פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

מנפילתה של קליש ועד ניצחונו של יונה • 5 תובנות שחושפות מה קרה • פרשנות

הבחירות הסתיימו בניצחון מובהק של יונה יהב על דוד עציוני, בפער של 25%. אחוז ההצבעה היה כצפוי נמוך ועמד על 34.5%. 9.4% פחות מאחוז ההצבעה בסבב א (43.9%). להלן חמש נקודות חשובות לתת עליהן את הדעת.

1. עינת קליש רותם – ניסוי שכשל

במאמריי ביקרתי רבות את קליש והסברתי מדוע היא אינה מתאימה לתפקידה. כשזכתה בשנת 2018, היו שטענו שקליש ניצחה בשל התואר שלה, הבנתה בתכנון ערים, היותה צעירה וקמפיין גאוני. אני סברתי שנתונים אלו ודאי לא הזיקו אבל הסיבה האמיתית שקליש ניצחה היא שרוב החיפאים מאסו ביונה יהב. למעשה, אותם חיפאים הניחו שקליש בהכרח עדיפה על יונה.

בשעתו מדובר היה בהנחה לא מבוססת. חמש שנים אחרי, עובדתית ברור שהיה מדובר בשגיאה קשה. קליש סיימה את הבחירות עם 4.5% אחוזי תמיכה כאשר רשימתה זכתה ב 2.2% בלבד (ולא זכתה אפילו במושב אחד במועצת העיר). ההימור הזה הסתיים בחמש שנים מבוזבזות, בהן העיר לא רק שלא התקדמה אלא אף נעה לאחור.

תוצאות הבחירות לראשות העיר (מקור: משרד הפנים)
תוצאות הבחירות לראשות העיר (מקור: משרד הפנים)

מסקנה: הימורים עושים בלאס וגאס.

זכרו היטב את הטעות שנעשתה בבחירת קליש. בפעם הבאה שאתם מצביעים, בבחירות הארציות או המקומיות אל תלכו שבי אחרי מקסמי שווא ועטיפה נוצצת.

לאס וגאס (צילום: חי פה)
לאס וגאס (צילום: חי פה)

2. יונה יהב

למי שקרא את מאמריי כבר ידוע שהבעתי ביקורת רבה על תקופת כהונתו של יונה. על אף זאת, משהתייצבה מצבת המועמדים לראשות העיר, הבנתי שיונה הוא המתאים מכולם ופרסמתי מאמר בו גילוי נאות על תמיכתי בו וסיבותיי.

יצאתי רבות כנגד התופעה המכוערת של גילנות ולצערי נוכחתי לדעת שחלק מתושבי העיר לא בוחלים בהתקפות אישיות, לא ענייניות ולא רלוונטיות על יונה. אחד הטיעונים היותר מביכים היה בסגנון: "הוא כבר נכשל". הכשל הלוגי הזה מרשים כמעט כמו כמות הלייקים שקיבל.

בנימין נתניהו לא "נכשל" בריצה לראשות הממשלה? זה מנע ממנו לנסות שוב ולהצליח? כולנו לא "נכשלנו" לפחות פעם או פעמיים במבחן וניסינו שוב עד שהצלחנו? ספורטאים לא "נכשלים" בלנצח ומנסים שוב ושוב במשך שנים? בכלל, מה המסר שאנחנו מעבירים לילדינו עם גישה שכזו? שמי שכשל אסור שינסה שוב?

יונה יהב בפעם הרביעית ראש העיר של חיפה – נאום הזכיה בחגיגות שנערכו במכללת תילתן (צילום: מטה יונה יהב)

הטיעון הזה ודומיו, כמו גם הגילנות המכוערת נועדו כולם להסיט את הדיון. במקום שתומכי מועמדים אחרים יסבירו מדוע הם המתאימים מכולם, בוחרים בגישת התקפה של מועמד מאיים ומנסים להשחיר אותו. לשמחתנו הטקטיקה הנלוזה הזו לא עבדה.

שורה תחתונה: יונה ניצח כי הוא היה המועמד המתאים ביותר ורוב הבוחרים הבינו זאת.

3. מערכת הבחירות – ריבוי מתמודדים והטלת רפש

תקופת הבחירות הייתה מעניינת ומאתגרת. מעבר לקשיים האובייקטיביים והזמנים הנוראיים של המלחמה, התמודדו על ראשות העיר 12 מועמדים ו – 26 רשימות. בעבר כתבתי על הסכנה בריבוי המפלגות והשפעתן על היציבות השלטונית. לבסוף נכנסו 18 רשימות למועצה כאשר מחציתן בנות מנדט אחד בלבד.

חלוקת המנדטים במועצת העיר חיפה (מקור: משרד הפנים)
חלוקת המנדטים במועצת העיר חיפה (מקור: משרד הפנים)

מבחינת המועמדים לראשות העיר, עמדתי היא שרובם כלל לא היו צריכים להתמודד לראשות העיר ובוודאי היו צריכים להסיר את מועמדותם לפני מועד הבחירות הראשון. ריבוי המועמדים הוא שהביא לסבב שני ומיותר בעיר.

לצערי הרב, מערכת הבחירות הזו התאפיינה בכמות בלתי נתפסת של אמרות שטנה, השמצה, פייק ניוז ולעיתים רוע צרוף. על כל דיון ענייני השתלטו אין ספור תגובות לא ענייניות שכל מטרתן להתקיף ולהשמיץ.

חלק מהחיפאים והמועמדים נדרשים לחשבון נפש עמוק והכאה על חטא

בסופו של יום, המטרה זהה לרובינו – חיפה שנעים לחיות בה והיא משגשגת ומצליחה. אפשר ורצוי להתווכח על הדרך ומי המנהיג המתאים, אבל מפה ועד לתופעות שראינו במערכת הבחירות, פעורה תהום.

התנהלות פסולה שכזו מייתרת כל מועמד שנוקט בה. שהרי אם אלו ערכיו של המועמד, מה לו ולעמדת הובלה כראש עיר?

4. אחוזי ההצבעה ומשמעותם

בסבב א' אחוז ההצבעה הארצי היה 53.7% ואילו זה של חיפה עמד על 43.9%. בסבב ב' בו על פי נתוני עבר אחוז המצביעים נמוך בכעשרה אחוזים, אחוז הצבעה הארצי עמד על 46.1% ואילו בחיפה עמד על 34.5%.

אחוזי הצבעה - הבחירות בחיפה מול הממוצע הארצי - לפי נתוני משרד הפנים
אחוזי הצבעה – הבחירות בחיפה מול הממוצע הארצי – לפי נתוני משרד הפנים

כצפוי, אחוז ההצבעה היה נמוך יותר בשל המצב במדינה. אולם רואים בבירור שבחיפה אחוז ההצבעה היה נמוך יותר מזה הארצי הן בסבב א' והן בסבב ב'. תופעה דומה נצפתה בבחירות בשנת 2018 (אז היה סבב אחד בלבד). כשמתמקדים בסבב ב' בחיפה, מתברר כי בקירוב, שני שליש מציבור הבוחרים לא טרח להצביע.

ניתן להסביר עובדה זו ע"י מספר גורמים כגון:
אדישות, חוסר אמון (שניהם גרועים), המחשבה שמי מהשניים ינצח בכל מקרה, עצלנות או בשילוב של כמה מהגורמים. השורה התחתונה היא שרוב הציבור החיפאי אינו מעורב בהשפעה על העיר בה הוא חי. זו תופעה מטרידה כאשר לאזרחים לא אכפת או שהם מיואשים. למעשה, יש בידכם כוח רב וכאשר אינכם יוצאים להצביע, אתם מעבירים בהתנדבות את הכוח שלכם, לאנשים אחרים עם עמדות שונות ואף מנוגדות לשלכם. במילים אחרות – אתם מה שישראלים הכי שונאים להיות – פראיירים.

יום הבחירות בחיפה והסביבה 2024 - קלפי ופתקי הצבעה בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
יום הבחירות בחיפה והסביבה 2024 – קלפי ופתקי הצבעה בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

הצעות לשיפור אחוזי ההצבעה ומעורבות הציבור בבחירות בעתיד

 • חינוך אזרחי לחשיבות ההצבעה – יש לשלב בתוכניות הלימודים בבתי הספר חומרים ופעילויות המדגישים את חשיבות ההשתתפות בבחירות והשפעתן על החיים העירוניים.
 • הדגשת ההשפעות הישירות – חשוב להמחיש לתושבים את ההשלכות הישירות של הבחירות על חייהם, כמו שירותים עירוניים, חינוך, בטחון, תחבורה, פרויקטים ועוד.
 • קמפיינים להעלאת המודעות – לקראת הבחירות יש לנהל קמפיינים תקשורתיים נרחבים שיסבירו את חשיבות ההצבעה ואת השלכות אי-ההצבעה על חיי היום-יום.
 • שיתוף אקטיבי של התושבים – במהלך הקדנציה הרשות יכולה וצריכה לערב את התושבים באופן פעיל בקבלת החלטות באמצעות דיונים ציבוריים, מתן אפשרות להשמיע דעות ושיתוף מידע רלוונטי. כך התושבים ירגישו שיש להם השפעה אמיתית.

עידוד השתתפות אזרחית חיוני לדמוקרטיה בריאה בכלל ובעיר בפרט. שילוב של חינוך, מודעות ציבורית והנגשה יכול לתרום רבות להעלאת אחוזי ההצבעה.

5. הסקרים

כמה הושמצו הסקרים, בעיקר על ידי הדיוטות או בעלי אינטרס. בעבר הקדשתי מאמר לנושא הסקרים, והסברתי כיצד יש להתייחס אליהם ולאמוד אותם.

הלכה למעשה, הסקרים הבלתי-תלויים שפורסמו לאורך חודשים רבים הראו באופן מתמיד מספר תחזיות שהתגלו כנכונות לחלוטין. סקרים אלו חזו את ההתרסקות של קליש, את הסיבוב השני בין יונה לעציוני ואת הניצחון המובהק של יונה. סקרי השקר ושאר הטיעונים ומאוויי הלב של חלק מהמועמדים ותומכיהם, התנפצו על סלע המציאות.

בחירות לרשויות המקומיות 24 – קלפי בחיפה (חי פה)

סוף דבר

"לכל דבר יש סוף" אמר ג'פרי צ'וסר, משורר וסופר אנגלי מהמאה ה – 14. ואכן גם תקופתה הסוערת של קליש ומערכת הבחירות הנוכחית הסתיימו. לחיפה אתגרים רבים ולראש העיר, הקואליציה וכלל המועצה נכונה עבודה רבה וחשובה. נאחל להם הצלחה רבה, מי ייתן ויציבו מקצוענות, יכולות ומסירות בראש מעייניהם כדי שכל תושבי חיפה יקצרו את פירות ההצלחה. ואסיים באיחול שנתנהג יפה יותר לאחר, נכבד, נקשיב ומי יודע, אולי נלמד משהו חדש.

חנן מרקוביץ
חנן מרקוביץ
חנן מרקוביץ הוא יזם היי-טק חיפאי, מומחה בפיתוח עסקי. בעל תואר ראשון בהנדסת מכונות – הטכניון ותואר שני במנהל עסקים – אוניברסיטת חיפה. [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

38 תגובות

 1. זו היא חוצפה מדרגה ראשונה הוא סתודנט בן 40 רוצה לגור בדירה גדולה וחדשה קונה יין ב 60 שקל ומתלונן על גמלאים מי אתה חושב את עצמחה יה פרימדונה שעוד לא נולדתה הגמלאים עבדו מבוקר עד לילה במפעל בשביל להבי לחם לילדים וגרו בדירה קטנה אם הרבה ילדים בחדר אחד ושתו מים מהברז ואתה יושב כמו פרימדונה לבד בדירה גדולה ומתלונן על החיים שלך תסביר לו חנן שבלי הדור ההו לא היה פה מדינה ביכלל ושיתביש לו תמיד הוא כוטב שלילי על גמלאים

 2. תגובה ל – "אולי הפאתוס שבו אני כותב מאיב על התוכן"

  "אבל שום דבר ממה שכתבתי לא מופרז." – בהחלט מופרז והוכחתי לך זאת עם נתונים. לדוגמה טענתך השגויה שמחירי השכירות בחיפה כשל בתל אביב.

  "כעובד לשער בעיריית חיפה אני עד עדות ראשונה להפיכת כמעט כל החניות סביב מבנה העירייה לחניות "נכים", כך במרכאות, שהן בפועל חניות לעובדי העירייה." – לא מכיר את הנושא לכן לא יכול להתייחס.

  "עוד כעובד לשעבר בעירייה, וכסטודנט בהווה, אני מדייק כשאני אומר שגמלאים בעיר עם הכנסה בריאה מאד מקבלים הנחה אוטומטית בעוד שסטודנטים אינם זכאים להנחה גם לאחר הצגת עו"ש שמעיד על עוגמת מצבם." – אני חושב שאתה צודק שההנחה (בארנונה) צריכה להיות תלויה בהכנסות, ללא קשר לגיל האדם. עם זאת יש גמלאים במצב כלכלי לא קל שחשוב להקל עימם בתשלומים.

  "להערתך על כוס יין ב60 ש"ח – אתה חוטא בחשיבה משיקית. פתחתי בכך שאמרתי שאין תחבורה ציבורית מהעיר התחתית שתאפשר לצעירים בעיר לצאת אל מחוץ לרדיוס שלהם ולכן הם "אנוסים" לצרוך כוס יין ב60 ש"ח, או פשוט לוותר לאלתר על חיי החברה שלהם." – אני לא מבין את הטענה שאין תחבורה ציבורית מהעיר התחתית. יש מטרונית, רכבת, כרמלית. מה חסר בדיוק? אפשר גם לצעוד רגלית בחלק מהמקרים. כל אופן, מה הבעיה הנגישותית או הכלכלית לצאת אל מחוץ לעיר? ונניח ואתה צודק בכל, למה חייבים לשתות כוס יין ב 60 ₪? אני חייב לומר שהייתי במסעדה מכובדת בעיר בשבוע שעבר וכוס יין מרלו עלתה 35 ₪.

  "ולתשובתך "בנותיי משתמשות בתחבורה ציבורית ולהן אישית אין בעיה", זו תשובה אטומה ובעיקר לא רלוונטית. שמח עבור שתי בנותייך שהתחנות הספציפיות להן מתוחברות היטב." – מדוע התשובה אטומה ולא רלוונטית? אתה טענת בגנות התחבורה הציבורית בהתבסס על ניסיונך שלך. אני טענתי מנגד ועל בסיס החוויה של בנותיי שהתחבורה הציבורית תקינה. מה הבעיה בטיעון ובתימוכין שלי?

  "אתה מוזמן להמשיך בדרכך ולבטל את כל מה שצעירי העיר מלינים עליו בתואנות מביכות כמו "גילנות"," – אני לא מבטל, מה שהאחר אומר. נהפוך הוא, אני מתייחס ברצינות גמורה לדבריך. התגובות המפורטות והמנומקות שלי מוכיחות זאת לדעתי.

  "ברם אולם המציאות היא מה שהיא, אז לומר על הכל שזה לא נכון זה גסלייטינג שתוצאתו היא הסלמת המגמה שאתה מתכחש לה – אנחנו בורחים מפה מיואשים." – בתרבות של דיון, מצופה ממי שמעלה טיעון שינמק אותו. כשכתבת דברים שאינם נכונים, העמדתי אותך על טעותך. זה ודאי לא גזלייטינג.

  אני מסכים לחלוטין שצעירים עוזבים את העיר ומגמת הצמיחה של העיר מדאיגה מאד. על כך אני נותן את הדעת, כותב ומנסה לשנות כמיטב יכולתי.

 3. תגובה ל – "חיה בנעליו של בן 20-35 בימינו,"

  הכותב הראשון אמר "חיה כמה שעות בנעליו של בן 20-35 בעיר לפני שאתה מעליל עליו שהוא גזען כלפי זקנים." ראשית אין שום קשר בין לחיות בנעליו של בן 20-35 ל-גילנות. ואני ודאי לא העללתי על הכותב אלא התייחסתי במישרין להתבטאויותיו כלפי האזרחים הוותיקים ("פנסיונרים מדושנים") והוקעתי אותם.

  הרציונל להשוות את חווייתי כבן 20-35 למתרחש היום, נעוץ בעובדה שלדעתי הנושאים אליהם מתייחס הכותב לא השתנו מהותית ביחס להיום, ודאי אם משווים לכלל הארץ. עלות השכירות, יוקר המחייה, הארנונה והטבות לגמלאים היו גם קודם לכן.

  בהחלט נכון שיוקר המחייה עלה באופן מדאיג, אבל הוא לא קשור לחיפה ספציפית אלא לכלל הארץ. אם כבר ניתן לטעון שמבחינת מחירי הדיור, המצב בחיפה אפילו עדיף על כל עיר גדולה בארץ למעט באר שבע – כתבתי על כך במאמר הראשון שפרסמתי. כמובן שהסיבות למחירי הדיור הנמוכים בחיפה, הן שמדאיגות וכתבתי על כך.

 4. מה ההאשמות האלה כלפי הגימלאים והתושבים הותיקים בושה וכלימה מי אתה בכלל! כאילו כולם מיליונרים תצא מהקונכייה שאתה חי חוצמזה הכותב חנן צודק השכירות בחיפה יחסית הכי זולה לעומת ערים במרכז גם ב2500 אפשר למצוא דירה קטנה בשכונה ותיקה

 5. תגובה לירון חנן:

  אני מסכים לגמרי שצריך להקשיב לכל סוגי האוכלוסיות ובוודאי ללא קשר לשיוכם הפוליטי. עם זאת, יש להבחין בין ביקורת מבוססת נתונים לבין השמצה גרידא.

  ספציפית לגבי התגובה המדוברת, אני מבין את התרעומת של הכותב אבל מרבית דבריו אינם מדויקים שלא נאמר מוטעים:

  "תשכור פה דירה מעובשת במחירים של תל אביב" – כידוע מחירי השכירות בתל אביב דרמטית גבוהים יותר מאשר בחיפה. לידע כללי שכר דירה ממוצע בתל אביב ב 2023 היה 6,574 ש"ח לעומת 3,260 ש"ח בחיפה.

  "הארנונה הגבוהה בארץ" – הארנונה בחיפה אכן מהגבוהות בארץ אבל ודאי לא הגבוהה בארץ. בזמנו כשבדקתי הסדר היה: ירושלים, רמת-גן, בני ברק, גבעתיים ורק אז חיפה.

  "כל הפנסיונרים המדושנים בעיר הזאת מקבלים הנחה אוטומטית על חשבונך" – מעבר להתייחסות הלא עניינית לאזרחים ותיקים, ההנחה למיטב ידיעתי היא כלל ארצית כך שהטענה נגד חיפה לא רלוונטית. בכל עיר שיגור ההנחה תהיה "על חשבונו".

  "תחבורה ציבורית מחורבנת, מרוחקת ומטונפת שאין לה לו"ז, בתוך העיר ומחוצה לה" אני לא משתמש בתחבורה הציבורית אבל בנותיי כן ולהן אישית אין שום בעיה.

  "כוס יין ב60 שקל" – אם הוא בוחר לשלם 60 ש"ח על כוס יין, זו החלטה שלו ולא קשורה לחיפה או לניהולה.

  "90% מהחניות בעיר הן לנכים" – השמצה פרועה וחסרת כל בסיס עובדתי.

  • אבל שום דבר ממה שכתבתי לא מופרז.
   כעובד לשער בעיריית חיפה אני עד עדות ראשונה להפיכת כמעט כל החניות סביב מבנה העירייה לחניות "נכים", כך במרכאות, שהן בפועל חניות לעובדי העירייה.
   עוד כעובד לשעבר בעירייה, וכסטודנט בהווה, אני מדייק כשאני אומר שגמלאים בעיר עם הכנסה בריאה מאד מקבלים הנחה אוטומטית בעוד שסטודנטים אינם זכאים להנחה גם לאחר הצגת עו"ש שמעיד על עוגמת מצבם.
   להערתך על כוס יין ב60 ש"ח – אתה חוטא בחשיבה משיקית. פתחתי בכך שאמרתי שאין תחבורה ציבורית מהעיר התחתית שתאפשר לצעירים בעיר לצאת אל מחוץ לרדיוס שלהם ולכן הם "אנוסים" לצרוך כוס יין ב60 ש"ח, או פשוט לוותר לאלתר על חיי החברה שלהם.
   ולתשובתך "בנותיי משתמשות בתחבורה ציבורית ולהן אישית אין בעיה", זו תשובה אטומה ובעיקר לא רלוונטית. שמח עבור שתי בנותייך שהתחנות הספציפיות להן מתוחברות היטב.

   אתה מוזמן להמשיך בדרכך ולבטל את כל מה שצעירי העיר מלינים עליו בתואנות מביכות כמו "גילנות",
   ברם אולם המציאות היא מה שהיא, אז לומר על הכל שזה לא נכון זה גסלייטינג שתוצאתו היא הסלמת המגמה שאתה מתכחש לה – אנחנו בורחים מפה מיואשים.

 6. תגובה ל-"חנן חביבי"

  לתקוף גמלאים לא מסייע לשום טיעון שלך. ואגב, ביונה בחרו עשרות אלפי בוחרים, כולם גמלאים? מבטיח לך מהיכרות אישית שלא כולם.

  "חיה כמה שעות בנעליו של בן 20-35 בעיר לפני שאתה מעליל עליו שהוא גזען כלפי זקנים."
  אני חי כל חיי בחיפה כולל בטווחי הגיל שציינת לכן בהגדרה היית בנעלי אלו שאתה מזכיר.

  משלל דבריך אני מסכים רק בנושא התעסוקה ואכן כתבתי עליה בהרחבה במאמרים הקודמים שלי.

  • אני מציע לנבחרי הציבור מהקואליציה ומהאופוזיציה להתייחס ברצינות לטענות המועלות פה ע"י הצעיר הזה שמן הסתם מייצג הרבה מאד צעירים בני גילו….גם אם הוא כנראה לא הצביע למי שאני הצבעתי, כנבחר ציבור הייתי לוקח את דבריו לתשומת ליבי, ומתעלם מסגנון הכתיבה הקצת מתלהם שלו….זה הסוד להצלחה של נבחרי ציבור – להקשיב לכולם ולא רק לבייס שלהם!

  • אני לא רואה את הרציונל בלהשוות לחוויה שלך מלפני שנים.

 7. "הטיעונים היותר מביכים היה בסגנון: "הוא כבר נכשל". הכשל הלוגי הזה מרשים כמעט כמו כמות הלייקים שקיבל." "הטיעונים היותר מביכים היה בסגנון: "הוא כבר נכשל". הכשל הלוגי הזה מרשים כמעט כמו כמות הלייקים שקיבל."

  תגיד אתה מחובר?
  זה טיעון מביך שמציג כשל לוגי?
  זה אשכרה טיעון מבוסס שמציג זיכרון בריא
  והטענה שלך כלפי זה היא אשכרה בעצמה מביכה ומציגה לוגי, אשכרה אחי

 8. השומר צודק בממשלה לא אוהדים אותו ושוב לא יספרו את חיפה היא תמשיך לדעתי להיות מבוגרת יותר,יהודית פחות,עם פחות אפשרויות תעסוקה ועם מחירי נדלן ברצפה.

  • סביר להניח שיונה ישלב בקואליציה נציגים של הממשלה. יוסי הניג מסיעת האחדות הציונות הדתית הוא דוגמה לכך.

 9. נדרשים כרגע 21 מנדטים לשליטה וקידום הדוק של תכניות לתיקון כל הפגמים בניהול העיר, לפעול לצמצום המפלגות בקואליציה כדי להתקדם ביעילות ל רף ,רק מי שמחוייב באמת לתושבים….כמובן דלא יקרה כי גורמים גלובליסטים מעורבים בפוליטיקה המקומית .

  • לשם הקמת קואליציה נדרש רוב מינימלי במועצה של 16 מנדטים. ודאי שככל שהקואליציה תהיה רחבה יותר כך תגדל יציבותה.

 10. .נראה שהכותב בוחר להסיט תשומת הלב מהעניין האמיתי שהוא שינוי דרסטי הדרוש להתנהלות העיר , כרגע יש ליונה 5 מנדטים , עליו ליצור קואליציה רחבה שתאפשר מהלכים דרסטיים לתיקון כל הפגמים בנתנהלות :העיר , לחבור לגורמים בעלי מכנה משותף הדוק ומחוייב להתנהלות כוללת ולא למען מיגזר כזה או אחר ….בראש להציב מנכל נמרץ שמחוייב למען העיר ותושביה…למען הגברת מעורבות התושבים בכל השכונות….יחד עם הירוקים ולשלב גם את הגימלאים , ראשי הקהילות והמכובדים כדי להגדיל את הנגישות לכל רחבי העיר ולמרכזים המסחריים , מדובר בריכוז מנדטים שיאפשר שליטה במתרחש , דרושים מעל לשני שליש מהמנדטים כלומר מעל 21 ,להתנהלות יציבה וחסרת פשרות ,

  • השינויים הנדרשים בעיר הם הסיבה לבחירה ביונה יהב. יונה כבר פירסם אילו רשימות יהיו בקואליציה שלו. הירוקים והגימלאים שהזכרת חתמו על הסכמים קואליציונים כמו גם רשימות טובות אחרות.

  • אתה צודק ונראה שזה הכיוון שאליו הולכים, אבל בפוליטיקה המבחן היחיד הוא מבחן המעשה והתוצאה ויש לקוות לתוצאות טובות שכל החיפאים מייחלים שיקרו כבר זמן רב!

 11. בעיה עיקרית חוסר נגישות של הקלפיות. רוב הקלפיות ממוקמות מאחורי מדרגות ואפילו קומה אחת עליונה.

 12. חנן, תודה על ניתוח מצוין וענייני.
  כולי תקווה שתושבי חיפה וההנהגה החדשה ישנה
  ישימו דגש על מעורבות ושיתוף,
  למען כולנו, ברמה המקומית והארצית.

 13. כתבה מוטה של תומך יונה. איך אדם בן 80 חולה עייף חלש מתקשה בהליכה (כולם ראו זאת) שאף פוליטיקאי במדינה לא תמך בו בקולו ועמד לצידו יוכל להצליח?. איזה רקורד של עשייה מוכחת מלבד סיסמאות נבובות יש לחברי המועצה מלבד חנפנות חיפוש שכר, כסא, כבוד ?? איך הקולקציה הזו תקדם את העיר? הממשלה לא תסייע לחבורה הזו וחיפה שהייתה על סף פשיטת רגל ממקורותיה הכספיים לא תתקדם אלא תלך אחורה. צר לי אבל הרע והגרוע מאוד עדיין מצפה לחיפה

  • לכל מי שעדיין תוהה מהי גילנות, התגובה של "השומר בשער" היא דוגמה נהדרת לכך: "איך אדם בן 80 חולה עייף חלש מתקשה בהליכה (כולם ראו זאת)…"

   יש עשרות אלפי חיפאים שהצביעו ליונה – אז כנראה שלא "כולם ראו זאת".

   לגבי הטענה "שאף פוליטיקאי במדינה לא תמך בו בקולו" – על מה בדיוק זה מעיד? ומה זה מעיד שפוליטיקאים תמכו במועמדים אחרים שהפסידו? יונה יוכל להצליח על ידי בניית קואליציה רחבה הכוללת גם נציגים מקומיים של מפלגות ארציות.

   שאר דבריך הם השמצות.

  • מאות הגמלאים שבחרו בו לא ראו שהוא ישיש מעצם ישישותם שלהם,
   תצעק גילנות כמה שתרצה, זה לא ישנה הרבה.

   חיה כמה שעות בנעליו של בן 20-35 בעיר לפני שאתה מעליל עליו שהוא גזען כלפי זקנים.
   תשכור פה דירה מעובשת במחירים של תל אביב ותשלם עליה את הארנונה הגבוהה בארץ גם אם אתה סטודנט עני (כי כל הפנסיונרים המדושנים בעיר הזאת מקבלים הנחה אוטומטית על חשבונך), תסע בתחבורה ציבורית מחורבנת, מרוחקת ומטונפת שאין לה לו"ז, בתוך העיר ומחוצה לה כי כדי להתפרנס במעל שכר מינימום איך לך ברירה אלא לחפש עבודה במרכז, אחרי זה קח את שכר המינימום שלך ותוציא את כולו על כוס יין ב60 שקל על ציר מוריה בלית ברירה כי אין תחבורה ציבורית שתחזיר אותך מהעיר התחתית הביתה, ותוותר על האוטו כי 90% מהחניות בעיר הן לנכים, השם יודע למה.
   רק התחלתי אבל מקווה שבזה שאתה סיימת.

 14. כל כך הרבה רשימות ומעמדים עבדו לטובת יונה יהב בעל הניסיון שדאג שזה יקרה . קחו למשל את דוברי הרוסית בחיפה הם בקלות יכלו להיות הרשימה הדולה ביותר ואפילו להביא ראש עיר משלהם. רק מה אחוז נמוך הולכים לבחור ומספר גדול של רשימות ומעמדים פורר את הכוח שלהם. בקיצור פראיירים. עציוני חסר הניסיון עשה עיסקה עם החרדים בשביל יונה יהב זו הייתה לספר לאיזה אסון זה יוביל חיפה תסגר בשבת. עוד 5 שנים נדע איזה נזק יביא לנו ראש העיר החדש ישן. ואם בכלל יסיים את כל השנים.

 15. הבעיה בגיל היא שקדנציה אחת לא תספיק כדי לתקן את הנזקים שקליש גרמה. לא רואה את יונה מתמודד בגיל 85. מקווה שיכשיר מישהו מתומכיו הצעירים יותר להמשיך בשיקום.

 16. בכתבה מספר תובנות חשובות. כדאי להדגיש:
  1. ריבוי מתמודדים שנשארים, עד הבחירות עצמן, ללא סיכוי אמתי להיבחר, מזיק לבחירות " מציאותיות".
  2. הפצת מידע שקרי וסקרים מגוחכים פוגעים בהליך הדמוקרטי .
  3. חובה אזרחית להגיע ולהצביע. כול אזרח חייב להביע דעתו בנושא כה חשוב.

 17. האדישות במקומה למה להצביע למישהו מהם שאף אחד לא הבטיח להוריד את הארנונה המטורפת בעיר?
  כולם התחמקו מזה והובילו לשיח רגיל והבטחות רגילות.
  שיהיה אחד או אחת אמיץ שיבטיח לייעל את העירייה להוריד לתושבים שלו ארנונה יהיו 90% הצבעה.

 18. מערכת הבחירות – ריבוי מתמודדים והטלת רפש
  במיוחד הרפש.
  כזה גועל נפש לא ראיתי מימי.

 19. חנן, יופי של ניתוח של המצב!
  ולאיתן, אכן הבחירות לכנסת כבר המיתו אלינו צרה צרורה!

 20. לדעתי כיוונת לצד אחד שאתה רושם על השמצות וגילנות,לא ציינת למשל את ההשמצות בהסכם עציוני עם המיעוט החרדי בעיר כאילו חיינו באיזו עיר אנטישמית במאה הקודמת.
  גם חבל שלא התייחסת לתוצאות במועצת העיר וההצבעות המגזריות שמענו מחאות "מבית" נגד מועמדים למשל כמו יואב רמתי שבן גביר תמך בו ואיפה אותם מוחים מול בלד למשל שהמייסד שלה חשוד בסיוע לאויב וברח לקטאר ופה בחיפה "הליברלית" בניגוד אפילו לתוצאות הארציות הם נבחרו למועצה? שאיימן עודה קורא בפייסבוק לגולשים שלו ערב ההצבעה להצביע יהב ולא עציוני אתה לא מודאג? שראש העיר הנבחר אומר אתמול לישראל היום ש85% מתושבי המגזר בעיר בחרו בו אתה לא מודאג? מדוע הוא אומר את זה?
  לאן חיפה צועדת עם ראש העיר הנבחר? ליברלית? לא מדאיג אותך שחיפה משנה את פניה דמוגרפית?

  • אחד הדברים הפסולים ביותר בשיח שלנו הוא כשיהודי קורא ליהודי אחר אנטישמי. מעבר לכשל הלוגי, מדובר בהצמדת מילת גנאי שקרית וכזו שאינה מקדמת שיח ענייני.

   לצערי, יש שבחרו לפרסם במגזר החרדי מודעות בזכות עציוני ונגד יונה ותגובת הנגד לא איחרה לבוא. השמצות הן פסולות, לא משנה מאיזה צד הן מגיעות. אבל יש לזכור שלכל פעולה יש תגובה.

   אגב המגזר הערבי שהעלית בתגובתך – למיטב ידיעתי והפרסומים, שני הצדדים ניהלו עם נציגיו שיחות. ספציפית לגבי איימן עודה, דעותיו ודעותיי שונות בחלק מהדברים, אבל מה פסול בכך שמנהיג מגזר מעודד את תושביו להצביע ליונה? ומה דעתך על סרטון הפייק שבו הצמידו כתוביות שקריות ומתסיסות לדברי של עודה? מה דעתך על אלו ששיתפו את הסרטון השקרי ברשתות החברתיות?

   לשאלתך: לא. אני לא מודאג שרוב תושבי המגזר הערבי תמכו ביונה יהב. הם תושבי העיר בדיוק כמוך וכמוני, שווי זכויות וחובות.

   לדעתי חיפה צועדת למקום מצוין. מצוידת בקואליציה טובה ואנשי מעש. יש פוטנציאל גדול לשיפור וכולי תקווה שהוא ימומש. אני מאחל שחיפה תתפתח ותשגשג מחד ותשמר את הגיוון ויחסי האחווה בין תושבי העיר, מאידך.

 21. חנן, ניתוח מצוין שמסקנותיו מדאיגות מאוד.
  אדישות ואי איכפתיות גם בבחירות לכנסת ימיתו עלינו צרה צרורה.

  לחיוב אציין שהציבור (כולל אותי) למדנו פרק חשוב עם הצמד שמסיים בשע״ט את הקדנציה שלו.

  • תודה איתן, משוב חשוב בפרט מאדם שמכיר היטב את ההתנהלות מבפנים.
   אכן אדישות לבחירות היא בשורה רעה לדומקרטיה ושוחריה.

 22. מילים כדורבנות . כל מילה בסלע. אני לא נזקקתי למציאות שתתפח על פני. ראיתי את העומד לקראת כשקליש נבחרה בדיוק כפי שהשקפת בכתבתך. כל הכבוד.

 23. בנקודת הזמן הזאת הגעתי למסקנה ששני קריטריונים עקריים צריכים להנחות אותי בבואי להחליט באיזה מועמד/ת לבחור לראשות עיר, או לכל תפקיד ציבורי אחר:
  1. יושרה – בחירת מועמד שקרן, אינטרסנט ותחמן יכולה להגמר באסון.
  2. כושר ניהול – היכולת לבחור צוות (מטה), להניע אותו ולהפעיל אותו כיאות.

  אינני יודע למה אתה מתכוון כשאתה מתייחס ל"גילנות", אולם לגיל יכולה להיות השפעה לא קטנה על כושר הניהול ולפיכך הגיל בהחלט פקטור קובע בהחלטה במי לבחור.
  בכל מקרה, שיהיה לנו בהצלחה עם יונה יהב. אנחנו בחלט זקוקים וראויים להנהגה שתשקם את העיר ותקדם אותה.

  • תודה יוסי, אני מסכים עם שני המדדים שלך וכתבתי בעבר על עוד מדדים שבעיני חשובים.

   בגילנות התכוונתי לכל אותם שזקפו את גילו של יונה לרעתו. לא הגיל הוא הפקטור אלא צלילות האדם ויכולת תפקודו. נכון שככל שעולה הגיל תיתכן השפעה על תפקוד האדם אבל במקרה הנדון של יונה, ראו בבירור בהופועותיו בתקשורת שהוא חיוני, מעורב ובעל תשוקה עזה לנצח ולהוביל את העיר.

   מצטרף לאיחוליך ונקווה שיצליח לטובת חיפה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...