מערת אליהו הנביא בחיפה: התכנית לשיפוץ המתחם מוגשת כאן במלואה

מימון שיפוץ מערת אליהו הנביא מגיע ממשרדי הממשלה ומתרומות. השיפוץ עתיד להימשך כשנה. בכל שנה מבקרים במערת אליהו כ- 800,000 איש.

מערת אליהו בחיפה - אשה מדליקה נרות - מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)
מערת אליהו בחיפה – אשה מדליקה נרות – מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)

בישיבת מועצת העיר השבוע, הוצגה תכנית לשיפוץ מקיף של מערת אליהו הנביא. עלות שיפוץ מערת אליהו, עומדת על 12 מיליון ש"ח, בהתאם להחלטת הממשלה. עלות השיפוץ תמומן באמצעות משרדי הממשלה: שירותי דת, תיירות, ירושלים ומורשת. יתקבלו גם כספים מגיוס תרומות על ידי המרכז הארצי לפיתוח מקומות קדושים. נתונים אלו התבררו בעקבות הצעתו לסדר של חבר מועצת העיר אריה בליטנטל. את התכנית הציג בפני מועצת העיר מהנדס העיר, אריאל וטרמן. התכנית לשיפוץ תוכננה על ידי משרד קימל אשכולות אדריכלים.

מערת אליהו בחיפה - מצב קיים - מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)
מערת אליהו בחיפה – מצב קיים – מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)

לאורך הישיבה, התווכחו חברי מועצת העיר ודנו במה ניתן להאשים את השלטון החדש ומה הוא עדיין ירושה מתקופת ראש העיר הקודם יונה יהב. לגבי מערת אליהו, אמרה ראש העיר עינת קליש רותם, כי קרדיט זו, במקרה זה, נזקף לזכות השלטון הקודם בראשו של יונה יהב.

מהמצגת שהציג מהנדס העיר חיפה, מר אריאל וטרמן, עולה בעיית נגישות קשה למערת אליהו. אלה מכם שביקרו במערה, לאחרונה, בוודאי שמו לב לעובדה שהגישה בעייתית ולא מותאמת למשתמשים בכיסאות גלגלים ולמתקשים בהליכה. בנוסף, באתר שלושה מבנים נפרדים, שאינם מתחברים יחד. מטרת הפרויקט הוא לשפר את הנגישות וליצור קשר בין המבנים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
מערת אליהו בחיפה - מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)
מערת אליהו בחיפה – מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)

נגישות לנכים ומוגבלי תנועה:
הגישה החדשה לאתר, תהיה באמצעות הוספת רמפה מתונה, לפי תקני הנגישות, שתחבר את רחבת ההתכנסות התחתונה. כיום באתר יש ריבוי מפלסים והכוונה להגיע לשני מפלסים עיקריים. בין שני המפלסים תוסף מעלית.

מערת אליהו בחיפה - אין נגישות לנכים - מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)
מערת אליהו בחיפה – אין נגישות לנכים – מאי 2019 (צילום: ירון כרמי)

לאחר השיפוץ יהיו שימושים חדשים למערת אליהו: מרכז מבקרים, חלל אירועים וקפטריה, אשר יחוברו באמצעות גשר חדש.

מטרות פרוייקט השדרוג של מערת אליהו:
מטרות הפרויקט העיקריות הן שיקום ושימור המערה והמבנים סביבה, כך שכל מרכיבי המתחם יתפקדו יחד כקומפלקס אחד. המטרה היא להתערב באופן מינימלי ולשמור על אופיו המקורי של הקומפלקס. בנוסף, יקפידו על טיפול ושיקום חזיתות המבנים המקוריות. ההתערבות והשינויים אשר יבוצעו במערה תהיה מינימלית, על מנת לשמר ולשמור על הכתובות והעיטורים ההיסטוריים ולהציגם באופן מכובד.

מערת אחיהו אחרי השיפוץ (קרדיט הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים)
מערת אחיהו אחרי השיפוץ (קרדיט הדמיה: קימל אשכולות אדריכלים)

מיפוי מקדים לאיתור מערות קבורה במערת אליהו
הפרויקט מבוצע ע"י המרכז הארצי לפיתוח מקומות קדושים. מספר המבקרים השנתי במערה עומד על 800,000 אנשים. המטרה היא להשלים את הפרויקט עוד בשנת 2020. נכון לעכשיו שלב התכנון המפורט הושלם. בוצעה עבודה מקדימה לחפירות גישוש נקודתיות, עפ"י דרישות אתרא קדישא (אתר החדשות החרדי הגדול בישראל) ובפיקוח רשות העתיקות. במהלך החפירה התגלתה מערת קבורה מבית שני שאילצה לשנות מעט את התכנון וגררה עלויות נוספות.

מערת אליהו לפני
מערת אליהו – מצב קיים


המצגת המלאה – תכנית שיפוץ מערת אליהו בחיפה
קימל אשכולות אדריכלים
יוני 2019

7 תגובות
 1. רמי אמר/ה

  איפה נעלמה התכנית לשיקום אתר מערת אליהו במסגרת תחרות ציבורית של אגודת האדריכלים ומהנדסים?

 2. שושי אמר/ה

  בס"ד אשרינו שזכינו לשיפוץ במקום קדוש זה. במיוחד חשובה ההנגשה, כי קשישים ונכים רבים באים למערה. שימו לב ואם אפשר ציינו זאת גם בגוף הכתבה: המערה ממשיכה להיות פתוחה לקהל לאורך השיפוץ כרגיל, רק הגישה למעלה ההר נחסמה, וחלק ממקומות ההילולות בסמוך למערה. המערה עצמה פתוחה לקהל ולשמיים כפי שהייתה מימי בראשית

 3. שרה אמר/ה

  שמחה מאוד שהמקום הקדוש הזה יקבל קצת תשומת לב, ואמן שנזכה לראות ולהתפלל הרבה במערת אליהו הנביא זכור לטוב בקרוב ויתגשמו כל תפילותינו, והמקום יהיה יפה וקדוש ונקי כמו שאמור להיות

 4. ליאורה אמר/ה

  פקדתי היום את המערה עם חברתי. וזאת לאחר בדיקה באתר האינטרנט .. פורסם שהמערה פתוחה . התאכזבתי לראות את המערב סגורה. רוצה שעה הגיעו לפחות 10 אנשים שהתאכזבו כמוני. גם מחוץ לעיר … אנא עדכנו שהמערה סגורה לרגל שיפוצים..עד למועד…

 5. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  תודה לכל הנוגעים בדבר ויבורכו מעלית או רכבל שהמקום יהיה נגיש לנכים ולאוכלוסיה מבוגרת בברכה וברגשי כבוד

  1. גוגו אמר/ה

   למה מעלית הרי אליהו השאיר שם את מרכבות האש שבעזרתם עלה השמיימה.ניתן לשכור מקום במרכבה שיכולה להעלות בכל פעם שישה אנשים במחיר חמש עשרה שקל ליחיד.

 6. דויד אמר/ה

  מה קורה לגבי הפתיחה
  מישהו יודע????
  מבין שסגור עדין לפי מה שרשום
  השאלה עם זה מעודכן

לא ניתן להגיב