הכירו את ד"ר ג'וניה עאמר אלשיך רופאה בכירה ויועצת בתחום אורוגינקולוגיה

ג'וניה עאמר אלשיך (צילום: יח"צ)

ג'וניה עאמר אלשיך, רופאה צעירה, מצליחה ומעוררת השראה שהספיקה להתמחות ברפואת נשים אורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת של רצפת האגן ולהפוך לרופאה בכירה ויועצת בתחום, לצד הקמת משפחה בראיון מיוחד לחי פה, במסגרת כתבות מיוחדת על נשים מצליחות אותן מעלים באתר במהלך חודש מרץ בו מציינים את יום האישה הבינלאומי.

ג'וניה עאמר אלשיך (צילום: יח"צ)

ג'וניה עאמר אלשיך, נשואה אם לשתי בנות אמילי ואלמה, שש וחצי וארבע. נולדה בכפר אבו סנאן שבצפון, למשפחה מקסימה ומשכילה. הוריה באסם וופא שיח', מורים, שני אחים (רופא ועורך דין), ואחות רופאה. במשך 7 שנים התגוררה עאמר – אלשיך בתל אביב וכיום היא מתגוררת עם משפחתה בחיפה.

את לימודי הרפואה סיימה עאמר אלשיך, בטכניון בהצטיינות בשנת 2008, במקביל סיימה בהצטיינות יתרה תואר מג'יסטר  במדעי הרפואה (מחקר רפואי) בטכניון ב-2009. את הסטאז' הרפואי היא עשתה בשנים 2009-2010 בבית חולים שיבא תל השומר, ובשנים 2010-2015 – התמחות ברפואת נשים (מיילדות וגניקולוגיה) בבית החולים איכילוב בתל אביב. ב – 2015-2017 תת התמחות באורוגניקולוגיה וכירורגיה משקמת של רצפת האגן בבית החולים איכילוב תל אביב.

בשנים 2017-2019 יצאה לפלושיפ (השלמת תת ההתמחות) אורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת של רצפת האגן בוושינגטון בארה״ב בבית החולים  ‪INOVA FAIRFAX VA‬. במהלך תקופה זו למדה הרבה ניתוחים חדשים, והייתה בראשם של כ- 20  פרויקטים מחקריים מובילים. עד כה התפרסמו כ-30 מאמרים מחקריים שעאמר אלשיך, חלק מהם ועוד מספר פרקים בספרים שונים.
 
כיום היא עובדת כרופאה בכירה ביחידה אורוגינקולוגית בבית החולים הלל יפה, יחידה המשלבת טיפולים וייעוצים רפואיים , כירורגיה של רצפת האגן, אחות מומחית לרצפת האגן, פיזיותרפיה של רצפת האגן, מחקר, ואמצעים חדשנים בתחום. בנוסף נותנת ייעוצים אורוגינקולוגים המספר סניפים בקופת חולים מכבי, לאומית ורפואה פרטית.

מדוע החלטת לבחור בתחום הרפואה כמקצוע לחיים ולהתמחות ברפואת נשים?
מגיל 4 רציתי להיות רופאה. מניחה שלכולם זה עובר בראש בילדות, אך אצלי זה לא עבר בראש, אלא היה חרוט במוח, ונשאר כך עד שרגע ההחלטה לגבי הלימודים באוניברסיטה הגיע. לא היה קל כי זה היה לפרוץ גבולות באותה תקופה, אך קיבלתי הרבה תמיכה מהמשפחה המקסימה שלי, ויצאתי לדרכי בכל הכוח.

החלום שהפך למציאות יומיומית מאתגרת ומספקת. כבר בשנה הרביעית ללימודים היה לי ברור שאני רוצה להיות גניקולוגית. זה תחום מרתק שיש בו מחסור עצום ברופאות, בעיקר יחסית לביקוש. בנוסף, חיפשתי מקצוע שבו אתה גם חווה רגעים של היוולדות חיים חדשים ולא רק רגעים עצובים ומוות, מקצוע שבו אתה יכול להגיד משפטים כמו: ״בשעה טובה את בהריון״ או ״מזל טוב״ ליולדת. וזה ממלא אותי אושר.

היום אנחנו רואים יותר ויותר נשים שבוחרות בתחום הרפואה שהנו מקצוע תובעני.
כיצד הצלחת לשלב חיי משפחה וקריירה תובענית ?

אישה לא נולדת חזקה, היא מתחזקת בעקבות הסערות בחיים שהיא עוברת. שילוב חיי משפחה עם קריירה הוא אכן אתגר לא פשוט , בעיקר כששני בני הזוג הם מאוד קרייריסטים עם עבודה לא גמישה, וכאשר גרים רחוק מהורים ששניהם עובדים ואת חייבת להתמודד כל יום מחדש עם האתגר. אבל את פשוט לומדת לעשות זאת, את מסגלת לעצמך שיטות יצירתיות בשביל להיות אשת משפחה טובה מצד אחד, ואשת קריירה מוצלחת מצד שני.

ג'וניה עאמר אלשיך

מה התכונות שצריכות להיות ברופא/ה מצליחים?
התכונה הכי חשובה בעיניי הנה אנושיות, להיות אדם לפני שאתה נהיה רופא. זה חצי מהטיפול לכל חולה לא משנה מאיזה תחום. שאפתנות, התמדה , שאיפה למצוינות, רצינות וקור רוח בו זמנית – המאזן בין שתי תכונות אלו הנו קריטי בעיניי. אם אתה משדר לדעת לקחת כל מטופל היא הרצינות ולשדר לו קור רוח שלווה ורוגע מצד שני. וזו בעיניי אומנות.

איזה עצות הית נותנת לנשים שרוצות לכנס לתחום זה?
קודם כל שאין דבר העומר בפני הרצון. אם את רוצה את המקצוע אין זו אגדה. מצד שני , יש להבין שזהו מקצוע תובעני מאוד ואין ספק שרק אהבה עזה למקצוע תגרום לך לשרוד את התובעניות ולחיות עם זה בשלום.

האם את רואה שיש יותר קושי לנשים מהחברה ערבית/דרוזית לצאת ללמוד ולפתח קריירה בהשוואה לנשים מהחברה היהודית או שלדעתך השאלה כבר לא רלוונטית לשנת 2020?
אם יש קשיים נשמח לקבל דוגמאות?

הבחירה שלי ברפואה היא מאוד לא טריוויאלית. כאשה דרוזית זה היה אתגר לא פשוט שהיום זוכה בהמון הערצה, הערכה ותמיכה מצד העדה. היום ב- 2020 נשים ערביות ודרוזיות יוצאות ללמוד ללא בעיה. מרוב המשפחות יש תמיכה ועידוד של הנשים לצאת ללמוד. כמובן שיש חריגים, אך המגמה השתפרה מאוד. למרות הכל, אין לי ספק שלאישה מחברה יהודית יותר קל להתקדם בקריירה מהרבה סיבות.

מסר שאת רוצה להעביר לנשים קרייריסטיות ובכלל?
אני מאמינה ש ״אין דבר העומד בפני הרצון״ ורק אם חולמים מגשימים חלומות, ואם מפנטזים מגשימים פנטזיות כי אין ״פנטזיה״ שלא יכולה להפוך למציאות. וזה המסר שלי אליכן ( והמסר שלאורו אני מחנכת את שתי בנותיי.

אם תשאפי, תתמקדי במטרה, אין דבר שלא תוכלי להגשים. זה לא יהיה קל, לפעמים אפילו קשה מאוד, אבל בסוף, זה ממלא אותך סיפוק ואושר שאין לתאר.

לא ניתן להגיב