חזון המדרגות היבשות של חיפה – חייבים לחשוב יותר במאונך!

מדרגות חיפאיות (צילום: ד"ר יריב שגיא)

התנועה האנכית בחיפה

בעיר חיפה יש מאות גרמי מדרגות ציבוריים, כמה וכמה שבילים בוואדיות, כמעט שני רכבלים וכרמלית אחת. כל זה מוביל אותי למסקנה המתבקשת שהתנועה האנכית בחיפה חשובה לא פחות מהתנועה האופקית.

מיהו חיפאי – זה שעולה או זה שיורד במדרגות?

המדרגות החיפאית הן נכס עירוני ממדרגה ראשונה. החוויה של טיול במדרגות צופנת בחובה גילוי של נקודות תצפית בלתי צפויות, הכרות עם בניינים ואנשים שונים ומשונים והזדמנויות למסע היסטורי החובק מאות שנים. גרמי המדרגות מייצגים לטעמי לא רק תפיסה נכונה של תכנון עירוני אלא משקפים גם רעיון חברתי. רעיון המתבטא בהעדפה בולטת של תנועה רגלית המקרבת את האדם אל שכנו ואל נוף העיר שלו. מה גם שנושא התנועה הרגלית חזר לאופנה ובגדול! 

מדרגות ושלטים (צילום: ד"ר יריב שגיא)
מדרגות ושלטים (צילום: ד”ר יריב שגיא)

המדרגות באג’נדה החיפאית נכון להיום

נראה שהחשיבה של השלטון העירוני הנוכחי ביחס למדרגות היא חשיבה תשתיתית במהותה השמה דגש מצומצם בלבד על ערכן התרבותי. לאור זאת יזם השלטון בחיפה שתי תכניות עיקריות. הראשונה עוסקת בעידוד פיתוח של מסחר לאורך כמה גרמי מדרגות בודדים בעיר. המסחר יתבצע בבניינים הנושקים למדרגות אשר יקבלו אפשרות להשמיש את חלליהם למסחר. לצורך כך גם הועברה בשנה שעברה בקשה למשרד הפנים להנחה משמעותית בארנונה לעסקים הפוטנציאליים אך היא טרם אושרה. התכנית השנייה עוסקת בהקמת דרגנועים (מדרגות נעות) לאורך כמה גרמי מדרגות ספורים אחרים. גם במקרה זה מדובר ברעיון הנמצא עדיין בשלבים מוקדמים מאוד. 

מדרגות ושלטים (צילום: ד"ר יריב שגיא)
מדרגות ושלטים (צילום: ד”ר יריב שגיא)

“הקבוצה להחייאת מדרגות חיפה” (חפשו אותנו בפייסבוק)

במהלך מסעות המדרגות שלי בחיפה אני נחשף שוב ושוב אל עליבותם של מרבית גרמי המדרגות הציבוריים בעיר. גם מצב התחזוקה של מסלולי המדרגות הממותגים כמסלולי תיירות, אינה מוסיפה לנו שום כבוד. מצב זה גרם לי להבין שעל אף שתכניות העירייה מדברות על שינוי מסוים במצב, הרי שהן מתייחסת רק אל מספר קטן מאוד של גרמי מדרגות בעיר – אז מה עם כל היתר? נוסף לכך, קידום התכניות הללו תלוי בתקציבים ענקיים שאינם נמצאים בהישג ידה של העיר נכון להיום (כ-6.5 מיליון ₪ לדרגנועים בלבד).

אז במקום להתבאס החלטתי לעורר את קהילת אוהדי המדרגות של העיר, ולהניע אותה להחייאת תרבות המדרגות החיפאית. אני בטוח שעם תקציב זעום בהרבה מהמוצהר בתכניות העבודה של העיר, ובסיוע מתנדבים והרבה רצון טוב נצליח להוביל שינוי רחב הרבה יותר. 

מדרגות לגן עדן! 

אז מה עושים מחר בבוקר? קודם כל יש לדאוג לכך שיהיה מיפוי ראוי של כל גרמי המדרגות הציבוריים בעיר. המיפוי צריך להיות לא רק גאוגרפי, אלא ראוי שיתייחס גם למצבן הפיזי של המדרגות, קיום עזרים נלווים כמו מעקות בטיחות, מצב התאורה והשילוט, מצב ניקיון וכד’. לאחר שיהיה בידינו מיפוי מתאים, צריך לחשוב ברצינות על הרחבת מפת מסלולי המדרגות הממותגים לעוד אזורים בעיר תוך יצירת מפות, שילוט ומיתוג מתאימים.

חלק מגרמי המדרגות יזכו גם לשדרוג רוחני. מכירים את גן-סיפור בחולון? אז למה שלא יהיו מדרגות-מספרות בחיפה? הרי ניתן לשזור בכל גרם מדרגות שני סיפורים! אחד עבור העולים ואחד עבור היורדים. לאורך גרמי מדרגות אחרים ניתן לספר את סיפורה של העיר, לפזר משחקים המותאמים למדרגות, להציג את נופי העיר – וזוהי רק ההתחלה.  

מדרגות ושלטים (צילום: ד"ר יריב שגיא)
מדרגות ושלטים (צילום: ד”ר יריב שגיא)

המדרגות בחיפה הן הרבה יותר מתשתית

בנוסף להנגשה נוחה, הייתי רוצה שהמדרגות החיפאיות יספקו מקום לפעילויות רבות ומגוונות לאוכלוסיות השונות בעיר. אם נצליח להתייחס אל גרם המדרגות החיפאי גם כאל פארק, מרכז פעילות קהילתי, אטרקציה חינוכית, מתקן ספורט ועוד, אז אנחנו בהחלט בדרך הנכונה. אבל חשוב מכל שהמדרגות יהיו נגישות הרבה יותר עבור החיפאים עצמם. זה הרי חלק מה-DNA שלנו.  

הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. מתכנן מעליות אמר/ה

  מה דוקטור לפסיכולוגיה מבין במדרגות,דרגנועים ומעליות?
  אגב ישנן גם מעליות אלכסוניות ולא רק אנכיות.

 2. ארוין אמר/ה

  כדאי שתלמד את אתר האינטרנט שמרכז כל המידע https://hirom.info/

 3. אייל אמר/ה

  הרעיון לדרגנועים הועלה לראשונה לפני עשור ב”חיפה בלוג אורבני” על בסיס מיזם דומה שקיים בהונג קונג.
  באותו בלוג גם מוסבר למה הרכבל הנוכחי בצ’ק פוסט הוא מיזם כושל ובעייתי. הרעיון של מערך דרגנועים בין האוניברסיטה לטכניון דרך היער זה גם מסלול תיירותי זול בהרבה מתפעול רכבל. מהצ’ק פוסט לטכניון אפשר היה לסמן נת”צ פשוט בכביש דורי נתיב ימין בשעות העומס בבוקר ואחה”צ. אוטובוס עושה את המסלול מהר יותר מרכבל הגונדולות שמוקם. שווה קריאה:
  http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/1542044
  לגבי גרמי המדרגות: מצנע הבטיח לנו שהגנים הבהאים יאפשרו הליכה רציפה מהכרמל למושבה, וזה התברר כישראבלוף. הם סגרו את אפשרות המעבר דרך הגנים וגם סירבו להקים מדרגות פתוחות לצד הגנים. יהב לא נגע 15 שנה באף גרם מדרגות, הזנחה מוחלטת. בקפה דה מרקר עלה הנושא של מירוץ מדרגות ונישליס ג’וניור הפיק במליון שקל לשנה את מירוץ המדרגות שהיה בעייתי כי חלק מהן צרות ושבורות. אפילו המרוץ שהיה כמעט מוצלח לא שכנע את יהב להשקיע בשיקום המדרגות מעבר לארוע היחצ”ני של המרוץ.
  מי שרוצה להעמיק בתחום של מדרגות בהדר וסביבתה יש בלוג נוסף מעלות הדר
  https://hirom.info/?cat=3
  צריך להבחין בין 3 סוגי גרמי מדרגות אם רוצים לדייק ולהעמיק ולא לעשות עבודת חפיף ליח”צנות או ידענות-בכאילו. האחד הוא תכליתי, רצועת מדרגות פשוטה ובדרך כלל צרה מאד סמוכה לגדרות בתים המגשרת על שיפוע. השנייה הוא גרם מדרגות רחובי – גרם שאולי היה פעם רחוב או דרך והפך לגרם מדרגות רחב מאד, בדרך כלל יש סביבו כניסות לבתים ובתי עסק כי היה רחוב. וגרם מדרגות מגונן, שהוא גרם שהוא חלק מגן טופוגרפי שכולל שיפועים שדרכו עוברים שבילים ומדרגות. עכשיו כשעשינו סדר, כל אחד יכול בקלות לזהות את הסוגים השונים בחיפה. בכרמל יש הרבה מאד גרמי מדרגות מגוננים. בהדר יש מכל שלושת הסוגים. בעיר התחתית וסאליב, בעיקר סוג א’ התכליתי הצר.
  מחלקת התכנון בעירייה עושה עבודה נוראית בכל הקשור למדרגות. חלקן נהרסות, נחסמות, נעקרות ונסגרות על ידי השתלטות פיראטית. בעיה נוספת זה שבמקום שזה יהיה מאפיין תיירותי זה הפך למאפיין פשע. המדרגות מפחידות חשוכות ומוזנחות. בחורף במקום ניקוז יש נהרות ובוץ. המעקים שבורים או חלודים. וצמחיה לא גזומה מפריעה למעבר. כאמור 3 קדנציות יהב פשוט לא התעניין במדרגות ולא קידם כלום. בהרבה מקרים הסירו עמודים ואפילו איפשרו לרכבים לחנות בכניסה למדרגות ולחסום אותן. כלומר לא רק לא תיקנו עוד הוסיפו נזקים.
  לא יודע מה עינת מתכננת במדרגות. מדברים הרבה על הליכה ברגל, אבל לא נותנים סביבה בטוחה ונעימה ומוארת בלילה להליכה ברגל. היה רעיון לסמן מסלולים בצבעים אבל תושבים התנגדו כדי שלא יהיו תיירים. זה הסוד פה שבניינים ליד גרמי מדרגות ממש לא רוצים תיירים והולכי רגל. כמה שפחות עדיף. חלקם אפילו מזניחים ומקשים בכוונה על הליכה במדרגות עם פסולת כדי שלא יעברו להם ו”יעשו רעש”.
  באף גרם מדרגות בחיפה אין גג לצל בקיץ והגנה מגשם. אולי זה גם רעיון שיהיה לפחות גרם מדרגות אחד עם ניקוז, גגות, מעקים, נקיון, שיוכל לשמש תיירים בכל השנה.

 4. אסתר בכר אמר/ה

  כמה פעמים עליתי וירדתי במדרגות חיפה, כמה אהבתי לרדת אותן בריצה כשאני משפשפת את סוליות הנעלים במדרגות. איזה זיכרון נפלא, כשהיום אני עם קשיי ניידות.
  אני אוהבת את חיפה. חיפה היא העיר היחידה שלי, נולדתי בה,כל חיי חייתי בה, ויש לשער כי אמות בזרועותיה. אין יפה כמו עירי, אין אנשים כמו אנשי חיפה. רחובותיה כולם ידועים ומוכרים לי כמו כף ידי. אני חולמת על סימטאותיה בלילות ומתגעגעת ללכת שוב ברחובותיה המוכרים האהובים כל כך.
  אוהבת אותך עירי היחידה
  אסתר, אחת מתושבותיך הנאמנות.

 5. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  תודה רבה על כל המידע, חשוב מאוד. מבחינתי הכל נזיל ודינאמי מבחינת ההגדרות אבל הפוטנציאל עצום בכל מקרה.

 6. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  אני בהחלט מכיר את האתר הזה והוא חשוב מאין כמותו.
  האמת היא שהייתי מצפה שבעירייה תהיה מפה מסודרת במערכת
  ה-GIS העירונית ועל בסיס המפה הזאת אפשר לעבוד על ניהול גרמי המדרגות
  כולל הדברים המצויינים בטור. כרגע אני לא מצליח לקבל אישור שיש מפה כזאת.

 7. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  הדוקטורט שלי עוסק בפסיכולוגיה של קבלת החלטות ברשויות מקומיות כך שיצא
  לי לעסוק כמעט בכל התחומים המרכיבים את פעילותה של הרשות המקומית.
  אתה מוזמן לעיין בו באינטרנט, תשלוף לפי השם שלי ותגיע אליו בקלות.
  דרך אגב, אפשר לומר שהכרמלית היא סוג של מעלית באלכסון, אמנם
  השם שלה ככלי תחבורה הוא פוניקולר, אבל זה דומה לחלוטין לעקרון של מעלית או רכבל תת קרקעי.

 8. אלה אמר/ה

  שמחתי לקרוא את הכתבה ובפרט לקבל רעיונות כיצד ניתן לשדרג את המדרגות .
  לדעתי, לפני הכל צריך להפוך את המדרגות למשהו שנעים ללכת בו ולדאוג שהמדרגות יהיו תקינות
  כולל מעקות.
  רק אח”כ אפשר להוסיף אטרקציות ומסחר לאורך המהלך.
  בהזדמות זו אני מציעה גם להוסיף ציורים בקטעים על מהלכי המדרגות ואולי גם על קירות מלווים.

 9. ארוין אמר/ה

  אני חושב ומניח כי אתה מקווה לקבל משרת מנהל המדרגות?

 10. רפי חסון אמר/ה

  המדרגות העירוניות בחיפה הן נכס.אמת ויציב

 11. איתן יחזקאל אמר/ה

  תודה על המידע, אכן נכס ייחודי לעיר שראוי לטפח ולפתח.

 12. שחר אמר/ה

  גם התשתיות בחיפה עלובות בלשון המעטה יש כבישים מסוכנים לנהיגה וכבר שנים שלא נעשה שום דבר בעניין ולא חסר דוגמאות כביש דורי רחוב החשמל אפילו כביש 22 שלא לדבר על חלוצי התעשייה וכביש הטכני של חיל האוויר נתבים בשני הצדדים לא ראויים לנהיגה מלא טלאים בורות ומהמורות שיש בן סכנה לנהגים כביש ההסתדרות נתיבים ימניים בשני צידיו שנים לא עשו כלום בעיר הזאת שמזמן ירדה מגדולתה כעיר השלישית בארץ חבל שעיר כזאת עם פוטנציאל ויופי מוזנחת זה שנים ומלאה בבעיות ניהול וטיפול מראשת העיר שהבטיחה הר ולא עשתה דבר

 13. ארנון אמר/ה

  איזו תגובה מטופשת
  אתה סותר את עצמך במו מילותייך אפילו לא שם לב.. מצד אחד: “כבר שנים לא נעשה דבר” ומצד שני מאשים את קליש, שנמצאת בתפקיד כלום זמן וחצי.. וקיבלה “ירושה” מוזנחת ומושחתת. מה ציפית? שבמטה קסם היא תתקן עוולות של עשרות שנים?

 14. אייל אמר/ה

  אני לא מצפה שאפשר יהיה לתקן הכל אבל צריך להתחיל, ומנהלת מלאה יועצים לא מתקן שום דבר.
  למשל בוא ניקח את נושא המדרגות. נחמד לתת הנחות ארנונה לעסקים ל-6 גרמי מדרגות (מתוך 300 בעיר). אבל האם זה באמת טיפול בנושא? בנושא כזה צריך לעבוד מסודר. לעשות תוכנית אב רצינית מה רוצים להשיג. לתקצב מדי שנה שיקום של 5-10 גרמי מדרגות: הרחבה, תאורה, שילוט, צמחייה, ניקוז
  ולהגיד אוקיי עוד 5 שנים יהיו 50 גרמי מדרגות משוקמים משופצים שמהם נייצר מסלול תיירות. שום דבר לא קורה מהיום למחר. תל אביב לשקם את מרכז העיר שלה התחילה בתחילת שנות ה-90. חלפו 30 שנה עדיין שיפצו ושיקמו 50% בערך. הרבה, אבל 3 עשורים של עבודה מאומצת.
  אם קליש תהייה אחראית ותתחיל להפעיל תוכניות לטווח ארוך, ראש העיר אחריה יוכל להנות מהפירות. ככה עובדים ראשי עיר אחראיים, עם מחשבה 2-3 עשורים קדימה ואז גיבוש תקציבים ולו”ז להגיע לשם.

 15. רחל עזריה אמר/ה

  לארוין שלום,
  אינני מכירה אותך ולכן אני לא אתייחס לדבריך יחד עם זאת אני גרה במדרגות בחיפה, ודר’ יריב שגיא שאף אותו אינני מכירה כותב דברי טעם, מהי מטרתך האמיתית ארוין? האם אתה מחפש ג’וב בעירייה. אתה חושב ומניח מי אתה קורא מחשבות תלמד לקבל ביקורת בונה

 16. עמית באום אמר/ה

  הנגשת מדרגות חיפה חשובה לשימור ייחוד העיר, לפיתוח תשתיות ברות קיימא ולשיפור איכות החיים של כולנו.

  צריך להחזיר את ההליכה כחלופה המועדפת לתחבורה הממונעת. מי שעוד לא התנסה בהליכה אנכית בחיפה לא גילה עדיין שזו החלופה המהירה והפשוטה ביותר בחיפה.
  אפשר להדגים את זה כאתגר תחרותי על מסלול די ארוך אפילו – אדם מבוגר מול כלי רכב פרטי, אופניים חשמליים, אוטובוס וכו’. בירידה ההליכה תמיד (!) תנצח, ובעלייה נגיע ליעד כעבור דקות בודדות או עם כרמלית אפילו לפני כל השאר.

הגיבו כאן לכתבה