ניצה בן צבי מנכ"לית תיאטרון חיפה נלחמת על הבית בתקופת הקורונה

בעקבות משבר הקורונה, תאטרון חיפה, כמו יתר התאטראות בישראל, חווה עצירה בהופעות ובפעילות. ניצה בן צבי מנכ"לית תאטרון חיפה, יזמה וביצעה את רעיון "תאטרון עד  הבית", על פיו הצגות מועברות אונליין ברשת. היא מקיימת קשר ישיר עם הקהל, עונה אישית לכל צופה וצופה. נלחמת על הקשר הרציף עם הקהל ודואגת להעביר את דבר השחקנים לציבור, באמצעות סרטוני וידאו.

ביוגרפיה ורזומה של ניצה בן צבי

בן צבי היא בעלת תואר שני במנהל עסקים, מטעם אוניברסיטת בן גוריון. היא שרתה בצה"ל בתפקיד חינוך ותרבות והשתחררה בדרגת סא"ל. ניצה בן צבי נשואה ליוני באושר. היא אם לגיא, מנהל בכיר בחברת לוגיסטיקה ולדקלה, רופאה בבית חולים רמב"ם. ניצה היא סבתא לאיתן ונטע המקסימים.

משה נאור, מוני מושונוב וניצה בן צבי (צילום: תאטרון חיפה)
משה נאור, מוני מושונוב וניצה בן צבי (צילום: תאטרון חיפה)

מתי הגעת לתאטרון חיפה ומאיפה?

"התחלתי לנהל את תאטרון חיפה לקראת סוף שנת 2010, לאחר ניהול של 4 שנים בתיאטרון הצפון."

מה הזיקה שלך לתאטרון?

" כל חיי אני קשובה לנושאים חברתיים וקהילתיים ומאמינה  שתאטרון ובמיוחד תאטרון חיפה תורמים לחוסן החברתי ולמעמד המטרופולין והתרבותי של העיר."

תאטרון יוצר ופורץ דרך. ניצה בן צבי ועידן אלטרמן (צילום: ירון כרמי)

על אילו עקרונות יסדת והפעלת את תיאטרון חיפה?

"כבוגרת שירות צבאי, שפועל על פי ערכים, תמיד חשוב לי לממש את המטרות, תוך כדי שמירה על עקרונות ניהול, הלוקחים בחשבון את מצבו הכספי של התאטרון, את מצב סגל השחקנים והצוותים וכן את צרכי הקהילה."

איפה תפסה אתכם הקורונה?

"בתאריך 11 למרץ, בשעה 19:30, בעוד אנו נרגשים לקראת ההצגה החגיגית "הקומיקאים", בכיכובם של מוני מושונוב, שלמה בראבא, מיכאל מושונוב וסיגלית פוקס, מודיע ראש הממשלה על איסור התקהלות מעל 100 איש.

מייד לאחר מכן מצאתי את עצמי מתנצלת בפני הקהל שהגיע לאולם ובו-זמנית וידאתי שצוות התאטרון משגרים הודעות SMS ומתקשרים לקהל שטרם הגיע ומודיעים לקהל שלא להגיע להצגה. שוחחתי עם השחקנים והעובדים, על המציאות המיוחדת אליה נקלענו ועל השלכותיה.

בתאטרון תמיד אומרים ש"ההצגה חייבת להימשך", אך הקורונה החליטה לתעתע בנו. אני חייבת לציין שהתעשתנו די מהר והאמירה "להתאים את עצמנו למציאות משתנה", ערך אותו למדתי והפנמתי בשירות הצבאי, הפך להיות  עמוד האש שלפני המחנה"

ניצה בן צבי עם שחקני תאטרון חיפה (צילום: תאטרון חיפה)
ניצה בן צבי עם שחקני תאטרון חיפה (צילום: תאטרון חיפה)

האם הקורונה טרפה את הקלפים?

"אני מאמינה שהמצב נועד לצורך תיקון עולם, שהרי גם אנחנו כגוף תרבות רוצים לחולל שינוי ולתקן את העוולות הקיימות בחברה כמו גזענות, התחממות גלובלית. זו הזדמנות  להתכנס פנימה, לעצור לרגע ולוודא שביום שאחרי נהיה יותר חזקים ומגובשים."

איך ובאיזו מסגרת אתם ממשיכים להפעיל את התאטרון?

"התאטרון שלנו הוא תאטרון יוצר, מפעל ליצירת הצגות ופיתוח תרבות בחיפה ובארץ.  אנחנו ממשיכים בפיתוח התכניות שלנו  ובהיערכות לעונת 2020-2021 וכן בהערכות לפסטיבל  חיפה הבינלאומי להצגות שיתקיים באוגוסט 2020. הפיצוי לירידת המסך באולמות הוא המעבר למדיום תאטרון בדיגיטל (משודר כאן בחי פה) – הקהל שלנו מתגעגע מאוד לתאטרון ואנו עורכים לו תוכן דיגיטלי לצפייה בשעה 21:00 כל ערב. אנחנו מנסים לשמר את חווית הצפייה המשותפת, אנחנו נמצאים און לין עם הלקוחות ברשת  וגם משתדלים לנגיש את התכנים  כמו  כתוביות.  תאטרון חיפה היה הראשון לפתוח את זירת הקרנות דיגיטלית ובכך זכינו לחשיפה רבה. דף הפיסבוק של התאטרון וכן ערוץ היו טיוב שלנו הפכו להיות ערוץ קשר יומי עם הקהל (השחקנים  והיוצרים מגויסים, גם הם, למאמץ הזה).

תאטרון חיפה בתקופה לא פשוטה זו דואג להישאר באוויר, לקחת חלק בשיח ולהישאר נוכח. הקהל זקוק למזון תרבותי אף יותר מזמנים רגילים – לשם כך נכנסנו לפעילות מוגברת ברשתות, שם נקראנו גם לשדר הצגות-עבר מלאות. פעולה זו דרשה הכנות ואישורים רבים, לצורך הסדרת זכויות שידור. כל ערב  ב-21:00 אנו משדרים הצגה באורך מלא. התאטרון גם  מארח וחושף לקהל את מיטב התרבות העולמית – הצגות של תאטראות ישראל והצגות של תאטראות מהעולם.

אנחנו מנסים גם לדוג תוכן איכותי בינלאומי ולשתף בו את הקהל שלנו. כמו ה-national  theater, תאטרון הבולשוי, וממשיכים לחקור…

הודעה מיוחדת על ההצגה המשודרת ברשת נשלחת לקהל לקוחות התאטרון וכן לקהל הרחב  -גילנו צמא רב לתכנים וניתן להבין עד כמה הקהל מתגעגע וצמא לתרבות, וזאת על פי נתוני הציפייה שנחשפים מידי ערב ועל פי התגובות שאנו מקבלים מהקהל.

יעל לבנטל, עידן אלתרמן וניצה בן צבי (צילום: תאטרון חיפה)
יעל לבנטל, עידן אלתרמן וניצה בן צבי (צילום: תאטרון חיפה)

נתקלתם בקשיים טכניית?

פרויקט זה דרש מהתאטרון היערכות חדשה, כי חלק מההצגות המתועדות (הישנות נמצאות על CDROM והיה צורך להמיר לשידור דיגיטלי באיכות נאותה.

מאחר שההצגות צולמו לצורך תיעוד בלבד, היינו צריכים גם לערוך אותן וגם לשתול כתוביות להנגשה. השארנו צוות קטן של עובדים בתחום האדמיניסטרציה האומנות ורשתות חברתיות. איתי דורון, בימאי הקבוצה החיפאית, התחיל בפרויקט זה וחלק מההצגות מונגשות.

אילו פתרונות יצירתיים מצאתם על מנת לשרוד?

"מאחר שאנו צופים שהחזרה לשגרה של הקהל המבוגר תהיה בהדרגה. החלטנו "לצאת מהקופסא" ולמצוא פתרונות, שיוצגו בהמשך בחלק האמנותי. ולצד פעולות שיווק אחרות  נצליח להביא קהל צעיר יותר. אנו מגבשים כרגע  תכנית שיווק לקהל הצעיר, כמובן בהובלתה של הקבוצה החיפאית- הצעירה של התאטרון הקבוצה  תיזום פעולות לגיוס הצעירים, פעולות  שיווק תוך  חיזוק הקשר עם הקהל הצעיר יותר לאירועים אינטימיים  תוך חשיבה לכיסוי העלות. נפתח סצנה מקומית צעירה ותוססת תוך הקפדה על הכללים הבריאותיים. התאטרון יפתח מקום בילוי עם מוסיקה, הצגות באולם הבמה 3, מקום בו תתקיים סצנה מקומית אליה יגיע קהל צעיר. אנחנו מתכננים גם כניסה לבתי ספר והפקת פרויקטים מיוחדים, המותאמים לצורכי השעה. לדוגמה: המתפרה של התאטרון תתפור מסכות אף פה ממותגות "

ניצה בן צבי (צילום: יואב אתיאל)
ניצה בן צבי (צילום: יואב אתיאל)

מה הקשיים בתפעול השוטף?

"הקושי המרכזי הוא חוסר וודאות כי בשלב הראשון בצענו שנויים בלוחות הפעילות המתייחסים לחודש מרץ ואפריל. אני חוששת שנצטרך לבצע שינויים בלוחות גם לחודש מאי  וככל שהחזרה לשגרה תדחה, כך ייווצר צוואר בקבוק בלוחות הפעילות. צריך לזכור שאנחנו מציגים באולמות בתאטרון חיפה וכן ברחבי הארץ דבר המצריך תאום מאוד מורכב עם שחקנים ואולמות."

מה התכניות הלאה אם המשבר יתארך?

אנחנו מתכננים עם הנחות יסוד של טווח מידי, קצר ובנוני ובהתאם למידע נתכנן. צריך לדעת שהתאטרון מוכן בשיא יצירותיו לעונת המנויים 2020-2021 "

ומה התכניות ליום שאחרי?

"הערכות ליום שאחרי היא שמירת רצף פעילות. לוח ההצגות ותכנית העבודה לחודשים  אפריל – יוני, כבר מתוכננת ובכל ערב משובצות הצגות באולמות התאטרון. כרגע אנחנו מבצעים דחייה דינמית של מועדי הצגות שנמצאות ב"עת הקורונה", עד למועד בו נחזור לפעילות. ייתכן שייווצר צוואר בקבוק באופן שלא יהיה ניתן להחזיר את כל תכניות השיבוץ המקוריים.

כשהתמונה תתבהר ותתקיים חזרה לשגרה, אנחנו נודיע לקהל  המנויים ולרוכשי הכרטיסים על המועדים החדשים. זה דורש היערכות ועדכון כל לקוח ולקוח ברמה האישית.  מוקד שירות הלקוחות זמין אך בשלב זה באופן מאוד מצומצם – למענה טלפוני ובמיילים. הקהל שלנו צמא לקשר ושמח על ההזדמנות לשוחח על חיי השגרה ולא על הקורונה.

אנו מנצלים את הימים האלה על מנת להוציא שיחות ללקוחות, לדרוש בשלומם לשאול אם הם זקוקים לעזרה. בשיחות אנו מעדכנים את הלקוחות על כך שהתאטרון עובד ומתכונן ליום בו נחזור לשגרה. אנו מציעים ללקוחות לחדש את המנוי לעונה הבאה. בנוסף, אנו עובדים על פיתוח פלטפורמת צפייה בתשלום, כתרומה, או כמנוי דיגיטלי – הנושא נמצא בבחינה.

מה בנוגע לפסטיבל חיפה להצגות ילדים?

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות הילדים, אשר תוכנן לחג הפסח – נדחה. הדחייה מחייבת היערכות ותכנון המועדים החדשים ותיאום מחודש,  עם רוכשי הכרטיסים, על המועדים החדשים.

משחק קופסא, שהופק לפסטיבל ה-30, מחולק, בברכת ראש העיר, בימים אלה, לילדי כיתה אלף בחיפה. החלוקה מתבצעת בשיתוף מחלקת החינוך העירונית.

פסטיבל חיפה להצגות ילדים – אפריל 2017 – צילום – ערן מירב – חי פה בשטח 2

יש חידושים לעונה הבאה?

עלון עונת 20-21, עם תחילת מיתוג חדש של תאטרון חיפה "מאז 1961" ומטרתו לקדם מכירת מנויים. העלון כבר מוכן ויישלח ללקוחות התאטרון, עם תכנית צפייה עתידית, שמתחילה בחודש אוקטובר 2020.

באופן טבעי, כאשר תתרחש חזרה לשגרה, יהיה לחץ על המוקד הטלפוני. אנחנו נפעל בצמוד להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות."

יש לך בת רופאה ברמב"ם, את חוששת לה?

"ילדים זה הדבר הכי חשוב שיש לנו בחיים. בתי בחרה במקצוע של שליחות ועל כך אני מעריצה אותה. אני סומכת עליה שתדע לטפל בחולים ובטוחה שהיא שומרת על עצמה."

מהם נתוני החשיפה של הצופים לפעילותכם עד כה?

קידום הצפייה הצגות בדיגיטל מבוצע על ידי חי פה ועל ידי אנשי הדיגיטל של התאטרון.
נתוני חשיפה להצגות ופעילות התאטרון בפייסבוק, מתאריך 12 מרץ עד  9 אפריל הם:

 • 536,000 חשיפות.
 • 203,000 אנשים נחשפו
 • 50,000 פעולות אנגייג'מנט
 • 23,000 צפיות בסרטי הוידאו בעמוד וזאת בנוסף לצפייה בערוצי היו טיוב והוימאו של התיאטרון.
 • יחס אנגייג'מנט גבוה מאוד – 21%
 • ליקים חדשים לעמוד – 6,500 (כיום יש הדף הפיסבוק של התאטרון  17,2599)
7 תגובות
 1. חדוה אלמוג אמר/ה

  בתור חברת דירקטוריון בתיאטרון חיפה מזה מספר שנים. אני יותר משמחה שבתקופת משבר כל כך מורכב . ניצה היא מנכ"לית התיאטרון. ואיתה צוות איכותי המחויב להמשיך את הפעילות התרבותית. לניצה . למשה נאור המנהל האומנותי ולכל ! שאר העובדים והשחקנים. תודה.🍒🍷 חיבוק וירטואלי עכשיו. האמיתי יגיע כאשר תעלו על הבמה.

 2. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  כל הכבוד ניצה בן צבי,מנכ"לית תיאטרון חיפה שאת נלחמת על התיאטרון..ראיון מרתק ומעניין לאתר חי פה של נגה כרמי.גם כאשר נפגשתי איתך הרשמת אותי ברעיונות שלך.מאז היותך מנכ"לית התיאטרון יש רוח חדשה.מקסים.שבת שלום.נעבור בעזרת השם את התקופה הזו ונחזור לשגירה הרגילה.

  1. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   אין מה לדבר ,צודק כמו תמיד

 3. יהודה אלידע אמר/ה

  אולי במקום "להלחם על הבית" לצאת ממנו לעולם המצחיק שנקרא "הפריפריה". יש שם מיליוני אנשים שכרגע לא חולמים אפילו על חשיפה לסוג התרבות היחיד שהתאטרון הקלאסי-אליטיסטי מוכן להציע להם, שלא לדבר על רכישת כרטיסים בכסף כדי לתת הזדמנות לקבוצת שחקנים להראות לבורגנים מה הם (השחקנים) חושבים עליהם (הקהל).

 4. אלברט אמר/ה

  בימים שיש מיליון מובטלים בישראל ויש משפחות שממש רעבות.
  לפי דעתי כדאי לסגור את משרד התרבות ולהשקיע את הכסף בגורמי ייצור והקמת מפעלים שיעודדו תעסוקה ותרומה למשק.
  מה יעזרו לנו הצגות שיסיחו את הדעת?..

 5. נלחמים על הבית ממש אמר/ה

  שאלה לכל החברות והגופים ששלחו עובדים לחל"ת או קיצצו עובדים או קיצצו הפקות:
  בכמה קיצצתם את משכורות שלכם, ההנהלה?
  למה אתם שולחים הביתה עובדים זוטרים?
  אולי תצמצמו במספר מנכלים וסגניהם שמרויחים כמו 6 או 7 עובדים כל אחד?

 6. נילי בילו אמר/ה

  ניצה אשת-חיל. כיף היה לי להתוודע אלייך. המשיכי לנהל בתנופה את תיאטרון חיפה . בהצלחה. נילי בילו.

לא ניתן להגיב