נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, העניק היום לראשונה את הפרס ע”ש נחמה ריבלין לקיימות, במסגרת ועידת האקלים הישראלית ה-4, לארבעה זוכים, ביניהם המאבק לאוויר נקי במפרץ חיפה

הערב (24/11/19) יוענק פרס על שם נחמה ריבלין ז”ל, למאבק להבראת מפרץ חיפה במסגרת ועידת האקלים הישראלית ה -4.

ועידת האקלים הישראלית מתקיימת זו השנה הרביעית מאז 2015 אחרי הסכם פריז, להפחתת גזי חממה שעליו חתמה גם מדינת ישראל יחד עם עוד 195 מדינות. קהילת המדע קבעה כי על המדינות הללו להיערך כדי למנוע שואה אקלימית והזמן קצר.

במסגרת הועידה שנערכת במוזיאון תל אביב לאומנות, מוענק לראשונה, פרס נחמה ריבלין ז”ל לקיימות לקמפיינים ויוזמות ארציות ומקומיות שנחלו הצלחה יוצאת דופן, אשר מובלים על ידי ארגוניים סביבתיים. ריבלין ז”ל, פעלה רבות למען נושא הקיימות בדגש על עשייה מקומית והקשר למקום ולאדמה.

הפרס מוענק על ידי ‘חיים וסביבה’, ארגון הגג של ארגוני הסביבה המונים 130 ארגונים סביבתיים בכל הארץ, במעמד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין. בראש ועדת השיפוט עמדה השופטת בדימוס דליה דורנר.

בעולם קמו תנועות אשר הכריזו על מצב חירום וגם בארץ פונים לנבחרי ציבור שיבלמו את משבר האקלים אשר לפתחנו. הנושא החשוב הנדון הוא אנרגיות מתחדשות ועצירה של ההרס שנעשה בידי בני האדם.

משבר האקלים אשר לפתחנו (צילום: קואליציה לבריאות הציבור)
משבר האקלים אשר לפתחנו (צילום: קואליציה לבריאות הציבור)

המאבק שהחל רק בעצירת הרחבת התעשיות במפרץ, מעמיד כיום בסימן שאלה את עצם קיומן של התעשיות המזהמות מבחינה כלכלית,בריאותית וסביבתית ומוביל לפינוי כל התעשייה המזהמת והבראת המפרץ כולו.

הנשיא ריבלין. קרדיט-דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע (2)

הארגונים המובילים במאבק: קהילת מנקים את מפרץ חיפה, הקואליציה לבריאות הציבור, מרכז מחקר סביבתי-חיפה, צלול, סביבתית, מגמה ירוקה, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע.
הפרס ניתן למאבק להבראת מפרץ חיפה על נחישות ארוכת שנים בפעילות להפחתת הזיהום התעשייתי והתחלואה במפרץ חיפה. המאבק משליך על תפיסת הסביבה והקיימות בישראל כולה. נותן השראה ומביא לשינוי תודעתי בקרב הציבור ומקבלי החלטות ומוביל כיום את הטון הסביבתי-חברתי הקורא לצמצום התעשיות המזהמות ומעבר לאנרגיות מתחדשות.

פעילי הסביבה הרבים מקדישים מזמנם החופשי ונאבקים שנים ממול גורמי שלטון בוועדות השונות, מול בעלי הון ובעלי שליטה, בבתי משפט, בגיוס השפעה בקרב מקבלי החלטות ברשויות המקומיות, בכנסת ובממשלה, בהגברת מודעות הציבור ע”י חוגי בית, מעורבות בהליכי רישוי מפעלים, במחאות והפגנות פומביות, בגיוס ראשי רשויות במפרץ, אשר הובילו לבחינה מחודשת של האיזור ע”י המועצה הארצית לכלכלה ורשות מקרקעי ישראל, עד ליצירת חזון חדש למפרץ חיפה.

חיפה – הפגנת יום הסרטן פברואר 2019 סוגרים את בזן (דב גרינבלט, דובר החברה להגנת הטבע)

רוית שטוסל, מרכזת הקואליציה לבריאות הציבור ומנקים את מפרץ חיפה: שנים של מאבק ציבורי נחוש לצמצום הזיהום התעשייתי במפרץ חיפה בו מרוכזים רבים מהמפעלים המזהמים בארץ, כבר הובילו להישגים רבים ופורצי דרך בתחום הסביבתי דוגמת החזרת תכנית מאושרת לדיון חוזר במועצה הארצית לתו”ב ובהמשך ניצחון בערכאה משפטית, הרחבת מערך הניטור (כאשר עיבוי נוסף בדרך) ושינוי תודעתי אצל מקבלי החלטות עד לעצירת חקיקה ואף קידום חזון חדש. היום מקבלים גם את הוקרת הקהילה הסביבתית הארצית המחזקת אותנו להמשך הוצאתו של החזון אל הפועל.

רוית שטוסל, מרכזת (צילום: הקואליציה לבריאות הציבור)
רוית שטוסל, מרכזת (צילום: הקואליציה לבריאות הציבור)

ד”ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה: המאבק החיפאי הוא לא רק על הלגיטימיות של ציבור קטן לאיכות חיים ובריאות. אנחנו עומדים בנקודת אל-חזור בה האנושות נדרשת לצמצם את זיהום הסביבה למען הדורות הבאים. המאבק החיפאי פורץ הדרך ומוביל את המאבק הישראלי כחלק מהמאבק העולמי להצבת הסוגיות הסביבתיות במרכז העשייה. אנו מצפים ממשלת ישראל, לכשתקום, להעלות להחלטת ממשלה את תכנית מפרץ החדשנות להבראת מפרץ חיפה המקדמת את מדינת ישראל ליעדיה לגבי השינוי האנרגטי והסביבתי שנדרש ליישם.

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

תומר חזן, מנהל סביבתית: המאבק עומד היום בפני נקודת מפנה, אשר תשפיע על משק האנרגיה ודרכו על איכות הסביבה ועל התמודדות מדינת ישראל עם משבר האקלים למען הדורות הבאים. כיום עומדת על הפרק תכנית “מפרץ החדשנות” של רשות מקרקעי ישראל לסגירת בית הזיקוק בחיפה, המגובה בדו”ח כלכלי של חברת הייעוץ מקינזי. מהלך זה ישפר את מעמדו של מפרץ חיפה מבחינה בריאותית, סביבתית, ביטחונית, בטיחותית ואף צפוי להביא לצמיחה כלכלית.

תומר חזן, מנהל סביבתית (צילום: קואליציה לבריאות הציבור)
תומר חזן, מנהל סביבתית (צילום: קואליציה לבריאות הציבור)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. מיכל מגן אמר/ה

  כל הכבוד!!!

  1. אריק אמר/ה

   עכשיו אני מבין איפה את מבלה, ןעם מי את מדברת כל כך, כל הכבוד. ברכות👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

 2. אורנה בר לב אמר/ה

  כל הכבוד לכל הפעילים בארגונים הסביבתיים שנלחמים לשיקום מפרץ חיפה בכל הכח וללא פשרות