200 הצגות בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים – תאריכים 21-24 באפריל 2019

מתוך ההצגה: ספר השיאים של פוז (צילום: יואב אתיאל)


הבוקר נערכה מסיבת עיתונאים בתיאטרון חיפה ובה נחשפו 6 הצגות שהופקו במיוחד לפסטיבל הצגות הילדים, שייערך בחול המועד פסח. הפסטיבל ייערך זו השנה ה-29 בתאריכים 21-24 באפריל 2019. בארבעת ימי הפסטיבל ייערך קרנבל בינלאומי וססגוני עם 200 הצגות מ-6 מדינות שונות.

את הפסטיבל תפתח הקומדיה “הלילה השנים עשר” של וויליאם שקספיר בגרסה מותאמת לילדים בבימוייה של רוני ברודצקי. ברודצקי סיפרה במסיבת העיתונאים כי לפני כ-30 שנה, כילדה, היא ראתה את המחזה בגרסה לילדים ומכאן הרעיון לביים גרסה נוספת בעצמה. לצד ההצגות בתיאטרון עצמו, ייערך גם תיאטרון רחוב איכותי באוויר הפתוח עם מיטב אמני הרחוב מכל העולם: שוויץ, צרפת, איטליה, ספרד-קטלוניה, ארגנטינה וישראל.

השנה יצטרפו להצגות הפסטיבל גם פסטיבל אותות ומופתים עם קבוצת קוסמים צעירים וגם בכל אחד מערבי הפסטיבל, תערך תחרות בין מוסיקאים חיפאים על מנת לקדם יוצרים מקומיים.

מנכ”לית תיאטרון חיפה והפסטיבל ניצה בן-צבי אמרה כי היא מלאת התרגשות לקראת הפסטיבל. “אנחנו נמצאים חודשים לפני הפסטיבל והפסטיבל כבר מוכן. זה אומר שאנחנו יכולים כבר להתחיל לתכנן את הפסטיבל של השנה הבאה, פסטיבל הצגות ילדים ה-30. אנחנו מאוד נרגשים, אנחנו מאמינים שהדרך הכי טובה להגיע לילדים, לשמוח איתם ולהעביר להם מסרים משמעותיים זה על ידי הצגות. השנה עשינו משהו מיוחד, הצגה בשם ‘אפצ’י’, שמותאמת במיוחד לילדים על הרצף האוטיסטי. כל הורה יכול להחליט האם הוא רוצה לבוא עם הילד להצגות הרגילות של הפסטיבל או אולי לנסות את ההצגה המיוחדת, שכמות הגירויים בה הותאמה לילדים על הרצף. עלות הפסטיבל מוערכת בכ-3 מיליון ש”ח והצפי הוא לכ- 60,000 מבקרים”.

סגן ראש העיר ומחזיק תיק התרבות הרב דב חיון בירך את הנוכחים בתיאטרון. “לי זו שנה ראשונה”, אמר חיון, “אבל הפסטיבל עצמו כבר כמה וכמה שנים ואני מתרגש בעצמי ללוות את התיאטרון בכלל בכל ההצגות ובכל מה שיקרה בשנים הקרובות וגם בפסטיבל הצגות הילדים. התפקיד שלי הוא לא להפריע אלא להיפך – לעזור. מדי פעם אולי לזרוק קצת רעיונות. אני ארצה לראות בית חדש ללהקת השחקנים ‘החיפאית’, בית שיהיה חממה ליוצרי התיאטרון. מדובר במבנה סמוך לתיאטרון שיש בו 4 קומות ובקומה החמישית מרפסת. אני רוצה לראות את המבנה נכנס לשימוש לטובת היצירה המקומית בהקדם האפשרי”.

המנהל האמנותי של הפסטיבל איציק ויינגרטן הקדים מספר מילים לגבי 6 ההצגות המקוריות שיהיו בתחרות, שנבחרו מתוך הרבה מאוד הצעות שהוצעו. ויינגרטן ציין שבכל ההצגות מופיעים בעלי חיים, והם חלק מהעולם היפה שבו אנחנו חיים וחלה עלינו חובה לשמור על בעלי החיים ועל העולם עצמו. בזה אחר זה עלו השחקנים ונתנו טעימה קטנה מכל אחת מהצגות התחרות. בין ההצגות ניתן למצוא את ההצגה “פומי הטפיר שאיש אינו מכיר” שמתארת את תיסכולו של הטפיר מכך שיש סיפור על אריה שאהב תות, על מיץ פטל הארנב ועל פלוטו הכלבלב מקיבוץ מגידו, אבל אין אף סיפור על טפיר ולכן אף אחד לא יודע איזו חיה זו הטפיר (עיבוד של יואב היימן לספר מאת רוני חפר).

מתוך ההצגה: פומי - הטפיר שאיש לא מכיר (צילום: יואב איתיאל)
מתוך ההצגה: פומי – הטפיר שאיש לא מכיר (צילום: יואב איתיאל)

וינגרטן הוסיף: בהצגה “ספר השיאים של פוז”, עיבוד של קרן חובב לספר של דויד גרוסמן, הארנב פוז רוצה גם הוא לשבור שיא ולהיות סוף סוף הכי טוב במשהו.

מתוך ההצגה: ספר השיאים של פוז (צילום: יואב אתיאל)
מתוך ההצגה: ספר השיאים של פוז (צילום: יואב אתיאל)

הגיבו כאן לכתבה