האם הצום בריא? ד"ר דן קרטר-בטור מיוחד ליום כיפור

יום כיפור הקרב ובא עלול להיתפס כהזדמנות הקורצת להיעזר בעיתוי הצום לטובת דיאטה וניקוי גוף לכאורה גם ללא קשר לעניין המסורת. העידן התזונתי החדש, מעורר את השאלה, האם זהו פתרון יעיל? האם צום ומשפחת פתרונות בנוסח ניקוי רעלים, חוקנים וחומרים משלשלים הם הפתרון לבריאות מערכת העיכול והגוף שלנו?

00_דר_דן_קרטר_קרדיט_יחצ.jpgד"ר דן קרטר שובר סטיגמות ומסביר: "צום הוא לא הפתרון להורדה במשקל וניקוי רעלים ! זה היה מקובל אי שם במאה ה-19 ועד היום לא הוכח מדעית" צום קצר לא מפרק שומנים.
במהלך הצום הגוף משיל מעליו את משקל הנוזלים אותם מאבד, אלו שגורמים לנו לטעות ולחשוב שהורדנו במשקל. למעשה, מסביר ד"ר קרטר, "אחרי 24 שעות אנו נוגעים רק בקצה של תחום פירוק השומנים, ובמהלך ה24 שעות הראשונות של הצום מאבדים בעצם ממאגרי הסוכר הטבעיים שלנו". רבים הם אלו שתחושת גאוות הצום מציפה אותם בצאתו של יום כיפור, ומאפשרת להם מצפון נקי ליום שאחרי המלווה בפיצוי אישי. זה בסדר לצום יום אחד בשנה, אך כדי לרזות יש לשמור על תזונה מאוזנת. בנוסף התגלה כי הצום גורם להאטה בקצב חילוף החומרים והוא זקוק למס' ימי החלמה על מנת לחזור לקצב הרגיל. פעולות אלו עשויות רק להביא לעלייה במשקל.

צום אינו תהליך בריא לגוף, הוא איננו המצב הרגיל של הגוף, אנחנו מונעים תזונה ראויה לנו, והגוף יצטרך לייצר אנרגיה "מהרזרבות" ולכן שימוש בו למטרות כמו ניקוי או ירידה במשקל הוא שגוי ולא מומלץ. עם זאת, ישנם מקרים בהם הצום הוא חיוני עבורנו- לפני ניתוח למשל, בו כדאי להעמיס את המינימום האפשרי על הפעולות הטבעיות של הגוף שמאטות ומשתנות בהליך רפואי שכזה. הנכון הוא לאכול באופן מסודר, להקפיד על צריכה של 20-25 גר' סיבים ביום, סיבים מסיסים ושאינם מסיסים ולשתות הרבה בהתאם לכמות הסיבים, לעשות ספורט פעילות פיזית גופנית וכו'.
תזונה נאותה מומלצת
לדברי ד"ר קרטר, יש להעדיף תפריט מאוזן. יש מקום להמעטה יזומה בצריכת מזון מהיר ורווי שומנים. הקפדה על צריכה יומית מספקת של מים עשויה לעזור משמעותית לשמירת תחושת שובע. יתר על כן, יש לבדוק כי מירב הסיבים אותם אנו צורכים הן סיבים "מסיסים במים" שנותנים -בשפה מקצועית- נפל ליציאות. הסיבים מהסוג השני- שאינם מסיסים, גם הם בריאים אך עד גבול מסוים. כשיעברו אותו עשויים לגרום לתחושת אי נוחות, נפיחות, גזים וכאבים. לא כדאי "להעיר" את הגוף בצריכה מוגברת של קלוריות לפני וגם אחרי הצום. מומלץ לאכול מאכלים קלים לעיכול למשל עוף במקום בשר אדום, פחמימות מורכבות, ירקות, סיבים ושתיה מרובה כדי להימנע מתחושת אי נוחות, נפיחות וגזים- במיוחד למי שסובל מבעיות כמו עצירות.

שיטות של ניקוי רעלים היו מקובלות במאה ה-19 ועד היום לא הוכחו מדעית
ניקוי רעלים באמצעות חוקן על צורותיו, הם למעשה אותה הגברת בשינוי אדרת. אחדים פונים לחוקן הביתי, אחרים פונים למכון ייחודי המעניק טיפולי חוקן ושטיפות מעיים עמוקות ויסודיות באמצעות החדרת נוזלים בלחץ בטמפרטורת הגוף דרך פי הטבעת וריקון הפסולת דרך צינור נוסף. לדברי ד"ר קרטר, גם שיטות אלו וגם שיטות ניקוי רעלים אלטרנטיביות באמצעות תכשירים כמו מיצי חיטה וכו' לא הוכחו מדעית. ניקוי מעיים עלול להוות סכנה רפואית ועשוי לגורם לזיהומים ולפגיעה במעי עצמו.
חשוב להבין, כי בדרך כלל הגוף שלנו לא זקוק לפעולה יזומה על מנת להפטר מרעליו. הכבד, הכליות ומערכת העיכול הינם האיברים הממונים על התפקיד החשוב הזה, וברוב המקרים, הם עושה עבודה מצוינת.
חלק מהחומרים משלשלים הופכים את המעיים לעצלות.
עצירות עשויה להיות מלווה בבעיות שונות כמו כאבי בטן, נפיחות ופיסורות. הפתרון יכול להגיע מכל מיני כיוונים- טבעיים ותרופתיים. רבים בוחרים בפתרון פשוט לכאורה- חומר משלשל, שעשוי על הדרך, להוריד גם כמה קילוגרמים מיותרים, או להפטר מהארוחה האחרונה מבלי לספוג אותה בגוף, הלוא כך?
לא. שימוש ממושך בחומר משלשל עלול ליצור בעצמו נזקים בריאותיים. כמו התדלדלות חומרים חיוניים בגוף כמו ויטמינים ומלחים, התייבשות, פגיעה בפעילות המעיים שמביאה אותם להיות "עצלות" והתפתחות תלות במשלשל. למעלה מכך, כ-83% מהמשתמשים בחומרים משלשלים רואים בהם פתרון קצר טווח ולא מספק. וגרוע מכך- חומרים משלשלים ידועים כממכרים.
איכות החיים של מי שסובל מעצירות נפגעת מאוד. הצום אינו פתרון פרקטי לסובלים מעצירות מכיוון שכשלא נכנס אוכל לגוף אין פעילות מעיים ולכן לגוף אין צורך בהוצאתו.
יש פתרונות לעצירות כרונית
לאלו שסובלים מעצירות כרונית ישנם פתרונות חדשים מהתנהגותיים ועד למתקדמים יותר כמו למשל הפתרון החדש- תרופה חדשה שמהווה פריצת דרך בתחום ואושרה לא מזמן לשימוש בארץ בנשים- רזולור, הניתנת במרשם על ידי רופא המשפחה או הרופא המומחה. התרופה מווסתת את פעולת קולטן הסרוטונין במעיים ובכך מביאה לתנועתיות ומשחזרת את תפקודם התקין בדומה לפעולה הסרוטונין המייצר בגוף בריא באופן טבעי את הקולטן ומביא לתנועה . כך למעשה רזולור מניעה את מערכת העיכול. מנגנון זה, להבדיל מפעילות המשלשלים, מביא את המעיים תנועתיות טבעית, לא מאולצת, ושלא נובעת מלחץ בלתי נשלט על המעי אלא מתהליך ביוכימי מווסת. את הרופא ניתן לקבל במרשם רופא.

לא ניתן להגיב