תנו לי יד בתלת ממד | הידיים הרובוטיות מסירות את החסמים הרגשיים

תנו לי יד בתלת מימד (צילום: עמותת HAIFA 3D)

ד”ר יעקב מלינוביץ: “רוצים להגיע לכל הילדים קטועי כף היד בארץ”

מיזם “תנו לי יד בתלת ממד” של עמותת Haifa3D, בסיוע הטכניון יצא לדרך לפני מעל חמש שנים. במסגרת המיזם, מיוצרות תותבות חכמות לילדים בהדפסה תלת-ממדית, שבזכותן הוסרו חסמים רגשיים לעשרות ילדים, העניקו להם ביטחון עצמי וגרמו להשתלבותם בחברה, ממשיך להתפתח.

למי שלא שמע או עדיין לא מכיר את “תנו לי יד בתלת ממד”: מדובר במיזם של עמותת Haifa3D בסיוע הטכניון ומכללת תילתן, עמותה אשר נוסדה בשנת 2013 על ידי ד”ר יואב מדן, שותף מייסד ויו”ר העמותה וד”ר יעקב מלינוביץ, שותף מייסד ומוביל המיזם

במסגרת המיזם הידיים מותאמות אישית לכל ילד וילדה והן ללא תשלום.

להגיע לכל הילדים קטועי הידיים

בראיון לחי פה מספר ד”ר מלינוביץ, על הפרויקט המבורך, על הרעיון, על שיתוף הפעולה וההתגייסות של כך כך הרבה גורמים ואנשים להצלחת המיזם, ובעיקר, על ההשלכות החיוביות שמעניקות הידיים לילדים וגם למבוגרים שלא מצאו פתרון בתותבות הרגילות. מלינוביץ משתף גם בחלום – להצליח להגיע לכל הילדים קטועי הידיים וגם למבוגרים עם בעיות מיוחדות שזקוקים לעזרתם.

ד”ר יעקב מלינוביץ

שיתוף פעולה חוצה גבולות

לנו כעמותה יש שיתוף פעולה עם הטכניון, כאשר כל העוסקים במלאכה הם מתנדבים בהם סטודנטים מהטכניון ופרופסורים מהטכניון. יש לנו שיתוף פעולה מספר פקולטות, ביניהן הפקולטה להנדסת מכונות, הפקולטה להנדסה ביו רפואית הפקולטה לחשמל, הפקולטה למדעי המחשב הפקולטה לארכיטקטורה ועוד. בזכות השיתוף הזה, אנחנו מצליחים במיזם.

העמותה שלנו קיימת מזה 7 שנים כשהמיזם יצא לדרך לפני מעל חמש שנים. בשנתיים הראשונות, המטרה שלנו בעמותה היתה לקדם את נושא ההדפסה בתלת ממד שהיה אז נושא חדש, וכן להעלות את המודעות לנושא. בהמשך הצלחנו להקים במוזיאון למדע מעבדה שמלמדת ילדים ומבוגרים הדפסה בתלת ממד. אחד המתנדבים ד”ר חזי שטולנד, ראה את המיזם של הידיים התותבות בתלת ממד בארצות הברית והחלטנו להקים מיזם כזה בישראל. היינו הקבוצה הראשונה מחוץ לארצות הברית. כיום אנחנו מהמובילים בתחום בעולם. הסיבה המרכזית לכך היא שיתוף הפעולה שלנו עם הטכניון, יש לנו את המומחים הטובים ביותר במדעי המחשב, במכונות, ברפואה, בחומרים ובארכיטקטורה. מדובר בשיתוף פעולה חוצה גבולות.

תנו לי יד בתלת מימד (צילום: עמותת HAIFA 3D)
תנו לי יד בתלת מימד (צילום: עמותת HAIFA 3D)

“מבטיחים לעשות את מיטב המאמצים”

מאוד חשוב להדגיש, שאנו רוצים מאוד לעזור לכל מי שזקוק לנו. אנחנו לא מבטיחים שיהיה פתרון, אבל בהחלט מבטיחים לעשות את מיטב המאמצים למצוא פתרון ועד היום הצלחנו כמעט תמיד. כל אדם שזקוק לעזרתנו יכול לפנות אלינו לעמותה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בעמותה יש גם מתנדבים בעלי הכשרה פרא-רפואית בתחום הריפוי בעיסוק והפיזיותרפיה, שבודקים האם וכיצד אנחנו יכולים לעזור ללא גרימת נזק. אצל מהנדסים, לעיתים, “מה שלא הולך בכוח הולך ביותר כוח”, וכשמדובר בבני אדם אנחנו חייבים להימנע מנזק, חס וחלילה, לכן אנחנו מאוד נזהרים ועושים בדיקות. למשל נושא הכפפיץ דורש מעקב של פיזיותרפיסטית או מרפא בעיסוק מעבר להתאמת הפתרון.

בין תותבות רגילות לתותבות בתלת ממד

ילדים שנולדים בלי כף יד לא זכאים במדינת ישראל ליד תותבת. מי שרוצה תותבת רגילה, האפשרות עבורו היא לרכוש אותה בסכום מאוד גבוה, ויש צורך להחליף אותה לעיתים תכופות כאשר הילד גדל. כך שאנחנו הפתרון היחיד עבורם הוא אנחנו. הידיים התותבות הרגילות הן אסטטיות ואצלנו היד או האביזר, הוא תפקודיים לפחות חלקית.

הערך החשוב ביותר של הפתרון שלנו לאותם ילדים, הוא לאו דווקא התפקודי, אלא הערך הפסיכולוגי. מדובר בילדים שנולדו עם מוגבלות, ללא כף יד, ובאופן טבעי הם תמיד מסתירים את היד ומשתמשים בכל מיני שיטות הסתרה.

מה שקורה כשהם מקבלים את היד בתלת ממד שלנו, שמותאמת אישית להם, לפי הבקשה שלהם, לפי הצבעים והסמלים שהם בחרו, הם מתחילים להבליט את היד ומתגאים בה. הדבר מסיר מהם חסמים רגשיים ומוסיף להם ביטחון עצמי משמעותי.

כל ילד מבקש את מה שהוא אוהב ורוצה. לשמחתנו, זה אפילו גורם לקנאה בקרב שאר הילדים.
בתחילת המיזם חשבנו שנעצב את הידיים באופן שיראה כמה שיותר טבעי ודומה ליד “אמיתית”, אך במהלך הזמן, התברר לנו שכמה שהיד יותר בולטת יותר ו”רועשת” יותר, זה עושה להם יותר טוב, במיוחד כאשר היד היא “של אחד מגיבורי העל” האהובים עליהם.תנו לי יד בתלת מימד (צילום: עמותת HAIFA 3D)

הביטחון העצמי שהוחזר

הנערה הראשונה, בת 15, שהתקנו לה את היד בתלת ממד, קיבלה עיצוב עם צבעים וסמלים של “איירון מן”. החברות שלה, כבר בשבוע הראשון, שברו לה את היד מרוב קנאה. בהתחלה היא הייתה בתחתית הסולם החברתי בשכבה, ובעזרת התותבת בתלת ממד, התוצאה הייתה שבסוף היא סיימה עם בגרות והתנדבה לשרות צבאי בחיל האוויר. כל זה בזכות הביטחון העצמי שהוחזר לה.

ילדה אחרת, בכיתה ב’, שהתאמנו לה יד עם צבעים וסמלים של “הלו קיטי”, הגיעה לכיתה וחברות שלה בקשו שיקטעו להן את היד, כי רצו גם הן יד כמו שלה.

ילד נוסף, בגיל הגן, ישן כאשר היד ישנה לידו, על הכרית…

מה שאני מנסה להעביר דרך הדוגמות הללו, הוא את המשמעות הפסיכולוגית העצומה של הדבר. בהמשך, כשהביטחון העצמי נצבר אצל הילדים האלה, הם אפילו מרגישים מספיק בטוחים להוריד את היד התותבת ולהמשיך בחייהם כפי שהם.

כל מי שזקוק, יכול לפנות

אנחנו מטפלים לרוב בילדים שנולדו בלי כף יד, שזה לא דבר שכיח בארץ. כיוון שאין רישום במדינת ישראל, לא בביטוח לאומי ולא במשרד הבריאות לגבי ילדים כאלה, אנחנו לא יכולים לפנות להורים ולהציע להם את האופציה הזו, שאנו מציעים. מגיעים אלינו מפה לאוזן. חשוב לי שכל אחד שצריך את עזרתנו ידע שהוא יכול לפנות אלינו בטלפון: 0552230231. אנחנו רוצים להגיע לכולם. וחשוב לדעת שהיד המותאמת אישית, היא ללא עלות ואנו נותנים תמיכה לאורך זמן כולל תיקונים והכנת ידיים חדשות כאשר הילד גדל.

יש גם ילדים גם קטועי ידיים מתחת למרפק ופיתחנו יד מופעלת מרפק, שזמינה עבורם בהתאמה אישית.

אנשים מבוגרים, בדרך כלל מקבלים יד תותבת מהביטוח לאומי, אבל לפעמים היד הסטנדרטית לא מתאימה להם והם נשארים בלי כלום. אנחנו נותנים פתרון מותאם אישית. כמובן, כשמדובר במבוגרים שיש להם בעיה ספציפית והפתרון הרגיל לא מתאים להם.

לנגן בגיטרה ולרכוב על אופניים

בשנה האחרונה פיתחנו אביזר לקטועי ידיים שבאמצעותו הם יכולים לנגן בגיטרה, פיתחנו יד (אביזר) שמיועדת לרכיבה על אופניים, פיתחנו גם אביזר ליוגה. אנחנו מנסים לפתור כל מיני בעיות. גם לאנשים מבוגרים שיש להם בעיות בידיים ולא מצאו פתרון במוצרים קיימים. זה הרעיון, אנחנו לא מתחרים באף אחד.

אישור ותקציב מרשות החדשנות לפתח את הכפפית כדי שיהיה מוצר זמין במערכת הבריאות

לפרויקט של הכפפיץ, המיועד לאנשים עם יד קפוצה (ספסטית) קיבלנו לאחרונה אישור מרשות החדשנות עם תקציב לפיתוח הכפפיץ, כדי שיהיה מוצר זמין במערכת הבריאות הרגילה, קופות חולים ומחלקות השיקום, ואנחנו מקווים שבפרויקט הזה נצליח להנגיש את האביזר לכל האוכלוסייה שזקוקה לו. כל שנה בישראל יש כ-3000 אנשים חדשים שהכפפיץ יכולה לעזור להם, כמו אנשים שעברו אירוע מוחי והיד נשארת מכווצת. אנחנו עובדים מול גורמים מקצועיים והפרויקט יצא לדרך בתחילת חודש נובמבר. החודש – 1/11/20.

תנו לי יד בתלת ממד” • ניתן לפנות בטלפון: 0552230231

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    ד”ר יעקב, אשמח לעזור לכם.שבוע טוב

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו