדי לא להגיע לבית חולים.
  נא לסגור את הסגר אחת ולתמיד, ולהשאיר את האחריות לנו בני האדם חפצי החיים, רובינו נשמור על בריאותנו בלי סגר.
  ומי שלא ישמור יענש כך או כך, ע"י קנס או מעצר או צרה אחרת.

 6. ששי אמר/ה

  נכון מאד וזו הסיבה שנתניהו כשל ודרדר אותנו עם החלטות הזויות ושקריות. במקום לפעול הוא מעוות ודואג לכיסו ולא למדינה.

לא ניתן להגיב