ד”ר שלומי בן משה, מומחה בכללית מחוז חיפה וגליל המערבי, מסביר על ההתמכרות לניקוטין, המרכיב הפסיכולוגי בהתמכרות לסיגריות, הסיכונים מעישון ועל הגמילה

לרגל היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון המצוין היום (שישי 31/5/19) ד”ר שלומי  בן משה, מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאות של שירותי בריאות כללית בגליל המערבי ומנחה סדנאות גמילה מעישון, מסביר על ההתמכרות לניקוטין. המרכיב הפסיכולוגי בהתמכרות לסיגריות, הסיכונים מעישון ועל הגמילה.

מדוע הניקוטין ממכר?

ניקוטין הוא חומר אורגני טבעי המצוי בתוך עלי הטבק ובגבעוליו, מדובר ברעל חריף מאד. המנה הממיתה לאדם היא 40 מ“ג אם היא ניתנת במנה אחת מרוכזת. הניקוטין משמש גם מרכיב בחומרי הדברה והנזק העיקרי שלו הינו במערכת העצבים. בסיגריה קיימים עוד אלפי חומרים רעילים שונים אשר נוצרים בתהליך השריפה שלה. לפחות 40 מתוכם מוכרים כחומרים מסרטנים ודאי.

לאחר כל סיגריה שאנחנו מעשנים בתחילת הדרך, מתפתחת סבילות לניקוטין, משמע, בהמשך נזדקק למעט יותר ניקוטין כדי להשיג את אותו אפקט על המח. הניקוטין נקשר לקולטנים (רצפטורים) במוח ובצורה זו יכול לעורר תחושת הנאה, עוררות, תחושת רגיעה, שיפור ההרגשה הכללית ויכולת הריכוז.

לניקוטין יכולת להגיע במהירות לרמות גבוהות בדם ומשם הוא מגיע במהירות למוח, אך הוא גם מתפרק מהר ורמתו בדם יורדת  לאחר כ 20 דקות מעישון הסיגריה. אז יש  חידוש הרגישות של הקולטנים במוח לקראת הסיגריה הבאה. עישון רצוף מביא להתמכרות בזמן קצר יחסית (מספר שבועות).

מעניין לדעת כי קיים מרכיב גנטי המשפיע על מהירות ועוצמת ההתמכרות לניקוטין. ישנם אנשים עם מוטציה (שינוי) במבנה האנזים שמפרק את הניקוטין והוא מהיר יותר. לכן הם  נוטים להתמכר במהירות רבה יותר ובעצמה חזקה יותר. הם זקוקים לרמות גבוהות יותר של ניקוטין בדם, בכל רגע נתון.

 כאן המקום להסביר כי אין סכנה פחותה בסיגריות דלות ניקוטין, להפך, המעשן יצרוך יותר סיגריות כאלו לסיפוק מנת הניקוטין הבסיסית שלו ולכן ייחשף ליותר חומרים רעילים המצויים בטבק ובשאר מרכיבי הסיגריה. החברות מציגות עצמן כמנסות לשמור על בריאות המעשן ובפועל מוכרות יותר.

מה היא התמכרות ומה הם הסימנים להתמכרות?

התמכרות הנה מחלה כרונית, אשר נוטה להתמשך ואף לחזור. למחלה מרכיב גופני, עקב התמכרות לניקוטין ומרכיב פסיכולוגי- התנהגותי.

סממני ההתמכרות: חלק גדול מזמנם של המתמכרים מוקדש להשגה ושימוש בחומר אליו הם מכורים.  לניקוטין הזמינות רבה,  כך שעיקר הזמן מוקדש לשימוש בחומר. המכורים משתמשים בחומר, למרות שידוע להם שהוא מזיק, הם נאלצים להגדיל את כמות הצריכה, כדי לקבל את אותה השפעה וכאשר הם חדלים מהשימוש הם סובלים מתסמונת גמילה.

המעשן חש תסכול: מחד, צורך עז לעשן ומאידך הוא מבין שהעישון מזיק לו. כדי להתמודד עם הפער הזה, המעשן נותן למיתוסים להשתלט על ההיגיון, כגון: גם אנשים שלא מעשנים חולים בסרטן, העישון פותח את דרכי הנשימה, כשאני לא מעשן אני מרגיש חנוק וסגרתי עם אלוהים שאני מת בשינה בגיל 100. במילים אחרות “בוא לא ניתן לעובדות לבלבל אותנו”.

מהו המרכיב הפסיכולוגי בהתמכרות לסיגריות

כפי שראינו, אנחנו מתחילים לעשן כדי להיות דומים ושייכים לקבוצת השווים שלנו.

  • אנחנו לומדים באמצעות חיקוי איך להחזיק את בסיגריה, במצית או בגפרורים וכיצד לשאוף. ניתן לראות פעוטות המחקים את תנועות העישון של הוריהם.
  • אנחנו ממשיכים לעשן באמצעות חיזוקים חיוביים מהסביבה שלנו נוטים להתעלם מהסכנות אפילו אם אנחנו מודעים להן. בנוסף, אנשים עם קשיי קשב וריכוז מגלים שהעישון מסייע להם בריכוז  והנוטים לעצבנות נרגעים עם סיגריה.
  • עם הזמן מתפתחים הרגלים: לעשן סיגריה אחרי האוכל, עם הקפה, עם אלכוהול בפאב, בחברה וכו’.
  • התניה: מדליקים סיגריה באופן אוטומטי, בלי שאנחנו מודעים לכך בכלל. למשל, בכל פעם שהטלפון מצלצל ואנחנו עונים – נדלקת סיגריה.
  • מיתוסים: המעשנים מאמינים בכוחה של הסיגריה להקנות יתרונות שונים כגון: עישון מרגיע ומוריד לחצים, מדכא תאבון ומונע השמנה, עוזר לריכוז, לעיכול, מעורר וממריץ.
  • מנעד תגובות מוגבל:  בכל מצב של לחץ נפשי ,למעשן יש תגובה אחת בלבד- הסיגריה.

מהם הסיכונים הכרוכים בעישון ?

העישון הינו גורם התחלואה והתמותה הבודד הניתן למניעה המשמעותי ביותר. קיים קשר ישיר בין כמות הסיגריות שמעשנים ומשך הזמן שמעשנים ובין כמות התחלואה והתמותה ממחלות שהעישון משפיע עליהן. עישון סיגריות לאורך שנים רבות עלולה להפחית בממוצע כ6-7 שנים מתוחלת החיים של המעשן מחלות עיקריות שהוכחו כקשורות באופן חד משמעי לעישון הן: מחלות ריאה כרוניות, מחלות לב וכלי דם, מחלות ממאירות . עישון במהלך הריון כרוך בשיעור גבוה יותר של הפלות ספונטניות, היפרדות שליה, ירידת מים מוקדמת, שליית פתח, לידות מוקדמות, משקל לידה נמוך של התינוק, הריון מחוץ לרחם, מומים עובריים.

רבים מאיתנו נוטים לקשור את העישון בעיקר לסרטן ריאות.  אלא שמרבית המעשנים לא יפתחו סרטן ריאות, אלא מחלת ריאות כרונית, שאינה קטלנית כמו סרטן ריאות, אך פוגעת קשות  באיכות החים שלו ושל משפחתו: החולה סובל מקשיי נשימה,  מרותק לכסא גלגלים ונזקק לשימוש קבוע בחמצן, לעיתים מהמשך שנים רבות.

עישון הינו  גם גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתקף לב מתחת לגיל 50 (נשים מעשנות הנוטלות גלולות למניעת היריון נמצאות ברמת סיכון גבוהה במיוחד). כ 75% מהתקפי הלב המופיעים בצעירים וצעירות מתחת לגיל 50, הינם בקרב מעשנים

הבשורה החיובית היא שהפסקת עישון עשויה להשפיע על בריאותם של מעשנים יותר מאשר מרבית התרופות שנוטלים אותם מעשנים להפחתת שומני הדם או לאיזון לחץ הדם והסוכרת שלהם. מחקרים הראו כי אפילו הפסקת עישון בגיל 60, עשויה להוסיף כשלוש שנים בממוצע לתוחלת החיים של אדם..

עשן בכיס :

העישון מהווה נטל כלכלי כבד על המעשן. אדם אשר מעשן קופסת סיגריות אחת ליום במשך עשרים שנה מגיע להוצאה כוללת של כ- 150 אלף ₪ (תלוי בעלות הסיגריות אותן מעשן). אדם אשר מעשן שתי קופסאות ליום במשך כשלושים שנה (ויש לא מעטים כאלה), יכול להגיע להוצאה אישית כוללת של קרוב לחצי מיליון ₪ על עישון בלבד).

דרכים לגמילה מעישון :

תסמיני הגמילה השכיחים הם: ירידה במצב הרוח, דיכאון, עצבנות, ירידה בסף התסכול והכעס, חרדה, נדודי שינה, קשיי ריכוז, חוסר שקט וחוסר סבלנות, האטה בקצב הלב, עליה בתאבון ובמשקל ועצירות. אי השקט וההפרעה בריכוז יכולים להיות מורגשים אפילו בירידה קלה ברמות הניקוטין בדם

 קיימים שני מרכיבים עיקריים בתהליך הגמילה: המרכיב הפיזי (הגמילה של הגוף מהניקוטין), והמרכיב הפסיכולוגי. תהליך הגמילה הפיזית  פשוט יותר ו נמשך 3-4 חודשים. בתחילה תסמיני הגמילה  קשים יותר ובהמשך קיימת ירידה בעוצמתם עד להיעלמותם.

ההתמודדות עם המרכיב הפסיכולוגי מורכבת יותר ודורשת מודעות להרגלים, להתניות המביאות אותו לעשן באופן לא מודע, והבנה עמוקה של מה הסיגריה מהווה בשבילו. ב המשך, על המעשן לרכוש כלים להתמודד עם המרכיבים הללו. לדוגמה, אם הסיגריה משמשת את המעשן להתמודדות עם מצבי מתח וחרדה, על הנגמל להכיר בזאת ולרכוש דרכים חלופיות להתמודד עם תחושות אלה. חוסר התייחסות למרכיב הפסיכולוגי בתהליך הגמילה מהווה סיבה מרכזית לכך שאנשים חוזרים לעשן, לעיתים אחרי שנים של גמילה מוצלחת.

הדרך השכיחה ביותר בה מנסים מרבית המעשנים להיגמל הינה הגמילה העצמית. לצערנו, שיעור ההצלחה בגמילה מסוג זה נמוך ורק כאחוז אחד נשאר ללא עישון כשנה לאחר ההפסקה.

דרך נוספת לגמילה מעישון היא שימוש בשיטות וטכניקות שונות המתפרסמות חדשות לבקרים בעיתונות .קשה לדעת מה שיעור ההצלחה בשיטות אלה, היות וכל המידע מתקבל מהאנשים בעלי עניין המתפרנסים מהן. 

תחליפי ניקוטין אושרו על ידי משרד הבריאות לשימוש במהלך הריון, מתוך הבנה שעדיפה חלופה זו על אישה מעשנת בהריון על כל הסיכונים הכרוכים בכך לאישה ולעובר.

קיימות שתי תרופות לגמילה מעישון בישראל ה- Bupropion (זייבן) וה- Varenicline (צ’מפיקס). שתי התרופות פועלות להפחתה של תסמיני הגמילה מעישון, כל אחת במנגנון מעט אחר. היתרון בתרופות הוא שניתן ליטול אותן במקביל לעישון, כאשר בהדרגה ניתן להפחית את כמות הסיגריות עד להפסקת עישון מוחלטת. בצורה זו הגמילה הפיזית קלה יותר והסיכוי שהנגמל יישבר ויחזור לעשן נמוך משמעותית. שתי התרופות הוכחות כיעילות בגמילה מעישון כאשר הן מהוות כלי יחיד לגמילה, אך יעילותן גדולה עוד יותר כאשר הן משולבות בסדנה לגמילה מעישון. הן תרופות מרשם, ונדרשת התייעצות עם רופא המשפחה לגבי השימוש בהן וכן בבחירה ביניהן. התרופות אינן מאושרות לגמילה במהלך הריון. לתרופות יש תופעות לוואי, אבל למעשנים החוששים מהן, אנחנו מזכירים שהם מחדירים לגופם מאות ואלפי רעלים לאורך שנים .
מקובל להשתמש בתרופות לגמילה מעישון לתקופה של כשלושה חודשים, בה הגוף מתרגל כבר להיעדרותו של הניקוטין ותסמיני הגמילה כמעט וחולפים לגמרי.

סדנאות לגמילה מעישון המשלבות טכניקות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) ותרופות לגמילה מעישון,  הוכנסו לסל הבריאות במדינת ישראל בשנת 2010. עלות התרופה לגמילה מעישון למטופל המשתתף בסדנה לגמילה מעישון נמוכה משמעותית מרכישה פרטית של התרופה שלא במסגרת סדנה.


תפקידה העיקרי של הסדנה הוא לאפשר למשתתף לזהות ולהכיר את ההרגלים וההתניות שלו ולתת לו כללית מציעה סדנאות כאלו במרבית מרפאותיה, בהנחיית אנשי צוות שעברו הכשרה ייעודית בנושא. הסדנאות מיועדות לקבוצות של 15- 20 משתתפים..  השילוב של טיפול תרופתי, המפחית את תסמיני הגמילה הפיזיים ובמידה מסוימת גם את הצורך לסיגריה, יחד עם הטיפול הקבוצתי ההתנהגותי, מעלה משמעותית את הסיכוי להצלחה.. 

קיימת גם שיטת גמילה עם מנחה אישי. השיטה משלבת מפגשים אישיים עם המנחה עם/בלי טיפול תרופתי נלווה (מתאים לאנשים שאינם מעוניינים להשתלב בסדנה קבוצתית). שיטה נוספת הנה גמילה בסיוע  קו תמיכה טלפוני הזמין 24 שעות. גם כאן משלבים למעשה טיפול תרופתי עם תמיכה של איש מקצוע, אשר מסייע להתמודדות עם קשיי הגמילה. יש לציין כי שיטות אלה אינן בסל הבריאות.

מחקרים שהשוו בין שיטות הגמילה, הראו כי השילוב של סדנה ותרופות הינו היעיל ביותר מבין השיטות, הן מבחינת שעור הנגמלים בסיום התהליך והן מבחינת משך הזמן שהנגמל נשאר ללא חזרה לעישון. במרפאות כללית נערכות סדנאות גמילה מעישון במתכונת זו. פרטים והרשמה בחיוג למספר כוכבית 2700*

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.