עישון הורג אדם אחד בעולם בכל 4 שניות ובישראל מתים 22 בני אדם כל יום ממחלות הקשורות בעישון

כ -165,000 ילדים לפני גיל חמש מתים מזיהומים בדרכי הנשימה התחתונות כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי.

היום (שישי 31/5/19) מציינים בארץ ובעולם את  היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון. יום שנערך במטרה להדגיש את הסיכונים הבריאותיים הקשורים לעישון טבק וניקוטין ואת צעדי המדיניות היעילים להפחתת מספר המעשנים.

השנה מתמקד ארגון הבריאות העולמי בקשר בין עישון ובריאות הריאות ומדווח כי ההשפעה השלילית והמזיקה שיש לעישון על תפקודי הריאות של מבוגרים וילדים כוללת מחלות סרטן ומחלות דרכי נשימה כרוניות כתוצאה מעישון פסיבי או אקטיבי.

מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי ברחבי העולם מתים כ -165,000 ילדים לפני גיל חמש מזיהומים בדרכי הנשימה התחתונות כתוצאה מחשיפה לעישון פסיבי. אלו שחיים ממשיכים לסבול מההשלכות הבריאותיות של החשיפה בילדות ונמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית) בבגרות. נכון לשנת 2019, העישון הורג יותר מ -8 מיליון בני אדם בשנה ברחבי העולם ובנוסף מיליון בני אדם שאינם מעשנים שמתים כתוצאה מעישון פסיבי. המשמעות היא שעישון הורג אדם אחד בעולם בכל 4 שניות.

מטרת ארגון הבריאות העולמי היא להפחית את שכיחות העישון ב-30% עד שנת 2025. מנתוני קואליציית ארגוני הסרטן בעולם ה – Prevent20 עולה כי 20% מכל מקרי המוות מסרטן בעולם קשורים לעישון והוא מהווה את הגורם העיקרי לסרטן הריאות בקרב מעשנים ואחראי על יותר משני שלישים ממקרי המוות מסרטן הריאות ברחבי העולם.

בכל יום מתים 22 ישראלים ממחלות הקשורות בעישון

מנתוני משרד הבריאות  אותם פרמה האגודה למלחמה בסרטן לרגל היום הבינלאומי לקידום המאב’ בעישון עולה כי בכל יום מתים בישראל 22 בני אדם ממחלות הקשורות בעישון כמו סרטן ריאות, סרטן הגרון, מחלת ריאות חסימתית כרונית COPD התקפי לב, שבץ מוחי ומוות פתאומי. בסך הכל, בכל שנה מתים בישראל כ -8,000 איש מעישון מהם כ – 800 מעישון פסיבי, שהם 22 ישראלים שמתים בכל יום ממחלות הקשורות בעישון.

50% מהמעשנים הצעירים שוקלים להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות

סקר חדש  אותה יזמה האגודה למלחמה בסרטן במיוחד לרגל היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון 2019  חושף כי כ – 50% מהמעשנים הצעירים שוקלים להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט. הסקר נערך על ידי מכון איפסוס בהשתתפות 506 נשים וגברים בגילאי 18 ומעלה במדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה

מהסקר עולה כי השוואת מחיר הטבק לגלגול לסיגריות רגילות, שהתרחשה רק לפני חודשיים כבר משפיעה על המעשנים. על פי התוצאות, 40.2% מכלל ציבור המעשנים בכל הגילאים כבר שוקלים להפסיק לעשן בעקבות עליית מחירי הסיגריות בכלל ומחירי הטבק לגלגול בפרט. בין המעשנים ששוקלים להפסיק לעשן בלטו הצעירים בני 25-34 שלא פחות מ – 50% מהם שוקלים להפסיק והמעשנים בגילאי 18-24, שכ -46% מהם שוקלים להפסיק.

עוד עולה מהסקר:

  • 30.2% מהישראלים המעשנים הפסיקו לבד לאחרונה.
  • כ – 76% מהמעשנים נוהגים להתרחק או לכבות את הסיגריה – כאשר מבקשים מהם לחדול לעשן, על פי סקר בקרב הלא מעשנים
  • רוב מוחלט (84.4% מהציבור) בעד אזהרות גרפיות עם צילומים על גבי קופסאות הסיגריות. מקרב המעשנים, לא פחות מ – 74.2% מהם, ציינו כי אזהרות גרפיות עם צילומים ירתיעו אותם.

באיזה עיר הכי הרבה שוקלים להפסיק לעשן:

  תושבי ירושלים והסביבה תושבי תל אביב וגוש דן תושבי חיפה והצפון תושבי השפלה והדרום תושבי אזור השרון והשומרון
שקלו להפסיק לעשן 37.5% 40.4% 42.9% 48% 18.2%
מעירים לאנשים שמעשנים לידם במקומות ציבוריים 38.5% 44.7% 42.6% 33.3% 46.2%
המעשנים שמתרחקים או מכבים את הסיגריה כאשר מבקשים מהם 46.7% 81.8% 72.1% 75.0% 88.9%
בעד אזהרות גרפיות עם צילומים 78.2% 85.7% 82.9% 85.6% 88.0%

מירי זיו מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה כי: “מדינת ישראל קידמה בשנה החולפת את השוואת המיסים, הרחיבה את חוק איסור העישון במקומות ציבוריים ושידרגה את חוק הגבלת הפרסום והשיווק של המוצרים הממכרים והממיתים. כל זאת לאחר מאבק נחוש של אירגוני המאבק בעישון, חברי הכנסת ובתמיכת משרד הבריאות. היסטוריית החקיקה והאכיפה של העישון בעולם, הוכחה כמצילת חיים, אך עבודה רבה עוד לפנינו כאן בישראל. נדרשת חקיקה פעילה ואכיפה יעילה ונמרצת על מנת שנוכל לגדל פה דור של אזרחים צעירים חופשי מהתמכרות לטבק וניקוטין”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.