שרמוטות או מופקרות? • מדוע שונה שם הצעדה בחיפה? | גאיה דן

צעדת השרמוטות בחיפה 2019 - הדר הכרמל (צילום: ג'ו לוציאנו)
גאיה דן (צילום פרטי)
גאיה דן (צילום פרטי)

"צעדת השרמוטות", שם טעון במשמעויות, כעסים, ואינטרסים חברתיים…

השם נשא את עצמו יפה מאוד לאורך העשור האחרון ועשה את עבודתו נאמנה, אז כנראה שלא כולן סברו כך.

לפני כחודש, יצאו מארגנות צעדת השרמוטות בירושלים, בהצהרה כי הן משנות את שם האירוע ל"צעדת המופקרות". אחרי ירושלים, גם המארגנות בחיפה שינו את השם, ועפ"י פוסט הסברה שפורסם באינסטגרם, נובע הדבר מלחצים שהופעלו עליהן מגורמים חיצוניים, במטרה להרחיב את המחאה לאוכלוסיות אשר חשו כי הכינוי "שרמוטות" לא מדבר אליהן.

הצעד, לכאורה, נראה תמים, הרי מדובר רק במילה בודדת שהיא חלק מכותרת הצעדה, אך בשיחה שניהלתי עם אחת המארגנות בחיפה, התבררה לי תמונה מורכבת יותר ואפילו די מבלבלת.

צעדת השרמוטות בחיפה 2019 - הדר הכרמל (צילום: ג'ו לוציאנו)
צעדת השרמוטות בחיפה 2019 – הדר הכרמל (צילום: ג'ו לוציאנו)

מה בין לבוש ואלימות?

נתחיל מההתחלה: בשנת 2011, בעקבות אמירתו של קצין משטרה קנדי, שטען כי על נשים להתלבש באופן "צנוע" כדי להימנע מאלימות מינית, קמה צעדת השרמוטות הראשונה בעולם נגד תרבות האונס בטורונטו, קנדה. ב-2012 גם בירושלים קמה צעדת שרמוטות, וכבר באותה השנה, עוד ארבע ערים בישראל לקחו חלק במחאה וקיימו בהן צעדה, חיפה היא אחת מהן.

מאז ועד לפני חודש, תנועת המחאה הישראלית התגאתה בניכוס החדש שעשו למילה "שרמוטה" כשהפכו אותה ממילת גנאי גברית, שנועדה להפנות אצבע מאשימה כלפי נשים כנושאות באחריות לתקיפות המיניות שעברו, למילה שמעצימה נשים, או לפחות למילה שהיא הגדרה גנרית.

"המושג "שרמוטה" פוגעני במיוחד כלפי נשים ערביות, שנפגעות גם הן מאלימות על רקע מגדרי ואנחנו רואות בהן חלק בלתי נפרד מהמאבק שלנו, במיוחד בחיפה. לנשים רבות קשה לעשות את הניכוס הזה מחדש ולהלביש ערך חיובי על כינוי שבמשך שנים נועד להשפיל אותן". כותבת לי יערה, אחת המארגנות של הצעדה בחיפה.

צעדת השרמוטות בחיפה 2019 - הדר הכרמל (צילום: אדיר יזירף)
צעדת השרמוטות בחיפה 2019 – הדר הכרמל (צילום: אדיר יזירף)

איך מראות סולידריות?

בגלל שהמילה "שרמוטה" באה מהשפה הערבית, חשבתי ביני לביני, כי העניין המילולי אכן דורש מחשבה בשביל אותן נשים ערביות, אבל להחליף בין המילים? זו לא הדרך שאני הייתי בוחרת להראות סולידריות…

אני שואלת את יערה: "אם כבר, בגלל שאתן רואות נשים ערביות כחלק בלתי נפרד מהמאבק, אז לשנות את המילה מ'שרמוטה' ל'מופקרת' נותן לגיטימציה לקרוא להן שרמוטות ודווקא מדיר אותן מהשיח, לא?" 

יערה: "יכול להיות שאת צודקת. אבל לא ככה השותפות הערביות שלנו רואות את זה ואנחנו מכבדות את הרצונות שלהן".

וכאן מתחילות לעלות בי תהיות נוספות: מי הן אותן השותפות הערביות? ולמה ארגון, שעל מנת להשיג את מטרותיו עליו לנהוג ברדיקליות מסוימת, בוחר להתקפל ולסגת מעקרונותיו, בגלל דרישות חיצוניות?

אני יכולה להיות בעד שותפות ערבית-יהודית מכאן ועד השמיים, אבל האם באמת אפשר לצפות מתנועת מחאה שהאירוע המרכזי שלה זו צעדה הניכרת בה דרך הביטוי של לבוש מינימאלי שתצליח לצרף לשורותיה נשים ממגזרים אדוקים רק על ידי שינוי שמה?

על השאלה הראשונה שנשאלה יערה, ענתה לי שמדובר ב"נשים ערביות וארגונים פלסטיניים שנפגשנו איתן במהלך השנה האחרונה בחיפה, בניסיון להגדיל את מעגל השותפות שלנו".

הן לא היו שם

בכל צעדות השרמוטות/מופקרות שאני הייתי בהן לאורך השנים, לא היה צורך במאמץ יתר על מנת להבין שככל הנראה אין שם נשים ערביות, כך גם לא נכחו בהן יהודיות-דתיות. 

זה לא שהצעדה לא מדברת אליהן בשל תכניה, או לפחות כך אני רוצה להאמין, אלא פשוט, יש בעייתיות מסוימת בלצרף נשים שבאות מרקע מסורתי, לצעדה שחלק די משמעותי מההווי שלה, הוא להתלבש "כמו שרמוטה", ואני מסכימה עם אמירתה של יערה שדווקא בחיפה, עיר שנחשבת כמכילה דו קיום, יש צורך בשיתוף פעולה פמיניסטי בין יהודיות לערביות, אך נראה לי כי זה על גבול הבלתי אפשרי לצרף לצעדה נשים ערביות מבלי ליצור שינוי של כל אופי המחאה. 

צעדת השרמוטות בחיפה 2019 - הדר הכרמל (צילום: אדיר יזירף)
צעדת השרמוטות בחיפה 2019 – הדר הכרמל (צילום: אדיר יזירף)

אז אולי במקום לעשות זאת ובכך בעצם להרים ידיים למול המיזוגניה ששוררת הן בציבור הערבי והן בציבור היהודי חילוני, אני מציעה שבעזרת ארגונים ואנשים פרטיים, ובהן המארגנות של צעדת השרמוטות בחיפה, יתמכו בפעילויות שארגונים ערביים פמיניסטיים עושים בחיפה, וכך לעזור לנשים ערביות להקים צעדה, או כל אקט מחאתי אחר, בעל אופי שיתאים להן, ולא לנסות באילוץ ובכוח, לגרום להן להגיע אלינו, כי "הנה, התחדשנו בשם אחר, פחות מאיים". 

"שרמוטה לא איבדה את כוחה"

מדף האינסטגרם של צעדת המופקרות של ירושלים טרם קיבלתי תשובות לשאלותיי, אך מהדף של הצעדה בתל אביב, היחיד ששמו לא שונה, הגיבה שאין הבדל בינן לבין הצעדה בירושלים וחיפה וש "אנחנו מרגישות שהשם עדיין מייצג אותנו. המילה שרמוטה לא איבדה את כוחה, ועדיין משתמשים בה בכל יום לבזות ולהוריד נשים… אנחנו בחרנו להשאיר את השם "שרמוטות" אבל אין זה גורע מהלגיטימיות או מהמאבק של המופקרות."

מתי ואיפה בחיפה?

בשל המצב הביטחוני, התאריך המעודכן לקיומה הוא 9/7/21 יום ו' בשעה 11:00 • גן בנימין, ליד המזרקה (במקום ב-28 במאי 2021)

ביום זה תתקיים הצעדה הראשונה בחיפה, תחת השם החליפי – "צעדת המופקרות". אולי הפעם, לאחר שנה בה התקיימו פגישות של קבוצות ייצוג של נשים ערביות עם מארגנות המחאה ו-9 שנים של צעדות חיפאיות תחת שם הדגל "צעדת השרמוטות", נזכה לראות את התרחבות מעגל השותפות, כפי שהובטח לנו. 

2 תגובות
 1. יהודי אמיתי אמר/ה

  יש לי שם למצעד שלהם,שם שמתאים לכולם:" מצעד המתאבדות!!! יאללה תתאבדו.ככה האוויר בעולם יהיה נקי יותר מנוולים שכמותכם.

 2. שליחו של מלך המשיח אמר/ה

  דרך יפה ונקיה ומכבדת
  יהיה זה ליצעוד את הצעדה ולהחליף את שם הצעדה לשם מכבד לא קללה או מילה גסה אלה שם שיש מצב שגם בציבור הדתי והחרדי יצטרפו בנות שאכלו אונס .אלימות . ועוד ולקיים את הצעדה בצניעות
  כתוב בספר התורה שמחלוקת לשם שמיים מיתקיימת
  לא לשם שמיים לא מיתקיימת
  יחי המלך
  נ.ב. לא לישכוח שהמטרה שלנו בעולם היא לזרז את הגאולה ולא להרחיק

לא ניתן להגיב