יוסי מורג משיק ספר שירים חדש – “תמיד תישאר תמונה” – סיקור האירוע שהתקיים בבית יד לבנים בחיפה

יוסי מורג, אל״מ במילואים, איש עסקים ידוע, עשה תפנית בחייו וכעת הוא עוסק בכתיבת שירה. הוא למד בחוג לספרות באוניברסיטת חיפה וכעת הוא משיק ספר ביכורים, הכולל 50 שירים ראשונים, מתוך 700, שכבר כתב. באירוע צנוע ומכובד, שהתקיים ביית יד לבנים בחיפה, כיבדו כמאה וחמישים איש, מחבריו של יוסי, את השקת ספרו. אחדים מחבריו הקריאו משיריו על הבמה וציינו את החיבור האישי שלהם לשיר אותו הקריאו. את הערב הפיקו, באהבה, בני משפחתו של יוסי בפרגון מעורר הערכה.

שירתו של יוסי מורג מקיפה מגוון רחב של נושאים. החל בדיונים ארספואטיים כמו בשיר ‘טובות ועצובות’ שבו נבדקים היחסים בין קסת הדיו, הדפים והמילים, עבור בשירי אהבה נרגשים וכלה בשירים שעניינם בית ומשפחה. מורג הוא ליריקן טבעי שמשלב ביצירתו התכתבויות עם עולם המיתוס והאמנות שמגלמיו הם, בין השאר, מוצרט ושופן. לצד אלה בולטים נופי הארץ ואנשיה בהווה ובעבר, מי שחיים ומי שהקריבו את חייהם כמו בשיר החזק ‘כוכבים באבני ירושלים’, המוקדש לזכרה של הדס מלכא.


צילום: משה בלה
יוסי מורג על הבמה - מלווה בבני משפחתו (צילום: ירון כרמי)
יוסי מורג על הבמה – מלווה בבני משפחתו (צילום: ירון כרמי)

יונה יהב: נפשי נקשרה בנפשו ורק לאחר שקראתי את הספר, הבנתי למה. בשירים יש כל כך הרבה קול ורגישות… ההיפך ממה ששידר כאיש עסקים ומפקד חטיבת שריון.

יונה יהב מקריא שיר מספרו של יוסי מורג

אודי אוחנה – מנכל ההוצאה לאור ״אופיר ביכורים״: שיר של יוסי יגרום לכם לראות ולהרגיש מילים שנכתבו מהנשמה. היכולת ליצור שיר איכותי, שמור לרגעים מיוחדים בחיים. אני מאחל לך, יוסי, עוד שנים ארוכות של יצירה


צילום: משה בלה

עמיקם יסעור – סופר ומשורר: זוהי שירה תמציתית, תוך התבוננות מבחוץ. יוסי הוא לא סטיריקן. הכתיבה בגיל מבוגר נותנת ליוסי פרספקטיבה. הוא כותב מתוך החדר אך לא מתוך קלסטררופוביה, נטול פאתוס וכותב לעיתים ברמזים. הוא בוחר את הפרטים.

עמיקם יסעור מפרש את שיריו של יוסי מורג

צביה פורר – ראש אגודת הסופרים בחיפה: הפתעה נעימה היא כאשר אדם העובר מתחום הצבא והעסקים לעולם הרוח. כשקראתי את השירים שלך, הרגשתי שיש לי דיאלוג איתם. יוסי מצליח להכניס את עצמו בכל שיר ושיר אבל בצניעות ועדינות.

מוטי גרנר מנהל רדיו אורנים: כשקראתי את הספר הרגשתי שזה ספר שהיה חסר לי. אני ממליץ לכולם לשים אזניות לשעה ולקרוא את השירים. להתנתק מהעולם הסובב.


צילום: משה בלה

פרופסור רפי וייכרט – בעלים של הוצאת "קשר לשירה", מורהו של יוסי בחוג לספרות באוניברסיטת חיפה: זהו ספר שירים ראשון ומפתיע למי שגילה את השירה מאוחר ומצא שהיא לשונו הטבעית, כמו הדקל, הבוגנוויליות ושוק הזיתים. יוסי הפך להיות ממש למשורר, יום אחד כאשר חזר מהשפות וכתב על האשפוז. זה היה מתוך הכאב.

יוסי מורג: השירים שלי הם התבוננות. קצין שריון זה ירידה לפרטים. בגיל 40 הייתי כבר פנסיונר. בשיא היכולת הסתכלתי בדברים הקטנים ולמדתי. גם היום אני לומד כל הזמן. החוג לספרות נתן לי פוש קדימה בהכרה העצמית. הייתי מפקד טנק במלחמת יום הכיפורים. הדור הזה התרגל לשאת את האחריות על הכתפיים.

יוסי מורג מציג את ספרו ומקריא שיר


אודות יוסי מורג

יוסי מורג,  למד לתואר שני בספרות עברית השוואתית בחוג לכתיבה יוצרת בראשות רונית מטלון ז”ל ורפי וייכרט באוניברסיטת חיפה. נשוי לחנה ואב לארבעה, איש עסקים, יועץ עסקי ומגשר מוסמך בפרישה. אל״מ (מיל’), ביצע את כל תפקידי הפיקוד בחיל השריון עד מח”ט. בעיות בריאות כבדות ומשמעותיות הביאו אותו ליצור אהבות חדשות בשירים.

מצב משפחתי – נשוי פלוס 4
תאריך לידה -19.03.52
ארץ לידה ואזרחות-ישראל

תעסוקה ופעילות עיקרית: לאחרונה סיימתי כ12 שנות ניהול בחוצות המפרץ מרכז הקניות הגדול בישראל בבעלות מליסרון ואשטרום. ייעצתי במשך למעלה משנה לעירית חיפה בכל הקשור לקידום ופיתוח העיר התחתית ובפרוייקט קמפוס הנמל. השתלמתי בגישור אצל מירה שוורץ ג.מ.א גישור לרבות 100 שעות פרקטיקום בבית המשפט.שכללו ביצוע גישורים רבים בפועל. יועץ עסקי מטעם לשכת המסחר חיפה והצפון.

השכלה: תואר ראשון במדעי המדינה אוניברסיטת חיפה.
לומד לתואר שני כתיבה יוצרת אונ' חיפה חוג לספרות עברית והשוואתית –שנה 2
תעודת מגשר.
תעודת השתלמות מעשית(פרקטיקום )בבית המשפט.
קורס מנהל עסקים מגמת שווק אונ' בר-אילן(404שעות).
קורס מחטי"ם צ.ה.ל.
קורס שיריון מתקדם צבא ארה"ב פורט נוקס קנטאקי.
המכללה הבינזרועית לפיקוד ומטה(פו"ם ארוך).

תפקידים מהעבר:
יועץ לעירית חיפה בעיר התחתית ובקמפוס הנמל 2011.
מנכ"ל חוצות המפרץ וחוצות המפרץ חב' ניהול בע"מ 1998-2010.
מנכ"ל דיזיין סנטר 1997-1998
מנכ"ל קניון "לב העיר" נצרת עילית 1995-1996.
סוכן ביטוח חיים ויועץ פיננסי פנסיוני "שחם" 1993-95.
מקים ומנהל אתר קראוונים נווה כרמל בכניסה לחיפה 1992.

תפקידים עיקריים ב צה"ל: מח"ט 550 בגזרת אילת.
מפקד מתקן שיזף-קציעות.
מח"ט 213 בפיקוד צפון.
ק.אג"מ.חיל השריון.
קורס בצבא ארה"ב.
סמח"ט 14 בלבנון.
מג"ד בחט' 14 בלבנון.
מג"ד טנקים במבצע של"ג (מפקד כוח הטנקים בנחיתת חטיבה 35 באוולי).
מפקד בסיס הטירונים חיל השריון.
מפקד מטווח התותחים החיילי בצאלים.
קי אג"מ חטיבה 14 בסיני.
המכללה הבינזרועית לפיקוד ומטה.
סמג"ד טנקים 195
מ"פ טנקים בסיני.

צילום: משה בלה

1.2019 פרסום ספר שירים ראשון: "תמיד תישאר תמונה", בהוצאת "אופיר ביכורים"


לרכישת הספר – קישור לדף יוצר באתר הוצאת "אופיר ביכורים:


ראיון עם יוסי מורג ברדיו אורנים

תמיד תשאר תמונה - ספר ביכורים ליוסי מורג
תמיד תשאר תמונה – ספר ביכורים ליוסי מורג

לא ניתן להגיב