חנה מורג • מחברת הספר החדש "מִשְׁקְפֵי הַתְּכֵלֶת שֶׁל אֱיָלִי"

לקראת שבוע הספר העברי, אשר יתקיים בחיפה, אתר חי פה מציג את הסופרים החיפאים המצליחים. חנה מורג, סופרת, אמנית, כתבת בחי פה ואשת חינוך פורצת דרך. חנה היא אמא לארבעה בנים: אוהד, עידו, אילון ויאיר. וסבתא לשלושה נכדים: ליאור, אייל ועמית.

כריכת הספר משקפי התכלת של איילי - כריכת הספר של הסופרת החיפאית חנה מורג
כריכת הספר משקפי התכלת של אילי – כריכת הספר של הסופרת החיפאית חנה מורג

בימים אלו יוצא סיפרה הראשון של חנה מורג בהפצה מסחרית. את הספר כתבה לפני כחמש שנים בתקופת "מבצע צוק איתן" כאשר שלושת בניה היו בחזית. הספר נוצר בהשראת נכדה אייל מורג. כאשר הנכד בן השנתיים נזקק למשקפים, ומכאן נולד המסע לחיפוש המשקפים המתואר בספרה "מִשְׁקְפֵי הַתְּכֵלֶת שֶׁל אֱיָלִי". ספר מרגש הכתוב בהומור רב, המתאר חיפושים אחר זוג משקפיים שמתאים לילדון הקטן. בזכות הספר הקסום "רוכך" התהליך של אייל ושל ילדים רבים אחרים בסביבתו. הספר תפס תאוצה וכל הסובבים החלו לבקש לרכוש עותק ממנו. חנה החליטה להפיץ את הספר ברבים, קיבלה תו תקן ואת ברכתם של אופיר ביכורים הוצאה לאור. כשרצונם להוציא את הספר ברמה מסחרית. לכבוד שבוע הספר העברי בחיפה, הספר יודפס ויהיה זמין לקהל. חנה מספרת לחי פה על תהליך היצירה והתאמת האיורים לספר. את הספר איירה ליאה קורץ. גם כאן לחנה היה מאוד חשוב להתאים איורים שיעוררו שיח בין הילד להורה, איורים יפים, ברורים ונעימים. ספר לילדים מגיל שנתיים עד שש. ספר קסום שחייב להימצא בכל בית.

הסופרת החיפאית חנה מורג מחברת הספר "משקפי התכלת של איילי" עם נכדיה (אלבום אישי).
הסופרת החיפאית חנה מורג מחברת הספר "משקפי התכלת של איילי" עם נכדיה (אלבום אישי)

כבר מצעירותה החלה את דרכה כשאשת חינוך בעת שירותה הצבאי בסיני, בבסיס ברפידים בתפקיד ניהול בית ספר לחיילים עולים חדשים וחיילים ילידי הארץ. שם בדרום פגשה את בעלה יוסי מורג ז"ל. חנה נזכרת: "נכנס איש גבוה ונאה למשרד, ביקש מנורת מסך למסרטה לבסיס שלו הציג את עצמו כצ'ץ הסמג"ד התורן ואחרי חצי שנה נישאו" (בתאריך היסטורי כ"ט בנובמבר 1978). למרות הקשיים בנשואים ללוחם, קצין שריון במלחמות ישראל, חנה ויוסי חיו באושר, הבנה, כבוד הדדי ונאמנות מעל 40 שנה עד למותו הפתאומי של יוסי ב 30 לאפריל 2019. יוסי היה מח"ט שריון, איש עסקים, יועץ עסקי, מגשר מוסמך בפרישה, משורר וכתב בחי פה. כאבה של חנה מורגש בכל משפט בו מציינת את יוסי שלה, אך היא לא נופלת וממשיכה לתפקד כאמא, סבתא וסופרת. חנה אישה חזקה ומחזקת.

כבר ברפידים עסקה חנה בטיפוח ופיתוח השפה העברית. בהיותה בת 21, חנה נהלה צוות מורים, פיתחה חומרי למידה רלוונטיים לחיילים מכל רחבי הארץ. חנה נזכרת : "למדתי רוסית מהחיילים שלי, ארגנתי להם טיולים, לימדתי אותם לקרוא דרך שירים, הטמעתי בהם את אהבת הארץ והתרבות הישראלית והיהודית. אני חושבת שהשירות שלי תרם לעיצוב האישיות שלי כאדם אוהב אדם".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
חנה מורג בתקופת שירותה הצבאי (צילום: אישי)
חנה מורג בתקופת שירותה הצבאי (צילום: אישי)

הכישרון והידע של חנה בגיל 21 בא מהחינוך שאותו קיבלה מבית הוריה, ניצולי שואה. אמה, ילדת שואה, שהייתה גם היא אישה משכילה ומנהיגה, החליטה שלילדים שלה היא תיתן הכל. חנה גדלה להורים שידעו שפות רבות ורכשו בכוחות עצמם את השפה העברית: קראו, כתבו ודיברו בשפה עשירה ורהוטה. עקב שירותו הצבאי הקשה של יוסי הוריה עזרו לה מאוד בחינוך וגידול ילדיה. חנה מדגישה שיכלה להתפתח ולפתח את הקריירה שלה בזכות המשפחה התומכת ובזכות ביוסי שתמיד תמך, העריך ופרגן לאורך כל השנים.
כך חנה ויוסי גידלו וחינכו את ילדיהם, כאוהבי ספר ואוהבי אדם.

בשנת 1979 החליטה חנה להשתחרר משירות הקבע שלה כמפקחת על בתי הספר בענף השכלה, חנה סיימה את השירות בתום תקופת קבע עם לידתו של אוהד, בנה הבכור. לאחר זמן קצר החלה לעבוד במשרד החינוך בחיפה בהוראה, תחום התמחותה מתמטיקה ומשם, התקדמה להדרכת צוותי הוראה וניהול מרכז המחשבים המחוזי חיפה. כמו כן, חנה הנהיגה ופיתחה מיזמים מובילים ייחודים ופורצי דרך בחדשנותם. חנה עסקה בטיפוח השפה העברית ובפיתוח תהליכי כתיבה וקריאה של ילדים צעירים בסביבה מתוקשבת.

חנה ממשיכה לספר שבביתם לא היה "שבוע הספר", יום יום, הוא יום הספר. הבנים שלי תמיד התעניינו בספרים חדשים וקראו המון. כמו שיוסי בעלי היה נוהג לומר: "ספר עיברי הוא חבר לחיים".

חנה מורג יחד עם בעלה יוסי ז"ל, ארבעת ילדיהם, כלתם והנכדים (צילום: אלבום אישי)
חנה מורג יחד עם בעלה יוסי ז"ל, ארבעת ילדיהם, כלתם והנכדים (צילום: אלבום אישי)

בגיל 60 חנה פרשה ממשרד החינוך, החלה ליצור בקרמיקה ולאחרונה גם ללמוד כתיבה אצל סופרת הילדים תמי שם טוב

חנה מורג בחוג פיסול בבית הלוחם בחיפה
חנה מורג בחוג פיסול בבית הלוחם בחיפה

מלבד הספר "משקפי התכלת של איילי", חנה כתבה גם את "סיפורים מהמגירה של סבתא" אותו הקדישה לנכדתה ליאור. ספר מרגש המאחד דורות. הספר הודפס בפברואר השנה (2019) בהוצאה פנימית אולי בעתיד תיהיה הפצה מסחרית. כיום חנה כותבת ספר על אמה שהייתה אישה פורצת דרך, עוצמתית ונחושה ונהגה להזכיר לחנה "את הטעיות שלי את כבר לא תעשי את תעשי טעויות מודרניות". בספר עוד המון פניני חכמה של אמה. לכן חנה מכנה זאת "פנינימא". שילוב של פניני חכמה ואמא. הספר יקרא: "רק על אימי לספר ידעתי"

במקביל לכתיבה חנה מתנדבת ותורמת במספר עמותות בחיפה: "ילדותי השנייה" שפועלת למען נשים וילדים במעונות לנשים מוכות, ב"יד עזר לחבר" עמותה לניצולי שואה. יזמה חנה שני סוגי מפגשים המתקיימים בקביעות בימי שני אחת לשבועיים: מפגש "קפה מוזיקה" והשני "תנך 929 " "קפה מוזיקה" מגיעים בהתנדבות אומנים לשיר בצוותא יחד עם ניצולי שואה וחברות מתנדבות מכינות כיבוד ברוחב לב. ב"תנך 929" מפגשים בנושא התנ"ך אותם מגישה מתנדבת מטעם המיזם. שבאה לקרב בין הציבור הרחב לתנ"ך. חנה מספרת שבניה ממשיכים את דרכם של לה ושל יוסי מתנדבים ותורמים לקהילה.


לאחר מספר שעות עם חנה אני רואה מול עיני אישה חזקה ואופטימית למרות שרק לפני חודש איבדה את אהוב ליבה (יוסי מורג ז"ל) ובימים אלו מתמודדת עם מחלת הסרטן, כל מה שעומד לנגד עיניה זה להמשיך ולהנהיג את המשפחה הנפלאה בה בורכה, להיטיב עם קהילות בעיר חיפה, עיר בה נולדה, גדלה וגידלה את ילדיה. וכן להמשיך ליצור שזו מהות והגשמה.

"בחיים יש סולם ערכים המתקיים למרות השונות במשפחה, פה חנה מדברת על הקשר הארוך שנים שלה עם יוסי מורג ז"ל: תשתית של אהבה, חברות, ידידות, נאמנות וכבוד הדדי! "
חנה מורג ובעלה יוסי ז"ל (צילום: אלבום אישי)
חנה מורג ובעלה יוסי ז"ל (צילום: אלבום אישי)

עקב ההתמודדות הבריאותית עימה חנה מתמודדת בימים אלו, השקת הספר "מִשְׁקְפֵי הַתְּכֵלֶת שֶׁל אֱיָלִי" והפצתו תעשה בחודש ספטמבר 2019

לסיכום: חנה מעניקה לכל נכד ספר, את הספר הראשון חנה כתבה לנכד איילי "מִשְׁקְפֵי הַתְּכֵלֶת שֶׁל אֱיָלִי" השני נכתב לנכדתה ליאור (הבכורה) "סיפורים מהמגירה של סבתא" אנו מחכים בציפייה לספר שיכתב לנכדתה החדשה עמית בת החודשים.

נכדה של חנה מורג. קורא את ספרה של סבתא. (צילום: אלבום אישי).
נכדה של חנה מורג, איילי, קורא את ספרה של סבתא. (צילום: אלבום אישי).
נכדתה של חנה מורג. מחזיקה הספר שכתב סבא יוסי מורג ז"ל (צילום: אלבום אישי).
נכדתה של חנה מורג, ליאור, מחזיקה הספר שכתב סבא יוסי מורג ז"ל (צילום: אלבום אישי).

27 תגובות
 1. מנשה אמר/ה

  חנה יקרה, ברכות לחג הביכורים על ספר ביכורייך.

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה רבה💐

 2. אילנה טובים אמר/ה

  איפה ישנם עוד אנשים כמו יוסי ז"ל וחנה תיבדל לחיים ארוכים?. אנשים משכמם ומעלה! כתבה מרגשת על אישה גדולה מהחיים, מעוררת השראה!!!

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה רבה יקרה מאד לי. מתחילים הרגעים שאי אפשר להבין שהשותף הכי הכי לא שותף ללידת הספר.

 3. חגית רייס אמר/ה

  מכירה את חנה ופעילותה מספר שנים וכל פעם מתפעלת מחדש מאישה עוצמתית , מלאת נתינה ואין ספור רעיונות למלא את זמנה ולתת לסביבה.
  מאחלת לך חנה , בריאות איתנה והמשך פעילות מבורכת כמו שרק את יודעת❤️

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה יקרה💐

 4. לורט לוי אמר/ה

  עשית זאת בגדול
  גאה בך
  בהצלחה

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה יקרה💐

 5. לאה ולדמן אמר/ה

  חנה, כל הכבוד! כתבה מרגשת שמתארת אותך על החוזקה ועוצמה שיש בך. נתינה אינסופית וכישרון עצום. בשעה טובה להוצאת הספר. ושתדעי מכאן והלאה רק בריאות ואושר ונחת מהמשפחה המדהימה. שבניתם. 💞💞💞

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה יקרה.💐

 6. נאוה אמר/ה

  את חנה הכרתי שהיתה מורה מחנכת לבני. חנה בחורה מוכשרת רגישה בעלת יכולות מדהימות. חנהלה יישר כוח

  1. חנה מורג אמר/ה

   מחכה לפגוש את עידן

  2. נאוה אמר/ה

   גם הוא ישמח לראות אותך מאוד אהב אותך כמחנכת שלו

 7. לאה ולדמן אמר/ה

  חנה, בשעה טובה להוצאת הספר. כתבה מרגשת, את גדולה מהחיים!! כמה חוזק כמה עוצמה, נתינה הכלה ותרומה לקהילה. אשת אשכולות אין עלייך. שתדעי רק בריאות אושר ונחת מהמשפחה המדהימה שהקמתם 💞💞💞

 8. ד"ר חדוה טרגר אמר/ה

  חנה'לה יקירתי, גאה בך. את מדהימה ונזכרת עד כה שהתגאת ביצירות שפירסם יוסי ועתה, את ממשיכה בישרון היצירתי והמעגל לא תם …. קיימת המשכיות. רק בריאות והרבה הצלחה. ד"ר חדוה טרגר

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה רבה💐

 9. מירי אמר/ה

  חנה היקרה אין שנייה לך מעוררת הערצה גדולה!
  תודה על הזכות לקבל ספר שמקור השראתו הוא ילדיי מחכים לספר של עמית!!!

  1. חנה מורג אמר/ה

   עם נכדים כאלה ומשפחה עוטפת, ההשראה פורצת.⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩

 10. זוהר מור אמר/ה

  חנה יקרה. מסתבר שהכרתי רק קמצוץ קטן ממי שאת, וזכיתי להכיר גם את עידו בנך המקסים., בקבוצה שלנו. נהנתי לקרוא את התפקידים הרבים שמילאת והובלת בעבר וגם כיום. אני יודעת שאת אישה חזקה ובכל זאת מחבקת אותך על כאבך הגדול, ועל ההתמודדות הלא קלה שלך עם הטיפולים במחלה.
  אוהבת את החיוך שלך ומאחלת לך הרבה ממנו והמון נחת ממשפחתך המקסימה ו פירות יצירותייך היפות והמרגשות.

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה יקרה. את עצמך מקור להשראה ולפריצת דרך. בורכנו⁦❤️⁩

 11. רונית מורן אמר/ה

  באנרגיות חיוביות ואופטימיות גדולה את ניגשת לכל האירועים הנקרים בדרכך. מוצאת את הטוב שבכל אדם ומעניקה מטובך לאחרים. לאלה שאין להם, לאלה שאינם יכולים, לאלה שלא מיד מבינים. הספר שכתבת הוא ביטוי ליכולת האמפתית שלך לצד הנתינה לכל אדם באשר הוא קל וחומר למשפחתך האהובה. לאילי משקפי התכלת ולך "המשקפים הורודים" עפ"י אלתרמן על כל המשתמע. המשיכי לבטא מחשבות ורגשות באמצעות נטיותיך האמנותיות ולתת ביטוי ליצירתיות שבך. מאחלת לך בריאות טובה, הנאה וסיפוק מכל מה שאת עושה.

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה רבה על הכל 💐 על המילים , על הדאגה, על הפירגון לכל יצירה ויצירה שלי⁦❤️⁩

 12. סיון גונן אמר/ה

  חנה הינה אשת חייל ודמות להערצה עבורי. יש בה אין סוף אהבה למשפחתה, לחברים, לעולם. תמיד בעשייה, תמיד מתפתחת ותורמת לקהילה ולסביבה על אף התמודדות הקשות שעברו עלייה בשנה האחרונה. חנה בוחרת לחיות את החיים במלואם ולא לעצור ועבורי זה מעורר השראה. הספר מהמם ומומלץ לכל בית עם ילדים או נכדים. מחכה לספרים הבאים שיגיעו.

 13. חנה מורג אמר/ה

  תודה סיוון יקרה, יוסי כתב בלבנון בשנת 84 בצומת המים:
  "החיים הם פרק לימודי המשכנע את האדם שההתמודדות האינסופית בינו לבין סביבתו היא תכלית קיומו כאדם"
  והסביבה כרגע היא סביבת החיים וההתמודדות עם מה שהם מזמנים לנו בדרך. עם תוכי ועם החוץ הנדיר העוטף אותי, אצליח⁦❤️⁩

 14. נירה רוזהיימר אמר/ה

  חנה יקרה,
  את ראוייה להערצה! משקיעה במשפחתך, בכולם ובמיוחד ביוסי ז״ל. טיפחת והצלחת.
  את יכולותייך הכרתי מקרוב בעבודה המשותפת לאורך שנים במשרד החינוך. אהבתי כל דבר שהובלנו, במקצועיות, בעקביות ובחברות כנה ואמיתית.
  והיום את ממשיכה, יוצרת ומגשימה חלומות.
  אוהבת ומעריכה, נירה רוזנהיימר

  1. חנה מורג אמר/ה

   תודה נירה יקרה. אכן עשינו דרך משמעותית יחד שחלקה היה גם טיפוח השפה אצל ילדים צעירים .
   תודה על חברות ופירגון לאורך כל הדרך.

 15. פנינה שור אמר/ה

  אשת חייל מי ימצא…. לו יהי בריאות נחת ושמחה. כשרון יש לך בשפע. בהצלחה. נשיקות

לא ניתן להגיב