הרב ראובן סמואלס הלך לעולמו

הרב הרפורמי ראובן סמואלס, ומנהלו השני של מרכז החינוך ליאו באק הלך אתמול (א') לעולמו בגיל 83.

"איש חזון שלימד בעיקר להעז ולחלום", סיפר עליו מנהל מרכז החינוך ליאו בק, דני פסלר.

הלוויתו תתקיים ביום שלישי 17.05.16
בבית העלמין של עין הוד בשעה 18:00.
טקס אשכבה יתקיים ברחבת במוזיאון הכפר בשעה 17:00

003-_הרב_סמואלס.jpg

הרב סמואלס ז"ל התמונה באדיבות אתר הבית של ליאו בק

הרב סמואלס, עלה ארצה בשנת 1962 עם משפחתו, עת שנשלח על ידי האיגוד העולמי לעזור לד"ר מאיר אלק, מייסדו ומנהלו הראשון של מרכז החינוך ליאו באק בחיפה. בשנת 1964 ייסד והקים הרב סמואלס, את קהילת "אור חדש", שהתחילה בפעילות נוער לתלמידי בית ספר ליאו באק בבניין בית הספר, ובהמשך צמחו מהפעילות הזאת גרעיני ההגשמה הראשונים ל"יהל", קיבוץ רפורמי בערבה.

בשנת 1974 החליף סמואלס את ד"ר אלק והפך למנהלו השני של מרכז החינוך ליאו באק עד סוף המאה ה-20, במסגרת תפקידו כמנהל הנהיג תכניות חדשניות לחינוך יהודי, טיפח את ערכי אהבת האדם באשר הוא אדם ואת הקשרים עם קהילות בארה"ב.

התפיסה הקהילתית, שהוביל הרב סמואלס, הגיעה לשיאה בשנת 1979, עם פתיחתו של המרכז הקהילתי על שם ג'ק ושרלוט להרמן, שמטרתו היתה לעזור לתושבי האזור לעשות למען הקהילה. המרכז זכה להכרה בזכות תוכניותיו הקהילתיות. נערכו "ימי התנדבות" והוקמה רשת הפעילות החברתית "משימות הלב", דרכה אפשר היה להתגבר על בירוקרטיה ממסדית על ידי התנדבות בתחומים רבים: קדום איכות הסביבה, קליטת עולים, הפקת עיתון קהילתי, דו-קיום בין ערבים ויהודים, עזרה למוגבלים ונכים, העשרה תרבותית, תוכניות לגיל הרך ולהורות ותוכניות לבריאות קהילתית ומשפחתית.

סמואלס שהקים את ביתו הקים בכפר האמנים עין הוד, זכה בשנה שעברה באות יקיר המועצה האיזורית חוף הכרמל שהכפר הינו אחד מישוביה.

"איש חזון שלימד בעיקר להעז ולחלום"

דני_פסלר.jpg
דני פסלר
בשיחה לחי פה סיפר, מנהל מרכז החינוך ליאו באק, דני פסלר על הרב סמואלס: "הרב סמואלס היווה דוגמה לרבים מאיתנו בוגרי ליאו באק, וזכינו להיות תלמידיו וחברים לצוות איתו כמנהל וכמנהיג. הזכייה הגדולה היתה להכיר ולהנות מהשראה של איש חזון שלימד אותנו בעיקר להעז ולחלום ולדעת שחלומות אפשר ליישם, אם אתה מאמין מספיק בעצמך. היכולת הזאת לתת השראה ולחזק את החלום שבכל האחד לצד העובדה שהוא היה איש מלא וחדור אמונה בערכים של עולם שוויוני, שהאדם במרכז הומניסט שנלחם בכל יכולתו בכפייה ובגזענות".

"הרב סמואלס, בנה במרכז חינוך ליאו באק קהילה דינמית שמיישמת יום יום שעה שעה את הערכים האלה ואת התרבות הזאת. אנחנו זכינו במנהיגותו לאורך השנים ללמוד ממנו וגם להיות ממשיכי דרכו ולהמשיך את הדרך הזאת הכל כך משמעותית ושכל כך חיונית לחברה הישראלית. הוא ביכולות שלו היוצאות מגדר הרגיל, בעיניים שלו שמלאות אהבה לעם היהודי, לישראל לאנשים שאיתו, הצליח ליצור כאן תשתית של קהילה פשוט דוגמה לחברת מופת במדינת ישראל".

פסלר ציין כי בליאו באק כבר מתכננים לקיים אירועים לזכרו, ימי עיון ופעילות בגיבוש עם משפחות וציין כי הרב סמואלס, היה דמות משמעותית בחייו במרכז החינוך ליאו באק והוא ימשיך להיות משמעותי לנצח נצחים".

הגיבו כאן לכתבה