קליש נלחמת לממש את חזון המפרץ הירוק • עתירה מנהלית נגד החלטת המועצה הארצית להמשיך ולקדם את תכנית נמל המפרץ • תגובות אישי ציבור והעתירה במלואה

עינת קליש נלחמת על עתיד מפרץ חיפה כמפרץ ירוק ומבקשת להציל את שדה התעופה של חיפה, המהווה נדבך חשוב בחזון זה: עיריית חיפה הגישה היום (ראשון 16/6/19) עתירה מנהלית על החלטת ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית, להמשיך ולקדם את תכנית נמל המפרץ-שטח תפעולי נמלי- (חפ/1833/יח) וכן בקשה דחופה לצו ביניים, שימנע כניסה לתוקף של התוכנית וכל פעולה מכוחה, וזאת כחלק ממאמציה הנמשכים של הנהגת עיריית חיפה החדשה להציל את שדה התעופה הקטן הקיים בחיפה.

ראש העיר חיפה עינת קליש, נחשון צוק לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
ראש העיר חיפה עינת קליש, נחשון צוק לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

בעיריית חיפה אומרים ומסבירים, כי עתידו של שדה התעופה בחיפה עומד בסכנה, בגלל מיקומו של נמל המפרץ שהולך ונבנה בימים אלה וחוסם את הסיכוי להאריך את מסלול ההמראות והנחיתות.

עיריית טירת כרמל – רחב

שדה התעופה הנוכחי בחיפה הוא קטן ונכה. במידה ולא יתאפשר להאריך את מסלולו באופן מניח את הדעת, חברות תעופה יוותרו עליו, והוא ייסגר עם הזמן. אלא, שנמל המפרץ חוסם את הסיכויים לצמיחה עתידית. הסיפור הוא מורכב אף יותר. הנמל שפוגע בעתיד של שדה התעופה, הוא זה שעומד בימים אלה בעין סערה בינלאומית בין ממשלת ארצות הברית וישראל בגלל הבטחתה של ממשלת ישראל להעביר את תפעול הנמל לידי חברת SIPG הסינית. העברת הנמל לידיים סיניות אינו מקובל על ממשלת ארצות הברית, הרואה בנמל ובנוכחות הסינית בחיפה סכנה גאו פוליטית משמעותית.

ראש עיריית חיפה החדשה, עינת קליש רותם, שקיבלה את הנמל כעובדה מוגמרת בעת כניסתה לתפקיד, פנתה כבר בימים הראשונים שלאחר הבחירות אל מוסדות התכנון והציגה להם כיצד ניתן להאריך את מסלול שדה התעופה מבלי לפגוע בנמל. לטענתה, לא נעשתה עבודה מעמיקה דייה, כדי להבין את ההשלכות הכבדות של המהלכים החד צדדיים לקדם את הספנות ולהרוס את התעופה בחיפה, לא כלפי מטרופולין חיפה ולא כלפי התעופה הפנים ארצית כולה. "יש לנו כבר היום שדה תעופה קיים. בהשקעה מינימלית הוא יוכל להביא מעל מיליון תיירים בשנה, מדובר על מהלך כלכלי שישנה את פני המטרופולין מקצה לקצה".

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

קליש, מתרעמת על הטקטיקה של משרד התחבורה, שמטעה את הציבור ואף את מוסדות התכנון באמירה ש"אין אפשרות להקמת שדה תעופה משלים בחיפה".

על כך היא עונה: "קשה להבין מה ההבדל בין "שדה תעופה משלים" (=בינלאומי גדול) לבין "שדה תעופה בינלאומי קטן". מעולם לא ביקשנו להקים בחיפה שדה תעופה משלים. אנחנו רוצים שדה תעופה קטן, מקומי. אנחנו רוצים שדה תעופה מושלם. שדה כזה יכול להציל את הכלכלה של העיר ושל כל האזור. האופציה להשארת שדה תעופה קטן בחיפה מעולם לא נבדקה ברצינות הראויה".

כיום, לאור המאבק של אילת, קליש מסבירה שעתיד שדה התעופה של חיפה ישפיע לא רק על העיר חיפה והמטרופולין כולו, אלא על ערים ואזורים נוספים בארץ.

בעתירה שהגישה עיריית חיפה מובהר, כי התכניות שקודמו במפרץ חיפה התעלמו לחלוטין מכל סוגיית התעופה האזורית והארצית והשאירו נושא זה ללא תכנון אסטרטגי אמיתי.

קליש רותם מסבירה את הרקע לעתירה, ואת המשמעות הכבדה של שדה תעופה לעתיד הכלכלי של מטרופולין חיפה: מצבה הכלכלי והדמוגרפי של חיפה הולך ומדרדר כבר כמה עשורים; מעולם לא תוכנן עבורה מודל אמיתי להתחדשות כלכלית. התושבים הצעירים והמשכילים בעיר הולכים ועוזבים, מספר מקומות התעסוקה הולך ויורד, יחד עם איכותם. מדובר בתהליך מצער, אך בר תיקון. הכאב הגדול הוא שאין אופק ולא נראה שתהליך זה עומד להשתנות.

חיפה מתמודדת בשנים האחרונות עם כמה פרוייקטי תשתית עצומים, שטובתם הלאומית אינה עומדת בספק – הרכבת, הנמל ושדה התעופה. יחד עם זאת, השלכותיהם על העיר עומדות להיות קריטיות, לשלילה.

"שדה התעופה הקטן והגוסס של חיפה עומד להתייבש, בזמן שמוסדות התכנון מקדמים תכניות למראית עין, כמו תת"ל 80. כולנו מכירים תקדימים מעוררי קנאה לערים שכלכלתן צמחה בזכות שדות התעופה שלהן, המאפשרים חיבור לרשת גלובאלית של ידע, הון אנושי והון כלכלי. קשה לדמיין את לונדון בלי שדה התעופה הקטן שנמצא בליבה, לא רחוק מגורדי השחקים, או את האי מיקונוס בלי שדה התעופה הקטן שמביא אליו מעל מיליון תיירים בשנה, משך חמישה חודשי קיץ בלבד. רשימת הערים, החזקות כלכלית בזכות שדות תעופה קטנים, היא עצומה. תשובת המדינה לשדה תעופה משלים ברמת דוד אינה מתייחסת לשיקולים מקומיים רבים שאין מקום לפרטם בפנייה זו, ובמיוחד לאור העובדה שגם עתיד השדה ברמת דוד לוט בערפל".

עבור קליש רותם וצוותה, התיירות היא אחד מגורמי הכלכלה שיכולים להניע את כל סביבת מטרופולין חיפה והצפון כולו: "בזכות איכויות נדירות שקיימות באיזור, מקומות קדושים לדתות רבות, חופי ים יפיפיים, הפרובנס היחידי של מדינת ישראל – חיפה יכולה להפוך לעיר חזקה שתמשוך את כל המטרופולין למעלה. מטרופולין צפוני חזק יציל את צפון המדינה".

כמתכננת ערים היא משוכנעת שאפשר לקדם פרויקטים אלה באופן שייטיבו גם עם השיקולים הלאומיים וגם עם השיקולים המקומיים, ומתכוונת להמשיך למצות את כל הערוצים האפשריים, בין אם בפרוזדורי מוסדות התכנון ובין אם בכותלי בתי המשפט.

בקשה למתן צו ביניים

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא נתן צו ביניים, המורה, כי לא יונפקו היתרי בנייה לפי התכנית, עד לדיון בבקשה שנקבע ליום 11.07.19.

תגובות

 ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום : ירון כרמי)

חבר מועצת העיר היוצא ירון חנן מסר לחי פה בתגובה: " זה אבסורד בעיני שהעירייה מוכנה לוותר על החלטות חשובות  מאין כמותן שהתקבלו בעקבות הערר שהגשנו, רק כדי לקדם תוכנית אבודה וחסרת היתכנות תעופתית להקים שדה תעופה בסדר גודל כזה שמראש נפסל מקצועית על הסף ע"י הגורמים המוסמכים, במקום לקדם שדה תעופה צנוע מעט יותר, ביחד עם שדה בינלאומי נוסף בצפון. אנחנו בירכנו על ההחלטה האחרונה והחשובה לקדם את פיתוח פארק מורד הקישון ואת ההחלטה להגביל את כמות החומרים המסוכנים בנמל המפרץ וכנ"ל גם ההחלטה להמשיך בקביעות להוסיף חול במקום החול שנסחף כל הזמן ערב הקמת הנמל הזה, שהוא כבר עובדה קיימת. לכן לא ברור לי ההגיון לעתור כנגד ההחלטות החשובות הללו ויש פה גישה מוטעית ומזיקה מצד ראש העיר. העתירה המיותרת הזו מצטרפת להחלטות הרבות מספור שקליש כבר עשתה לעצור פרויקטים ותוכניות 'שהיא ואנחנו לא נספיק כבר לראות בקדנציה הנוכחית".

אלה נווה וחנה קופרמן מחיפה
אלה נווה וחנה קופרמן מחיפה

אלה נווה אפידמיולגית סביבתית ומרכזת ארגון אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות וחנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים, מסרו לחי פה בתגובה: "שורת פגמים מינהליים כבדים נפלה בהחלטת ועדת הערר לאשר את תכנית שימושי הנמל לאחר דיון פנימי שנערך בוועדה, ושלאחריו לא ניתנה יותר לעותרים זכות טיעון. עיריית חיפה מונה בעתירתה כמה מהפגמים ועליהם יש להוסיף את הפגם המהותי שהדגשנו לכל אורך הדרך ואשר מקבל משנה חשיבות לאור פרסום פרשיית מחדל צ'רנוביל – והוא שהתכנית אושרה פעמיים במוסדות התכנון מבלי שעמדו מול הועדות הנתונים האמיתיים על אילו חומרים בדיוק יעברו בנמל ובאילו כמויות . משום שלוועדות התכנון חסרו נתונים על החומרים במדויק שיעברו וכמותם – לא ניתן היה להקיש על סיכונים ומרחקי סיכון לכוויות ומוות של תושבים והתכנית אושרה מבלי שבטיחותה הוכחה . בתכנית גם נמל דלקים שצפוי לאחסן 600,000 קוב נפט ו/או תזקיקים , שהם פי 6 ממה שהיה אמור לעבור מהנמל הישן, אשר ועדת הערר חשפה כי בסיסו נבנה כבר בטרם כלל הופקדה תכנית לעניינו. אישור התכנית הוא מחדל שערורייתי ואנו תומכים בכל צעד אשר יש ביכולתו לעצור את הרכבת הדוהרת לתהום".

שמוליק גלבהרט, חבר מועצת העיר חיפה לשעבר

שמוליק גלבהרט, חבר מועצת העיר חיפה לשעבר

שמוליק גלבהרט חבר מועצת העיר לשעבר מסר לחי פה בתגובה: "אני לא מצליח לעקוב אחר הסלאלום בעמדת ראש העיר ד"ר קאליש בקשר לנמל המפרץ. כל הזמן טענה שהיא נגד הנמל, והנה בדיון בוועדה המחוזית התברר שבפועל היא ומהנדס העיר כל הזמן תמכו בכל הכוח בנמל. ועכשיו הם שוב עותרים נגד הנמל, ונגד מי עוד? נגדי ונגד הירוקים, שכל השנים היו בראש המתנגדים לנמל המפרץ. גם בתקופת יהב וגם בתקופת קליש. וגם היום אנחנו נגד הנמל המיפלצתי הזה".

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר מוטי בליצבלאו מסר לחי פה בתגובה: "באופן אישי יש לי ספקות לגבי התכנות הארכת מסלול שדה התעופה לאורך של 2400 מטר. גם כאשר קוראים את חוות הדעת בעניין של רשות שדות התעופה , ועדות תעופה אזרחית. כתושב קריית חיים , יש לכך השלכות בטיחותיות וביטחוניות לתנועת מטוסים נרחבת במרחב , גם היום במסגרת המצומצמת , חיים על ניסים. גם היום אורך המסלול הקיים , כולל הארכתו רק ב 300 מטר ניתן להגיע למדינות במזרח הים התיכון – קפריסין , אתונה, כרתים, טורקיה ואולי לבולגריה. אל נשכח כי במפרץ מאגרים ענקיים של חומ"ס (חומרים מסוכנים) ויש להתנהל בזהירות וכן לא שוכנעתי כי לא יפגעו התושבים מרכז המראות ונחיתות".

רשות נחל הקישון סירבו להתייחס.

4 תגובות
 1. רמי אמר/ה

  את הקול שלי לא תקבל לעולם…….

 2. דניאל קאהן אמר/ה

  רציתם קליש קיבלתם קליש.אל תבואו עכשיו בטענות.

  1. מירי אמר/ה

   נכון, רצינו וקבלנו. ועכשיו צריך לתת לה סיכוי להציל את העיר השוקעת לטמיון. הזמן זה מה שאף אחד לא נותן לה. אין קסמים והוקוס פוקוס. בואו נתאזר בסבלנות.

 3. רמי אמר/ה

  הדרך המשפטית מיותרת…רק כאלו שלא יודעים איך להתנהל פונים לדרך הזו…
  גם התוצאה (בין אם זכית או הפסדת) בהתאם…

לא ניתן להגיב