הוועדה המחוזית חיפה אישרה את התכנית לשימושי עורף נמל המפרץ על שטחי בח"א 21 בחיפה

נמל המפרץ חוות מיכלי תשן קרית חיים (צילום: ירון כרמי)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, החליטה היום (רביעי, 22/4/2020) לאשר את התכנית לשימושי עורף נמל המפרץ על שטחי בח"א 21. התכנית ממוקמת בחלקו הצפון מזרחי של שדה התעופה חיפה ועל שטחי בי"ס הטכני וגובלת במזרחה ברחוב יגאל ידין.

כזכור, עיריית חיפה העלתה הסתייגויות רבות בנוגע לתכנית זה, בשל העובדה שהיא גובלת באזור אותו מעוניינת ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, למרת נמל תעופה ולשימושי תיירות. תכנית זו למעשה קובעת עובדות בשטח לגבי הקצאת שטחים במפרץ חיפה לתפעול ואכסון ולא לתיירות ומגורים.

הודעת הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה

התכנית שביוזמת חברת נמלי ישראל, הינה תכנית מתארית, המעבירה את זכויות הבנייה משטחי פארק מורד הקישון שאושר בתכנית 304-0089318 לשטחי בח"א 21 (בית הספר הטכני של חיל האוויר). מהוועדה המחוזית נמסר כי מהלך זה יאפשר את פיתוח השטח לשימושי עורף נמל, לאחר פינוי המחנה ואישור תכנית מפורטת.

התכנית מקודמת במסגרת מסמך הבנות שנחתם באוקטובר 2017 בין רשות מקרקעי ישראל, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד האוצר. המסמך כולל העברת שטח בהיקף של 344 דונם, לידיה של חברת נמלי ישראל, שיהוו חלופה ל-586 דונמים שבחכירת חברת נמלי ישראל בתחום פארק מורד נחל הקישון.
כמו כן, התכנית מגדירה זכויות בינוי בהיקף של כ-480,000 מ"ר, וכן את השימושים שיותרו בשטח האחסנה וקובעת הנחיות לתכנון מפורט לשטח זה.

מבט על – מרחב נחל הקישון עורף הנמל (צילום והדמיה – עמרי שפר)

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד מסרה:
"קידומה של התכנית תבטיח את הקצאת השטחים לשימושים העירוניים התומכים בפעילות הנמלית המתרחבת במפרץ חיפה לאור הקמתו של נמל המפרץ. כמו כן, התכנית תסייע ביישום פארק מורד הקישון ומהווה צעד חשוב בהעברת הזכויות בקרקע בשטח תכנית פארק מורד נחל הקישון לו חשיבות ציבורית וסביבתית רבה במפרץ חיפה".

ליאת פלד

מנכ"ל חברת נמלי ישראל, שלמה ברימן מסר:
"אנחנו מברכים על ההחלטה החשובה שהינה צעד נוסף מהותי להשלמת הרפורמה בנמלי הים לטובת המשק הישראלי והציבור כולו. מהלך זה יביא לא רק להתייעלות ולמסחר תחרותי אלא גם להעלאת רמת השירות בנמלים וצמיחת הכלכלה באזור".

התכנית תואמת את תכנית המתאר הארצית החלקית לפיתוח נמלי חיפה (תמ"א 13 ב 1), שהגדירה את הצרכים לשטחים היבשתיים הנחוצים לתפקוד השרשרת הלוגיסטית של סחר החוץ של ישראל בסביבת נמלי הים, והגדירה, בין היתר את המרחב הזה כמרחב מתאים לפיתוח עורף נמל. לנמל המפרץ הנמצא בהקמה בימים אלה, תהיה תרומה רבה בפיתוח פעילות סחר החוץ של ישראל במרחב חיפה והצפון.

לא ניתן להגיב