בוגרי חוגים בחיפה עתרו לבג”ץ נגד שינוי שם בית הספר

בית ספר חוגים (צילום: מיכל ירון)

בוגרים מבית הספר חוגים וביניהם זוכה פרס נובל פרופ’ אהרון צ’חנובר ושתי מנהלות בית הספר דבורה עזרא וניצה טל, עתרו לבג”ץ כנגד ההחלטה לשנות את שם בית הספר ולקרוא לו “חוגים ע”ש רחל מתוקי“. את העתירה הגישו עורכי הדין עינת שרקי ואליהו דהן ממשרד אגמון ושות’ רוזנברג הכהן ושות’.

רחל מתוקי ז"ל (צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה)
רחל מתוקי ז”ל (צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה)

מתוקי ז”ל נפטרה בחודש דצמבר 2016, היא הייתה מנהלת המחוז במשרד החינוך ולפני כן מנהלת מחלקת החינוך בעירייה. לטענת העותרים ההליך בו הוחלט לשנת את שם בית הספר לא היה תקין ואם כבר משנים את שם בית הספר צריך להנציח את מייסדי בית הספר (יאיר ואלן כ”ץ). העתירה מופנית כנגד העירייה, שר החינוך ובני משפחת מתוקי.

בעתירה טוענים העותרים כי ההליך, בו הוחלט על שינוי השם, לא היה תקין ואם כבר משנים את שם בית הספר צריך לקרוא לו על שם מייסדיו. מהעירייה נמסר כי החלטת מועצת עיריית חיפה לקבוע את שמו של מבנה בית הספר העירוני החדש תיכון “חוגים” התקבלה כדין.

בית ספר חוגים (צילום: מיכל ירון)
בית ספר חוגים (צילום: מיכל ירון)

הבוגרים פנו לבג”ץ על מנת לקבל צו על תנאי לפיו ההחלטה לשנות את שם בית הספר חוגים מבוטלת. בנוסף, הם מבקשים צו ביניים, שימנע קיום טקס לרגל שינוי שם בית הספר (בתאריך 26/09/19) הם מבקשים גם דיון דחוף בעתירתם לפני פתיחת שנת הלימודים. הבהילות נובעת מכך שלטענתם ככל שהדיון בנושא ידחה, יושקעו יותר כספים בשינויים הנוגעים לשם החדש.

כמו כן, העותרים טוענים ששינוי שם בית הספר לא נעשה על ידי הליך מסודר ולכן המתנגדים לשינוי השם – מנהלים לשעבר, מורים וחברי הנהלה בעבר ובהווה ובוגרים לא יכלו להביע את התנגדותם. בעתירתם הם מציינים עוד כי כשרשות חינוך מקומית מעוניינת לשנות שם של בית ספר, ההצעה אמורה לעבור למנהל החינוך במשרד החינוך והוא אמור להעביר את החלטתו לשר החינוך, שהוא הסמכות האחרונה.

בעתירה מתוארת גם ההיסטוריה של בית הספר חוגים, שהוקם בשנת 1934, והאופן, שבו קבלה מועצת העיר את ההחלטה לשנות את שם בית הספר. לאחר קבלת ההחלטה בחודש אפריל האחרון פנו העותרים וגורמים נוספים, שהתנגדו לשינוי השם לעירייה וטענו שאם כבר משנים את השם, צריך לקרוא לבית הספר על שם מייסדיו וכי הם היו אמורים להביע את דעתם בתהליך. לאחר התכתבות קצרה בין הגורמים והמשתנה נוספת למענה מהעירייה, שלא הגיעה על פי העתירה, פנו העותרים לבית המשפט בתחילת חודש יולי.

מהעירייה נמסר בתגובה:

החלטת מועצת עיריית חיפה לקבוע את שמו של מבנה בית הספר העירוני החדש תיכון “חוגים” על שמה של ראש מערכת החינוך לשעבר רחל מתוקי ז”ל, באופן ששמו ייקרא “חוגים על שם רחל מתוקי ז”ל”, התקבלה כדין. עיריית חיפה קיימה את כל ההליכים הנדרשים על פי חוק לאחר שכל הטענות לכשלים שנפלו בהחלטה נדחו בחוות דעת מנומקת של היועצת המשפטית לעירייה, אשר בחנה את ההליך ומצאה כי בוצע באופן תקין לחלוטין.  העתירה שהוגשה נגד עיריית חיפה, שר החינוך ובני משפחתה של המנוחה רחל מתוקי ז”ל התקבלה במשרדי העירייה והיא תלמד ותגובת העירייה תוגש לבית המשפט.

ממשרד החינוך נמסר כי ההתייחסות לנושא תהיה במסגרת ההליך המשפטי.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו