נקנסתם בחניון רכבת חוף הים בחיפה ? אפשר לבטל

אחרי מאבק של שנה, טרטורים ובזבוז זמן ואנרגיה ענבל ברק, תושבת חיפה הצליחה לבטל את הדו”ח אותו קיבלה ביולי 2017 עת שחנתה בחניון הסמוך לתחנת חוף הכרמל בשעות שבין 2:00-4:00 לפנות בוקר. דבר שאסור על פי החלטת העירייה שהודיעה בשנה החולפת כי בין השעות האלו יינתנו קנסות וזאת על מנת להלחם ולסיים את תופעת משתמשי הרכבת שנוסעים לימים ואף שבועות ומשאירים את הרכב בחניון לטווח ארוך ובכך נפגע ציבור המתרחצים שלא מוצא חניה בחניונים הסמוכים.

ענבל, שבאותו לילה לא השאירה את הרכב 24 שעות אלה נסעה לבילוי באזור המרכז וחזרה באותו הלילה, הופתעה לגלות כי היא נקנסה שלא בצדק והחליטה להלחם על זכותה ולקבל ביטול משתי סיבות האחת הסיבה הטכנית והשנייה היא העניין העקרוני ציבורי. על כן היא לא שילמה את הדו”ח וביקשה להישפט. בשבוע שעבר היא זכתה וקיבלה ביטול.

בשיחה לחי פה טוענת ענבל, כי השילוט מטעה ולא נכון ומכשיל בכוונה. והיא לא מתכוונת לשלטי הענק שיש היום. היא ספרה לפחות שמונה שלטים שחוברו כמו פאזל כאשר הראשי והעליון שבהם בעצם, מתיר חניה ומצביע על כך שיש חניה לרכב פרטי. עובדה שמי שהציב את השילוט העירייה בעצמה, ובמקרה הזה, חשבה שהשילוט אינו מספיק ושינתה אותו. בנוסף  לאבני השפה שאינן צבועות בשום צבע. כך מי שפספס בטעות את התמרור בכניסה שהוא גם ככה לא ברור, מרגע שעבר אותו, אין שום אינדיקציה לכך שיש חלק מהיום שבו החניה אסורה.

המטרה היא למנוע חניה לטווח ארוך, בעיקר מהאנשים שנוסעים לחו”ל ומשאירים את הרכב ברכבת לתקופות ארוכות ולא לאנשים שחונים זמן קצר וכל חטאם הוא בזה שעשו זאת בלילה. אני הייתי בארץ באותו זמן והקנס הזה לא צריך להיות מופנה נגדי, שהרי אני חזרתי באותו יום כעבור מספר שעות ולא החניתי את הרכב לטווח ארוך.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

עוד טוענת ענבל, כי  במישור העקרוני, יש פה עניין לציבור. והיא מדברת בשם הנשים, ומרתיעה שהתקנה הזו מהווה סכנה לציבור שלם של נשים – כל נשות הצפון המשתמשות ברכבת בשעות הערב והלילה. לדבריה, אם היא צריכה לחנות את הרכב שלה במקום מרוחק בחוף, במקום בו התאורה קלושה ובשעות הקטנות של הלילה בהן מסתובבים טיפוסים מפוקפקים – זה כאילו מציירים לה מטרה על הגב. ובכלל מי היה מוכן לשלוח את הבת שלו בשעות כאלה ללכת לבד מעל 10 דקות לאזור הכורכר בים?

בנוסף היא אומרת “אני בעלת רכב, יש לי את האמצעים לנסוע מתי שבא לי איך שבא לי. קמפיין הרכבת, משרד התחבורה, העיריות והמועצות המקומיות מקדמים את השימוש ברכבת. לקוחות הרכבת המשתמשים בחניון הם אנשים כמוני, כדי לנסוע ברכבת הם מורידים רכב מהכביש. הם מחנים את רכבם הפרטי ונוסעים ברכבת מסיבות כלכליות, מסיבות אקולוגיות סביבתיות ומתוך תחושת אחריות ודאגה לבטיחות אישית והחברתית. להימנע מנהיגה מסכנת במצבים של עייפות או תחת השפעת אלכוהול ולהימנע משהייה בכבישים המלאים בנהגים הרבה פחות אחראים”.

“במקום שהעירייה תאפשר חניה נוחה למתרחצים בים, לתושבי העיר, לבליינים בערים אחרות או בחוף עצמו, לנשים ולאנשים שלוקחים אחריות ולא נוהגים בשעות הלילה המאוחרות, על מנת להרתיע אנשים שטסים לחו”ל (שהם לא רוב משתמשי הרכבת), ובמקום לחשוב על אמצעי הרתעה יעיל, הלכה העירייה על האמצעי הקל, הנוח, ויש לומר גם הרווחי. פתרון זה, הלכה למעשה, פוגע פגיעה ישירה וחמורה בכל משתמשי הרכבת בעלי הרכב ובנשים בפרט. בכך, הנזק שנגרם עולה בצורה משמעותית על התועלת (אין מידתיות)”.

ענבל מספרת, כי חברה שלה אמא לשלושה ילדים עובדת בבית חולים רמב”ם ומשרתת את הציבור בעבודתה. יצאה לרצית הכנה למירוץ לילה חיפאי, הגיעה בסיום הריצה בשעה 2:30 לפנות בוקר לרכב ואז ראתה שמתנוסס עליו דוח”ח של 250 שקלים.

“זה לא הגיוני” היא אומרת,  כי יש רכבות שמגיעות ויוצאות בשעות הללו, לפחות פעם בשעה. חניון הרכבת, כשמו כן הוא, נועד לתת מענה לנוסעי הרכבת, לפחות בכל שעות הפעילות. המדינה מעודדת שימוש ברכבת והעירייה מונעת זאת ובאופן בוטה.

ענבל מסכמת: ” כל ההאשמות נגד בוטלו בלי ויכוח וחבל שהייתי צריכה לחכות שנה, ולבזבז יום ואנרגיות. אני לא מתכוונת לשתוק על התמרורים הלא הגיוניים הללו ואגיע גם למשרד התחבורה אם צריך. מאחר וזה עניין עקרוני, לכל משתמשי החניון הנוסעים ברכבת ולנשים בפרט”.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

“בחיפה, בניגוד לכל יתר החופים בארץ, החניה הינה חופשית ובחינם למשך כל שעות היום. במהלך השנים האחרונות התפתחה תופעה, בה אנשים עושים שימוש בחניונים כחניונים ארוכי-טווח, ומשאירים את רכביהם הפרטיים במשך שבועות בסמוך לתחנת הרכבת. כתוצאה מכך, נגזלה החניה מבאי החוף”.

“מטרת האיסור לחנות בשעות שבין 02:00-04:00 בלילה הינה למנוע תופעה זו, ואכן בעקבות האיסור התפנו מקומות חנייה רבים לטובת באי החוף, שנהנים מחנייה חופשית בחינם במשך כל שעות היום. בעבר נבחנו דרכים שונות למניעת השארת רכבים פרטיים בחניוני החוף לפרקי זמן ארוכים, אולם בסופו של דבר הוחלט על הסדר זה, המאפשר חניה חופשית בכל שעות היום ומרבית שעות הלילה. יצויין, כי ההסדר עליו מדובר מתייחס לחניות הסמוכות לרכבת בלבד, וכל היתר היו ונותרו חופשיות גם למשך שעות הלילה”.

מרכבת ישראל נמסר לחי פה בתגובה:

“באיזור חיפה, בדומה לתחנות בערים גדולות אחרות, כל השטחים שמסביב לתחנות רכבת הם בתחום שיפוט העירייה, ואין לרכבת שטח שבה ניתן להכשיר חניון. ככלל- בכל תחנה שבסביבתה הרשות המקומית מקצה שטח, רכבת ישראל מכשירה חניונים”.

 

ממשרד התחבורה נמסר לחי פה בתגובה:

“החניון הוא בשטח העירייה, וסמכות האכיפה (ומי שמבצע אותה בפועל) היא עיריית חיפה”.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אשכיהו פינקופץ אמר/ה

    יש לאפשר הנפקת אישור חד פעמי ללילה אחד בלבד כדי לאפשר חניה לאנשים שלא מחנים לזמן רב.יש גם אנשים הנזקקים לחניון בשעות אלו מידי לילה ולהם יש להנפיק אישור קבוע.

הגיבו כאן לכתבה