"לא מפחדות יותר מהמילה שרמוטה" • צעדת השרמוטות 2016 בחיפה

צעדת השרמוטות 2016 בחיפה:
מעל מאה נשים וגברים, נערות ונערים השתתפו היום (ב') בצעדת השרמוטות המתקיימת זו שנה חמישית במספר ערים בארץ ביניהן חיפה. זהרה ביטון, אחת ממארגנות הצעדה: " המילה שרמוטה היא הקללה הכי גדולה שיש לאישה, כי "הכבוד" של אישה שוכן בין הרגליים שלה ואנחנו יוצאות נגד זה, אנחנו לא משחקות את המשחק הזה יותר ולא שותקות יותר".

002-_צעדת_השרמוטות.jpeg

צעדת השרמוטות 2016 בחיפה"למה אני לבושה כמו שרמוטה? למה אתה חושב כמו אנס" – "אין תירוץ לאונס, אנסים לכלא" – "אורלנדו דמנו אינו הפקר" אלה היו רק חלק מהסיסמאות שנכתבו על השלטים אותם הרימו הצועדות והצועדים בצעדת השרמוטות שיצאה מכיכר ספר ועד לרחבת האודיטוריום בחיפה. שם השמיעו מספר נערות ונערים את סיפורם האישי והחוויות אותם חוו בין אם מדובר בהטרדות מיניות, מילוליות או אונס.

מארגנות הצעדה מסבירות, כי לא משנה מה האישה תעשה, או מה תלבש, המיניות שלה תמיד תהיה נשק נגדה, כי החברה לא רואה טעם להילחם באלימות מינית כי מקרי אונס ותלונות מתרחשים רק לשרמוטות, וכל מי שנאנסת או מוטרדת היא אוטומטית שרמוטה. כולם יכולים להמשיך לנסות לשבור אותנו הנשים עם המילה "שרמוטה", אבל זה לא יעבוד.

יש לציין כי השנה להבדיל משנים קודמות השתתפו מעל מאה איש. זהרה ביטון, אחת ממארגנות הצעדה סיפרה לחי פה: "ככל הנראה שהסיבה להשתתפות הרבה היא שאנחנו נמצאים בלב התרחשויות נורא מרגיזות, כמו האנס ברוק טרנר, שהפך למאוד ויראלי, סטודנט וספורטאי מצטיין באוניברסיטה שאנס צעירה בת 24 ונשלח לחצי שנת מאסר ואף מחה על הפסיקה בטענה הנאנסת קיימה עמו יחסי מין מרצון. בנוסף למעצר המגוחך שקיבל יניב נחמן, שסמם ואנס נשים ובסוף קיבל שנה. ועוד הרבה סיפורים נוספים. הנשים מגיעות למצב שאין להן קול ומגיעות למצב שלא שומעים אותן. אני חושבת ומאמינה שזו הסיבה שגרמה להרבה לצאת ולהשתתף בצעדה היום בחיפה. אני רוצה לפרגן לעצמנו אני חושבת שגם ההתארגנות היתה טובה וזו גם סיבה להצלחת הצעדה".

עוד הוסיפה ביטון: "הצעדה מתקיימת כבר מספר שנים ואנחנו באותו המקום וזה נורא מרגיז. על אף שאלפי נשים יוצאות לרחובות. בשנה החולפת השתתפו בצעדה בירושלים כאלף נשים כמעט ערומות וצועקות לא מגיע לי אונס ובכל זאת את רואה גבר כמו יניב נחמן, במלוא חוצפתו מסמם נשים ואונס אותן וכלום לא קורה. אני מקווה שבשנה הבאה הצעדה תהיה יותר טובה ומרשימה למרות שהשנה היתה צעדה מרשימה והטובה ביותר שהיתה בחיפה, ועד שנגיע למצב שהצעדה הזו כבר לא תהיה רלוונטית ואני מחכה לזמן הזה".

"המילה שרמוטה היא הקללה הכי גדולה שיש לאישה, כי "הכבוד" שלה שוכן בין הרגליים שלה"

המסר של זהרה ביטון: "היום אנחנו לא מפחדות יותר מהמילה שרמוטה. זה יותר עמוק מזה, המילה שרמוטה היא הקללה הכי גדולה שיש לאישה, כי הכבוד של אישה שוכן בין הרגליים שלה. זאת אומרת שהכבוד של אישה תמיד קשור בקונוטציה למיניות שלה, אנחנו יוצאות נגד זה, אנחנו יוצאות מהקופסאות האלה, מהחוקים האלה ואנחנו לא משחקות את המשחק הזה יותר. אנחנו לא שותקות יותר".

003-_צעדת_השרמוטות.jpeg

צעדת השרמוטות 2016 בחיפהreceived_10209653278147803.jpeg

זהרה ביטון נואמת בצעדת השרמוטות 2016 בחיפהreceived_10209653266627515.jpeg

צעדת השרמוטות 2016 בחיפה

לא ניתן להגיב