צעדת השרמוטות 2014 בחיפה: "די לתרבות האונס"

"אף – בגד – הוא לא הזמנה לאונס" – "נאבקים נאבקות בהשתקת הנפגעות" – "לא אנחנו לא שקופות- נשים עושות מהפכות" – "יהודיות וערביות בסקסיזם נלחמות" הן חלק מהסיסמאות אותם השמיעו משתתפי צעדת השרמוטות בחיפה. מארגנת הצעדה הילה שהרבני: " אני מרגישה שינוי בשיח, הרבה יותר הבנה של המסרים של הצעדה ועם הזמן אנשים יותר מתעניינים, יותר מקשיבים, יותר מעכלים והשנה יש יותר גברים משנה שעברה".

00-12345_צעדת_השרמוטות_צילום_סמר.JPG

צעדת השרמוטות חיפה צילום: סמר עודה
עשרות נשים וגברים בעיקר צעירות וצעירים השתתפו אתמול (ו') בצעדת השרמוטות המתקיימת זו שנה שלישית במספר ערים בארץ ביניהן חיפה. אמנם השנה הורגשה השתתפות דלה ופחות משנה שעברה, אולם מספר הגברים המשתתפים עלה. גם עוברי אורח בין אם מדובר בגברים או בנשים ואפילו הורים עם ילדים, עמדו הקשיבו והביעו התעניינות. ובין סיפור לסיפור אותו שמעו מהמשתתפות והמשתתפים שרובן עברו הטרדות מיניות נשמעו מחיאות כפיים מהקהל כעידוד וכבוד על האומץ והתעוזה בחשיפה הסיפורים האישיים בפומבי.

מהסיפורים ניתן לשמוע על הטרדות בעבודה, במרחב הציבורי, אפילו ע"י חברים או בני זוג והכל בגלל התפיסה החברתית שמאפשרת את תרבות האונס. וזאת כי הטענה שליבוש חושפני מדי, שתית אלכוהול או הכנסת גבר הביתה איכשהו תמיד מובנת כהזמנה לאלימות ואונס וזאת הבנה שגויה שחייבים לתקן אותה. בסופו של דבר ההופעה החיצונית של הנשים לא מבטאת הסכמה לכל אדם אקראי להחליט מה מותר לו לעשות עם הגוף שלהן. לכל אחת יש זכות להיות במרחב הציבורי בלי לוותר על ביטחונה. זה היה המסר העיקרי במחאה.

"קשה למדוד את ההישגים אבל את ההשפעות הקטנות כן אפשר"

מארגנת הצעדה החיפאית, הילה שהרבני בראיון לחי פה: "אנחנו מבקשות להחזיר לעצמנו את המרחב הציבורי, בכל מקום. הבחירה בחיפה נובעת מהיותה עיר מרכזית בצפון, שיכולה להביא אליה את כל נשות הצפון שביטחונן האישי הופקע מהן או שהאלימות המינית שהן חוות עוברת הצדקה חברתית שהיא השתקה בפועל. קשה למדוד את ההישגים אבל את ההשפעות הקטנות כן אפשר. אני מרגישה שנפגעות תקיפה מינית שלוקחות חלק בתנועה הזאת מרגישות הרבה יותר בטוחות בעצמן, מאשימות את עצמן פחות ממה שקרה להן ולומדות שיש אשם ויש להפנות אליו אצבע ולהוקיע אותו חברתית, כי זה שמצריך לעשות. בעיניי זו המתנה הכי גדולה שאנחנו יכולות לקבל. ואני מאמינה שבעוד כמה שנים אנחנו יכולות לראות תוצאות בשטח".

2.JPG

צעדת השרמוטות חיפה צילום: סמר עודה
על ההשתתפות הדלה מוסיפה שהרבני: " זו בעיה שתמיד מלווה מחאות שמתקיימות מחוץ לת"א כי ת"א היא עיר הרבה יותר נגישה תחבורתית, עיר מרכז שיותר נוח להגיע אליו, יותר נעים ואפילו פסיכולוגית יותר נוח להגיע אליה ולכן המחאות שם הן תמיד גדולות יותר. אנחנו מהתחלה לא נסינו להתחרות כי ידענו שזה לא יהיה באותו גודל, מה שאנחנו עובדים בשיתוף פעולה, אז באנו עם ציפיות נמוכות. בשנה שעברה היו יותר משתתפים אבל יחסית ההשתתפות די יפה".

בהתייחס לשם הצעדה, המעורר עניין רב מוסיפה שהרבני: "שרמוטה היא מילה שמיוחסת רק לנשים, ומיועדת להשפיל ולבייש נשים בהקשר להתנהלות המינית שלהן. אותו הסטנדרט אינו תקף לגבי גברים, שאינם מצופים להרגיש בושה בקשר למיניות שלהם, ואפילו ההיפך הוא הנכון. נשים, לעומת זאת, תמיד נשפטות על משהו – או הלבוש שלהן, או ההיסטוריה המינית שלהן, או עצם קיום מיניות בהווייתן. אז בעינינו, השימוש המכוון במילה 'שרמוטה' באה לכפור במושג הזה – אם יש כזה דבר שרמוטה, אז כולנו שרמוטות, כי תמיד יהיה מישהו בעולם שישפוט אותנו לרעה, על פי קנה מידה שהוא בוחר עבורנו. אנחנו פה כדי להגיד ולהזכיר שנפגעות תקיפה מינית אף פעם לא אשמות."

שינוי בשיח ובהבנת המסרים

"אני מרגישה שינוי בשיח, הרבה יותר הבנה של המסרים של הצעדה. עם הזמן שעובר אנשים יותר מתעניינים יותר מקשיבים יותר מעכלים והשנה יש יותר גברים משנה שעברה" מסכמת שהרבני ומעביר מסר לנשים במיוחד לאלו שעברו פגיעה והטרדה: "תרגישו בטוחות, תרגישו יפות ותעשו את מה שמרגיש לכן נכון. תדעו שזה קיים ואין דרך להימנע מזה וחשוב להפנות את האצבע למקום הנכון. תטפלו בעצמכן ותעכלו אל תרגישו לעשות משהו שלא צריך לעשות".
3.JPG

צעדת השרומוטות חיפה. הורים מקשיבים ומתעניינים צילום: סמר עודה

עוד על הצעדה

עקרונות בסיס של הצעדה כוללים:

  • מחויבות למגר את פרקטיקת האשמת הקורבן: לאף אחת לא מגיע להיאנס, להיתקף, או להיות מוטרדת.
  • תנועת ה-SlutWalk שייכת לכולן וקיימת עבור כולן: כל מי שחווה אלימות מינית או שיימינג מיני או מגדרי.
  • הכרה שבתוך תרבות האונס, יש אוכלוסיות שחוות דיכויים כפולים ומשולשים: ככל שמישהי חווה דיכויים חברתיים/פוליטיים, כך גם תרבות האונס והאשמת הקורבן תשפיע עליה באופן מוגבר.

4.JPG

צעדת השרמוטות חיפה צילום: סמר עודה

לא ניתן להגיב