באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רני קאושינסקי – ממתאגרף למחנך ילדים להעצמה ושליטה עצמית דרך התנסות במגוון טכניקות לחימה ומדיטציה

קאושינסקי צ'י – טכניקות התנהגות • הגנה עצמית • טיפול בעיות קשב וריכוז • טיפול בפחדים וחרדות • טיפול התנהגותי לילדים ונוער

רני קאושינסקי עם הצוות המקצועי - גיל אלון, צחי מזרחי ועדי חן • קאושינסקי-צ'י (צילום: ירון כרמי)
רני קאושינסקי עם הצוות המקצועי – גיל אלון, צחי מזרחי ועדי חן • קאושינסקי-צ'י (צילום: ירון כרמי)

את רני קאושינסקי וצוותו פגשנו במרכז האימון שבנה בשכונת הכרמל הצרפתי בחיפה, בתום אימון עם ילדים, אשר הגיעו מחיפה והסביבה. המקום נראה כמו מרכז אימונים לאומנויות לחימה, אך רני מסביר כי למעשה מדובר במרכז לימודי, אליו מגיעים ילדים ובני נוער, על מנת לרכוש כלים והרגלים לשליטה עצמית – הרגלים אשר יסייעו להם להגשמת מטרותיהם בחיים.

אלפי ילדים כבר עברו כאן. רובם כבר בוגרים היום. לכל אחד סיפור חיים ייחודי, אשר בגינו הגיע לרכוש כלים להעצמה עצמית. רני מתגאה בשורה ארוכה ומרשימה של הישגים עם ילדים שהגיעו עם מגוון רחב של קשיים והפכו לבוגרים מצליחים. כשהוא מדבר על ילד שהצליח – עיניו נוצצות, קולו שקט וניכר שהוא נרגש מאד.

רני קאושינסקי מספר על מפעל חייו:

תפיסת העולם החינוכית שלי מבוססת על התנסות: שהה"ג – שמעתי, הבנתי, הרגשתי, גיליתי.
אין די בלנסות להסביר לילד תיאוריה. יש לאפשר לו התנסות חווייתית, על מנת לאמץ הרגלים חדשים. אנחנו מדריכים את הילדים כיצד להרגיש ולגלות איך הטכניקה שתאפשר להם להגיע לשליטה עצמית, ככלי להשגת מטרות בחיים. לשם כך אנו משתמשים במגוון כלים ושיטות, אותם בנינו במרכז האימון.
לדוגמה: לדעת להפסיד בכבוד אפשר ללמוד רק אחרי שנופלים. ניתן לתרגל זאת בזירת איגרוף, תחת השגחה מקצועית. אנחנו לוקחים בעיה והופכים אותה למשחק, מהקל אל הכבד.
שיטת הצעדים הקטנים: אנחנו לוקחים בעיה מורכבת, מפרקים אותה לחלקים ועובדים על כל חלק בנפרד. אנחנו מלמדים את הילדים להתמודד עם השלילי ולקחת אתם להמשך הדרך את החיובי.

שיטת האימון: טיפול בהתנהגות

המטרה: לקחת ילד עם הרגלים מסוימים ולתת לו כלים להגיע לשליטה עצמית:
אני מעוניין שילד שמתאמן אצלי ירגיש יותר טוב עם עצמו – להעלות את הביטחון העצמי שלו, להגיע להשגת מטרות אישיות – בחברה, בלימודים, בתזונה, בכושר. ילדים מגיעים לכאן מגיל חמש וחצי ועד לגיל 18. כשהם יוצאים מכאן בוגרים – הם חזקים, בעלי בטחון עצמי ועם כלי שליטה עצמית שתורמים להם לחייהם הבוגרים.

אודות רני קאושינסקי

רני קאושינסקי נשוי, אב לשתי בנות, תאי (17) לירן (10), שתיהן ספורטאיות. בתו הבכורה מתאמנת ועוזרת לאמן. קאושינסקי עוסק שנים רבות בטכניקות של הגנה עצמית ואגרוף תאילנדי. מתמחה בטיפול בבעיות קשב וריכוז, טיפול בפחדים וחרדות וטיפול התנהגותי לילדים ונוער. רני למד איגרוף תאילנדי מקצועי בתאילנד, בשנת 1994 זכה באליפות העולם בקרבות חופשיים, ברימיני איטליה. בקרבות אלה הכל מותר, אלה הקרבות הכי אלימים שיש.

מאיגרוף תאילנדי לניהול מועדון החורבה בחיפה

כאשר היה רני בתקופת אימוני האגרוף התאילנדי, הוא עבד כשומר במועדון החורבה, שהיה באותם ימים בבעלותו של איציק אחיו. כשאיציק החליט לנסוע לחו"ל, לתקופה ממושכת, רני לקח על עצמו את ניהול מועדון החורבה. בשנת 2005 היה גל אלימות במועדונים בישראל והיה צורך לחזק את מערך האבטחה וליצור שיטות חדשות שירגיעו את הרוחות וישמרו על שלום הציבור. רני ידע תקריות אלימות בזמן ניהולו את מועדון החורבה. הוא פיתח את רעיון ושיטה למניעת אלימות והחל בהדרכות של השיטה בכל הארץ ואף במשטרת ישראל. לאחר כמה שנים החליט כי השליחות שלו היא לעבוד עם ילדים ונוער ושינה כיוון. מועדון החורבה נסגר ורני פתח את המרכז בכרמל הצרפתי. מאז הוא משכלל את השיטה להעצמת ילדים ובני נוער.

שיטת קאושינסקי-צ'י & טכניקות התנהגות

רני מסביר: הקאושינסקי-צ'י & טכניקות התנהגות הינה שיטה לעיצוב התנהגות בשילוב אומנות לחימה וחוקי הצלחה. בשנת 2007, הוכרה השיטה על ידי אגף החינוך, לאחר שנוסתה במסגרת הלימודים בבית הספר ליאובק בחיפה. על פי הנתונים, ניתן לראות שיפור בולט בהישגים הלימודיים וההתנהגותיים של התלמידים אשר השתתפו בפרויקט. כיום השיטה מוכרת על ידי אגף החינוך, המשטרה, "עיר ללא אלימות" ומוסדות נוספים ופועלת בבתי ספר רבים בחיפה ובמקומות שונים נוספים ברחבי הארץ.

כשנכנסים למתחם האימוני "קאושינסקי-צ'י" מרגישים בית. ישנו מטבח עם סירים ומחבתות.
רני מסביר: "ילד המגיע לאימון אחרי בית הספר, מקבל ארוחה חמה, של אוכל בריא כאן מלמדים אותם על אורח חיים בריא. הכי קל זה להזמין פיצה, אבל כאן אנו משקיעים בהם ומלמדים את הילדים לכבד את עצמם, את הנפש והגוף שלהם. אנו מלמדים אותם כאן לזכור את מה שמכניסים לפה ומה שמוציאים מהפה".

"אנשים חוזרים בתשובה, אני חזרתי "באיגרוף תאילנדי"

אבותיו הרוחניים של רני הם מיימון קון, סידיה טון, מסטר דאן. על סמך לימודיו, הוא פיתח את שלושת מרכיבי השיטה העיקריים: טכניקות התנהגות • הגנה עצמית • חוקי הצלחה.
שלבי הלימוד מתבססים על כך שהילד מבין את מאפייני ההתנהגות: לימוד טכניקות וחוקים להתנהגות מונעת, תרגול סימולציות (משחקי תפקידים) הממחישות מצבי אמת שונים בחיים, שילוב של שיחות אישיות עם התלמיד, הצבת מטרות מוגדרות.

"אני לוקח אותם למסע – אני הופך את הסדר"

רני מספר לחי פה:
מגיעים אלינו ילדים עם יכולות נדירות וקסם אישי. הם מגיעים בעקבות המלצות מבתי ספר ובעיקר מפה לאוזן. יש ילדים עם בעיות שליטה עצמית, קשב וריכוז, חרדות, פחדים, הזקוקים לחיזוק וביטחון. בדרך כלל, לפני שהגיעו אלי ניסו קודם טיפולים שונים – טיפולים פסיכולוגים, טיפולים נוירולוגים-תרופתיים ועוד. פה, ברוך השם, הילדים פורחים ומגיעים לתוצאות. ראשית אנו עובדים על בניית אמון ומחברים אותם למקום. המקום משדר לחימה, אבל יש לנו טכניקות נוספות, במידה שפחות מתחברים ללחימה, אנו מחברים אותם למדיטציות, לסימולציות התנהגות, טכניקות של קשב וריכוז. "חינוך לנער על פי דרכו", קודם ההתחברות ובניית האמון ומשם אנו מתחילים את הדרך. חלק מהילדים לוקחים ריטלין, חלקם בטיפול רכיבת סוסים וכו', הגיעו אלי ואני לוקח אותם למסע. אני הופך את הסדר. הם רגילים שאומרים להם למה אתה מפריע בשיעור, למה הרבצת בבית הספר, למה אתה לא מקשיב לאמא וכו'.. אני לא אומר להם ולא שופט אותם. נותן להם לגלות בדרכם שיש דרך אחרת.

במשך האימון/טיפול יש לנו גם שיחות אישיות. הקבוצות קטנות. אנו כמה מדריכים בקבוצה של כ 15-20 משתתפים וזו הזדמנות נהדרת להגיע לכל אחד באופן אישי. משתפים אותנו בדברים אישיים שהם עוברים, הם מרגישים צורך בשיתוף ואנו מייעצים להם מה לעשות והם מתרוממים. דרך משחקים, אנו עובדים על הקשבה וביטוי. הדמיון שלנו לפעמים לוקח אותנו למקומות של פחדים. ילד רואה ג'וק כמו מפלצת, אני מעביר לו, אולי הג'וק הזה הוא ג'וק ואתה יכול להתייחס אליו כאל כלבלב. לדוגמה: על פחדים, עובד איתם במיני באנג'י.

רני קאושינסקי ועדי חן, מאמן בצוות (צילום: מערכת חי פה)
רני קאושינסקי ועדי חן, מאמן בצוות (צילום: מערכת חי פה)

עדי חן, מאמן בצוות

עדי בן 31, נשוי ואב ל 5 ילדים. כשעדי הכיר את רני, לפני שבע שנים, תכנית הלימוד כללה איגרוף תאילנדי בלבד.
עדי מספר לחי פה: "היה זה איגרוף תאילנדי ותחרותי ורני היה נותן כל מה שקשור לרוחניות ושיחות אישיות. בילדותי הייתי ילד מאוד בעייתי. כבר בכיתה י' העיפו אותו מבית הספר.
הרקע שלי מאפשר לי להתחבר בקלות אל הילדים המתאמנים. אני יודע ומבין מה עובר עליהם. החיבור שלי לרני הוא טבעי, כי הניסיון של רני וסיפור החיים שלו, יוצרים בינינו דיאלוג אשר מגיע מהלב וכנראה שזוהי הסיבה המרכזית להצלחה שלנו. אין פה סוד.

זכור לי שיום אחד היה לאחד הילדים המתאמנים כאן מבחן מאוד גדול בבית הספר. אחרי המבחן הוא הגיע לאימון וסיפר לי שהיה לו מאוד קשה, שברגע האמת הוא לפעמים לא זוכר את החומר, אבל שהפעם היה לו טוב והוא דווקא הצליח לזכור הכל.
שאלתי אותו: אז מה עשית שגרם לך להצליח?
הוא אמר: אמרתי לעצמי את מה שלמדתי פה: "גם כשקשה לי אני מתמודד", הלכתי ונתתי את כל כולי.

זירת איגרוף

רני קאושינסקי מספר: זירת האיגרוף היא חלום של ילדים רבים. ילד מגיע לכאן ונכנס לזירה, סביבו הכל מלא בגביעים, תעודות, חרבות, מערכות של משימות, מערכת שעות ובחינות, הוא מגיע לעבוד ויש לו למה לשאוף. הוא רוצה לכבוש. מי שראה את הסרטים של רוקי, נמצא בדמיון ובאקשן, חוויה עוצמתית. נמצאים בתוך הזירה ובחבלים, אתה מרגיש על במה, סוג של תחושת ביטחון. יש המון גבולות, החבלים תומכים, אין לאן לברוח, כאן עושים עבודה. העלייה לזירה היא משהו קדוש ולא כל אחד מסוגל לעלות, נותן להם את הרצון להגיע להתאמן ולהלחם. זה משהו שהם מאוד מתגאים בו.

החדר הירוק

הרעיון לחדר הירוק – "green room", נלקח מתוך הטייסות של חיל האוויר. על כל גיחה של מטוס מבצעים תחקיר. גיליתי שברגע שמסתיים האימון ואני משודד עם הילדים על מה עשינו באימון, הם מדברים ומקדישים מחשבה מעמיקה להפקת לקחים. חשובה לי יכולת ההתבטאות שלהם וחשוב לי שהלקחים מהאימון יחרטו אצל בזיכרון.

חנוכה בחדר הירוק בקאושינסקי-צ'י

חדר האימונים של ברוס לי

עוד בחייו היה ברוס לי לאגדה בתחום אומנויות הלחימה. תפיסת העולם של רני נלקחה מהרעיון של ברוס לי – הרעיון הבסיסי להתנהג בזרימה – כמו מים. במתחם קיים חדר אשר כולו ממוזרן במזרן אולימפי של ג'ודו, זאת על מנת שלא יגרמו לילדים פציעות. במהלך האימון קיימת הקפדה יתרה על בטיחות, גם הקירות מצופים במזרנים.
רני מסביר: "אנו מתרגלים את הילדים לפעול ולא לפחד ובמקביל מחדדים אצלם את הזהירות, על מנת שידעו לשמור על עצמם."

החדר של ברוס לי - קאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)
החדר של ברוס לי – קאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)

בחדר אומנויות הלחימה תמצאו בובות, סכינים, חגורות, וציוד לחימה מגוון. בחדר זה, לכל מתקן יש משמעות. לדוגמה: הבובות על מנת לגרש כעסים. מזרנים הם על מנת לגרש את הפחד, ולהתמודד עם הפחד מנפילה ופציעה.
רני מספר: "הילדים עולים על המזרן, שמים ידיים מאחורי הגב ונופלים על הפנים. מישהו היה מעז? הם עושים זאת. כולם מפחדים כי זה לא הגיוני. הם עושים זאת פעם אחת, זה מאמת אותם עם הפחד ואז הם חושבים לעצמם, אני לא כזה פחדן כמו שחשבתי".

מחלקת הקשב והריכוז

מחלקת קשב וריכוז בקאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)
מחלקת קשב וריכוז בקאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)

בחדר הקשב והריכוז תמצאו אזניות, כובעים, כיסוי עיניים, , תאורה מעומעמת, מוסיקה וכלים. רני מסביר: "כולם היום במדיה, אז אני מזמין את הילדים להמשיך לשחק, זה כיף, אבל במציאות".

צפו בוידאו: תרגול מדיטציה במחלקת הקשב והריכוז

מחלקת איגרוף תאילנדי

במחלקת האיגרוף מתקיים גירוש הכעסים שתקועים אצלנו בלב. הכפפות מעלות את הביטחון העצמי. רני מספר כי הילדים שמים כפפות איגרוף ונלחמים מול המדריך, בצורה מבוקרת. המדריך הוא גדול וחזק אז הוא מאפשר לילד לתקוף ולחוות הצלחה בהתקפה. בשלב הזה הילד יודע שמוותרים לו, אבל הוא מרגיש בפעם הראשונה בחיים שניצח. האימון הזה מעלה לו את הביטחון בצורה בלתי רגילה.
רני מספר על ילד שהגיע ולא דיבר. עדי המאמן לקח אותו לאיגרוף, עבד איתו רבע שעה. בגמר האימון משהוא השתחרר אצלו ומאז הילד לא הפסיק לדבר. האיגרוף זו שפה, זה תדר מיוחד שמאפשר לאנשים להשתחרר. התוצאות מרגשות ביותר.

קיר המנטרות

קיר המנטרות בקאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)
קיר המנטרות בקאושינסקי-צ'י (צילום: מערכת חי פה)

על קיר המנטרות תמצאו שפע של שלטים המעבירים מסרים שנכון להתחבר אליהם:
"בלב ליבו של הקושי שוכנת ההזדמנות" (אלברט איינשטיין), "מה שקורה לי אני לא מתעצבן", "גם כשקשה לי אני מתמודד" (קאושינסקי).
הקירות מכוסים בתמונות של אלו שקיבלו מתנה בחייהם ומקסמו אותה להצלחה: מייק טייסון, רונאלדו, מסי, איינשטין, ביל גייטס, מהטמה מגנדי, מארק צוקרברג, מייקל ג'ורדן ועוד רבים. יש שקיבלו מתנה בחייהם ולוקחים אותה למקום שלילי. אדם צריך תמיד לדעת איך לנווט. "אנו מלמדים את המתאמנים לעבוד קשה ולא לוותר. שילחמו בפחד, בבדידות, בקנאה".

מערת הנינג'ות

מערת הנינג'ות אליה נכנסנו נראית כחדר בריחה. לרני הייתה בעיה בעיניים שאף רופא לא הצליח לפתור. רני כבר היה לפני ניתוח לניקוז נוזל מגלגל העין, אבל בזכות חושך מוחלט ואימוני עיניים ממושכים הוא החלים, לתדהמת הרופאים, ומאז החליט שיעזור לכל מי שצריך.
התרגול בחדר זה לקוח משיטות הנינג'ות ביפן, אשר היו הולכים לחדרי חושך ומתאמנים שם. רני מסביר כי החרדות או ההצלחות שלנו הם קודם כל פרי הדמיון. פה במערת החושך הדמיון מתפתח.

חדר הקולנוע

חדר הקולנוע משמש להעברת מסרים ואתנחתה.
רני מסביר: יש לנו כאן מצלמה מקצועית, אנו מצלמים את המשתתפים ואחר כך מראים להם, הם מתבוננים בעצמם ע"י שיקוף ולומדים המון. זהו כלי עצמתי מאוד. הילדים אוהבים את המדיה, אנו מקרינים להם סרטי מוטיבציה של האלופים השונים. כשאנו מקרינים סרט על אוכל בריא, זה נכנס למודעות שלהם, כשאנו רוצים להעביר מסר או מוסר השכל כלשהו – הסרט הוא כלי נוסף. יש בחדר זה את הביחד, הפופקורן, הגיבוש, חום ובית.

הדרכה הגנה עצמית להורים וילדים

פחדים חרדות וקלסטרופוביה"המפלצת"

מטרת הכדור הוא להתמודד עם חרדות וקלסטרופוביה. את הכדור יצר הצוות. בהתחלה רני חשש כי הילדים יפחדו להיכנס ובאמת התגלו חששות אצלם. אצל אנשים רבים קיימים פחדים ממקומות סגורים.
הפחד יכול לפגוש את הילדים במגוון סיטואציות: במקום חשוך, להישאר לבד בכיתה, פחד במעליות הוא נפוץ מאוד. כשנכנסים ומתרגלים בתנאים מבוקרים – לומדים להתמודד עם הפחד ולהתגבר עליו. ילדים שנכנסים למקומות סגורים, נכנסים לפעמים מחשבות וסיפורים שליליים מאוד וכך מגדילים את מצב הפחד. כשנכנסים, בצורה מבוקרת ותחת הדרכה מקצועית, לתוך כדור המפלצת ומתגלגלים, זה גורם לשחרור ולהבנה על הימצאותם במצב של שליטה עצמית וזה עוזר לילדים לגבש תגובה נכונה לפחדים.

פחדים, חרדות וקלסטרופוביה (צילום: מערכת חי פה)
פחדים, חרדות וקלסטרופוביה (צילום: מערכת חי פה)

סיפורו של אלוף בשיטת קאושינסקי-צ'י

היכולת לדבר עם הסובבים

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

נגה כרמי
נגה כרמי
נגה כרמי - מנהלת תאגיד החדשות חי פה - חדשות חיפה והסביבה - הודעה בוואטסאפ: 052-2410689 שליחת מייל למערכת: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...