קורונה • סיוע לנשים בעסקים קטנים בחיפה אשר נמצאות בסיכון-עסקי מיידי – טיפים וראיון עם איריס קונפינו מארגון ABT

מהו ארגון איי.בי.טי?

ארגון ABT מהווה פלטפורמה לקידום יזמות וכן מועדון צרכנות לנשים.
המטרה: לקדם נשים כלכלית וכך לדאוג לפרנסה וביטחון אישי כלכלי כמו גם לספק עוד “מוחות וידיים עובדות” למשק המקומי והגלובלי. יעד: לסיים את המודל של ABT בארץ ולצאת איתו לעולם.
הארגון מסייע על ידי פגישות אישיות, פגישות אבחון וליווי אישי לנשים בעסקים. רפואה משלימה, אסתטיקה, יופי, אומנות, מטפלות בתחומים שונים. התחום הרוחני חזק מאוד בצפון. תחום נוסף שחזק פוטנציאלית בצפון הוא תחום היזמות.

כמה זמן הוא פועל בחיפה?

“קהילת איי בי טי הוקמה בשנת 2012 וכוללת, יזמיות, בעלות עסקים המעניקות שירות, מייצרות מוצרים פיזים, מייבאות או מייצאות סחורה. הקהילה פעילה ממחוז הצפון עד מחוז המרכז בשיתוף עם קהילות נוספות ומונה כ20 אלף נשים. כבר מתחילת הדרך הוקמה הקהילה הצפון וחיפה עוד לפני שהיא הגיעה לכל מקום אחר.”

מיהי איריס קונפינו?

לאיריס קונפינו מהקריות יש לי כמה כובעים. בראש בראשונה תפקידה הוא מנהלת קהילת הצפון של ארגון איי.ב.טי, אותו הקימה הילית שי. בארגון זה קיים מועדון לקידום יזמות, עסקים וצרכנות נשים. התפקיד כולל תמיכת תוכן באתר התוכן, מתן פוקוס עסקי מתוך הבנה רגשית והכרות אישית עם החברות והתוכן יזמת בתחום הבריאות.

בימים אלה של משבר הקורונה, מתמודדות הנשים עם בעיה כפולה: הצורך לנהל עסק לצד הצורך לנהל בית ובו ילדים שאין להם מסגרת אחרת.

מה המצב של הנשים העצמאיות בחיפה ובכלל?

“נשות העסקים באזור הצפון רדומות ומשותקות. הפעילות נמוכה והשרדותית. עסקים לא מתפתחים כמו שהם אמורים להתפתח, יש להם פוטנציאל גבוה להתפתחות שלא ממומשת. אין הבנה בסיסית לגבי מה שצריך לעשות כדי להצליח ולהרים את העסק. יש אסימון שצריך ליפול והוא תקוע. רוב הנשים לא מאמינות שהן יכולות להצליח, הן לא מאמינות ביכולות שלהן , הן תקועות במצב השרדותי ופוחדות להשקיע כסף בעסק. רובן מחפש עזרה חינמית שלא ממש עוזרת להן. לרובן אין חשיבה עסקית.”

איך אתן פועלות כעת בזמן הקורונה?

“כרגע אנחנו מנהלות את כל המפגשים דרך תוכנת זום. יש לנו פגישה שבועית שפתוחה לכל החברות. פגישה לימודית שבועית של קורס היזמות, פרסום כתבות, סרטונים והקלטות שמע. אנחנו שומרות על קשר טלפוני רציף עם כולן דרך קבוצות הוואטסאפ שלנו ,ובמידת הצורך בשיחות אישיות של הרגעה ועידוד.
אנו יוצרות שיתופי פעולה גדולים עם ארגונים גדולים ומשפיעים.

מי האוכלוסיה שבעיקר נפגעת מסגר הקורונה?

“נשים וילדים – נודע לנו על אלימות מתגברת בבתים בעקבות המצב אנשים שאין להם חוסן רגשי ולא יודעים איך לעזור לעצמם ולעסק שלהם. מטופלים שרצף הטיפולים שלהם נקטע ולא פונים לקבל עזרה, גם לא דרך הטלפון. אנשים בודדים שאין להם עם מי לדבר או לקבל עזרה במידת הצורך.

איזה עיסוק הכי פגוע?

“עסקים קטנים שאין להם עו”ש, או הון אשר יכול להחזיק אותם יותר מחודש, נמצאים בסיכון מיידי. כל עסק שמושתת על לקוחות נכנסים ואין לו תשתית של שליחויות נפגע קשות. מספרות, מכוני יופי, בתי קפה , בעלי דוכנים בשווקים. כל עסק שיש לו מלאי מתכלה ואין לו תשתית אלטרנטיבית להספקה. חקלאים, ברים, אולמות אירועים, מתכנני אירועים”.

מה עיקר בעיותיהן?

 • “נשים נדרשות לתת מענה לצורכי הבית שסופקו על ידי גורמים אחרים. המטבח פתוח 24/7.
 • היא לא מפסיקה לבשל , לנקות, לכבס, להעסיק את הילדים, להעסיק את הבעל ובסוף לדאוג לעסק שלה.
 • צריך ללמוד לעבוד מהבית, זה לא פשוט, יש יותר מדי גירויים מסביב. ולפעמים אין פינה בבית שבה אפשר לשבת בשקט ולעבוד.
 • רגשות של פחד וחוסר אונים מלווה כמובן בכעס, לפעמים כשמישהו אומר לך תעשי 1,2,3 זה מפקס ונותן דחיפה”

איך את מנסה לסייע?

“שיחות טלפון מרגיעות ומעודדות עם הרבה הקשבה. פרסום כתבות על נושאים רגשיים וטיפים איך להתמודד. טיפולים דרך הטלפון. עזרה בפעולות פשוטות עד כדי הכנת רשימת מוצרים לרכישה.
כאשר אשה יודעת שיש מי שיקשיב ויכיל אותה – היא מתאוששת ופועלת. מחוות קטנות טלפון נוסף, זאת הדרך שלי לזריקת עידוד”.

תני דוגמאות למקרים של נשים להן סייעת בזמן הקורונה?

“חברה מהמועדון סיפרה שהיא לא מצליחה להזיז את עצמה ולהכין חומר פרסומי, להיות בקשר עם הלקוחות שלה ואפילו להכין עוגה ליום ההולדת של בנה לא הצליחה. היא התלוננה על עייפות וחוסר חיבור לעצמה. הלחץ מהמצב הכניע אותה. לאחר טיפול של שעה – החברה הפכה לטורבו. תוך יום ענתה לכל הלידים שקיבלה, עשתה סרטון אפתה את העוגה. בקיצור חזרה לעצמה מיד.”

איך ניסית לסייע בכלל ?

אני מהצד שלי, פרסמתי הודעה עבור כלל העוקבות והמנויות שלנו ברשתות החברתיות:
אם אתם בלחץ, מתח ודאגה,  אתם מוזמנים להתקשר אלי ולקבל טיפול בטלפון
 אל תשארו לבד עם המצוקה שלכם.
איריס קונפינו מטפלת רגשית
052-261-1790

האם הרשויות מנסות לעזור?

“על פניו נראה שהרשויות מבולבלות באותה מידה והכל תלוי בנו. אישית אין לי שום ציפיות מהרשויות בעיניי הן לא מתפקדות”.

מה יהיה? את אופטימית או פסימית לגבי הקורונה?

“אני אופטימית מטבעי, קיבלנו הזדמנות נדירה לעשות סדר בתוכנו ובביתנו. זו ההזדמנות להקטין את הטפל ולהגדיל את העיקר-להסתכל טוב טוב אחורה על החיים שלנו ולשאול שאלות חשובות כמו:

 • האם אני באמת מרוצה?
 • האם אני עושה את מה שאני רוצה?
 • האם מערכת היחסים בבית טובה או לוקה בחסר?
 • על מה אני שמה דגש?
 • מה אני מזניחה?

מה יקרה ביום שאחרי?

“אין דבר כזה היום שאחרי. מה יקרה בתקופה שאחרי זו שאלה נכונה יותר לדעתי. בעלי החוסן הנפשי יקימו את עצמם ויתאוששו. אלה שיש להם תמיכה ומשתמשים בה יתאוששו. אלה שמכינים את הקרקע עכשיו ולא עוזבים את הלקוחות שלהם יחזרו לפעילות.

לדעתי, הרבה ימשיכו לעבוד מהבית באמצעות המחשב. אנשים יעזבו את המשרדים וישתחרר הרבה נדל”ן ממשרדים למגורים. טיפולים דרך הטלפון ימשיכו. משלוחים יוגברו. הקניות ירדו, יכול להיות שניכנס למיתון כלכלי עולמי.

ייתכן שהכסף יאבד את כוחו והמוצרים יתחזקו – תעשה החלפת מוצרים בארטארים כל ההתנהלות תשתנה.

הנה סיפור ששמעתי היום ברדיו:
תייר מגיע לעיירה קטנה ונכנס למלון. נותן לבעלים שטר של 100$ ומבקש לעשות סיור בחדרים כדי לראות אם הם מתאימים לו. כשהוא עולה במדרגות רץ בעל המלון לקצב ומשלם לו עם השטר את חובו – הבשר שקנה לאורחים. הקצב רץ לרפתן ומשלם עם השטר את חובו – הפרה שקנה ממנו, הרפתן רץ לחקלאי ומשלם את חובו – התבן שקנה ממנו. החקלאי רץ לזונה ונותן לה את השטר תמורת השרות שנתנה. הזונה רצה למלון ומחזירה את השטר כתשלום עבור החדר שהיא השתמשה בו. יורד התייר ואומר לבעל המלון שהחדרים לא מתאימים לו. בעל המלון מחזיר לו את השטר. כל העיירה נשארה ללא חובות ויכולה להמשיך את העסקים כרגיל.

כבר חושבים על היום של אחרי?

“נשות עסקים חושבות כל הזמן על היום שאחרי. אני אישית זורמת. כבר החלטתי שאני ממשיכה לטפל דרך הטלפון בנוסף לטיפולים בקליניקה. טיפולים דרך הטלפון זולים יותר ונגישים יותר לאנשים שגרים רחוק. לפני ההתפרצות נסעתי המון ועבדתי מהבוקר עד הערב. החלטתי להרגיע את הקצב, אני שמה לב שאני מספיקה יותר מהבית.
אני בקשר רצוף עם הלקוחות , מקדמת סרטונים וכתבות, מכינה שתופי פעולה עם אנשי מקצוע אחרים. מכינה סדנאות ושיעורים דיגיטליים”.

מהו סדר היום שלך מבחינת העיסוק בארגון?

“כרגע רוב הזמן אני בטלפון. אם נסדר את זה באחוזים – 80% בטלפון ו-20% באתר ופגישות זום. גם היום אני עובדת רוב היום אבל עם הפסקות לאוכל וטיול עם הכלב”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. נגה חפץ שכטר אמר/ה

  כתבה מרתקת. איריס קונפינו היא אשת אשכולות רבת פעלים עם אנרגיה נפלאה. מי שמטופל על ידה זוכה ללא ספק באוזן קשבת ובייעוץ מקצועי ומחבק

 2. טלי אליאור אמר/ה

  איריס
  כתבה מרתקת, את בעלת תושייה ואופטימיות נפלאה ואני בטוחה שמטופלייך חווים זאת בטיפולים.
  יישר כוח.

 3. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  איריס קונפינו היה לך באתר חי פה של נגה כרמי ראיון מרתק. שמעתי עליך רבות מחברים וחברות בחיפה את אשה מדהימה.מעניינת ושמך הולך לפניך.אשמח לארח אותך אצלנו בבית.שלך רפי רפול – חסון.