חלק לא מבוטל מציבור המעשנים בחיפה ממשיך לצפצץ על החוק – מה הסיבה והאם אין אכיפה מספקת?

להפסיק לעשן - סיגריה shutterstock

היום (ה’ 31/5/18) מציינים את היום הבינלאומי ללא עישון ומנתוני משרד הבריאות אותם פרסמה האגודה למלחמה בסרטן עולה תמונה מדאיגה והיא כי במדינת ישראל מתים כל יום 22 בני אדם ממחלות הקשורות בעישון, 8000 בשנה מתוכם 800  כתוצאה מעישון פסיבי, אשר נחשפים אליו בבתים, משרדים, מסעדות ובמקומות נוספים.

אז כיצד ייתכן שכיום בשנת 2018 ועל אף החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, התיקונים שנעשו בשנים האחרונות וההרחבה עדיין אנחנו נתקלים במעשנים שמצפצפים על החוק ומעשנים במקומות ציבוריים, כמו התחנה המרכזית במפרץ חיפה, תחנת הרכבת, תחנות האוטובוס הפרוסות ברחבי העיר ושלא לדבר על פאבים רבים ומקומות בילוי שבהם אין הפרדה או מקום מיועד למעשנים.

האם אין אכיפה מספקת וקנסות? האם עיריית חיפה לא עושה מספיק? או שהציבור מצפצף אבל בגדול גם על החוק וגם על הציבור שאינו מעשן, ונאלץ לסבול בעל כורחו ואף משלם מחיר כבד ואת זה ניתן להבין מהנתונים שהוצגו ומהן עולה כי 800 בני אדם נפטרים מדי שנה ממחלות הקשורות בעישון בגלל שנחשפו לעישון אך הם בעמם אינם מעשנים.

נתונים נוספים שפורסמו הבוקר (ה’ ) במסגרת היום הבנליאומי ללא עישון:

שיעור העישון בכלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל עומד על 20.5%, ירידה לעומת שנים עברו.

שיעור העישון בקרב הגברים גבוה מהשיעור בקרב הנשים: 25.9% לעומת 15.3%.

שיעור העישון בקרב הערבים גבוה מהשיעור בקרב היהודים: 22.9% לעומת 20.0%.

מספר שיא של למעלה מ-27 אלף נגמלים.

הנתונים בקרב בני הנוער מדאיגים: 

יותר מ- 50% מהתלמידים התנסו לראשונה בעישון בגיל 13.

במגזר הערבי, 56% התנסו לראשונה בעישון סיגריות בגיל 12.

יש לציין כי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה אתמול (ד’) את הצעת משרד הבריאות להרחבת צו למניעת עישון במקומות ציבוריים כך שיכלול גם בתי חולים ומרפאות בטווח של 10 מטרים מהיציאה והכניסה. כמו כן הצו יכלול אירועי תרבות והתקהלות של 50 אנשים או יותר בטווח של 10 מטרים, עישון משרדי ממשלה לרבות מועצות דתיות, עיריות ובתי משפט בטווח של 10 מטרים לפחות ואיסור עישון גם בחניונים, גני חיות ועוד.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן , שביוזמתו הורחב הצו אמר:

“אנו רואים בעישון ונזקיו סכנה לבריאות הציבור והרחבת הצו תביא להחמרת המאבק שלנו בעישון מתוך דאגה לאזרחים. בימים אלו עובד המשרד על צו נוסף שיתרחב גם לאיסור עישון במסעדות”.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

“עיריית חיפה מקיימת פעילות אכיפה למניעת עישון במקומות ציבוריים, לרבות: מרכזים מסחריים, בתי חולים, תחנות רכבת ואוטובוסים וכן באצטדיון “סמי עופר” שהוא אצטדיון הכדורגל היחיד בארץ בו אין מעשנים הודות  לאכיפה הנמרצת המתקיימת בנושא. במסגרת פעילות האכיפה שמקיימת העירייה ניתנו במהלך שנת 2017 1,156 דוחות עישון. הודות לאכיפה המוגברת אנו עדים לירידה בכמות המעשנים במקומות ציבוריים”.

הגיבו כאן לכתבה