חברת המועצה החדשה נעמה לזימי, בראיון מיוחד לחי פה – על כניסתה לפוליטיקה, פעילותה החברתית, הנושאים ששמה על סדר היום והשינוי שבכוונתה לחולל

הכירו את נעמה לזימי

נעמה לזימי, בת 33, ילדית מגדל העמק ותושבת העיר חיפה בעשור האחרון אשר נבחרה בבחירות האחרונות לחברת מועצת העיר חיפה מטעם סיעת "חיים בחיפה" ומונתה ליו"ר חברת מוזיאוני חיפה בראיון מיוחד לחי פה:

לזימי, נשואה לאבי, דוקטורנט לחקר יהדות איראן ומורה למקרא באליאנס חיפה, ואמא לרונה- אסתר בת השנה וחודשיים, מתגוררת בשכונת הדר בעיר. לחיפה היא עברה כשהחלה את לימודי התואר הראשון שלה באוניברסיטת חיפה, שם הייתה פעילה באגודת הסטודנטים והתחילה את פעילותה החברתית- ציבורית בעיר.

מה גרם לך להיכנס לפוליטיקה?

במשך שנים הייתי פעילה במגוון נושאים עירוניים- תשתיות לקויות, מיגור הטרדות מיניות במרחב הציבורי, זכויות עובדים ומאבקי עובדים, קידום תרבות חיפאית וכתיבה שוטפת בנושא הכלכלי- חברתי בעיר.

אני באה למועצת העיר עם אג'נדה סדורה חברתית- כלכלית, שמהווה כבסיס לסדר היום אותו אני מתכוונת להוביל ולקדם.

הכניסה לפוליטיקה מבחינתי היא בהלימה לפעילות החברתית, בעיני העשיה למען שינוי מדיניות ושינוי חברתי היא לא נפרדת מהעשיה הפוליטית שכן שם הדברים משתנים בפועל, גם כשהגורם המניע ומי שמבנים את שינוי התודעה והצורך פועלים מבחוץ וכקונטרא למערכת לא פעם. דווקא הידע והניסיון שצברתי כצופה מבחוץ, כפעילה שעוסקת בנושאים רבים מחוץ למערכת, הוא הכלי והמתנה הכי טובה שלי לתפקיד כזה. לא פעם הרבה יותר מידע מקצועי ממשי.

אנחנו מכירים את נעמה, כפעילה חברתית. מה הם הדברים שהיתה לך השפעה עליהם והצלחת לשנות ?

שני מאבקים שהייתי חלק מהם ובאמת נעשה בהם שינוי – אם כי חלקי הם: מניעת הפרטת הכרמלית מעל לראש הציבור החיפאי ועל ידי כך גם שמירה על העובדים של הכרמלית, וסגירת מועדון החשפנות 'גירלס' מול מפרץ חיפה כחלק ממחאה שהובלנו נגד 'תרבות האונס' במרחב הציבורי. יש עוד הרבה לעשות ולקדם אבל ההצלחות הקטנות הללו הן עולם ומלואו ודלק להמשך.

מה הנושאים שהצבת על סדר היום עם בחירתך כנציגת ציבור?

הצבתי על סדר היום מספר נושאים:

  • זכויות עובדים ותנאים סוציאליים.
  • קידום גאווה חיפאית- מקומית מהגיל הצעיר ביותר.
  • שיתוף ציבור משמעותי ועמוק- בנוסף אני אמונה על נושא ועדי השכונות הדמוקרטיים שיהיה קשור לנושא.
  • קידום הדיור הציבורי העיר- לכן אני חברה בשקמונה.
  • התייחסות ומתן מענה אמיתי ורוחבי לאוכלוסיות מודרות/ חלשות בעיר.
איך את מתרשמת ממועצת העיר החדשה והנהגתה החדשה?

התרשמותי עד כה ממועצת העיר וההנהגה החדשה היא מצד אחד מתן אמון וקרדיט מלא לסיעה שאיתה רצתי- סיעתה של ראש העיר החדשה שבאה עם חזון מגובש ואני מאמינה בה ובחזון שלה אמונה מלאה, חלקים לגבי מי שאיני מכירה עדיין, התרשמותי מרבים היא ממש טובה ואני מצפה להמשך כי נכנסו כוחות טובים שבאים עם עולם רעיוני אידיאולוגי מגובש וטוב ואני מקווה שכך גם תהיה פעילותם. למשל: החזון הכולל של מיכי אלפר לתחום התכנון ובניה, אני ממלאת מקומו בועדה ומפגיות איתו ניכר שהוא בא עם הבנת עומק לצרכים של העיר מול צרכיה האישיים של כל שכונה, למצוקות הקיימות, הפתרונות והאיזונים, מיכי אדם שעושה בשקט אבל אנחנו מתחילים מהפכה חיובית של ממש, לאחר שנות הפקרות שעשו כאן נזק אדיר בתחור האורבני וההתחדשות עירונית.

האם את רואה תחילתו של שינוי?

אני בהחלט רואה את תחילתו של שינוי- אין מה למנות כרגע את הסנוניות שלו, מספיק לראות איך אנשי המקצוע ברשות יוצאים מתרדמת הניוון המחשבתי ומתחילים לפרוח – זה מרתק ומדהים. נחשון ועינת שני אנשים עם חשיבה מאד מורכבת, יצירתית ופתוחה שאם יש מי שיכולים לתקן כאן קיבעון מחשבתי וריקבון של שנים זה שניהם.

איך את רואה את העתיד של חיפה?

את העתיד של חיפה אני רואה אופטימית עם הרבה תקווה- עיר שהופכת את עברה לנכס כלכלי תרבותי וחברתי, עיר משגשגת ופורחת, עיר של איזונים בין טבע, נכסים עירוניים, היסטוריה, קיום משותף וחיי תרבות.

נבחרת ליו"ר חברת מוזיאוני חיפה. עם כניסתך לתפקיד כבר היו שתי "סערות" כיצד את מתמודדת עם ההתפתחויות?

לגבי תפקידי במוזיאון- תרבות, רוח ואומנות הם נדבך חשוב בשינוי חברתי, הכרה תרבותית וחשיבה ביקרותית, התפקיד הזה שרבים לא הבינו למה רציתי בעוד אף אחד לא התעניין בו, הוא כלי לשינוי חברתי לא פחות ממקומות מובהקים לכך בעיני, סיפור הגאווה החיפאית הולך להיות משמעותי ופורץ דרך ומחשבה בשנים הקרובות, ברור לי שזו משימה שלא יהיה פשוט להנהגת חברת המוזיאונים לקבל עם כל מורכבויותיה אך אני נחושה בנושא ועם גיבוי מלא מכל מי שאמון על התחום. אני מצפה לעשיה משולבת ומשותפת מול סיגל ציוני מחזיקת תיק החינוך ולצד דובי חיון מחזיק תיק התרבות. יש כאן צירוף של כוחות עם חזון משותף וזו בשורה של ממש.

מה את חושבת בעניין אמנות וחופש הביטוי? האם לדעתך בגלל שהעיר חיפה היא עיר מעורבת ורב גוונית צריך יותר לשים לב ולהיות זהירים לתערוכות המוצגות?

לגבי חופש הביטוי, זהו נושא שאני רגישה אליו במיוחד כיוון שבאומנות המרחב האין סופי הוא הכוח והיופי האמיתי, ויש להתייחס לנושא הזה ברגישות יתרה, מה שכן אני ארצה להיות מעורבת בתהליך קבלת ההחלטות של בחירה בנושאים והתערוכות, לא להתערב בעבודת האוצרות שהיא דיסציפלינה חשובה שאין להפריע לה, אבל כן שיהיה חזון כולל שיהיה קשור במטרות אותן נתווה בדירקטוריון החברה ואלו מטרות שיהיו בהלימה עם נושא הגאווה החיפאית וההיסטוריה המקומית- חיפאית וישראלית כאחד. חד משמעית.

איזה שינוי את מתכוונת להביא עם כניסתך לתפקיד?

לגבי שינוי, אני קודם כל אלמד את החומר, יש לי הרבה רעיונות ורצון לשנות אבל זה יהיה נכון יותר לדבר על כך לאחר למידה ובהמשך.

לסיכום?

התפקיד הציבורי הוא לא מחאה של חודש ואני מסתכלת על כל תפקיד אותו לקחתי על עצמי בכבוד הראוי לו ולטווח וכך כל שינוי הוא מתוך ראיה לטווח רחוק ולאינטרס הציבורי והעירוני כאחד. אעשה הכל כדי שהתהליכים אותם אוביל יהיו משמעותיים וטובים.

לא ניתן להגיב