שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

המשט לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – סיקור הטקס בחיפה – 31/5/19

המשט השנתי לזכר חללי הדקר התקיים בחיפה היום, שישי, 31/5/19, בהשתתפות כלי שייט רבים מכל רחבי ישראל. צוללת חדישה יצאה לים ועליה הונחו זרים. כלי השייט חגו סביבה. בשעה 10:30 צפרו כלי השייט ואז הושלכו הזרים למים. הפרחים צפו במי הים באירוע מרגש ומכובד שציין 20 שנה שחלפו מאז יום מציאת שרידי הצוללת.

צוללת חדישה במשט לזכר חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - הטקס בחיפה - 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)
צוללת חדישה במשט לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – הטקס בחיפה – 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)

תא"ל במיל' שלמה (מומו) כהן, קומודור שייטי הכרמל, סיפר לחי פה:
בשעה 10:30 קיימנו טקס מרגש בלב ים. לאחר הטקס יצאנו לתחרות עד עכו. בעכו, עגנו ארגנו סירות גומי שהורידו את השייטים לבית הספר לקציני ים. שם קיימנו טקס לציון האירוע וגם חלוקת פרסים למנצחים במשט. בטקס היו גם נציגי חיל הים, נציגי המשפחות וכל השייטים.

תא"ל במיל מומו כהן ותא"ל בדימוס שבתאי לוי (צילום: מנדי שפונד)
תא"ל במיל מומו כהן ותא"ל בדימוס שבתאי לוי (צילום: מנדי שפונד)

הפקה שהיא שיתוף פעולה אזרחי – צבאי – עירוני:
מומו כהן מספר: במהלך ארבעת החודשים האחרונים ארגנו הגעה של כ-80 יאכטות, שהגיעו מכל רחבי הארץ – תל אביב, אשדוד, אשקלון ועכו. לצידם היום 20 מפרשיות קטנות ו-20 קייאקים.
פרסמנו את הטקס בקרב קהילת השייטים, הכנו מראש רישום, הפקנו חולצות וכובעים לכבוד המשט. אנחנו עובדים על הנושא כבר 4 חודשים. אנחנו מקיימים תדרוכים נפרדים לכל ראש קבוצה. יש הוראות שייט מסודרות לקראת המשט. אני וחברי עמותת דולפין הקמנו ועדת היגוי משותפת במסגרת עמותת דולפין. ועדת ההיגוי הזאת פועלת יחד עם עיריית חיפה, עיריית עכו וחיל הים, להפקת האירוע.

ראשי הערים וקציני צה"ל בעת השלכת הזרים למים - המשט לזכר חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - הטקס בחיפה - 31/5/19 (צילום: דני גולדברג)
ראשי הערים וקציני צה"ל בעת השלכת הזרים למים – המשט לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – הטקס בחיפה – 31/5/19 (צילום: דני גולדברג)

חיבור אישי. מומו מספר:
ברמה האישית, אני משקיע בכל שנה המון מאמץ בהפקת האירוע הזה. יש לי חיבור מיוחד להנצחת חללי הדקר, גם כחיפאי, גם כאיש חיל הים וגם כמי שפיקד על חלק ממבצע החיפושים, מטעם חיל הים.
עבורי, היה זה אירוע מאד מכובד ומרגש. אני מודה מקרב לב לכל המשתתפים וכן לעיריית חיפה, עיריית עכו, למועדוני השייט זבולון והפועל ולבית הספר לקציני ים בעכו. אני מאד מרוצה מהשתתפות בני הנוער שבאים ונרתמים ומפליגים ונרטבים אתנו. זהו הישג גדול.

משט הדקר בחיפה 31/5/19 (צילום: מומו כהן)

זבו הגיע לכבד את חבריו שנספו באסון:
בין המשתתפים בטקס, היה גם אל"מ בדימוס, אברהם (זבו) בן זאב. זבו היה קצין צעיר בצוות לוחמי הדקר, במשך עשרה חודשים באנגליה ועבר לצוללת דולפין ימים ספורים לפני הפלגת הדקר לישראל, מכיוון שחיל הים הצליח לרכוש, ברגע האחרון, גם את הצוללת דולפין ונדרשו אנשי צוות שיביאו אותה לישראל מאנגליה. עם היוודע דבר היעלמותה של הדקר, זבו השתתף בחיפושים בים הסוער מעל סיפון הצוללת דולפין.

אברהם (זבו) בן זאב - הרצאה לשייטי הכרמל חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - 30/5/19 (צילום: אברהם זבו בן זאב)
אברהם (זבו) בן זאב – הרצאה לשייטי הכרמל חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – 30/5/19 (צילום: אברהם זבו בן זאב)

אברהם (זבו) בן זאב, סיפר לחי פה:
היום מלאו 20 שנה ליום בו נמצאו שרידיה של הצוללת דקר. זהו אירוע שמארגנת קהילת שייטי הכרמל בחיפה, מזה 20 שנה. הגעתי אמש למוזיאון חיל הים וסיפרתי לשייטים את סיפורי האישי אודות השירות שלי על סיפון הצוללת דקר באנגליה, על חיפושי הצוללת ועל ההנצחה שמקיימת מדינת ישראל.
הקהל האיכותי של שייטי הכרמל ישב דרוך בקשב רב ושמע את סיפורי המרגש, שבעצם אותו אני מעביר לישראלים רבים ברחבי ישראל. מפעל ההנצחה שלקחתי על עצמי בא לידי ביטוי בהרצאה אתמול וגם בשיוט שהתקיים הים בחיפה.
מדי שנה, חיל הים משגר לים צוללת בכל יום שישי האחרון בחודש מאי. אנחנו (עמותת הדולפין, יוצאי שייטת הצוללות), מציבים זרי פרחים על סיפון הצוללת. הצוללת יוצאת לים, משליכה עוגן במפרץ חיפה ואז מגיעות ספינות, יאכטות, קיאקים, סירות מנוע, של בתי ספר ושייטים מכל הארץ. כולם מסתובבים סביב הצוללת.
בשעה 10:30 משליכים את הזרים לים. הספינות צופרות וכך כולם מציינים את יום מציאת שרידי הצוללת דקר.

ראשי הערים וקציני צה"ל בעת השלכת הזרים למים - המשט לזכר חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - הטקס בחיפה - 31/5/19 (צילום: יוסי לוי)
ראשי הערים וקציני צה"ל בעת השלכת הזרים למים – המשט לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – הטקס בחיפה – 31/5/19 (צילום: יוסי לוי)


השנה כיבדו אותנו בנוכחותם, על הצוללת והשליכו זרי פרחים, ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית עכו – שמעון לנקרי ואבי ירום מקהילת שייטי הכרמל שאחיו היה בין צוללני הצוללת דקר ונספה עמם באסון.

זרים במים במהלך הטקס לזכר חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - הטקס בחיפה - 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)
זרים במים במהלך הטקס לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – הטקס בחיפה – 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)

זבו מספר: התרגשתי מאד במהלך הטקס. אני משתתף בטקס הזה כבר 20 שנה. השנה הזאת התרגשתי מאד ואף יותר מההתרגשות בטקסים הקודמים. השלכת הזרים מהצוללת, לזכר חבריי, מרגשים מאד, גם אותי וגם את בני משפחת החללים, אשר הפליגו המשט על הספינה "מלכת עכו".
כשהסתיים הטקס הימי, יצאנו למוזיאון חיל הים עם המשפחות. שם ביקרנו בצוללת אמיתית שנמצאת במוזיאון. לאחר מכן סיפרתי להם בקצרה את סיפורי האישי וראינו סרטון שצילמה ציפי שחר, אשר אחיה נספה בצוללת.

המשט לזכר חללי הצוללת דקר - 20 שנה לאיתור שרידי הדקר - הטקס בחיפה - 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)
המשט לזכר חללי הצוללת דקר – 20 שנה לאיתור שרידי הדקר – הטקס בחיפה – 31/5/19 (צילום: מנדי שפונד)

זבו מספר לחי פה על זיכרונותיו בצוללת:
אני מתגעגע לחברים שלי בדקר. החבר הכי טוב שלי היה קצין החימוש, סגן גדעון סגל. יחד, עברנו את קורס החובלים. כשהגענו לצוללות, שירתנו יחד על הצוללת רהב. נשלחנו יחד לאנגליה לצוללת דקר. היינו חברים ממש טובים. אני מתגעגע במיוחד גם למפקד הצוללת, יעקב רענן. הוא היה המפקד הטוב והמיוחד ביותר מקרב האנשים שפיקדו עליי. בתקופה ההיא למדנו מדי יום רכיבים ומכלולים ויחד הפעלנו את הצוללת ברמה גבוהה מאד.
אני מתגעגע מאד להיות מפעיל צוללת. בכל פעם כשאני מבקר בצוללות, אני אומר לעצמי שאם מישהו היה יכול לתת פקודה ולקלוט אותי בצוות צוללת, הייתי עושה זאת מייד ונשאר בצוללת.


ההרצאה על הצוללת דקר היא הרצאה נהדרת על ציונות, רוח לחימה ואחוות צוות לוחמים. זו הרצאה שכל ישראלי ישמח לשמוע. קוראים המעוניינים לשמוע את ההרצאה המרתקת על החיים בצוללת דקר מוזמנים ליצור קשר עם זבו בטלפון:
052-275-3380


משט הדקר בחיפה – התמונות

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ירון כרמי
ירון כרמי
הפניית רעיונות לכתבות במייל - [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. בושה לשמוע על כל ה"מכובדים" שהשתתפו בטקס בעוד בני משפחות הדקר נשארו על החוף מפאת חוסר מקום.
    בכל מקום אני נתקל רק בשבחים ואף אזכור לבושה שארעה בטקס 20 שנה למציאת הצוללת.

  2. יופי של כתבה ירון,תודה וגאה על שילוב התמונות שלי בכתבה.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....