רות קלנר-עקרון מתמודדת על ראשות מועצת טבעון | ריאיון אישי

נגה כרמי בריאיון אישי עם רות קלנר-עקרון שהחליטה לעזוב קריירה בעולם העסקים ולהתמודד על ראשות מועצת טבעון

רות קלנר עקרון, למה פוליטיקה, למה עכשיו? ולמה בטבעון? 

“הגעתי לצפות במועמדים השונים בפאנל שעסק במאבק להצלת העמק שלנו בנושא שדה התעופה הבינלאומי. הרגשתי אגרוף בבטן, זו תהיה מכה קשה לישוב. זו גזירה שלא ניתן לעמוד בה והמאבק יהיה קשה. הבטתי בציבור שישב שם בערב והרגשתי שאני מתמלאת באהבה לאנשים ולמקום. הכרתי את רוב הפרצופים. אנשים שאני פוגשת בבית הספר של הילדים, בתור בסופרמרקט ובבתי הקפה שלנו. פתאום הרגשתי גאווה שאלה הם השכנים שלי, ובעיקר חשבתי שמגיע להם יותר, שהבית שלנו צריך יד מכוונת”.

רות קלנר-עקרון (צילום: גל מוסנזון)
רות קלנר-עקרון (צילום: גל מוסנזון)

מה חושבים בבית ? 

“הבית זה העוגן שלי. לעולם לא הייתי יוצאת לדרך אם לא הייתי מקבלת תמיכה מלאה מהבית. הם מכירים אותי, והם יודעים שלא הייתי מקריבה כל כך הרבה אם הדבר לא היה בדמי. הייתי יכולה לומר לעצמי, עזבי רותי, חכי כמה שנים, את בשיאך, יגיע הזמן. אבל לא, אני לא מאמינה שתפקיד כזה צריך לקחת כתחביב לקראת הפנסיה בעוד שנים, או כגחמה. החלטתי שדווקא עכשיו, כשאני מביאה לא רק ניסיון ומקצוענות בניהול בארגונים גדולים, אלא גם המון אנרגיה אישית. קולגות מעולם העסקים באמת הרימו גבה”.

כמה שנים את בקריית טבעון?

“מעל עשרים שנה. אבל אני לא חושבת שאלה רק השנים, אלא גם עומק השורשים. הגענו לכאן כזוג צעיר עם ילד, הגשמנו חלום לגור בסביבה כפרית עם קהילה תומכת, ואני עדה לתהליכים שמאיימים לשמוט את החלום הזה מתחת לרגליים לזוגות צעירים אחרים, הדור הבא, בני המקום שמבקשים להמשיך לגור כאן. וכמובן, יש גם מבוגרים שחושבים שחשוב לשמור על הצביון של המקום.

לטבעון יש אופי, והיא לא בנויה על מנופים כלכליים אלא על בני האדם, זה לא רק סוד הקסם של טבעון, זה גם החוסן שלנו”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
רות קלנר-עקרון (צילום: גל מוסנזון)
רות קלנר-עקרון (צילום: גל מוסנזון)

את לא לא לבד, יש לך מתחרים ראויים והמאבק יהיה קשה.  למה דווקא את ?

“המתמודדים הנוספים הם אנשים נהדרים כולם ואני בטוחה שהם מלאים בכוונות טובות. אבל הנהגה נכונה של ישוב כזה, עם מורכבות כזו ורגישויות כאלה… חייבים איש בעל ניסיון בהובלה של מערכות גדולות ומורכבות. אדם שיש לו קבלות על הצלחות בפיתוח גופים שנעים במחזור של שני מיליארד שקלים ועבודה יומיומית מול גורמי ממשלה. הניסיון שיש לי יכול להביא שקט, צריך קור רוח לעסוק בדברים החשובים באמת. לא להיכנס לפאניקה כששר נכנס אליך ללשכה”.

מה הם הדברים החשובים לך באמת?

“בני האדם. זה מתחיל בארגון העירוני. ניהלתי אגף של עשרות עובדים והייתי במגע עם אלפים. אני מכירה את הפוליטיקה הפנימית של ארגונים כאלה. הניסיון הזה מפנה לך משאבים כדי לעסוק בתושבים, בצרכים שלהם. אתה יודע שבארגונים שבהם עבדתי יש תחום שנקרא “שימור לקוחות”. זה בדיוק מה שאני עומדת לעשות. התושב הוא צרכן הקצה של המועצה שלנו. הוא מצפה לשירות. אני מתכוונת לשמור על התושבים, לעבוד אצל התושבים שלי, להפוך אותם ללקוחות מרוצים של המועצה. אלה אמות המידה שלי”.

את מדברת על חוויית משתמש?

התושבים הם הלקוחות שלי, ואני מתכוונת להפוך את החיים שלהם כאן לחוויה טובה. אל תשכח שגם אני עצמי לקוחה נאמנה של טבעון (גרה בישוב מעל 20 שנה). בגרתי וחינכתי כאן את הילדים שלי. בתור אימא מקומית אני יודעת שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים. אני עומדת להילחם עבור כל הילדים וההורים שלנו צריך לעשות הכול על מנת להשאיר כאן תלמידים, שלא תהיה להורים שלהם סיבה לחפש אלטרנטיבות מחוץ לטבעון”.

מה אפשר לעשות בתחום החינוך? 

אנחנו בהחלט זקוקים לחשיבה מחודשת, וזה התחום הראשון שאעסוק בו. אזמין את כל הגופים הרלוונטיים בתחום, אקשיב, אלמד. אני יודעת שאפשר לייצר שיתוף פעולה נהדר בין גני הילדים ובתי הספר, לבין גופים מחוץ למערך החינוך המקומי. לבנות תכנית של צמיחה מינקות לבגרות, ליצור מענה מגוון יותר, כזה שיודע להתגבר על מחסור באמצעים, ליצור מסלולים שונים, ייחודיים, לחשוב מחוץ לקופסא. אני יודעת שיש לי פרטנרים מצוינים בתוך המערכת”.

צביון הישוב? את מדברת כאילו טבעון היא כפר והיא לא.

“היא כן. אנשים לא בוחרים לחיות בטבעון בגלל חיי הלילה או התעשייה המתקדמת.

מי שגר בטבעון מחפש את החוויה הכפרית, האינטימית. זה לא תלוי במספר התושבים ולא מונע תנופת פיתוח. בוודאי שצריך לחשוב על תכניות מגורים, אבל תוך כדי איזון בין הרצון שלנו שהילדים שלנו ימשיכו לגור כאן, ובין האופי הכפרי. יש לזה חוקים מאוד ברורים. אם תושב התרגל במשך שלושים שנה לפתוח חלון ולראות עץ או נוף ירוק, זה מה שהוא ימשיך לראות, אין פשרות בדברים האלה”.

איזה סוג אדם את?

“אני אישה. הקשר האנושי והיחס האישי, דווקא אלה החוזקות שלי. אני יודעת גם לגשר במקומות שאחרים מחפשים מאבקי אגו. אני אדם פרקטי, אני מגיעה לתפקיד הזה עם משנה סדורה.”

משהו אחרון שאת רוצה לומר לתושבים?

אבחר בפתגם של איש חכם שאמר פעם ש”כשאתה מדבר, אתה שומע את מה שאתה כבר יודע. כשאתה מקשיב, יש סיכוי שתלמד משהו חדש”. זה המוטו שהוביל אותי לא רק כקצינה בצה”ל, מנהלת בתחום העסקי במגזר הפרטי והציבורי, גם כאימא, כרעייה, וכאדם. אני מבטיחה, כשאפגוש את התושבים, אהיה מאוד עסוקה בלהקשיב”.

10 עובדות על רותי קלנר-עקרון

1. השנה חגגה את יום הולדתה החמישים.
2. נשואה לניר, נצ”מ מפקד המרכז לפיתוח המנהיגות במשטרת ישראל.
3. שלושה ילדים : עמית (24) עדי (21) ועומרי (13.5).
4. בעלת תואר ראשון וכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה ו- MBA (תואר שני במנהל עסקים) מהטכניון.
5. בקריירה שלה שילבה תפקידי ניהול בכירים במגוון חברות במגזר הפרטי והציבורי. דואר ישראל, טמפו, שטראוס ודלתא גליל.
6. הוריה הכירו לאחר שנישאו בנישואים פיקטיביים על מנת שאמה תוכל לעלות מצ’כוסלובקיה לישראל.
7. סבה וסבתה היו ממייסדי המושבה בנימינה.
8. יצחק רבין, הוא חלק ממשפחתה המורחבת והיווה עבורה דמות מופת.
9. אבי סבה, ליאון קלנר, נתן לחברו הקרוב בנימין זאב הרצל את המשפט “אם תירצו אין זו אגדה”.
10. אוהדת וותיקה של קבוצת הכדורגל “מכבי חיפה” (גם בזמנים קשים) ולא מחמיצה כמעט אף משחק.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור פוליטי
  4. סגור והמשך בכתבה זו