בפריסת תשתיות דור 5 יתווספו בחיפה 100 אנטנות • איריס בנדר: "האנטנות האלו מסוכנות במיוחד"

האם האנטנות הסלולריות מדור 5 (5G) מסוכנות? תלוי את מי שואלים. העירייה אומרת שאין מידע מספיק, המשרד לאיכות הסביבה אומר שהאנטנות ישפרו את מצב הקרינה. הפעילה החברתית איריס בנדר מתריעה בפני אנטנות המפיצות קרינה מוגברת.

על פי הערכות של המשרד לאיכות הסביבה, פריסת תשתיות דור 5 בחיפה יוסיף 101 אנטנות ל-338 האנטנות הקיימות כיום בעיר. כלומר, תוספת של 30% לאנטנות הקיימות. העניין בתשתיות דור 5 גבר לאחרונה, כשמשרד התקשורת פרסם מכרז לפריסת תשתיות לדור 5 בסלולר. מצד אחד, הטכנולוגיה אמורה לשפר את כמות המידע העובר ואת המהירות בה הוא עובר, מצד שני נשאלת השאלה, האם האנטנות האלו מסוכנות יותר לבריאות מהאנטנות המוכרות לנו?

המפגינים בעבר לבית המשפט בחיפה נגד האנטנות הסלולריות (צילום: חגית אברהם)
המפגינים בעבר לבית המשפט בחיפה נגד האנטנות הסלולריות (צילום: חגית אברהם)

הפעילה החברתית בנושא איכות סביבה, איריס בנדר טוענת, כי אנטנות דור 5 (5G) הן אנטנות עוצמתיות בתדרים גבוהים בצורה משמעותית לעומת דור 4. לדבריה, הציבור צריך להתעורר, כיון שהאנטנות האלו מסוכנות במיוחד. לעומתה, המשרד לאיכות הסביבה סבור כי פריסת תשתיות דור 5 מהווה אמצעי מהותי בהפחתת החשיפה לקרינה. עיריית חיפה בניגוד לדברים הקודמים מסבירה כי הידע בנושא זה בעולם כולו עדיין מצומצם בעיקר בהקשר להשלכות הבריאותיות. נכון לעת הזו אין בקשות העומדות על הפרק בשל העלויות הכרוכות בכך.

איריס בנדר מובילת מאבק האנטנות (צילום: מערכת חדשות חי פה)
איריס בנדר מובילת מאבק האנטנות (צילום: מערכת חדשות חי פה)

הפעילה הסביבתית איריס בנדר מסרה לחי פֹּה:

אם הציבור לא יתעורר נעמוד בפני עובדות מוגמרות, שיהיה קשה לבטל. יש היום חוקרים רבים בעולם ובארץ שהראו שיש קשר בין קרינה סלולרית לבין תחלואה במחלות קשות הגורמות למוות. נגד חוקרים אילו מתנהל מסע הסברה המנסה להעלים את הסכנה התמונה בשימוש בקרינה בלתי מייננת. אנו עומדים היום בפני סכנה חדשה גדולה הרבה יותר עקב השאיפה של משרד התקשורת לעודד פריסה של רשת סלולרית חדשה G5. למעשה מטרת הרשת היא לאפשר לחברות למכור לנו שירותים נוספים שאין לנו צורך בהם כיום.

"הסכנה התמונה ברשת G5 הנה עקב שימוש בשידורים בתדר גבוהה מאוד מהמקובל כיום", מסבירה בנדר, (כלומר אורכי גל קצרים מאוד, מילימטריים, מאילו שנמצאים כיום בשימוש כלומר תדרים גבוהים מאוד מהנהוג כיום). בישראל עדיין אין תקן מקובל בנושא קרינה בלתי מייננת וקיימת מחלוקת קשה בין העוסקים בתחום. כיום אין עדיין בכל העולם תקנים מחייבים בנוגע לרשתות G5 כי עדיין לא הושלמו המחקרים הבודקים את ההשפעות על גוף האדם. הממצאים הראשוניים שהתקבלו מדאיגים מאוד ומראים על נזקים בריאותיים רחבי הקף הנובעים מחשיפה ארוכה לקרינה זו. אם אנחנו הציבור לא נתעורר ונתחיל להתנגד לפגיעה בבריאות שלנו והיקרים לנו אנחנו נעמוד בפני עובדה מוגמרת שיהיה קשה מאוד לבטל סכנה ממשית זו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ד"ר שליטא: צריך לבדוק מי עומד מאחורי כל מחקר, שמתפרסם
ד"ר זמיר שליטא, מיקרו ביולוג רפואי ויועץ בנפגעים אלקטרו מגנטיים, ערך סקירה על נזקי הקרינות. בסקירתו הוא מראה שצריך לבדוק מי הגורם, שמממן את הבדיקה, כיון שיש בדיקות ברחבי העולם הממומנות על ידי חברות הסלולר ובהן הנזקים מופחתים מול מחקרים עצמאיים כביכול. לטענתו, לעתים כשיש ממצאים שמראים על סיכונים מהקרינה בחלק מהמקרים פרסומם מעוכב או שבכלל אין פרסום.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה: 
בפריסת תשתיות דור 5 (5G) בחיפה, לפי ההערכות, יתווספו ככל היותר עוד 101 אנטנות ל-338 שקיימות היום – תוספת של כ-30%. המשרד להגנת הסביבה סבור כי אחת הדרכים להפחתת ולמניעת החשיפה לקרינה היא שימוש בטכנולוגיות חדשות, המאפשרות העברת מידע בקצב גבוה יותר תוך שימוש יעיל יותר.
בשעה שנפח צריכת הנתונים בתקשורת הסלולרית נמצא בעלייה מתמדת בכל שנה ומגביר את רמת החשיפה לקרינה, המשרד להגנת הסביבה רואה בפריסת תשתיות דור 5 אמצעי מהותי בהפחתת החשיפה לקרינה, כאשר השימוש במוקדי השידור יהיה בהתאם למגבלות שנקבעו על-ידי הממונה על הקרינה במשרד.
טכנולוגיה זו יעילה יותר מהדורות הקודמים בשימוש של הספקי השידור, ותאפשר מהירות גלישה גבוהה יותר וכמות רבה של משתמשים בו-זמנית.
קריטריונים אלה, לצד פריסה תוך מבנית רחבה יותר ושימוש באנטנות בהן נעשה שימוש בטכנולוגיה זו, יפחיתו משמעותית את החשיפה לקרינה, אשר תהיה נמוכה בסדרי גודל משמעותיים מהסף המומלץ על-ידי ארגון הבריאות העולמי.
יצוין, כי פריסה של יותר מוקדי שידור באופן נכון יכולה להפחית את החשיפה לקרינה.
לאור זאת, המשרד להגנת הסביבה המליץ כי פריסת דור 5 תיעשה תוך עידוד שיתוף רשתות הרדיו של התקשורת הסלולרית ובפריסה תוך מבנית רחבה יותר ובדגש על באזורים בהם אין פריסה מספקת.

תגובת עיריית חיפה:
בהמשך להחלטת וועדת איכות הסביבה מלפני עשרה חודשים, סוכם כי איגוד ערים ירכז את המידע המקצועי להיערכות לפריסה של דור 5 (5G) בחיפה וברשויות הנוספות החברות באיגוד ובהתאם, להכין מסמך מדיניות מוצע לפריסת אנטנות דור 5 (5G), אשר ישמש את הרשויות. חשוב לציין, הידע בנושא זה בעולם כולו עדיין מצומצם בעיקר בהקשר להשלכות הבריאותיות ומסמך המדיניות ייקבע לפי עקרון הזהירות המונעת. המשרד להגנת הסביבה צפוי לערוך בקרוב יום עיון לרשויות המקומיות בנושא זה ונציגי האיגוד והעירייה. ככל שיבקשו החברות להציב אנטנות דור 5 (5G), העירייה תפעל מול החברות בסיוע האיגוד להציב האנטנות בהתאם למסמך המדיניות שייקבע. 

חשוב לציין כי נכון לעת הזו, אין בקשות להתקנת האנטנות, העומדות על הפרק בשל העלויות הכרוכות בכך.

15 תגובות
 1. אבי הראל אמר/ה

  במקום לבזבז את האנרגיה בפרובוקציות חסרות בסיס, עדיף להשקיע את האנרגיה בלימוד היתרונות והסיכונים של החלופות השונות.

 2. נחום רצון אמר/ה

  חבל שאנשים כל כך נבונים נלחמים בעניין שאין להם כל מושג בו. אין שום סכנה באנטנות סלולאריות. השירות הסלולארי מציל חיים. ביחוד שירותי דור 5 שיחוללו מהפכה במתן שירות רפואי מציל חיים בשטח. מזכיר לי את המלחמה החיסונים.

  1. אכפת לי אמר/ה

   מה אתה מקבל כסף על הדעה הזאת?
   חתיכת שקרן.
   הטכנולוגיה הולכת להשמיד אותך ואותנו בשקט בשקט בגלל אנשים ישנים כמוך.

  2. עידו אמר/ה

   אתה כנראה לא יודע מה זה דור 5 יאהבל, זה נשק לכל דבר שיכוון עלינו האזרחים , זה מעקבים…זה ציטוטים…זה חיסולים..זה לעקוב אחיך… ועוד כהנה וכהנה .. המטרה העיקרית של דור 5 זה להשתלט על הציבור .

 3. Anon אמר/ה

  לפני שלושים שנה גם לא היה כל צורך במידע ושרותים סלולריים. מה זה רלוונטי? הצרכים משתנים לפי התקופה. בעוד כמה שנים, איש לא יבין איך הסתדרנו בלי דור 5. יש נטיה לדון את העתיד בכלים של העבר וההווה.דבר לא היה מתרחש אם לא היו אלו השואפים תמיד ליותר. בלי לבטל את הצורך בבדיקה ובקרה מתמדת של סיכונים והשלכות.

 4. אלירן אמר/ה

  רבותי צאו ולמדו על המחקרים היה טעות במשך שנים בקשר לתוצאות שלהם! מסיבה פשוטה שהיו מדענים מבצעים ניסוים על גופות ועצמים יבשים ואכן הקרינה משפיעה!אך מבדיקה חוזרת גילו את הטעות המרה שהקרינה אינה מזיקה, לגוף חי! בגלל שיכבת הגנה של העור! במידה מסויימת גם אור השמש מזיק! צריך לדעת כמה ואיך להיות חשוף לבישול האיטי של השמש והקרינה. כיום לצערנו אנו מחוברים ללא הפסקה למכשירים פולטים קרינה,(סלולר)כמו כן עמודי חשמל וחשמל ביתי פולט קרינה. לכן התאוריה לעבור לדור 5 טובה והיא פוטרת המון וחוסכת זמן חשיפה לקרינה! 1.בגלל שידור וקליטה במהירות סופר גבוהה
  2. פריסה גבוהה של האנטנות פחות מאמץ מצד של הנייד!
  3. האנטנות המרוחקות דיים מגוף אדם,ביחס לטלפון שמתאמץ לשדר בכדי לקלוט אנטנות.
  4.קשה לי להאמין שדוד 5 יהיה בדרכים בין עירוניות. רק בעיר. כמו wifi בבתים.
  5. לבל נשכח שאנו עוברים ל"אינטרנט של הדברים" מה שאומר שכל מכשיר ידע לשוחח עם מקבילו על מנת לשפר לנו את איכות החיים. כגון להפוך בית לחכם. יש צורך בשידור מכל מוצר חשמלי.גם זו קרינה.

 5. עמיר בורנשטיין אמר/ה

  האנטנות של הדור החמישי יותקנו על אתרים קיימים.
  במקביל יוספו עוד אתרים כדי לשפר את הכיסוי עבור הדור החמישי.
  סביר להניח שבאתרים החדשים הללו יותקנו גם אנטנות מהדורות הקודים.
  הדור החמישי לא בא במקום, הוא בא בנוסף.
  התאים אולי יקטנו טיפה, והקליטה אולי תשתפר טיסה, אבל יותר אנשים יחשפו ליותר קרינה, ביותר תדרים, מיותר אתרי שידור בצמוד לביתם, למקום העבודה וברחוב.
  גם אם תהיה ירידה קלה ברמות הקרינה הסביבתית (ואני לא חושב שתהיה) , לאחר זמן קצר תהיה עלייה בעקבות הגדלת הצריכה של הציבור והספקת שירותים נוספים על גבי הרשתות הסלולריות.

  כמו כן השפעות ביולוגיות של קרינת הרדיו קיימות גם מתחת לרמות החשיפה הסביבתית והאישית שקיימות היום ויהיו בעתיד. לכן גם אם תהיה ירידה קלה (ושוב אני מעריך שלא תהיה), עדיין יגרמו השפעות ביולוגיות.

  בעת הזו שהמחקר בתחום מתעדכן בעוד ועוד מחקרים שמראים השפעות ביולוגיות ברמות קרינת רדיו שלא מחממות, יש צורך לצמצם את השימוש ואת החשיפה ולא להגדילן.

  חבל שבעולם של היום רווחי חברות הסלולר והטכנולוגיה קודמות לבריאות האדם.

 6. עדה אמר/ה

  נחום רצון,
  אין גבול לטיפשות שלך ולאנשים כמוך, בחיי, במקום ליצלול לעובדות, ליקרוא להעמיק בנושאים כגון חיסונים ואנטנות דור 5, אתה כותב פה גיבוב של שטויות, אתה שייך לעדר כבשים שהם 95% מאוכלוסיית העולם, צר לי עלייך ועל דומייך.

  1. neti אמר/ה

   פי על הפרצוף לך תגור בסין

 7. משה אמר/ה

  לכל המגיבים שמוצאים יתרון בדור 5 תדעו שאתם ממומנים ואינטרסנטים ולא אכפת לכם מהכלל רק מעצמכם
  הרבה דברים רעים מסתתרים מאחורי הטכנולוגיה הזאת ואנשים יהפכו להיות זומבים עם מחלות ומנוטרים 24/7 על כל צעד וכל תזוזה ולא תהיה פרטיות לאף אחד והכל בשביל בצע כסף ואינטרסים אישיים
  כנסו ללינקים שיסבירו לכם את האמת ושאכפת להם מאנשים אחרים לא כמו המגיבים שאכפת להם מעצמם
  מידע מקיף על ה 5G
  https://www.youtube.com/watch?v=SSxqzTCWIXU
  קוביד19
  https://www.youtube.com/watch?v=0_-w4MZjvSA&t=2s
  קבל
  https://www.youtube.com/watch?v=MvBWOC-WsoM&t=1s

 8. אסתי אמר/ה

  כל הכבוד תמשיכי במאבק החשוב
  אנחנו מאחורייך

 9. גיל אמר/ה

  חיכו לקורונה מתקינים אנטנות מוות כל העולם סגור והם עובדים שעות נוספות להתקין עוד ועוד … לא ניראה לך מוזר? ככה כמו גנבים בלילה? אם לא, אז לטעמי אתה אדם מטומטם גם אם יש לך תואר במדעים מדוייקים.

 10. אריה אמר/ה

  יש הרבה פחות סכנה.
  הדבר דומה לפריסת ממטרות להשקיית רחבת דשא.
  מספר קטן של ממטרות שמתיזות זרם חזק לעומת מספר גדול של ממטרות קטנות עם זרם עדין.
  ובנוסף אפשר להפעיל רק את הממטרות שנדרשות להשקיה ונמנע ביזבוז.
  עוצמת הפגיעה של הממטרות הקטנות עדינה בהרבה וגם הירטבות קטנה יותר.

 11. גדעון אמר/ה

  אין לפלפון דור 5 בחיפה. הם גובים כסף לשווא.

 12. אייל אמר/ה

  מה שמדהים זה שככל שפורסים יותר אנטנות יש יותר ויותר בעיות קליטה בכל הארץ.
  לא קולטים בקניונים, לא קולטים ברחובות, לא קולטים בסופרמרקט, לא קולטים בחדרי מדרגות…
  דור 5? זה מרגיש כמו דור 1.
  יש רחובות ושכונות בחיפה שהקליטה בהן כל כך גרועה שלאנשים יש טלפון קווי בגלל הבעיה.
  אני רק שומע מסביבי אנשים מתלוננים שאין קליטה, שפעם הקליטה הייתה טובה הרבה יותר.
  אולי האנטנות פשוט לא פועלות? לא ברור. דבר אחד משותף לכל הרשתות: "אין פה קליטה".

לא ניתן להגיב