תקדים: אוניברסיטת חיפה תעסיק את עובדי הניקיון בהעסקה ישירה

אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה הראשונה בארץ שתעסיק את עובדי הניקיון שלה בהעסקה ישירה. במסגרת הפרויקט ייקלטו כ – 80 עובדים ועובדות ניקיון בעסקה ישירה בסגל המנהלי.

העסקה של עובדים דרך חברה קבלנית מיועדת בראש ובראשונה להחליש את מעמדו של העובד מול התאגיד המעסיק אותו. כך היה וכך זה קורה באלפי תאגידים ברחבי ישראל. השיטה מאפשרת לתאגיד להעסיק עובדים ללא יצירה של מערכת יחסי עובד – מעביד. בעת העסקה דרך חברה קבלנית, מערכת היחסים למעשה מתנהלת בין התאגיד לבין חברת הקבלן המעסיקה את העובד.

את המאבק שקדם להחלטה, סיקרנו בהרחבה כאן: 

 

מפנה לטובה באוניברסיטת חיפה:

הוועד המנהל של האוניברסיטה והנהלת האוניברסיטה החליטו להפסיק את העסקת עובדי הניקיון באוניברסיטה באמצעות עובדי קבלן ולעבור להעסקה ישירה של עובדי הניקיון, החל מאוקטובר 2018.

"אחת המטרות החשובות של אוניברסיטת חיפה היא להכניס קבוצות חדשות אל תוך מעמד הביניים הישראלי. הרגשנו שזה לא יכול להיות נכון רק לגבי הסטודנטים שלנו ואנחנו חייבים להעביר את המסר החברתי החשוב הזה גם לגבי העובדים שלנו", אמר נשיא האוניברסיטה פרופ' רון רובין.

"אוניברסיטת חיפה לא הייתה מעולם מגדל שן מנותק מהחברה והצעד הזה מוכיח שיש לנו מחויבות לא רק למחקר והוראה מצטיינים, אלא גם לערכים חברתיים", אמר יו"ר הוועד המנהל מולי אדן.

אוניברסיטת חיפה

כבר לפני כשנה וחצי, עם כניסתם של פרופ' רובין ומר אדן לתפקידם הם הודיעו כי לאור החשיבות החברתית של הפסקת העסקת עובדי ניקיון כעובדי קבלן, יחד עם פניות שהתקבלו בנושא הן מסטודנטים, הן מחברי סגל והן מהציבור הרחב, הוחלט לדון בנושא ולמצוא לו פתרונות. על כן, החלו בוועד המנהל יחד עם הנהלת האוניברסיטה לדון בדרכים להפסיק את ההעסקה הקבלנית ולהפכה להעסקה ישירה. לשם כך, הוקם צוות מיוחד בראשותו של המנכ"ל וסגן הנשיא ברוך מרזן שהגיע לאחר דיונים ממושכים עם כל הגורמים למתווה, לרבות ארגון עובדי המנהל שהיו שותפים מלאים, לפיו תסתיים העסקת עובדי ועובדות הניקיון באמצעות חברות הניקיון.

על פי המתווה, ההעסקה הישירה תחל באוניברסיטת חיפה ב-1.10.2018, בשני שלבים: בשלב ראשון, בכל בנייני האוניברסיטה – למעט שני בניינים – בהם סיום מועד ההתקשרות עם חברות הניקיון הוא בסוף חודש ספטמבר. בשני הבניינים הנוספים מועד סיום ההתקשרות הוא סוף שנת 2020, ועד למועד זה יקלטו העובדים כעובדי האוניברסיטה.
במסגרת הפרויקט ייקלטו כ – 80 עובדים ועובדות ניקיון בעסקה ישירה בסגל המנהלי.

נעמה לזימי

חברת הנהגת כוח לעובדים והפעילה חברתית נעמה לזימי, מסרה לחי פה: "אוניברסיטת חיפה עשתה את הדבר המוסרי והנכון והחליטה להעביר להעסקה ישירה את עובדות הניקיון שכיום מועסקות בהעסקה קבלנית. העסקה מנצלת שאין מקומה בחברה יותר, בטח לא במוסדות אקדמיה וציבור. זו גם קריאה לטכניון ועירית חיפה להיות בצד הנכון של ההיסטוריה ולעבור מיידית להעסקה ישירה. כן ירבו. למאבק הזה שותפות ושותפים רבים, מאבק של מעל לעשור שהוכיח כי הנחישות, הסולידריות והאמונה הם המפתח לשינוי ותקווה".

באסל ח׳לאילה מהקואליציה להעסקה ישירה בחיפה: "אני מברך את החלטת אוניברסיטת חיפה להעסיק את עובדות הניקיון בהעסקה ישירה במקום ההעסקה הקבלנית, הנצלנית והפוגענית שקיימת מזה שנים רבות, זהו צעד חשוב ואני מקווה שידביק את שאר המוסדות. חשוב לציין ששינוי זה לא נוצר מאין, אלא תולדה של חזון ואמונה עמוקה שאפשר לחולל שינוי בסביבה שלנו אם נצטייד ברצון עז ונהיה חמושים בתודעה מעמדית שמספקת לנו את התקווה, ורק כך אנו יכולים לבנות חברה הוגנת יותר, פחות מנכרת, פחות מקטבת ופחות עושקת ומנצלת. אני רוצה להודות לחברים שלי בתא חד״ש שצעדו איתי עד הסוף במאבק, ורצה להודות לשותפים הנפלאים שהיו לי, ששילבו כוחות ,ועבדנו יחד תחת המטרייה של ״הקואליציה להעסקה ישירה״ במשך יותר משנתיים, דרך ייצוג דוגמת מופת בשותפות ערבית-יהודית שמאלנית עד שהבשיל  להישג ההיסטורי הזה".

בוגרת תואר שני בניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, ג'נה בריילובסקי, מסרה לחי פה:  "אנחנו הובלנו את המאבק. אתמול האוניברסיטה הודיעה שקולטים את כולם. המאבק התנהל במשך עשור, כשכל פעם הובילה אותו קבוצת סטודנטים אחרת. היו תקופות, שחשבנו שזה לעולם לא יקרה, אבל לשמחתנו המהלך הצליח. ניהלנו אותו על ידי קבוצה מצומצמת של פעילים בתוספת של וועדים עובדים באוניברסיטה, עוובדות ניקיון ותאים פוליטיים באוניברסיטה עד שזה הצליח. יצאנו להפגנות,נכנסנו לכיתו להסביר לסטודנטים על המאבק ועשינו כל מה שאפשר בשביל להגדיל את המתנדבים. זו הייתה עבודה קשה ואנחנו מאוד גאים בעצמנו. עכשיו אנחנו מברכים את האוניברסיטה על זה שהיא הלכה למהלך הזה".

עו"ד יגאל דנינו, שותף במשרד עורכי דין חכם או זך ועוסק בתחום של דיני עבודה: העסקה ישירה זו מגמה מבורכת, שההסתדרות מובילה. גם אם החוק היום לא מאפשר ניצול של עובדי קבלן ויש אכיפה יותר קפדנית על החוק עדיין העסקה ישירה מאפשרת לעובד שקט נפשי ותחושת ערך גדולה יותר. העסקה לא ישירה פוגעת בכבודם של אותם עובדים וביחס שהם מקבלים. עובדים של המעסיק מול עובדים של הקבלן יכולים לעבוד כתף ליד כתף ולקבל יחס שונה וזה מצב בעייתי. המשק היום הולך בצעדים מדודים לכיוון של צמצום של ההעסקה הלא ישירה ושוב אפשר לברך על כך.
ללא ספק, המהלך של האוניברסיטה יכול להשליך על מוסדות אקדמים נוספים. אוניברסיטה מובילה שנוקטת בצד כזה יכולה לגרום לאוניברסיטאות נוספות לחקות את הצעד שלה. יחד עם זאת, צריך לזכור שעובדי ניקיון נהנים מהסכם קיבוצי בענף הניקיון שמעניק זכויות סוציאליות ושכר מעל המינימום. המעסיקים משלמים להם את הזכויות. גם אם עובד ניקיון עובד באוניברסיטה תחת קבלן תחושת הביטחון מאוד נמוכה והשקט הנפשי ותחושת הערך נפגעים, כך שהעסקה ישירה היא צעד מבורך".

 

לא ניתן להגיב