תושבי רמת אשכול: נלחם נגד הקמת בית ספר בשכונה | בעיות החניה בחיפה

העירייה ומשרד החינוך יחליטו בעוד מספר שבועות האם להקים בית ספר יסודי בשכונת רמת אשכול. תושבים בשכונה טוענים שבית ספר כזה יפגע באיכות חייהם וייתן מענה לילדים שגרים מחוץ לרמת אשכול. מהעירייה נמסר בתגובה כי בבדיקות שנתיות המתקיימות מדי שנה עלה כי קיים צורך להקים בית ספר ברמת אשכול.

תושבים משכונת רמת אשכול בחיפה הקימו ועד פעולה כנגד הכוונה להקים בית ספר יסודי בשכונה והם מגבירים פעילות לקראת החלטת העירייה ומשרד החינוך האם להקים את בית הספר ומה יהיה גודלו (כמה כיתות יהיו בבית הספר).

בחודשים האחרונים התחילו תושבים משכונת רמת אשכול להתארגן לקראת מאבק משותף בכוונת העירייה ומשרד החינוך להקים בשכונה בית ספר יסודי. ב-30 השנה האחרונות תלמידים המתגוררים ברמת אשכול למדו בבית הספר זכרון יוסף (אחוזה) ברחוב שדרות סיני, ולטענת תושבים בית הספר בשכונה יפגע באיכות החיים בה שלא לצורך.

רמת אשכול. מבט מגבעת העיזים

שכונת רמת אשכול הוקמה בשלהי שנות ה-80. כשהשכונה הוקמה, הוקצה מגרש בליבה של השכונה לבניית בית ספר יסודי, אך במשך שנים ארוכות המגרש עמד ריק. כעת הכוונה היא לבנות בית ספר, שהכניסה אליו תהיה דרך רחוב בורנשטיין.

הפקקים

שכונת רמת אשכול סובלת מעומסי תנועה קשים בגלל הסמיכות לכביש פרויד. יש שעות מסויימות ביום, שבהן היציאה מהשכונה לוקחת זמן רב בגלל הפקקים בכביש פרויד. נוסף על כך, נהגים רבים, שעולים בכביש פרויד (וינשל) נכנסים לרמת אשכול על מנת לקצר את זמן ההמתנה בצומת עם רחוב חורב ולכן השכונה עצמה פקוקה. לטענת תושבים, אם יבנה בשכונה בית ספר יסודי ועשרות רבות של הורים יגיעו בבקרים על מנת להביא ילדים לבית הספר ובשעות הצהריים ואחרי הצהריים על מנת לאסוף את הילדים, הדבר יגביר את עומסי התנועה, יגביר את זיהום האוויר ועלול לסכן ילדים ומבוגרים שחוצים את הכבישים בשכונה.

מיעוט תלמידים

בעיה נוספת שמדאיגה את התושבים היא מספר הכיתות, שיהיו בבית הספר. התושבים פנו לעירייה על מנת לבדוק כמה ילדים גרים בשכונת רמת אשכול. לטענת תושבים כיוון שבשנים הקרובות ייבנו שכונות חדשות מתחת לשכונת רמת אשכול, ייתכן שהכוונה היא לבנות בית ספר עם 18 או 12 כיתות, כשבפועל מספר הילדים בשכונה נמוך ולא השתנה בשנים האחרונות.

נערכים למאבק

התושבים ברמת אשכול הקימו קבוצת ווטסאפ ייעודית למאבק נגד הקמת בית הספר. בשכונת רמת אשכול יש גם תושבים שמתגוררים במרחק גדול מרחוב בורנשטיין, אבל, לטענת מובילי המאבק, ההתנגדות להקמת בית הספר מקיפה כמעט את כל התושבים בשכונה.

רחובות צרים ללא הסדרי חניה

בדומה לשכונות רבות בחיפה, גם תושבי רמת אשכול סובלים מהיעדר פתרונות חניה, אשר תואמים את כמות הרכבים. אחת הטענות של התושבים היא שלא כל שכונה צריכה בית ספר יסודי בשכונה עצמה, וניתן לראות בשכונות סמוכות את הקשיים של תושבים, כשבית ספר עם מאות תלמידים ממוקם בשכונה קטנה וברחוב צר ללא חניות מתאימות. אחת הדוגמאות הבולטות היא בית הספר נופים בשכונת רמת בגין, שהפך בשנים האחרונות לבית ספר אטרקטיבי שתלמידים רבים מאוד מנסים להתקבל אליו. תושבים שגרים בקרבת בית הספר ברמת בגין מתלוננים על כמות עצומה של רכבים, שמגיעה מדי יום לרחוב וחוסמת אותו.

יו”ר וועד הפעולה עמית גונן: “אנחנו מתחילים לפעול כנגד הכוונה להקים בית ספר יסודי בשכונה ויש לנו תמיכה גורפת של התושבים. לא ייתכן להקים בית ספר ברחוב פרץ ברנשטיין ולגרום לעומסי תנועה בשכונה לפחות פעמיים ביום. בפועל אין הצדקה להקמתו במקום המתוכנן כיון שהוא יביא לשכונה תלמידים רבים מאזורי מגורים אחרים ולא ישרת את הילדים בשכונה שלנו. נעשה כל מה שניתן על מנת שבית הספר, שיהיה מקור לעומסי תנועה וזיהום אוויר, לא יוקם בשכונה”.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה

רעיון הקמת בית ספר יסודי בשכונת רמת אשכול נדון בפגישה שנערכה בלשכת מנכ”ל העירייה, בה נכחו נציגי ועד השכונה.
בבדיקות אותן מקיים, מידי שנה, מינהל החינוך של עיריית חיפה לבחינת המוקדים בהם יש לבנות או להרחיב בתי ספר, עלה כי קיים צורך בהקמת בית ספר יסודי בשכונת רמת אשכול. מסקנות אלה, הכוללות את הבקשה להקמת בית הספר, הוגשו לידי משרד החינוך לבחינת הנושא על-ידו.
כבכל שנה, עתיד משרד החינוך לבחון את הבקשה בחודש דצמבר ולהודיע לאחר בחינת הנתונים על החלטתו. אשר על כן, בשלב זה אין בידינו אישור להקמת בית ספר בשכונה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.