שוברים את מעגל הבדידות בחיפה | הכשרה לגמלאים צעירים שתאפשר להם לתמוך רגשית באזרחים ותיקים בודדים

קשתות בבת גלים (צילום: גל אורן)

אגף הרווחה במחוז חיפה מרחיב את תכנית “יחד” של משרד העבודה והרווחה:
גמלאים צעירים יעברו הכשרות שיעניקו להם כלים שיאפשרו להם לתמוך רגשית באזרחים ותיקים בודדים.

במסגרת ההרחבה, התקיימו הכשרות בנות 30 שעות לימוד לגמלאים צעירים, שמטרתן ללמד אותם לסייע ולתמוך רגשית באזרחים וותיקים בודדים.

עינת קליש רותם (צילום – ירון כרמי)

ראש העיר חיפה, עינת קליש-רותם: “התכנית מייצגת את הערבות ההדדית הקיימת בקרב אנשי העיר. חיפאים רבים, בני הגיל השלישי, תורמים מזמנם במסגרות חינוכיות שונות, במפגשי חשיבה ותכנון תהליכים עירוניים. בפרויקט מבורך זה הם תומכים בחבריהם הזקוקים לסיוע. נמשיך לפעול כחברה הרואה לנגד עיניה את הערך “אל תשליכני לעת זיקנה””.


ביוזמת שר העבודה והרווחה, חיים כץ, פותחה תכנית “יחד” בעלות של 200 מיליון ₪ שמטרתה להבטיח את שלומם ורווחתם של האזרחים הוותיקים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: “לשמחתי תוחלת החיים עולה ולצד זאת גדלה מחויבותנו להיערך כיאות ולפתח שירותים מותאמים לרווחתם. אחד הקשיים המשמעותיים שאני נתקל בהם במפגש עם אזרחים ותיקים ברחבי הארץ היא הבדידות. לכן החלטתי לייסד את תכנית יחד שמחברת בין קשישים לבין אזרחים ותיקים שהגיעו לגיל פרישה ומתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה. אנחנו מחברים ביניהם וממנים ביקורים יומיים בתשלום. הורדת גיל הזכאות לביקורים היומיים תאפשר לעוד אזרחים להרגיש פחות בודדים ולהזדקן בכבוד בקהילה״


קשתות בבת גלים (צילום: גל אורן)
קשתות בבת גלים (צילום: גל אורן)

התכנית כוללת: ביקור יומי לכל אזרח ותיק ערירי מעל גיל 80, בשאיפה להפיג את בדידותו ולוודא כי איכות תנאי מחיתו תקינה. כעת, אגף הרווחה בעיריית חיפה, בראשותה של מאירה קיפרמן, מנסה לתת מענה מסוג חדש. במסגרת הרחבת תכנית “יחד”, בשיתוף פעולה עם משרד העבודה והרווחה וחברת “המשקם”, יתקיימו הכשרות בנות 30 שעות לאזרחים וותיקים צעירים בני 60 פלוס, בהן ילמדו כיצד לסייע לאזרחים וותיקים בודדים. כך, שני הצדדים יוכלו להרוויח מהמפגש הייחודי שייווצר ביניהם. מצד אחד, האזרחים הוותיקים הבודדים יזכו להזדמנות ליצור קשרים חדשים, להפיג את הבדידות ולקבל סיוע. ומצד שני – האזרחים הוותיקים הצעירים יקבלו ערך מוסף בדמוי עשייה משמעותית אשר תמלא את יומם ולקבל על כך שכר.

התכנית ללא עלות, ורשאי להצטרף אליה כל אזרח חיפאי ותיק שגילו מעל 80 והוא אינו זכאי למטפל סיעודי מכיוון שמצבו הבריאותי תקין, אולם הוא חי לבדו, ללא בן משפחה או מטפלת פרטית, וזקוק לחברה על מנת להפיג את בדידותו.

 

לאה, אחת המשתתפות בתכנית מספרת: “במשך השנים נפטרו החברות הטובות שלי. משפחה- בארץ, אין לי ובעקבות כך התחלתי לחוש בדידות. אין עם מי לדבר, אין עם מי לשבת על הספסל וליהנות מהשמש, אין למי לספר על מה שעובר עלי – זו תחושה נוראית. עכשיו, לאחר שהצטרפתי לתוכנית, יש לי חברה חדשה שמבקרת אותי, מתעניינת בי ומבינה אותי. היא הפכה לחלק משמעותי בחיים שלי.”


אגף הרווחה בעיריית חיפה מזמין את האזרחים הוותיקים ואת הגמלאים הצעירים המעוניינים להשתתף בתכנית לפנות למחלקה לאזרחים ותיקים

במייל:  ShirlyD@haifa.muni.il או בטלפון 04-8355768

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.