באנר קריית אתא עצמאות 080524

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

יוחאי פלצור – הסקיפר שהוביל צוות נועז לחציית הים התיכון על גבי רפליקה יוונית: הרגשנו בקליפת אגוז

צוות נועז של שישה ימאים מנוסים חצה את הים התיכון מקפריסין לחיפה, על גבי ספינת עץ קטנה שהיא למעשה שחזור (רפליקה) של ספינה יוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה. ההפלגה שיחזרה את הפלגות הסחר מיוון לישראל לפני הספירה ובמהלכה נחקרו יכולות עתיקות של ניווט ושיוט בזויות שונות לרוח. אחת המסקנות מההפלגה היא כי לא ניתן להשיט ספינה, בעלת מפרש מרובע, מול הרוח בגלסים, כמו בספינה מודרנית ויש להסתמך באופן מוחלט על משטר הרוחות ויכולת חיזוי על פי תבניות מטאורולוגיות.

 

יוחאי פלצור, הסקיפר שהוביל את ההפלגה האתגרית, מספר לחי פה:

את ההפלגה הראשונה מישראל לקפריסין ביצענו כבר לפני חודש. יצאנו מהרצליה לפני  ב-26 בנובמבר 2018. המטרה הייתה להוכיח כי ניתן לחצות את הים התיכון עם מפרש מרובע, תוך כדי התחשבות במשטר הרוחות. בהפלגה מערבה, נעזרנו ברוח המזרחית (השרקייה) האופיינית לחודש נובמבר. למעשה נעזרנו לגמרי בתחזית וכך הגענו תוך 72 שעות ללימסול שבקפריסין. מקפריסין חזרנו בטיסה לישראל, כאשר השארנו את הספינה במעגן בלימסול.

במעגן בלימסול עגנו לייד ספינה דומה, שהיא רפליקה יוונית שנקראת "קירנייה". היא שחזור של ספינה מהמאה השלישית לפני הספירה. הרפליקה שלנו, "מעגן מיכאל" היא מהמאה הרביעית לפני הספירה. היא רפליקה של ספינה יוונית שנמצאה טבועה מול חופי מעגן מיכאל ומכאן שמה.

שייטי הכרמל בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה - מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
שייטי הכרמל בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה – מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)

 

הקדמונים נעזרו בתבניות מטאורולוגיות ונאלצו להפליג תמיד כשהרוח בגבם

הספינות המודרניות מסוגלות להפליג עם מפרשים נגד הרוח בזויות של 45 מעלות וכך הן מזגזגות מול הרוח ביעילות בשיטה הנקראת "גלסים". הפלגה מול רוח מתאפשרת בשל המפרשים המתקדמים שיוצרים עילוי, ממש כמו כנף מטוס. הקדמונים, לעומת זאת, נעזרו במפרש מרובע, שאין לו יכולת כזו. פלצור וצוותו ביצעו מדידות שונות שהוכיחו כי לא ניתן כלל "לחדד" מול הרוח ויש להפליג ברוח גבית כדי להגיע ליעד. הוכחה זו מביאה את פלצור למסקנה כי הקדמונים נעזרו באופן מוחלט בתבניות מטאורולוגיות. בהיעדר מחשבים לחיזוי הרוח, נאלצו הקדמונים לנחש את התחזית על פי תבניות, האופייניות לעונות השנה.

יוחאי פלצור מנתח את שיטת הקדמונים לחיזוי, על פי תבניות מטאורולוגיות:

"אנחנו מעריכים שהשייטים הקדמונים המתינו לאפריל לרוחות הצפוניות בים התיכון, כדי להפליג מיוון לישראל. בהפלגה זו מדדנו את זוויות ההפלגה של הספינה "מעגן מיכאל", ביחס לרוח והוכחנו כי למעשה השייטים לא יכלו לשוט נגד הרוח, אלא רק ברוח צד – גבית (רוח שמאה מאחור). לפיכך, הקדמונים נאלצו להסתמך על משטר הרוחות, לזהות תופעות מטאורולוגיות ולהתחשב בהן כאשר חצו את הים התיכון. למשל, השייטים היו צריכים לדעת כי לאחר שקע קפריסאי צפויה רוח מזרחית וניתן לשוט מערבה עם הרוח. זה מה שעשינו בהפלגה הראשונה.  בקיץ, למשל, ניתן להפליג צפונה עם הרוח הדרומית מזרחית של הבוקר."

 

בהפלגה חזרה היה לחץ להחזיר את הספינה, כאשר היה ברור שמשטר הרוחות אינו מאפשר הפלגה חלקה ובטוחה. פלצור התייעץ עם מטאורולוג הצוות, דוד גל ויחד הם חיפשו חלון הזדמנות צר של ים שקט עם רוח מערבית קלה. המודלים הראו סיכון, מכיוון שביום רביעי, ה-26 בדצמבר, 2018, התקרבה סערה לחופי ישראל. יחד קיבלו החלטה שמנצלים חלון צר ויצאו לדרך מקפריסין.

פצור מספר לחי פה – ניצלנו חלון צר וזה הצליח במידה חלקית:

לנו נוצר חלון הזדמנות של רוח מערבית. יצאנו ביום ראשון בשעות הבוקר מלימסול והפלגנו במשך 24 שעות עם מפרש ברוח גבית קלה. הפלגנו במהירות ממוצעת של 3.5 קשרים. הצלחנו לעבור מאה מייל ואז הרוח השתנתה לרעתנו. החלון נסגר. בשלב הזה לכן נקשרנו לספינה המלווה ונגררנו 60 מייל לכיוון ישראל. בסה"כ הפלגנו 40 שעות.

שייטי הכרמל נחים בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה - מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
שייטי הכרמל נחים בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה – מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)

"הרגשנו בקליפת אגוז"

הפלגה במשך מספר ימים בספינה פתוחה, ללא קבינה היא הפלגה בתנאים מאד קשים. אין איפה להסתתר. זה מזכיר לנו כי אבותינו השייטים היו אמיצים, עם פחות ידע תיאורטי והרבה ידע מעשי. אתה מרגיש בקליפת אגוז.

בדרך לקפריסין ליווה אותנו הסקיפר עודד שפירא עם צוותו, ביאכטה "תותי תו" מהרצליה. בדרך בחזרה מקפריסין ליוותה אותנו יאכטה אחרת: היאכטה "אושן 1" שיצאה לקפריסין ביום ו', לאחר הסערה. הוביל אותה הקפטן חיים שינער. הוא הגיע ללימסול ויצא אתנו בחזרה.

ישנו על מזרוני שטח, כמו בטירונות, לבושים עם בגדים ועלינו חגורת הצלה. ישנו עם שק שינה פתוח, כדי שאם יקרה משהו, נוכל לקפוץ למים. חששנו כל הזמן מה יקרה אם ניקלע לסערה ורוחות עזות, אבל עברנו בשלום.

צוות ההפלגה – אריות ים מנוסים:

הצוות הוא צוות של מתנדבים ששותפים לפרויקט הרפליקה, עד מתחילת הבנייה. חלקם אריות ים רציניים עם עשרות שנות ניסיון. "זהו הצוות המבוגר ביותר שהפליג בספינה יוונים בים התיכון. אין ספק ששברנו את השיא העולמי", מספר פלצור:

  • יוחאי פלצור (58): סקיפר הספינה והצעיר בחבורה.
  • זולו – רענן שפירא (72): חבל ילדות של פרופסור כהנוב, בוגר בית הספר לקציני ים בעכו, שירת בחיל הים, הקיף את העולם ביאכטה.
  • דוד גל (72): מטאורולוג הקבוצה, הצטרף מאוחר יחסים לצוות. הוא יאכטונר ותיק אשר יצר את המודלים המתאימים לחציית הים התיכון.
  • אבנר לנדאו (74): הצטרף לפרויקט הבנייה ללא ניסיון ימי (היה שיריונר).
  • אלכס איפרמוב (61): צלם הפרויקט. הצטרף לבנייה כעולה חדש לארץ. הוא הגיע כנגר דרך משרד הקליטה.
  • מלכישוע בן ענת (מלכי) (70): בוגר בית הספר לקציני ים בעכו. הפליג שנים רבות בצי הסוחר ועבד במחלקת הגוררות בנמל חיפה. הוא הפליג רק בדרך הלוך.
  • י. (38): איש קבע בצוללות ונגר חובב שהשתתף בבניה של הספינה. י' השתתף בהפלגה בחזרה.

כעת הספינה עולה לחוף לשיפוצים.

הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף - קהילת שייטי כרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף – קהילת שייטי כרמל)

 

כלי בישול תלוי המאזן את עצמו בטלטלות הגלים - שייטי הכרמל חוצים את הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה - מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
כלי בישול תלוי המאזן את עצמו בטלטלות הגלים – שייטי הכרמל חוצים את הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה – מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)

 

שייטי הכרמל נחים בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה - מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
שייטי הכרמל נחים בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה – מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)

 

 

אלכס איפרמוב הצלם של הרפליקה - שייטי הכרמל בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה - מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
אלכס איפרמוב הצלם של הרפליקה – שייטי הכרמל בעת חציית הים התיכון על הרפליקה היוונית מהמאה הרביעית לפני הספירה – מעגן מיכאל (צילום: יוחאי פלצור)
הרפליקה "מעגן מיכאל" חוזרת מקפריסין למעגן שביט לאחר חציית הים התיכון (צילום: אפי פישלס - קהילת שייטי כרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" חוזרת מקפריסין למעגן שביט לאחר חציית הים התיכון (צילום: אפי פישלס – קהילת שייטי כרמל)
השייטים האמיצים על סיפון הרפליקה מתקבלים בכבוד על ידי שייטי מועדון שייטי הכרמל לאחר ההפלגה מקפריסין (צילום: מנצ'ו - מועדון שייטי הכרמל)
השייטים האמיצים על סיפון הרפליקה מתקבלים בכבוד על ידי שייטי מועדון שייטי הכרמל לאחר ההפלגה מקפריסין (צילום: מנצ'ו – מועדון שייטי הכרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף - קהילת שייטי כרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף – קהילת שייטי כרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף - קהילת שייטי כרמל)
הרפליקה "מעגן מיכאל" נקשרה לרציף לאחר חציית הים התיכון (צילום: אינה יוסף – קהילת שייטי כרמל)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....