"שראש העיר תלחם במפעלים לא דרך הילדים שלנו" • הורים לילדי בית ספר דגניה בקריית חיים זועמים

בית הספר דגניה בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר קליש רותם: "בית הספר הסמוך לחוות המכלים יועבר למבנה חלופי במהלך החודשים הקרובים"

בית הספר דגניה בקריית חיים, בתי ספר נוספים ומספר גני ילדים, ממוקם סמוך לחוות המכלים תש"ן. לאחרונה התקבלו דיווחים חוזרים ונשנים מתושבי קריית חיים, אודות ריחות רעים העולים באזור, דבר שהתברר לאחר מכן כדליפה מחוות המכלים דליפה שלא דווחה בעת שקרתה.

תושבי קריית חיים יצאו להפגנה במטרה לדרוש פתרון עבור ביה"ס, שמיקומו לטענתם מסכן את התלמידים.

זעקה זו מתווספת לזעקה המתמשכת לנקות את מפרץ חיפה מהמפעלים המזהמים, המסכנים את בריאות התושבים, ובל נשכח את אסון ביירות שחיזק את חשש התושבים לגבי הסכנה המרחפת מעל המפרץ חיפה כולו.

בעקבות ההפגנות הללו, קיימה ראש העיר קליש סיור בקריית חיים, והודיעה כי תפעל להעברת ביה"ס למתחם חלופי, תוך חודשים ספורים.

מהעירייה נמסר: "הפתרון הנדרש הוא העתקת חוות המכלים, ועל כן לא נוותר ולא נרפה על עד שהחווה תוצא מהמטרופולין ותושבי קריית חיים יוכלו לנשום לרווחה!".תגובות הנוגעים בדבר:


הורי התלמידים:

"שתלחם במפעלים ולא דרך הילדים שלנו" • זהבית בן דוד, מ"מ יו"ר ועד הורים בית ספר דגניה

זהבית בן דוד (צילום: אלבום פרטי)
זהבית בן דוד (צילום: אלבום פרטי)

זה לא פתרון, זה כמו לשים פלסטר על פלסטר, אם יוציאו את הילדים האלה למבנה אחר, שאני לא יודעת איפה יש מבנה אחר שיכיל את כל ה- 250 תלמידים זה לא פתרון, ברגע שהילדים שלנו יצאו משם, זה יהיה ניצחון למפעל תש"ן, והם ימשיכו לעבוד כרגיל בזמן שאנחנו נסבול. גב' ראש העיר היקרה חושבת שמה שהיא תחליט יקרה, הילדים שלנו לא ייצאו מהבית ספר הזה לאף מקום, ואם היא רוצה לעשות משהו, שתלחם במפעלים ולא דרך הילדים שלנו. 500 מטר מבית הספר שלנו יש גני עיירה ועוד שני בתי ספר וכולנו נושמים את אותו האוויר.

"גילינו על הדבר מפוסט מפייסבוק"

ברגע שהילדים יעבור הבית ספר יהפוך לפיל לבן ותש"ן יישארו לנצח, אסור לתת לזה לקרות. הביה"ס מדהים ביופיו ובהתנהלות כלפי הילדים ובלימודים ובנתינה, ולבוא עכשיו ולהוציא את הילדים משם אחרי כל מה שעברו עם הקורונה זה לא יקרה. בנוסף, אף אחד לא פנה אלינו ולא דיבר איתנו, פשוט גילינו על הדבר מפוסט שהעלתה ראש העיר בפייסבוק. אם לא כל בתי הספר לא יושבתו באזור יחד איתנו, גם אנחנו לא נשבית את בית ספר דגניה. כולנו בקרייה נושמים את אותו אוויר זה שאנחנו 200 מטר מהמפעלים ובתי הספר האחרים 500 מטר זה לא משנה. הסכנה היא על כולנו, על כל חיפה והקריות.


התושבים:

"מנסים לפתור בעיה על ידי השתקה" • עליזה ברקן, פעילה סביבתית תושבת קריית חיים

עליזה ברקן

"כתושבת קריית חיים שמעורה בנושאי סביבה וזיהום, אני יכולה לומר שעניין הרחקת בתי הספר ממוקד הזיהום שכיום הוא תש"ן בגלל דליפה של אדי דלק מארבעה מיכלים הוא טוב. אבל אי אפשר לדבר על בית ספר אחד שלצידו ביה"ס רגבים, ביה"ס גורדון, ובאזור כולו יש גני ילדים. שלא לדבר על התושבים שגרים צמוד למיכלים. מנסים כביכול לפתור את הבעיה על ידי סוג של השתקה, זו ההרגשה לפחות.

"פשוט זרקו רעיון"

ההורים בכלל לא יודעים מה הולך לקרות, לא דיברו איתם ולא אמרו להם מה הפתרונות.
כל זמן שאין פתרון סביר, אף ילד לא יצא מבית הספר. נכון שלהעביר אותם אפילו מרחק שהוא קילומטר, יותר טוב מ- 150 מטר, אבל מדובר רק על חלק מהילדים ואני פשוט תוהה לאיזה מקום אפשר להעביר אותם. אני מעבירה בראש מבנים שיש בקריה ולא עולה על דעתי מבנה שיכול להכיל את הילדים באזור. אי אפשר להעביר אחד ואת השאר להשאיר. פשוט זרקו רעיון לאוויר ועכשיו יש ויכוחים.

זה לא יעיל – הזיהום מגיע לכל רחבי הקריה

הזיהום משפיע על כולנו המלחמה שלנו היא בעד הבריאות שלנו נגד תש"ן ואנחנו רוצים שבממשלה יבינו שצריך לפתור את הבעיה ובאופן מיידי לסגור את המיכלים הדולפים. אנחנו נמשיך במחאה שלנו עד שזה יקרה, ואין צורך לעשות העברות כי הזיהום מגיע לכל רחבי הקריה. זה לא יעיל, זה לא מתאים וזה לא סביר. שיחשבו טוב לפניי שמציאים הצעות, במיוחד שההורים לא מעורבים. אני מתכוונת להיפגש עם ראשי הוועדים כדי לחשוב איך ממשיכים עם המחאה".


אנשי מקצוע:

"טווחי הבטיחות בישראל דומים לטווחי הבטיחות בביירות" • ירון חנן, מומחה לניהול סיכונים

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

עלול להיות גרוע מביירות

"יש הבדל בין 150 מ' ל-500 מ', אבל אנחנו מעדיפים שכל המפעלים האלה לא יהיו במפרץ חיפה. כל נושא הדלקים מצטמצם בעולם, ואפילו בדובאי שהבינו שזה שזה לא כלכלי למקד את הכלכלה שלהם שם. ישראל זו המדינה היחידה בעולם שלא קיבלה משום מה את המסר. יש לנו מפעל דלקים אחד באשדוד והוא מספיק. אותי לא מעניין הפער בין 200 מ' ל- 500 מ' אותי מעניין שבאזור מאוכלס לא יהיו בכלל מיכלי דלקים ושום מתקן נזהם ושום מתקן מסוכן.

טווחי הבטיחות שקיימים במדינת ישראל דיי דומים לטווחי הבטיחות שיש בביירות, בעיקר מה שקשור לחומרי נפץ, ההגדרות לא ברורות וגם אם משתמשים בטווחי הביטחון בישראל האסון יכול לקרות. צריך לעדכן לגמרי את טווחי הביטחון, והם צריכים להיות בטווחים של אלפי מטרים ולא מאות מטרים.

לדוגמה בחיפה יש מיכל האטילן, שבו אלפי טונות, והוא נמצא המתחם בתי הזיקוק בכרמל אוליפינים. אם חלילה מיכל כזה מתפוצץ מרעידת אדמה, פצצה וכדומה, הפיצוץ יכול להיות הרבה יותר גרוע ממה שהיה בביירות, וזאת רק דוגמה אחת.

מה שנורא שזה עוד כלום למה שהולכים להביא. הנמל החדש הולך להביא מכולות עמוסות בחומרים מסוכנים, שחלק יהיו במכולות וחלק באוניות והסטנדרטים לגבי אחסון מאוד מקלים ויכולים להביא לאסון.

"צריך בדחיפות להפחית את הכמות ולא להוסיף"

ככל שזה לא מפוקח וככל שזה לא שקוף ואף אחד לא יודע בדיוק מה עם המכולות שיגיעו לפארק המפרץ, ככל ששמים דברים כאלה ללא מידע וללא פיקוח, זה עלול להיות מאוד מסוכן. צריך בדחיפות להפחית את הכמות ולא להוסיף, ומה שאנחנו רואים זה בדיוק ההפך, וזה לא יכול להימשך ככה.

המשרד להגנת הסביבה הוציאו דו"ח של סקר סיכונים שטוען שאין סיכון. אנחנו כתבנו חוו"ד שקוטלת לחלוטין את הסקר, מה עוד שדובר בדו"ח רק על ההיבט התפעולי ולא על מלחמה ולא על רעידת אדמה וכדומה. חשוב לציין שגם בתרחיש התפעולי יש התעלמות מהמון פרמטרים. ועכשיו כל התעשיינים במפרץ חוגגים על זה. זו פשוט שערורייה. בתור אדם שהמקצוע שלו הוא הערכת סיכונים, אני אומר בפה מלא שהסקר שנערך לא מקצועי".

2 תגובות
 1. חנה+מורג אמר/ה

  צודקת עליזה ברקן.
  מאות.ואולי יותר תושבים גרים סביב מפגע זה. ומה איתם?????
  שוב אותה תופעה.
  שליפה, התערבות הקהילה, שינוי החלטה.
  סוף מחשבה המעשה תחילה, כבר אמרנו?

 2. רפי רפול - חסון אמר/ה

  צודקים תושבי קריית חיים.

לא ניתן להגיב