פרויקט שיקום בניין שוק תלפיות בחיפה אושר

שיקומו של בניין שוק תלפיות (הדמיה - אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)

עוד שלב חשוב בדרך לשיקומו של בניין שוק תלפיות
הפרויקט אושר ע”י ועדת השימור העירונית

ועדת השימור העירונית בראשותו של סגן ומ”מ ראש העיר מיכאל אלפר, אישרה ביום א’ 29/12/2019, בפה אחד את פרויקט השימור של מבנה השוק ההיסטורי שנבנה ביוזמת וועד הדר הכרמל, בתכנונו של האדריכל משה גרשטל ונחנך ברחוב סירקין בשנת 1940.

ראש העיר חיפה, ד”ר עינת קליש רותם:

שלב חשוב בדרך לשיקומו של הבניין ההיסטורי והחזרתו למעמדו הראוי כאחד ממבני הבאוהאוס היפים בעולם, פנינה ארכיטקטונית והיסטורית המהווה עוגן חשוב בתהליך התחדשותה של שכונת הדר כרמל.
מבנה השוק ההיסטורי (צילום: ראובן כהן)
מבנה השוק ההיסטורי (צילום: ראובן כהן)

המבנה שמהווה אבן דרך בתולדות אדריכלות הסגנון הבינלאומי בישראל, ננטש ברובו בתחילת שנות ה-50 בהם עברה מרבית פעילות השוק, למעט קומת המרתף, לרחוב סירקין ומאז הלך
מצבו והדרדר.

ראש העיר ד”ר עינת קליש רותם, עמדה על חשיבות שימורו האותנטי של המבנה מבחינה ארכיטקטונית והוסיפה כי התכנית להחייאתו ובחירת השימושים שיהיו בו יותאמו לאופיו המקורי של הבניין ולסביבתו הפיזית והחברתית – שוק אוכל מקומי ואותנטי:

זה הוא חלק מה- DNA של המקום שאותו אסור, ואף אי אפשר, לשנות. כל פרויקטי ההתחדשות החשובים שנעשו בעולם השכילו לשמור על האיכויות והתכונות המקומיות, ולא ללכת נגדן. תכנית החייאת המבנה מבוססת על שני עקרונות מרכזיים: צניעות ופשטות בשיפוץ האדריכלי על מנת שהבניין יישאר נאמן למקור, ככל האפשר, וכן, גמישות בשימושים העירוניים שיהיו בתוכו תוך הכללת תכנים קהילתיים וחברתיים המיועדים לתושבי המקום.   

שיקום המבנה הכולל 6 קומות, יתבצע בצורה הדרגתית

בשלבים הראשונים ישוקמו 2 הקומות התחתונות: קומת המחסנים ההיסטורית (קומה 2-) וקומת הכניסה הראשית (קומה 0). לאחר מכן תשופץ קומת החנייה (קומה 1-) המשמשת כיום כשוק הפעיל והיא שתמשיך לשמש גם בעתיד לאחר שיקומה והסדרת המסחר בה לרווחת הסוחרים ובאי השוק.

הדמיה - אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ
שיקומו של בניין שוק תלפיות (הדמיה – אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)

יתר הקומות יושמשו בעתיד בד בבד עם התקדמות הפרויקט. מבנה השוק יפותח כמוקד שכונתי חברתי שיהווה “בית” לתושבי השכונה ולקהילות הרב גוניות הפעילות בה. יוקם בו גם מרכז באוהאוס שירכז את פעילויות השימור האדריכלי לחיפה כולה. שיקום ושימור המבנה על איכויותיו האדריכליות וההיסטוריות ישאף להישאר נאמן למקור תוך עמידה בסטנדרטים הנדרשים היום במבני ציבור בכל הקשור לנגישות, תשתיות ובטיחות. למבנה נערך תיק תיעוד מפורט על ידי אדריכל השימור אמיר פרוינליך, שהוצג על ידו בפני חברי ועדת השימור. לאחר מכן הציג מתכנן הפרויקט אדריכל גיא ארבל ממשרד “אורן אדריכלים” את עקרונות התכנון ושלבי הביצוע המתוכננים.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. שרה רוסו אמר/ה

  מברכת את החלטת ראשת העיר בדבר שיקום מבנה שוק תלפיות. רק לסבר את אוזניכם מחלקת המים העירונית ישבה בעבר במבנה זה . יש לתת את הדעת על מועדון יודפת הנמצא בסמוך ומתחת למינהל ותפעול. הרחוב זקוק לשיפוץ ותאורה והמקום שוקק סוחרי סמים. חברי המרחב ליזמות עשו פרוייקט רציני על המקום.

  1. שרי אמר/ה

   שרה רוסו שלום לך. מועדון יודפת נגעת בדיוק בבטן הרכה שלי. בית הוריי ז”ל צמוד למועדון יודפת. בו גדלתי ועדיין מגיעה לאיזור. כואב לי על ההזנחה . משום שגם מועדון יודפת וגם שוק תלפיות הינם החצר האחורית של חיפה. שם מותר לסחור בסמים. לשכן את המשת”פים של השב”כ. זנות . סמים בלי רוקאנדרול. אלא רק גלגולי סמים גניבות של בני מיעוטים. המזל שאנשי קהילת חב”ד השתרבבו באיזור. כי הפך לכפר אליו הגיעו מכל הכפרים הנידחים. וכך המקום קיבל צורת כפר נידח . מוזנח. מגעיל ולא נעים לעין ובטח לא לאוזן. שנים אני מבקשת מהתושבים ןעובדי עיריה. אין קול ואין עונה עוד מתקופת יהב. הגיע הזמן להחזיר עטרה ליושנה. ולהפיח חיים במועדון יודפת. ולא רק בני מיעוטים שלצערי מחריבים והורסים בוזזים כל חלקה טובה. ממזגנים שהותקנו. ועד הסורג האחרון. כבר לא מדברת לעומקו של עניין כגון ארנונה שלא נגבית מתובים אלה. ותוספות בניה השתלטות על שטחים והרחבת דירות באין מפריע וטיםן גובה מיסים. הכל פרוץ ומותר. ולא אין כאן גזענות. המראה מדבר בעד עצמו לעומת האוכלוסיה היהודית שהותירה את חותמה בעבר. אך האחרונים דאגו להרוס כל חלקה טובה שהיריעה קצרה מלהכיל. התרבות ניכרת בכל מקום. ובכל פינה. וחבל.

  2. גוגו אמר/ה

   חייבים לגאליזציה בשכונה ממול מועדון יודפת.להגביל את סוחרי הסמים כל אחד למוצר אחד כך תהיה פרנסה לכולם ולא תחרות מכוערת.

 2. גילי אמר/ה

  ומחכה כבר שנים משהו לא פחות מיוחד ועם ניחוח עבר חזק והווה – עלוב ומבייש , זהו הקזינו בבת גלים . אין בעולם ,נראה לי ,עיר שמבנה כזה נוראי ומכוער מקדם את פני המטיילים שם. נורא.

 3. יוסי החיפאי אמר/ה

  החלטה נכונה ,שתקדם את שכונת הדר ואת העיר חיפה .

 4. אייל אמר/ה

  אין שום תוחלת לשיפוץ הבניין בלי שיפוץ כל שוק תלפיות המזעזע מסביבו והעפת הרכבים שייצרו שוב פיח על גבי הקירות תוך שנים בודדות אם יאפשרו להם להגיע לתוך שוק תלפיות בנסיעה איטית, הכל מפוייח
  יירדו לטמיון המון כספים אם השוק כולו לא יעבור שדרוג ממשי, המקום לא ראוי לבני אדם. ריחות נוראיים, גגות מסוכנים
  וטיח שנופל על הראש כשהולכים. אין שום הסדרה של כניסות, גידור, תאורה, צמחיה, פינוי אשפה. ממש כלום.
  זה יהיה נזם באף חזיר. וחזירים יש הרבה בחיפה.

 5. משה אמר/ה

  אני שמח מאוד על החלטת ראש העיר לשיפוץ מבני השוק , וגם אנשים יבוא להכיר את תבלני מכלוף בניהולו של אבי בן דהן כדאי לכם לבוא כבר עכשיו

 6. ענת ז. אמר/ה

  שמחים מאוד על ההחלטה לשפץ מבנה השוק. מקווה שישפצו את כל הסביבה שיהפוך ויהיה כדוגמת שוק לוינסקי בתא (רק מעוצב יותר).
  שוק תבלינים בתי קפה/מסעדות וחניות!!!!

 7. מעיין אמר/ה

  מישהו יודע מתי מתחילים בשיפוץ והאם באמת יהיה שיפוץ של כל האזור מסביב?

 8. שנפלד סמי אמר/ה

  הגב’ קליש תרשי לי להודות לך
  בבקשה המשיכי בדרכך ובהבנתך
  הנכונה בניהול העיר חיפה .

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור נדל"ן בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו