“מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה בסכנת קריסה” • מספר הפניות גדל בעקבות הקורונה

גל גינוי מבורך בעקבות האונס באילת • קוראות לעבור מגינוי למעשה

עתליה שיינפלד, מנהלת מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית חיפה והצפון:

עתליה שיינפלד (צילום: אורמאיר כהן)
עתליה שיינפלד (צילום: אורמאיר כהן)

הממשלה לא מעבירה 80% מכספי הסיוע

“אנחנו עדות לגל ציבורי מבורך בעקבות האונס המזעזע שקרה באילת. גל ציבורי של זעם, מחאה וגינוי, וטוב שכך. אבל, אנחנו קוראות לציבור לעבור מגינוי למעשה. במצב שבו הממשלה מגנה, אך במקביל לא מעבירה למרכזי הסיוע 80 אחוז מכספי התמיכה שאנו זקוקים להם, אנחנו קוראות וקוראים לציבור להתגייס. תתרמו למרכזי הסיוע ואנחנו נוודא שהמאבק הזה ימשיך, ושכל נפגע ונפגעת יקבלו את הסיוע שהם זקוקים לו 24/7 בכל ימות השנה.

המצוקה הגדולה ביותר היא תקציבית, והיא בעלייה חדה

המצוקה במרכזי הסיוע בחודשים האחרונים נמצאת בעלייה חדה, המצוקה הגדולה ביותר היא תקציבית. כמות הפניות גדלה משמעותית ואיתה הצורך להגדיל את הסיוע בכל האופנים והדרכים. ההכנסות מצד משרד הרווחה וההכנסות העצמאיות מחינוך והסברה הוקפאו, ולא ידוע אם ומתי יתקבלו. בחודשים אלו של מגפת הקורונה העמותה נאלצת להתבסס באופן מוחלט על גיוס תרומות ומענקים בלבד, כאשר היעד התקציבי בכדי להגיע לכל אותם הנפגעות והנפגעים הוא כ-200 אלף ש”ח”.

מרכז לסיוע נפגעות ונפגעי תקיפה מינית
מרכז לסיוע נפגעות ונפגעי תקיפה מינית

מרכז הסיוע לנפגעי תקיפה מינית בחיפה ובצפון קורס תחת העומס

בתקופת הקורונה עלתה הפנייה של נפגעות ונפגעי תקיפה מינית למוקד מרכז הסיוע באזור חיפה והצפון. בשל העלייה, וכדי לתת מענה מיטבי, המרכז יוצא במבצע לגיוס כספים כדי להוסיף תקנים נוספים של טלפנים.

ט’, נפגעת תקיפה מינית שפנתה אל המרכז בחודש יולי 2020: 

בלי מרכז הסיוע, אני לא יודעת איפה הייתי היום, אם הייתי היום. ואני אומרת את זה באמת, עם יד על הלב. מרכז הסיוע נותן בית לנשמה. באופן ספציפי ואישי לכל נשמה שנפגעה.

עלייה חדה בפניות

כ-1,000 פניות חדשות וחוזרות לקו הסיוע הטלפוני וכ-283 פניות בוואטספ נרשמו בתקופה של חודשי מרץ 2020 ועד יולי 2020. משנת 2019 זו עליה של כ-30% בפניות בקו הטלפוני ו-73% במוקד פניות הוואטספ שפעיל 5 ימים בשבוע בין השעות 20:00-17:00. הפניות האנונימיות מתקבלות מגברים, נשים, בני נוער שנמצאים ללא מסגרת חינוכית ודמות סמכותית לפנות אליה, נוער במסגרות של סיכון, ואפילו תושבי חו”ל שפונים בוואטספ. ובתקופה זו שמענים טיפוליים ואחרים מצטמצמים, כמו בעת שביתת העובדים הסוציאליים וחופשה במוסדות החינוך, רשימת ההמתנה לקבוצות התמיכה בזום ארוכה מהרגיל.

כל מתנדבת מבורכת, כל תרומה משמעותית

“הציבור הישראלי הוא זה שעוזר ומניע את גלגלי המרכז, מספרת עתליה לחי פה קורסי מתנדבות ממשיכים לפעול במלוא המרץ גם בימים של סגר וחשש מפני המגפה. בספטמבר יפתח קורס להכשרת מתנדבות נוסף. 
כל מתנדבת היא מבורכת, כל תרומה, בכל סכום, היא עזרה משמעותית עבורנו ועבור אותם נפגעות ונפגעי תקיפה מינית”.

בכל מקרה של פגיעה מינית ניתן לפנות למרכזי הסיוע באופן אנונימי, 24/7:
1202 נשים
1203 גברים
052-8361202 בווטסאפ
02-6730002 נשים וילדים דתיים

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו