אם מפעלים לא יכולים לחדול מזיהום והרעלת הסביבה הם יחדלו מלפעול במפרץ חיפה

וועדת המשנה לתכנון וסביבה במפרץ חיפה (צילום - עידו אורון)

זוהי הצעת החוק של יו"ר השדולה למען מפרץ חיפה, ח"כ יעל כהן פארן, עליה דיברה היום (ה') בדיון מיוחד שהתקיים בוועדת המשנה לתכנון וסביבה במפרץ חיפה בראשות ח"כ אכרם חסון, שיקדם את הצעתה של פארן, ובהשתתפות נציגי המשרד להגנת הסביבה, נציגי בז"ן (בתי הזיקוק לנפט) ופעילי ארגוני סביבה.

וועדת המשנה לתכנון וסביבה במפרץ (צילום- עידו אורון)

 

ההצעה אומרת כי יש להפעיל את התקנים המחמירים ביותר למפעלים, והמפעל שלא יעמוד בתקן המחמיר – יועתק ממפרץ חיפה למקום אחר. במהלך הדיון אמר נציג בז"ן כי 80% מהזיהום בחיפה הוא מתחבורה ציבורית ורק אחוז קטן מהמפעלים. דבריו גררו מהומה באולם הדיונים.

חברת הכנסת יעל כהן פארן התייחסה לחריגות הזיהום האדירות ממפעלי בז"ן ולזיהום הסביבתי ממנו סובלים התושבים עשרות שנים ומסרה לחי פֹּה:

יעל כהן פארן (צילום: ירון כרמי)

"הנתונים האחרונים שפורסמו על חריגות הזיהום האדירות ממפעלי בז"ן והתקלות שהפכו דבר שבשגרה מוכיחים שוב באיזו מציאות מסוכנת חיים תושבי חיפה והמפרץ. הלחץ הציבורי עובד וסוף סוף בממשלה הדברים מתחילים לזוז. בשילוב כוחות עם ח"כ אכרם חסון, הצעת החוק שלי להבראת המפרץ הוגשה והגענו לנקודת ה"אל-חזור". הצעת החוק מבקשת דבר מאד פשוט, אם בז"ן ומפעלים מזהימים אחרים לא יכולים לחדול מזיהום והרעלת הסביבה, הם יחדלו מלפעול במפרץ. אנחנו לא יכולים להפקיר את התושבים ומכאן יש רק אפשרות אחת והיא הוצאת המפעלים המזהמים שנמצאים בלב העיר חיפה והבראת המפרץ".

הנקודות החשובות שהועלו הם העתקת המפעלים המזהמים במפרץ חיפה והכנסת תעשייה נקייה, לצד דאגה לעובדים ועתידם.

בנוסף אמר ח"כ חסון כי ישלח מכתב לראש הממשלה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה  כדי לבחון חלופות.

לא ניתן להגיב