תושבים מוחים על הדרת נשים באירוע סליחות בהיכל הספורט בחיפה | חרדים בחיפה

מחר בערב יגיעו אלפי אנשים לאירוע סליחות חגיגי בהיכל הספורט בנוכחות שר הפנים אריה דרעי, הרב הראשי הראשון לציון יצחק יוסף והזמר אייל גולן. אחד היציעים באירוע הוקצה לנשים, והשאר לגברים. העובדה שאירוע שמצמצם נוכחות נשים ומדיר אותן מהבמה לחלוטין נערך במבנה בבעלות עירונית עורר זעם רב בקרב תושבים בחיפה. מהעירייה נמסר בתגובה כי העירייה אינה יוזמת ומפיקה את האירוע. האולם הושכר לצורך קיום אירוע ציבורי של סליחות עבור הציבור החרדי.

ביום א', 16/9/2018, בשעה 20:30, יערך בהיכל הספורט העירוני, בשכונת רוממה שבחיפה,  אירוע "שרים סליחות" לקראת יום כיפור. את האירוע יכבדו בנוכחותם שר הפנים אריה דרעי ומרן הראשון לציון הגאון הרב יוסף שליט"א. בנוסף, הזמרים אייל גולן וחיים ישראל יופיעו במהלך הערב. האירוע נערך בחסות האגף לתרבות תורנית של משרד החינוך.

 

האירוע עורר אי נוחות בקרב תושבים בעיר, שאף פנו למוקד פניות הציבור של עיריית חיפה, על מנת להביע תרעומת ופרסמו את דעתם ברשתות החברתיות. הטענה הראשונה, שמעלים התושבים, נוגעת לכך שמדובר באירוע שייערך בהפרדה בין גברים לנשים. מי שקונה כרטיס לאירוע, צריך לבחור האם הוא מעוניין לשבת ביציע המיועד לנשים או ביציע המיועד לגברים.


על הפרקט, קרוב לבמה, יוכלו לשבת רק גברים, בעוד שהנשים מופלות לרעה ולא יוכלו להתקרב לבמה


מובן, שחלק מההתייחסויות נוגעות גם לכך שבאירוע עצמו יופיעו רק גברים, כך שהנשים יכולות גם לשבת רק באחד היציעים וגם מודרות מהבמה.

טענות נוספות, שמעלים תושבי חיפה, נוגעות למי שעתיד להופיע באירוע ולמעורבות העירייה. היכל הספורט הוא אולם הנמצא בבעלותה של עיריית חיפה והלוגו של העירייה נמצא גם על ההזמנה הרשמית לאירוע, המוצגת בכתבה זו.

המתמודדות למועצת העיר מטעם סיעת הירוקים (מקום שני ברשימה), יעל שנער, שלחה מכתב לראש העיר יונה יהב בו היא מתייחסת לכך שהאירוע מאפשר הפרדה מגדרית והדרת נשים במבנה בבעלות עירונית ולטענתה על יהב למנוע את קיומו.

יעל שנער – מועמדת למועצת העיר מטעם הירוקים של חיפה (צילום: ירון כרמי)

מכתבה של יעל שנער ליונה יהב:

"אתמול פורסם ב-'ידיעות אחרונות' כי אירוע סליחות בחסות ובמימון עיריית חיפה יתקיים בעיר בהפרדה מגדרית ותוך הדרת נשים, להן הוקצו מקומות פחות טובים, ובמספר מועט.
כאשר בתל אביב ביקשו לערוך השנה אירוע פרטי של חב"ד בהפרדה בין המינים, נקט ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי, עמדה חד משמעית נגד הפרדה מגדרית, ועשה ככל יכולתו יחד עם היועצים המשפטיים של העירייה בשביל למנוע את קיום האירוע הפרטי.
והינה בחיפה קם אירוע בהפרדה בין נשים לגברים, במימון ובחסות העירייה, וקולך נדם!
במקום לקיים אירוע 'סליחות' – ראוי כי אתה תבקש סליחה מתושבות חיפה.
על רשות מקומית מוטלת חובה למנוע את קיומו של אירוע מפלה במרחב הציבורי, על אחת כמה וכמה שמדובר במופע הממומן מכספי הארנונה שלנו.
עירנו תמיד היתה בעלת אופי חילוני, מכבד ופלורליסטי.
הקהילה החרדית בחיפה חיה בנחת עם ציבור מסורתי וחילוני במשך למעלה מ-100 שנה. אין מלחמות דת בחיפה, כשם שמתקיימת בה תחבורה ציבורית בשבת, כך נסגרים רחובות בקרבת בית כנסת באזורים חרדים וכולם נהנים מ'חיה ותן לחיות'.
כבודו מתבקש שלא לייבא לחיפה מנהגים זרים ממקומות אחרים בארץ, ובוודאי שלא על חשבון הארנונה של כולנו.
בשולי הדברים ניתן לתהות על תזמון האירוע, ערב הבחירות.
לא התקיימו בחיפה בעבר אירועים המוניים במימון העירייה בהפרדה בין נשים לגברים, וישנו טעם רע בכך שהגעת השר דרעי לאירוע מודגשת בפרסומת משל היה סלבריטאי.
על הבחירה בזמר אייל גולן דווקא, באירוע בעל אופי דתי, תחת הכותרת: 'סליחות', אפשר לומר כי אם זה לא היה עצוב – זה היה מצחיק".

כזכור, ביום העצמאות לפני שנה וחצי (מאי 2017) אחד המופעים בבמות השמחה בקריית חיים ובכיכר ספר היה של אייל גולן. סביב אותו מופע התעוררה מחאה ונערכו הפגנות של תושבים שסברו שעלות המופעים (כ- 340,000 ש"ח) מוגזם. בהפגנות הייתה גם התייחסות לאופן בו גולן התבטא בעבר כלפי נשים, לכאורה. הטענות סביב אותה הופעה התייחסו לאופן בו כספי הארנונה של התושבים מנוצל.

יש לציין כי מעמד הסליחות מחר הוא לא הפעם הראשונה שיש הפרדה בין נשים לגברים באירוע בעיר. מדי שנה בסיום חג סוכות נערך אירוע עירוני של הקפות ברחבת היכל הספורט בהפרדה בין גברים לנשים. על אף הניסיון לחצוץ בין הגברים והנשים באירוע ההקפות, נשים רבות נכנסות לחלק המיועד לגברים ואין פיקוח על ההפרדה.

עיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית חיפה אינה יוזמת ומפיקה את האירוע. האולם הושכר לצורך קיום אירוע ציבורי של סליחות עבור הציבור החרדי.

יש לציין בהקשר זה, כי בג"ץ קבע במקרה דומה אשר נגע לעיריית תל אביב, שאין לעירייה אפשרות למנוע או להתערב בתכני אירועים.

לא ניתן להגיב