ניצחון לעובדים הסוציאליים • הסכם פורץ דרך

הפגנת העובדים הסוציאלים (צילום: חנא נחאס)

מעל שבועיים של שביתה – סוכם על מתווה סיוע

מעל שבועיים שבתו העובדים הסוציאליים ויצאו להפגנות רבות משתתפים, כדי להשמיע את זעקתם הכואבת והמוצדקת על תנאי העסקתם הבלתי אפשריים.
בחי פה, פרסמנו ידיעות על כמה וכמה הפגנות שהתקיימו בחיפה, וליווינו את מאבקם העיקש וחסר הפשרות אודות המאבק הזה.

לאחר שנים של מחדל קשה וכואב, כשעובדים הסוציאליים מועסקים בתנאים קשים, הן כלכלית והן מבחינת תנאי עבודתם, ושעליו משלמים מחיר אנשים רבים כ"כ – העו"סים עצמם וגם אלה הזקוקים להם, היום התבשרנו, כי הפעם, הזעקה הזו, סוף סוף נשמעה.

ההפגנות נמשכו עד אתמול בערב, כשעובדים סוציאליים מכל רחבי הארץ, רבים הגיעו מחיפה ומטירת הכרמל, שהתאספו אמש בהמוניהם, להפגנת ענק בכיכר רבין בת"א.

הפגנת העו"סים אתמול בת"א (צילום: איגוד העו"סים)
הפגנת העו"סים אתמול בת"א (צילום: איגוד העו"סים)

העובדים הסוציאליים שבים לעבודתם

שר האוצר, ישראל כץ, שר הרווחה, איציק שמולי, יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, סיכמו על מתן מענה ייחודי לאוכלוסיית העובדים הסוציאליים ובכך ישובו העובדים הסוציאליים לעבודה סדירה

ההפגנה אמש (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)
ההפגנה אמש 21/7/20 (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

עיקרי הסיכום

הסיכום כולל מענה מידי לנושא מוגנות העובדים הסוציאליים, התחייבות לפתרון ארוך טווח במסגרת דיוני התקציב הן למוגנות והן לשכר, ופתרון זמני על מנת להביא להעלאת שכרם בשנה הקרובה

להפחית מקרי אלימות

שר האוצר ישראל כ"ץ, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים בהסתדרות ענבל חרמוני, סגן שר האוצר יצחק כהן, הממונה על השכר קובי בר נתן והממונה על התקציבים שאול מרידור, סיכמו הלילה (ג' 21/7/20) על מתווה סיוע במסגרתו יוקצה סכום ייעודי לטובת מתן מענה בתחום מוגנות העובדים הסוציאליים, במטרה להפחית את מקרי האלימות כלפיהם; והגדלת חלקיות משרה ומתן מכסת שעות נוספות במטרה לסייע למילוי השורות; התמודדות עם העומס הקיים וכמובן העלאת שכרן. עובדות ועובדים שיקבלו תוספות אלו, יקבלו גם מענק חד פעמי שישולם בשתי פעימות בחודשים אוגוסט וינואר.

דיון מיידי ברפורמה כוללת

כמו כן סוכם כי הצדדים יחלו באופן מיידי בדיונים על רפורמה כוללת בשכר העובדים הסוציאליים שתצא לדרך בחודש יולי 2021.

שבים לעבוד

בוועידת צירי איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים אושר הבוקר ההסכם ובכך הם שבים לעבודתם הסדירה.

השר ישראל כץ (צילום - ירון כרמי)
השר ישראל כץ (צילום – ירון כרמי)

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני מברך על סיום שביתת העובדים הסוציאליים. כפי שהבטחתי לא נשאיר אף אחד לצד הדרך. אני מלא הערכה למסירותם של העובדות והעובדים הסוציאליים ותרומתם לחברה בישראל בתקופה קשה זו . אני מודה לרה״מ, שאישר את העלאת המתווה שסוכם לאישור הממשלה ולשר הרווחה ויו"ר ההסתדרות וליושבת ראש הארגון ענבל חרמוני שלקחו חלק בגיבוש הפתרון. סיכמנו על צעדים היסטוריים שישנו את מעמד העובדים ויאפשרו להם להמשיך בעבודתם המסורה בתנאים ההולמים את חשיבות המשימה שנטלו על עצמם."

מחאת העובדים הסוציאליים, צומת מת"ם
מחאת העובדים הסוציאליים, צומת מת"ם חיפה

שר העבודה והרווחה איציק שמולי: אני מצדיע לעובדים הסוציאליים בהנהגת ענבל חרמוני על מאבקם העיקש ושמח שעלה בידינו לתת מענה לדרישותיהם הצודקות. מול האתגרים החברתיים הקשים, שרק הועצמו בקורונה, זוהי יחידת העילית המצטיינת שלנו; כולנו מחויבים לטפח אותה ולתת לה את מלוא התמיכה בתנאי העבודה ובמוגנות. אני מודה לשר האוצר, שגילה כאן רגישות חברתית אמיתית, ולאנשי משרדו, ליו"ר ההסתדרות, על העמידה האיתנה והנחושה, ולבני גנץ על הגיבוי המוחלט שהביאו לכך שבמאמץ משותף הצלחנו להביא לפתרון המיוחל. העובדים הסוציאליים יקרים לי ואמשיך לתמוך בהם לאורך כל הדרך.

סגן שר האוצר, יצחק כהן: "העובדות והעובדים הסוציאליים נמצאות בחזית היום יומית עושות עבודה חשובה מאוד במסירות אני שמח שהגענו להסכמות איתן ושהן יוכלו לחזור להמשיך לעשות את עבודתן בשכר הוגן ובצורה בטוחה. אני מודה לכל השותפים להסכם שלקחו חלק בגיבוש ההסכם. זו אכן בשורה."

הממונה על השכר, קובי בר נתן: "ההסכם אליו הגענו צפוי לשפר את שכרן של העובדות והעובדים הסוציאליים, לסייע בעומסים הרבים במערכת ולהבטיח את ביטחונם של העובדים. ברצוני להודות לכל מי שפעל במטרה להגיע להסכם החדש"

הממונה על התקציבים, שאול מרידור: "אני שמח שהצלחנו להגיע להסכם שמיטיב עם העובדות הסוציאליות בעת הזו ויביא לא רק לשיפור שכרן אלא גם יבטיח את ביטחונן במהלך עבודתן. אני רוצה להודות לשר האוצר, שר הרווחה, סגן שר האוצר, הממונה על השכר וצוותי המו"מ על שפעלו לילות כימים במטרה להגיע להבנות ולסיום השביתה."

האתגר האמיתי עוד לפנינו

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד: "עשינו צעד משמעותי כדי לטפל בעוול אך האתגר האמיתי עדיין לפנינו. לעובדות ולעובדים הסוציאליים תפקיד חשוב בהגנה על חוסנה של החברה הישראלית, בייחוד בתקופת המשבר הנוכחי. העלייה בפניות לשירותים הסוציאליים ולבריאות הנפש, היא עדות נוספת למצוקה הגדולה שהגיעה לכל שכבות האוכלוסייה.

ההסכם החדש עוזר להבטיח את זכויותיו של ציבור עובדים מסור שעושה לילות כימים כדי להושיט יד לכל האנשים שזקוקים לכך. יישר כוח ליו"ר איגוד העו"ס בהסתדרות, ענבל חרמוני, ולכל השותפות והשותפים למאבק על הנחישות ועל האחריות שהפגינו לאורך הדרך. תודה לשר האוצר, שר העבודה והרווחה וסגן שר האוצר על שיתוף הפעולה ועל הפתיחות שגילו כדי לגבש את ההסכמות. סולידריות וגילוי אחריות ימשיכו לסלול את דרך היציאה מהמשבר".

מחאה עו"סים (צילום: עו"ס איריס יוזף, המחלקה לשירותים חברתיים עיריית טירת-כרמל)
מחאה עו"סים (צילום: עו"ס איריס יוזף, המחלקה לשירותים חברתיים עיריית טירת-כרמל)

הסכם פורץ דרך

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים בהסתדרות, ענבל חרמוני:
"מדובר בהסכם פורץ דרך. אני גאה בעובדות/ים על מאבק נחוש ומלא השראה, ומודה ליושב ראש ההסתדרות, מר ארנון בר-דוד, על העמידה האיתנה והבלתי מתפשרת לצידנו. הערכתי ותודתי לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, מר איציק שמולי, על תמיכתו במאבק ובדרישותינו, ופועלו לקידום הסכם, למן היום הראשון, ולשר האוצר מר ישראל כ"ץ וסגן שר האוצר מר יצחק כהן על מעורבותם עד להצלחה. תודתי גם לצוות במשרד האוצר על היכולת לגשר על הפערים ולקחת חלק ביצירה משותפת של שינוי במקצוע העבודה הסוציאלית בישראל. למען העו"סיות, למען הפונים לשירותים החברתיים ולמען החברה הישראלית כולה".

מדינה שלמה ידעה

אבי נחמני
אבי נחמני

אבי נחמני, עו"ס ופעיל חברתי אמר לחי פה:

לאחר שלושה שבועות של מאבק עיקש אנו שמחים על ההסכם שנחתם עם משרד האוצר. מדינה שלמה ידעה לאורך כל ימי השביתה שאין צודק יותר מהמאבק שלנו. לא היה מנוס מלהשבית את מערכת הרווחה. לא ביקשנו להדליק משואה ושלא ימחאו לנו כפיים מהמרפסת. אלא הכרה ושכר ראוי בהתאם למעמד ולהשכלה שלנו.
אנו ניצבים בפני אתגרים חברתיים גדולים בפרט נוכח משבר קורונה ואין מועד טוב יותר לחזק אותנו העו"סים הנמצאים בחזית.
ההסכם הזה עושה צדק איתנו ועם המקצוע שלנו. היום מדינת ישראל נתנה תקווה לעתיד המקצוע ואני מברך על כך.
3 תגובות
 1. יאיר אמר/ה

  עם כל מה שהובטח להם ולטעמי מגיע להם יותר!
  הם העומדים בחזית – הם הלוחמים למען אילו שלא יכולים להביע את עצמם או מנועים מכך .
  מגיע לסקטור הזה ויותר!

 2. אנונימית אמר/ה

  מגיע להם יותר… כל הכבוד לכל מי שהפגין לכל מי שתמך לכל מי שהוא חלק מהדבר המדהים הזה שנקרא רווחה. זכינו..

 3. אייל אמר/ה

  ימשיכו להפקיר קשישים למות בביתם כפי שקרה ב-6 מקרים בחודשיים האחרונים בחיפה… גופות קשישים נרקבות חודשים בהפקרות מוחלטת..
  ועל ההפקרות יקבלו על כך תוספת מאמץ ותקנים

לא ניתן להגיב