ראיון מיוחד ומצולם עם אלי כהן, מנהל כללית – מרחב חיפה וג"מ | סוגיות המעסיקות את מערכת הבריאות, אתגרים מטרות ויעדים

רואה החשבון ומנהל הכללית במרחב חיפה וגליל מערבי, אלי כהן, בראיון מיוחד ומצולם לחי פה. כהן, שמונה בספטמבר 2017 למנהל המרחב, מספר בראיון, על המאפיינים של המרחב, סוגיות שונות ומגוונות במערכת הבריאות שדורשות טיפול, על המטרות והיעדים שהציב לעצמו עם כניסתו לתפקיד, על השירותים המיוחדים הנתינים במרחב, על האתגרים ועוד…

אחת הבעיות שמעסיקות את מערכת הבריאות "הזדקנות האוכלוסייה" שמתאפיינת בחיפה בצורה משמעותית

"מרחב חיפה וגליל מערבי בכללית מאופיין בזה שהוא מבטח 750,000 מבוטחים, וזה למעשה לבטח את עם ישראל, והבעיות שמעסיקות את עם ישראל ומערכת הבריאות במדינת ישראל זה בראש ובראשונה הזדקנות האוכלוסייה שמתאפיינת בחיפה בצורה משמעותית". אומר כהן, ומוסיף "הגיל הממוצע עולה וזה הזמן להזכיר שבישראל נשים חיות בממוצע שנתיים יותר מגברים והגברים בישראל הם מקום שלישי בעולם. זה אומר שגם אנחנו יחסית לשאר הגברים בעולם חיים הרבה ומצבנו הוא טוב".

 

עלייה בתוחלת החיים מצריכה יותר שירותים רופאיים

כהן מסביר, כי עם העלייה בתוחלת החיים באה איתה הדרישה בשירותים רפואיים. זה מתבטא ביותר שעות רופא במרפאות, הדרישה ליותר שעות יועצים והליכה יותר מוגברת לחדרי המיון".

 

המטרה: הכנת המרחב לשנת  2030

"המטרה שלי במרחב" אומר כהן, "היא  להכין אותו לשנת 2030 שבו שיעור הקשישים יכפיל את עצמו. להכניס מערכות יותר מתקדמות, לתת פתרונות בקהילה במקום להריץ את התושבים לבתי חולים".

 

מרחב חיפה וגליל מערבי בכללית מוביל בארץ בייעוץ וירטואלי

"הבעיה השניה שמעסיקה את מערכת הבריאות בישראל זה מחסור ברופאים, מה שאומר שצריך להכניס עוד כלים חדשים לתוך המערכת כמו רופא ילדים און ליין, רופא משפחה ועור און ליין. המחוז שלנו מוביל בארץ בייעוץ וירטואל וזה לא רק בין מטופל לבין רופא אלא יעוץ בין רופאים.

 

מה חסר במרחב חיפה וג"מ ומה ההתרשמות שלך כשנכנסת לתפקיד  מהעשייה שנעשתה לאורך השנים?

"מה שמעסיק אותי ואנחנו יושבים על זה בתדירות, כל הנהלת המחוז, לפחות פעם בחודש זה אורכי התורים לרפואה יועצת. חצי הכוס המלאה: כשעושים השוואה ארצית ומשווים את אורכי התורים במחוז חיפה וג"מ למקובל בת"א ובמרכז הארץ אנחנו נמצאים במקום טוב. בחלק מהמקצועות אורך התור הוא ארוך קצת יותר ואנחנו עסוקים כל הזמן בלמצוא פתרונות לבעיה זו".

"אם נסתכל על נושא רפואת העור, שזה נושא שמאוד מעסיק אותנו, כי אורכי התורים שם הם אורכי תור גדולים, אז ביצענו שני מהלכים: הכנסנו כלים אינטרנטיים, ובנוסף, מתוך הראיה לטווח הארוך, המחוז מממן מהמקורת החסרים לו, תקני התמחות של רופאים ברפואת עור, במחלקות שנמצאות באזור, על מנת שבפרק זמן עד של ארבע שנים חמש שנים יכנסו למחוז רופאים צעירים ויטפלו בנושא הזה.  רופאים זה לא מוצר מדף. תקופת ההכשרה שלהם היא ארוכה אבל החזון שלנו הא הסתכלות על הטווח הארוך".

 

האם המקצוע שלך ראיית חשבון מקנה לך יתרון בניהול המרחב?

"אני מודה שבהכשרה שלי אני רואה חשבון, גם התפקיד שלי הקודם בתור סמנכ"ל כספים בעצם ניהלתי חטיבה שהוא מעל 200 עובדים. מאוד חשוב לשים את הדגש על ניהול אנשים כי בסוף היום מערכת בריאות יש לה רק גורם אחד שנותן בריאות וזה עובדים. אנחנו במחוז מעסיקים מעל ל-3,500 עובדים והיכולת שלי באה בעיקר לגבי ניהול. עם זאת התפקידים ששמשתי בהם בעשור האחרון מאפשרים לי ראיה רחבה יותר, אני יודע איך מערכת הבריאות עובדת החל מרמת הממשלה, אגף התקציבים באוצר, ומסוגל להסתכל על תהליכים בראיה רחבה ולא רק בראייה מצומצמת של מה קורה בתוך המרחב. גם היכולת שלי למצוא אמצעים מתוך מתל אביב לטובת המרחב היא גדולה יותר כי אני מכיר איך המערכות עובדות".

 

האם קיימת תחרות בין הכללית לקופות קטנות באזור?

"התחרות קיימת וטוב שתחרות קיימת. אבל אני מוכרח לומר שבמרחב חיפה התחרות היא לא תחרות אמיתית. מרחב חיפה הוא בעצם המרחב היחידי או הקופה היחידה שנותנת גם בית חולים וגם מרפאות חוץ בלין וזבולון בתוך הקהילה, זה לא דומה לאוסף של מרפאות עצמאיות שמאפיין קופות חולים קטנות".

 

נושא האיכות והטיפול במגפת השמנה וסכרת זה אחד מהמטרות שלנו

"הנושא הכי חשוב לנו במערכת הבריאות זה נושא האיכות". אומר כהן, "אם פעם המפגש בין הרופא למטופל היה מאחורי דלת סגורה ואף אחד לא יודע מה קרה במפגש הזה, היום הכל מדיד. אנחנו עוקבים אחרי אחוז החולים הסוכרתיים שלנו, אחוז הסוכרתיים המאוזנים, יתר לחץ דם. מתוך תפיסה שנושא האיכות והטיפול במגפת השמנה וסכרת זה אחד מהמטרות שלנו. אפשרנו לרופאים להתייעץ עם רופא סכרת לגבי אותם חולים קשים והשיטה הזאת של שירות וירטואלי, הרופא שולח שאילתה למומחה סוכרת ומקבל תשובה בחזרה בלי שהמבוטח צריך לרוץ מרופא לרופא. השיטה מאפשרת לרופא המשפחה לשלוט בתרופות החדשות בשיטות הטיפול החדשות ובעצם המטרה היא שהבריאות הכוללת של האוכלוסייה תגדל".

 

כיצד האוכלוסיה המבוגרת יכולה להסתדר עם כל הטכנולוגיה בקביעת תורים ושירותים אחרים?

"המדיניות שלנו היא שהטכנולוגיה החדשה היא בנוסף, היא לא מחליפה. תמיד יהיה פקיד במרפאה שידבר אל האדם פנים אל פנים וידריך אותו והוא לא יחליף את האפליקציה. לכאורה אפשר  לעשות זימון תורים באפליקציה אבל אנחנו לא מבטלים את הפקידים".

 

האתגרים: הזדקנות האוכלוסייה, מחסור בכוח אדם הכנסת כלים חדשים ומעבר מרפואה פסיבית לרפואה יוזמת

"האתגרים של מחוז חיפה וג"מ של המחוז הגדול ביותר בארץ הם האתגרים של מדינת ישראל: הזדקנות האוכלוסייה, מחסור בכוח אדם הכנסת כלים חדשים מעבר מרפואה פסיבית לרפואה יוזמת. כמו ייזום של בדיקות של רפואה מונעת, בדיקות סקר גם לנשים וגם לגברים".


הייחוד של המרחב: שילוב מרפאות חוץ ובית חולים בקהילה, רשת מיון קהילתי, בזבולון, בעכו, בנהריה, בסכנין ובכרמיאל ובמהלך חודש יולי (החודש הקרוב) יוקם בלין – חיפה

איזה שירותים מייחדים את המרחב?

"אחד הדברים שמאפיינים את מרחב חיפה זה שילוב מרפאות החוץ עם בית חולים כרמל בקהילה זה מודל שמעתיקים אותו למקומות אחרים בישראל. כמות ניתוחי הקטרקט המבוצעים בזבולון שווה לבית חולים קטן. זה גם לא חושף את החולים תוך שתי פגישות עם רופא גומר את הניתוח חוזר הביתה לסביבה שלו סביבה שנקייה מזיהומים. זה נושא שמאוד מאתגר אותנו".

"נושא נוסף שהכנסו אלינו בזמן האחרון זה עומסים בחדרי המיון. עד היום העומסים בחדרי המיון היוו בעיה של בתי החולים. תמיד יש כתבות לקראת החורף על עומסים. התחילה הבנה במערכת הבריאות שלא כל המקרים צריכים להגיע לבית החולים, ושחלק גדול מהמקרים יכול להפתר בתוך הקהילה".

"המרחב הקים רשת של מיון קהילתי, בזבולון, בעכו, בנהריה, בסכנין ובכרמיאל ובמהלך חודש יולי (החודש הקרוב) יוקם גם מיון בלין. והמטרה של המיונים האלה היא שיהוו כתובת לכל אותם אנשים שרוצים להגיע למיון, המיונים האלה זמן ההמתנה בהם יהיה קצר יותר ואם יש במקרה שמצריך בית חולים יועבר באמולנס לבית חולים שנמצא בקרבת מקום. בזבולון פחות מ- 6% מהמקרים שמגיעים למיון מועברים לבית חולים".

מצב מערך אשפוזי הבית במרחב ?

"במרחב יש מערך מאוד גדול עם מאות מטופלים ובימים אלה נמצא ברה ארגון בהובלת מנהלת הסיעוד רות ברוך, ובעצם אנחנו בונים את המערך שיהיה מורכב משתי זרועות: זרוע אחת שתטפל בכל השיקום של חולים מורכבים וזרוע שנייה שתהיה מורכבת מיחידות אזוריות שיטפלו באנשים בביתם".

" קלטנו במערך רופאת שיקום ואנחנו מבצעים רענון כולל בנושא של מחוללי חמצן, כשהרעיון הבסיסי הוא שגם בן אדם מעדיף ישאר בסביבה הטבעית שלו בין בני המשפחה שלו ויקבל את הטיפול כל עוד מבחינה רפואית ניתן לעשות את זה בבית, כי באישפוז בית יש לוגיסטיקה מאוד מורכבת יש לדאוג לציוד מתאים, למיטה מתאימה, למנשימים מתאימים, למחוללי חמצן, ולמערך רופא ואחות שיגיעו לביקורי בית, ולוודא כבני המשפחה מסוגלים לעמוד בנטל. אנחנו נתקלים בהרבה מקרים ששני בני המשפחה קשישים ואז יש בעיה מי מטפל במי. אך ברוב המקרים עם תמיכה טובה זה מצליח".

מה היעדים לטווח הקצר 5 שנים?

"בטווח בחמש שנים הקרובות היעד שאני שם לעצמי זה שנהיה ראשונים במדדי האיכות. מדינת ישראל קבעה 52 מדדים שבאמצעותם מודדת את שירותי הרפואה. החל מאיזון חולי סכרת, יתר לחץ דם עישון, משקל ואסטמה. לי יש כוונה להיות מקום ראשון. במחוז הזה כוח אדם מקצועי מהמעלה הראשונה מכל המקצועות, רופאים, אחיות, דיאטנים, רוקחים פארא רפואיים ואנשי מינהל וכל בעלי המקצוע תורמים לשירות הרפואי בהתאם לצרכים שלו.


 

בקרוב ולראשונה בארץ, המרחב יוצא בפיילוט שיקום מרחוק

"בשבועות הקרובים מתחילים במרחב פיילוט ארצי- שיקום מרחוק ונהיה בין המקומות הראשונים בארץ שמתחילים בו. שיקום מרחוק, הוא  שיקום אחרי חבלה או מחלה במסגרתו יגיעו המבוטחים לאחד מהמכונים שלנו יקבלו טיפול ומאותו רגע יעברו לבית שלהם נתקין להם ציוד מתאים חלק מהם קונסולות משחקי איקס בוקס. הם יבצעו לבד את התרגלים בעזרת מטפלת שתסייע להם מרחוק, המחוז גיאוגרפית פרוס מאוד גדול ואני רוצה שהנגישות של שירותי השיקום של אותם שירותים שהם חסרים, תהיה מקסימלית והכלים החדשים בהחלט  באים לעזרתי, לא בכל המקרים, ולא לכל האוכלוסייה אבל מספיק שלפלח קטן כבר עשיתו קפיצת דרך".

תגובה
  1. אנונימי אמר/ה

    כחבר בקופ"ח כללית מאז שנולדתי ואני בן 65 כיום אני ובני משפחתי חייב לציין את הדירוג הנמוך שלה
    הן בבחינת השרות ובחינות אחרות יחסית לקופות אחרות
    השבר נוצר אצלי היום שביטלו לי תור לחיסון
    תעיד עובדה אתת של חיסון מקורבים והוא שבית חולים כרמל הודיע שיכול לחסן באופן חופשי למי שיש קרוב או עובד קרוב בבית החולים!!!!!!!! זו ההתנהגות של הקופה מקורובים סלב חברים קרובים זו דרכה וכך היא מתנהת כללית חייבת לדעת שיש אלטרנטיבות

לא ניתן להגיב