מונעים את סרטן צוואר הרחם • ד”ר אפרים סיגלר מסביר על חשיבות חיסון הפפילומה

 סרטן חודרני בצוואר הרחם בשנת 2018 בישראל
הוא מהנמוכים בקרב מדינות ה-OECD

מהנתונים המעודכנים נכון לינואר 2020 אותם פרסמה האגודה למלחמה בסרטן לרגל שבוע המודעות לסרטן צוואר הרחם עולה כי בשנת 2016 אובחנו 232 נשים ישראליות עם סרטן חודרני של צוואר הרחם: 187 נשים יהודיות (81%), 22 נשים ערביות (9%), 23 נשים ‘אחרות’ (10%).

עוד עולה, כי בקרב נשים שאובחנו עם סרטן חודרני של צוואר הרחם בין 2016-2011, גיל האבחנה הממוצע היה 54 שנים ביהודיות, ו-50 שנים בערביות ו’אחרות’, וכי שיעור ההיארעות של סרטן חודרני בצוואר הרחם בשנת 2018 בישראל הוא מהנמוכים בקרב מדינות ה-OECD: ישראל ממוקמת במקום ה-33 מ-36 מדינות.

ד”ר אפרים סיגלר מנהל שירות צוואר הרחם במרכז הרפואי לין של כללית בחיפה ויו”ר החברה הישראלית לקולפוסוקפיה ומחלות צוואר הרחם והעריה אומר ומסביר במאמר על חשיבות חיסון הפפילומה:

חיסון נגד נגיף הפפילומה התגלה כתורם להגנה גם במניעת סרטן הפה והלוע וסרטן פי הטבעת וחשוב כי יינתן לתלמידים וכן לגברים בוגרים. מסתבר גם כי עישון מגביר מאד את הסיכון למחלה קשה זו.

החיסון החדש כנגד נגיף הפפילומה יכול למנוע ב-99% הדבקה בנגיפים הגורמים ל-90 אחוז ממקרי סרטן צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם הינו סרטן קטלני כאשר 200 נשים חולות בו מידי שנה ומתוכן קרוב למחצית (90) נפטרות. אולם הבשורה החיובית היא, מדגיש ד”ר סיגלר, שבאבחון מוקדם ומתן החיסון החדש כנגד 9 זנים, של נגיף הפפילומה אפשר למנוע ב-99% הדבקה בנגיפים הגורמים ל-90 אחוז ממקרי לסרטן זה. ב-99% מניעה של יבלות באיברי המין בנשים ובגברים. מדובר בוירוס שיכול לפגוע בכל אחת ואחד, ההדבקה מתרחשת ביחסי מין ונגרמת בדרך כלל בגיל צעיר.

ההשפעה המקסימלית של החיסון כאשר הוא ניתן לפני שמתחילים לקיים יחסי מין, אבל בכל הגיל החיסון מונע הדבקה מיחסי מין עם בן זוג או בת זוג חדשה. מחקרים בעולם בדקו את יעילות החיסון בגברים ונשים עד גיל 45, הגיל בו החיסון מאושר בישראל בנשים וגברים  והוא הוכח כיעיל במניעת הדבקות חדשה.

מרבית הזיהומים חולפים, אך לעיתים הוירוס נשאר רדום משך שנים ומתעורר לכדי התפתחות סרטן לאחר שנים רבות. יש להדגיש כי מידע שגוי שפורסם בעבר והרתיע חלק מההורים מפני מתן החיסון, הסתבר כשגוי, מדגיש ד”ר סיגלר. עד כה בוצעו בעולם כ-300 מיליון חיסונים והוא נמצא כחיסון בטוח ביותר, עם מעט מאד תופעות לוואי.

עישון מגדיל פי 30 את הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם

המניעה של ההדבקות והמחלה היא בקבלת החיסון לנערות ולנערים וביצוע בדיקות לאיתור מוקדם של הנגיף, עוד בשלב הטרום סרטני, בעזרת בדיקת פאפסמיר פשוטה, שמתבצעת אחת ל-3 שנים, או בהתאם להמלצת הרופא, בגילאי 25-65. סל הבריאות שאושר השבוע הורחב ומאפשר את הבדיקה חינם בכל קופות החולים מגיל 25-54. מעבר לגיל 54 מאד מומלץ לבצע את משטח הפאפ בתשלום כיוון שכשליש ממקרי תחלואה ותמותה מסרטן צוואר הרחם קורה בקבוצת  גיל  זאת. מדובר בבדיקה לא יקרה וזמינה גם למי שאינה זכאית לה בחינם, טיפול בשלב הטרום ממאיר יעיל ביותר וניתן להפחית כמעט לחלוטין את התמותה.

נתון משמעותי נוסף הוא הקשר בין עישון להתפתחות סרטן צואר הרחם: מסתבר כי עישון מגדיל פי 30 את הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם וזו סיבה נוספת להימנעות מהרגל זה.

נתון מעניין שאושש במחקרים לאחרונה הוא שהוירוס שמועבר כאמור ביחסי מין קשור גם בהתפתחות סרטן בלוע ובפי הטבעת, סוגי סרטן שאין להם גילוי מוקדם וטיפולים בשלבים טרום סרטניים ומכאן שהוא מהווה סיכון של ממש גם עבור גברים ולכן חשוב שנערים בגיל ביה”ס יחוסנו כמו הנערות וכן גברים.

נוכח החשיבות הרבה בהגברת מודעות לנושא האיתור המוקדם, התנהגות מונעת כמו שימוש בקונדומים בעת קיום יחסי מין, המנעות מעישון ובעיקר קבלת חיסון שמהווה הגנה מיטבית, יצא צוות הגינקולוגים של כללית בחיפה במסע הסברה בנושא.

מירי זיו, סגנית יו”ר האגודה למלחמה בסרטן מוסיפה:

למרות שבישראל סוג סרטן זה אינו נפוץ ושיעורי ההיארעות של המחלה הם נמוכים, מדובר במחלה שעלולה להיות קטלנית, ושעשויה להתפרץ בחלק מהמקרים אף ללא תסמינים מוקדמים. הצעדים היעילים ביותר נגד סרטן צוואר הרחם הם בראש ובראשונה התחסנות נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV) לאוכלוסיות המתאימות, לצד בדיקה פאפ שגרתית של צוואר הרחם שיכולה לאבחן שינויים ומאפשרת גילוי מוקדם וטיפול בזמן העשויים למנוע התפתחות גידול סרטני, או בדיקה לאיתור,HPV ו/או שילוב ביניהן.
תגובה
  1. רועי אמר/ה

    משום מה בקופת חולים כללית עדיין לא הפנימו את העניין ולא עדכנו את גיל הזכאות לחיסון פאפילומה עבור גברים..

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.