אצטדיון הכדורגל בחיפה: חדש מול ישן

לפניכם ערכתי כמה השוואות,תמונות מקוריות.
1407310698325.jpg

אצטדיון ק.אליעזר.
מיקום חיפה, ישראל
נפתח 24 בספטמבר 1955
נסגר 14 במאי 2014
בעלים אתו"ס
קבוצות ביתיות מכבי חיפה
הפועל חיפה
מספר מושבים 14,002

היסטוריה
האצטדיון הוקם בשנת 1955 כתרומה של איגוד הפועלים האיטלקי. בעבר הכיל כ-17,000 מקומות ישיבה, אולם לעתים הצטופפו ביציעים גם כ-20,000 צופים‏‏‏[1]. לאחר שינויים מבניים ובטיחותיים הוקטן מספר המושבים ל-14,000.

המגרש נמצא בבעלותה של עיריית חיפה וממוקם ברחוב צה"ל 16, בשכונת קריית אליעזר שבעיר התחתית. האצטדיון מנוהל על ידי חברת אתו"ס בראשות מרק קיזהנר. למרות שהוא משמש כמעט באופן בלעדי למשחקי כדורגל, יש בו מסלול אתלטיקה, מה שמרחיק את הצופים מכר הדשא ומקשה על הצפייה והעידוד. כמו כן, רק שני יציעים באצטדיון מקורים.

המשחק הראשון שנערך בו היה הדרבי בין מכבי חיפה להפועל חיפה ב-24 בספטמבר 1955, בו ניצחה מכבי חיפה 4:1. במשחק נכחו כ-6,000 צופים. עד אז שיחקו שתי הקבוצות באצטדיון קריית חיים הנמצא בצפון העיר.

התוצאה הכי גבוהה שהושגה באצטדיון הייתה במשחק שנערך ב-24 במאי 1988, בו ניצחה מכבי חיפה את קבוצת מכבי תל אביב בתוצאה 0:10.

בתחילת שנות ה-2000 הותקנו באצטדיון שערים אלקטרוניים אותם ניתן לעבור באמצעות הצגת כרטיס מגנטי המוענק למנויים או חברי מועדון מכבי חיפה, או באמצעות הצגת כרטיס עם ברקוד.

האצטדיון אינו עומד בקריטריונים האירופיים לארח משחקים במסגרת ליגת האלופות. בפעם הראשונה בה העפילה מכבי חיפה למפעל, היא שיחקה בקפריסין בגלל המצב הביטחוני הרעוע. בפעם השנייה, ההגבלה באה לידי ביטוי כשאירוח היריבות נעשה באצטדיון רמת גן שכן עומד בקריטריונים.

יציע ג' של האצטדיון הפך לשם נרדף לגרעין האוהדים האדוק של מועדון הכדורגל מכבי חיפה.

לאחר 59 שנים בהן היה קיים, אצטדיון קריית אליעזר הוחלף על ידי אצטדיון סמי עופר שנבנה במבואות חיפה ובנייתו הושלמה ב-2014. עם המעבר לאצטדיון החדש, קריית אליעזר יהרס ובמקומו יבנו בתי מגורים. אתו"ס החליטה למכור מזכרות מהאצטדיון בדמות פיסות דשא, מושבי פלסטיק, דגלי הקרן ופריטים נוספים מהאצטדיון‏[2]. ב-14 במאי 2014 נפרדה מכבי חיפה רשמית מהאצטדיון באירוע חגיגי שכלל גם משחק ליגה בו סיימה חיפה בתיקו 2-2 עם מכבי תל אביב. השער האחרון שנכבש באצטדיון היה של ערן זהבי, שחקן מכבי תל אביב.

חלוקה ליציעים
אזור שער תכולה
א' 1 1003
א' 2 1283
א' אח"מים (כבוד) 548
א' 4 1528
א' 5 866
א' 5א' 721
א' 5ב' 831
ב' 6 466
ב' 7 807
ב' 8 475
א' עיתונאים (חלק מהכבוד) 52
ג' 9 834
ג' 10 850
ג' 11 944
ג' 12 958
ג' 13 1082
ג' 14 754
סה"כ 14002
בצידו הצפוני של האצטדיון, בין יציע 1 ליציע 14, אין יציעים – האצטדיון בנוי בצורת ח' ולא מוקף מכל צידיו מה שמהווה חיסרון אקוסטי.

1407310811433.jpg
אצטדיון סמי עופר
מיקום חיפה, ישראל
אבן יסוד 2009
נפתח 2014
עלות הבנייה כחצי מיליארד ש"ח
בעלים עיריית חיפה
משטח דשא
אדריכל KSS ומשרד האדריכלים מנספלד-קהת
קבוצות ביתיות מכבי חיפה
הפועל חיפה
מספר מושבים 30,800
ממדי משטח 68X105
קואורדינטות 32°47′00″N 34°58′00″E
אתר האצטדיון

אצטדיון סמי עופר הוא אצטדיון כדורגל הממוקם במורדות הדרומיים של חיפה, בסמוך לפארק מתם, ומכיל כ-30,800 מקומות ישיבה. האצטדיון, אשר בנייתו הושלמה בשנת 2014, משמש כמגרשן הביתי של קבוצות מכבי חיפה והפועל חיפה. האצטדיון נקרא על שם איש העסקים סמי עופר שתרם לבנייתו. איצטדיון סמי עופר שבר את שיא המנויים של מכבי חיפה נכון ל4/8/14 נקנו מעל ל13,000 מנויים.[דרוש מקור]

תכנון
סמי עופר הינו האצטדיון הראשון והיחיד בישראל, שבו כל היציעים מקורים, 360 מעלות מסביב לכר הדשא. הקמת האצטדיון בוצעה על ידי החברה הכלכלית לחיפה. תכנון האצטדיון בוצע על ידי משרד האדריכלים הבריטי KSS Group בשיתוף משרד האדריכלים הישראלי מנספלד-קהת.

האצטדיון שנבנה בהתאם לתקני UEFA / FIFA, הינו מהמתקדמים באירופה. כר הדשא ממוקם במפלס מינוס 15 מטר ממפלס הכניסה, כדי להבטיח זוויות צפייה אופטימליות מכל מושב באצטדיון והקירבה בין היציעים לכר הדשא יוצרת חווית צפייה שטרם נראתה באצטדיונים בישראל. 25,800 מקומות הישיבה הינם ביציעים הצפוני, המזרחי והדרומי. היציע המערבי בנוי משש קומות ובו 5,000 מקומות ישיבה, חדרי הלבשה, תאי עיתונאים, מועדוני הקבוצות ומועדוני הכסף, הזהב והיהלום וכן 36 תאי צפייה פרטיים.

האצטדיון תוכנן באופן שיתאים פונקציונלית למשחקי כדורגל ברמה אירופאית, אירוח הופעות ומתן תמיכה לוגיסטית לשטחי המסחר המצויים בחזית המערבית של האצטדיון. לשם כך נבנה מתחת ליציע המערבי כביש שירות באורך של כחצי קילומטר בתוך מנהרה, על מנת לתת מענה בימי משחק לכניסת האוטובוסים עם שחקני הקבוצות עד לחדרי ההלבשה שלהם, ללא צורך במגע עם הקהל. כביש השירות ישמש לצורך העברת ציוד הגברה ותאורה לכר הדשא ולצורך הקמת במה לעריכת הופעות ענק ואירועים המוניים. תשומת לב רבה בתכנון, הוקדשה לנוחות הצופים ולסטנדרטים גבוהים של המתקן עצמו. בהתאם להנחיית החברה הכלכלית לחיפה, הוקמו באצטדיון יותר תאי שירותים לנשים מאשר לגברים (בסהכ 415 תאי שירותים ו-330 משתנות) על מנת למשוך יותר נשים ומשפחות לאצטדיון ולאפשר חוויית צפייה ובילוי באצטדיון לכל המשפחה.

טכנולוגיה
בין אמצעי הטכנולוגיה של האצטדיון החדש, קיימת מערכת טלוויזיה במעגל סגור, המרכזת 220 מצלמות שיכסו את האצטדיון, בהן מצלמות 29 מגה פיקסל אשר הינן המצלמות המתקדמות ביותר בעולם, שיאפשרו זיהוי פנים של הקהל כך שניתן יהיה לזהות צופים בעייתיים ולהרחיקם מהאצטדיון באופן מיידי. לשם בטיחות הצופים, תתקיים באצטדיון הפרדת קהלים בין הקבוצה הביתית לקבוצה האורחת כבר משלב ההגעה לאצטדיון, דרך רכישת כרטיסים מופרדת והפרדה בין היציעים. מערך שיטור נרחב עם אמצעי זיהוי מתקדמים, חדר שליטה ובקרה ואפילו תחנת משטרה עם תאי מעצר שנבנו בתוך האצטדיון.

שני מסכי תוצאות ענקיים הותקנו באצטדיון, כל אחד במשקל 12 טון ובגודל של כ-72 מ"ר (כשטח רצפתה של דירת 3 חדרים ממוצעת) שיהיו הגדולים מסוגם בישראל והראשונים שיחוברו למערכת ניהול משחק מאושרת ע"י UEFA. המערכת מיועדת להקרנת התוצאות, מהלכי המשחק, שמות השחקנים, שידורים חוזרים של שערים, נתונים סטטיסטיים וסרטוני תדמית ומידע של הקבוצות המשחקות.

באצטדיון סמי עופר ניתן יהיה לרכוש כרטיסים גם ללא ארנק. תשתית האצטדיון, ערוכה להטמעת מערכת "כרטיס חכם" ואפליקציות לרכישה באמצעות טלפונים סלולאריים (כגון cash-free), שישמשו במקום תשלום בכסף מזומן. ה"כרטיס החכם" והאפליקציות ישמשו לרכישת כרטיסים ומנויים למשחקי כדורגל, אירועי ספורט ולמופעים שיערכו באצטדיון ולרכישה בחנויות המתחם, ובמזנונים שבאצטדיון.

שטחי המסחר
הקומפלקס המסחרי הכולל 20,000 מ"ר של שטחי מסחר, בילוי ובידור – הנמצא בחזית המערבית של האצטדיון, הינו בבעלות החברה הכלכלית לחיפה. המתחם המסחרי יכלול את קומפלקס בתי הקולנוע הגדול בחיפה ובצפון בשטח של כ-10.000 מ"ר בתוספת שטח של כ- 7,000 מ"ר, המיועדים למסחר, מסעדות, בתי קפה וברים. בתוך האצטדיון, הוקמו כ-3,000 מ"ר של שטחים להשכרה לקבוצות הכדורגל, לרבות לפעילויות משלימות. בשטח זה, נבדקת אפשרות להקמת מוזיאון ספורט, מועדוני כדורגל של מכבי חיפה והפועל חיפה ומרפאת ספורט.

היציע המערבי
5,000 מקומות ישיבה ביציע זה, הבנוי משש קומות.

בקומה הראשונה – 4 חדרי הלבשה ל- 4 קבוצות. חדרי שופטים ומאמנים, חדרי משקיפים וחדרי בדיקות סמים. חדרי ההלבשה של הקבוצות הביתיות מכבי חיפה והפועל חיפה כוללים גם חדרי סאונה, ג'קוזי ואמבטיות קרח והינם הגדולים ביותר מסוגם באצטדיונים באירופה.
בקומה השניה – חדרי עבודה לעיתונאים ואולם לתדרוכים ומסיבות עיתונאים.
בקומה השלישית והרביעית – מועדוני כסף, זהב, יהלום ומועדון הנשיאים לאירוח אח"מים.
בקומה החמישית – 36 תאי צפייה פרטיים לכ- 360 איש בקומת ה- SKYBOXES
בקומה השישית – מרכז פיקוד ותאי צילום ושידור. המושבים ביציע המערבי משודרגים ומאפשרים חווית צפייה נוחה יותר, כניסת VIP ואירוח באולמות ממוזגים רחבי ידיים בהם ניתן לערוך מחוץ לימי המשחק אירועים וכנסיים יוקרתיים.
ביציע זה קימים שטחים להפעלת מטבחים, עבור חברי המועדונים.

היציעים הצפוני, המזרחי והדרומי
25,800 מקומות ישיבה קיימים בסך הכל ביציעים הצפוני, המזרחי והדרומי. בנוסף, קיימים ביציעים אלה 18 מזנונים וקיוסקים הכוללים כ- 130 מטר אורך דלפקים. 415 תאי שירותים ו 330 משתנות פרוסים בשטח. באצטדיון יש יותר שירותים לנשים מאשר לגברים.

גג האצטדיון
31 עמודי ענק בצורת האות האנגלית – V, במשקל 91 טון כל אחד. קונסטרוקציית הגג עשוייה מפלדה במשקל של 2,750 טון. קירוי הגג המוזהב הינו בשטח של כ- 27,000 מ"ר. זוהי קונסטרוקציית הגג הגדולה ביותר שנבנתה בישראל. צוות של 16 איש עבדו על הקמת הגג לאורת תקופה של שנה וחצי, כשהם תלויים בין שמיים לארץ על מנופים וחבלים מיוחדים.

גשר לאורך הגג
רכיב בעל משמעות באצטדיון, הינו גשר לאורך הגג (cat walk) באורך של כ- 400 מטר. על הגשר כ-200 פנסים לתאורת הדשא. באצטדיון קיימת תשתית לשידורי משחקים בטכנולוגית תלת מימד שעדיין לא נכנסה לישראל, רמקולים של מערכת ההגברה בעוצמת שמע של 107 דציבל.

כר הדשא
כר הדשא הינו בשטח של 9 דונם ומתחתיו קיימת מערכת השקיה וניקוז המחוברת אל מאגר מים לשימוש חוזר. קירוי הגג בהיקף של 360 מעלות יוצר באצטדיון מיקרו אקלים ייחודי שלא קיים מחוצה לו. על כר הדשא מותקנים חיישנים המשדרים ברציפות 24 שעות ביממה את נתוני האקלים: טמפרטורה, לחות, כמות אור ורוח ובהתאם לתנאי האקלים מופעלות מכונות לתאורת שמש מלאכותית שנרכשו בחו"ל ומצויות באצטדיונים המובילים בעולם.

כביש מתחת לאצטדיון
כביש השירות של האצטדיון שארכו כחצי קילומטר, הוקם בתוך מנהרה מתחת ליציע המערבי. רוחבו 6 מטרים וגובהו 5.5 מטר. הכביש משמש לכניסת קבוצות הכדורגל בהפרדה מהקהל, לכניסת אח"מים מאובטחים וכמו כן להפקות אירועים המוניים על כר הדשא ושימוש לוגיסטי לשטחי המסחר בחזית האצטדיון.

קומפלקס מסחר, בילוי ובידור
בחזית האצטדיון יופעל מרכז מסחרי לפנאי בידור ומסחר ובו 20,000 מ"ר שטחי מסחר, מסעדות, בתי קפה, חנויות ספורט ומסעדות. כמו כן, מתוכנן מתחם בתי קולנוע הגדול בצפון ובו 24 אולמות חדישים.

שטחי חניה
אצטדיון סמי עופר נבנה מתוך תפיסת הפעלה של הגעת קהל באמצעות תחבורה ציבורית, כמקובל באצטדיונים מתקדמים בעולם. להחלטה תרמו מיקומו בסמוך לתחנת אוטובוסים מרכזית ותחנת רכבת. בצמוד לאצטדיון קיימים 1,550 מקומות חנייה שהינם בהיקף האצטדיון, לשימושם של מנויים בתשלום. בנוסף, קיימים 6,500 מקומות חניה בשטחים עוטפי אצטדיון, במרחק הליכה של עד 7 דקות מהאצטדיון.

פסל השלום הבינלאומי
ברחבת החזית המערבית של אצטדיון סמי עופר הוצב 'פסל השלום הבינלאומי', שניתן במתנה לחיפה מהעיר התאומה שנחאי במסגרת 20 שנה לכינון היחסים הדיפלומטים בין ישראל לסין. הפסל, של רב האומן הסיני יאן יואן נוצר בסין והוא מציג נערה הפורסת ידיה לצדדים ומעל ידה השמאלית מתעופפת יונה. הפסל שגובהו 16 מטרים, שוקל 40 טון ועשוי מפלדת אל-חלד.

גישה ותחבורה ציבורית לאצטדיון
כביש 4 בחזית המערבית של האצטדיון.
כביש 2 והיציאה הדרומית של חיפה.
תחנת רכבת ומרכזית חוף הכרמל במרחק של כ- 10 דקות הליכה מהאצטדיון.
תחנה של המטרונית מתוכננת בחזית הצפונית של האצטדיון.
היציאה הדרומית של מנהרות הכרמל בסמוך לאצטדיון.
בניית האצטדיון
הנחת אבן הפינה לבניית האצטדיון התקיימה בשנת 2009 והקמתו החלה כעבור שנה. על פי הסכם שנחתם בין השותפים להקמתו, התחייבה עיריית חיפה להשלים את בנייתו ברבעון הראשון של שנת 2013, אולם השלמת הפרויקט התעכבה. אצטדיון סמי עופר יחליף את אצטדיון קריית אליעזר המיושן, שנבנה בשנת 1955. האצטדיון תוכנן בהתאם לדרישות אופ"א דרגה 4. בתוכנית המקורית האצטדיון נקרא "קרית הספורט חיפה" והוא אמור היה לכלול מגרשי אימונים, אולם רב תכליתי ובריכת שחייה לצד מרכז בילוי וקניות, אולם בסופו של דבר, נבנו האצטדיון ומתחם המסחר בלבד. בניגוד לאצטדיון קריית אליעזר, נבנה האצטדיון ללא מסלול אתלטיקה, דבר שאיפשר את הקמת היציעים קרוב לכר הדשא. גובה הגג המרבי במערב הוא 53.04 מטר מעל לפני הים ובמזרח 45.99 מטר.

האצטדיון הוקם בהשקעה של כחצי מיליארד שקל. ההקמה מומנה על ידי עיריית חיפה, טוטו, חלק מההכנסות ממכירת הקרקעות בקריית אליעזר ותרומת של איש העסקים סמי עופר.

ב-17 ביוני 2014 קיבל האצטדיון אישור סיום בניה רשמי (טופס 4).[1]

חלוקת המושבים
אזור יציע תכולה
צפוני 101-109
201-212 8,153
משפחות צפוני 110-113
213-217 2,064
מזרחי 114-118
218-222 4,703
משפחות דרומי 119-122
223-227 2,064
דרומי 228-234
238-234 4,938
דרום מערבי (יציע אורחים) 129-132
235-240 3,215
יציע הכסף 301-304
309-312 3,324
יציע הזהב 401-403
408-410 1,202
יציע היהלום 404-407 285
עיתונאים (חלק מיציע הכסף) 306-308 180
סה"כ 30,128

תמונת פנורמה מהיציע הצפוני באצטדיון

2014-08-06_10.48.50.jpg
החדש והישן

לא ניתן להגיב