הצצה נדירה לתשתית הטכנולוגית של משטרת ישראל במירוץ ג'ירו ד'איטליה | קשר פיקוד ושליטה

ירון כרמי בשיחה עם רפ"ק גיא גרוסמן, קצין הטכנולוגיות של מחוז חוף

הצוות הטכנולוגי בחפק סמי עופר: באסם מלחם גיא גרוסמן הילה קראוטהמר ויותם רוטמן - (צילום - משטרת ישראל)

חשבתם שקל לפקד על אירוע מעכו ועד אילת, כאשר הרוכבים טסים במהירות 70 קמ"ש והאירוע מצולם בכל העולם בלייב? אז בואו ותציצו לרגע בתשתית הטכנולוגית המורכבת שמאפשרת מבצע שכזה…

בשיחה שקיימתי עם  רפ"ק גיא גרוסמן, קצין הטכנולוגיות של מחוז חוף במשטרת ישראל, נחשפת התשתית של אחד המבצעים המורכבים ביותר בתולדות המשטרה: כאן  תראו איך התמודדה משטרת ישראל עם התשתית הטכנולוגית של פיקוד ושליטה על מאות שוטרים בשטח של מאות קילומטרים, במירוץ מהיר שטס בין ערים ועל כבישים בינעירוניים, תוך מעבר בין מחוזות שונים של המשטרה.

הצוות הטכנולוגי בחפק סמי עופר: באסם מלחם גיא גרוסמן הילה קראוטהמר ויותם רוטמן – (צילום – משטרת ישראל)

 

רפ"ק גרוסמן מספר: זהו אחד המבצעים המורכבים ביותר שבוצעו בישראל, הן מבחינת הדיוק והן מבחינת הפריסה. לא יכולנו לאפשר שנייה אחת ללא קליטה, מכיוון שהיה צורך לאבטח את השיירה שנעה במהירות עצומה. ידענו שאירוע חריג עלול לגרום למעידה של הרוכבים ולתאונת שרשרת מול מצלמות המשדרות לכל העולם, לכן בכל שנייה היה חייב להישמר קשר בין כל המכלולים.

מירוץ ג'ירו ד'איטליה חוצה את שדרות ההגנה בחיפה (צילום – נבון חי)

מסוק משטרתי נע לפני השיירה, לאורך כל האירוע וזיהה מכשולים אפשריים שעלולים לסכן את הרוכבים. במספר אירועים זיהה המסוק מספר התארגנויות מחאה, התריע לכוחות, אשר הגיבו בזמן ואיפשרו מעבר בטוח של הרוכבים. למרבה המזל, כל האירועים היו אירועי מחאה לגיטימיים ולכן השיירה חלפה ללא תקלות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

כל התמונות והסרטים שצילמו קוראי חי פה במירוץ ג'ירו ד'איטליה:

פריסה על שטח עצום:

מחוז חוף הכיל את האירוע ממכמורת ועד עכו. על מנת לאפשר שליטה מרחבית בכל המקטעים של מירוץ ג'ירו איטליה, אשר עברו במחוץ חוף, הקמנו במחוז חמישה מכלולי פיקוד ושליטה. מכלול כזה הוא למעשה חדר פיקוד קדמי הכולל מערכות ויזואליזציה, מערכות קשר, מערכת מבצר (מערכת מבוססת GIS, הכוללת תמונת נוף ועליה מורכבת תמונה אגמית של כלל הכוחות הפועלים בשטח, בזמן אמת) ועוד.

חפ"ק שנבנה במהלך הלילה לייד אצטדיון סמי עופר (צילום – משטרת ישראל)

למעשה בנינו סוג של תחנות משטרה ניידות, שיש להן מערכות פיקוד ושליטה יותר מתקדמות מתחנה רגילה. על מנת לממש תכנית מורכבת שכזו, העבודה החלה מספר חודשים לפני התחרות בתכנון, כאשר כחודש לפני המבצע התחלנו בפריסה של מערכות פיקוד ושליטה. זיהינו את כל "האזורים המתים", בהם יש קליטה חלקית, כמו ואדיות, מנהרות ועוד והצבנו עבורם תחנות ממסר.

אתר קשר נייד שהציבה משטרת ישראל ביער בצפון (המיקום חסוי), על מנת לכסות אזורים בעלי קליטה חלקית ולאפשר רציפות פיקוד ושליטה ברמת הקשר (צילום – משטרת ישראל)

 

מרכזי הפיקוד של מחוז חוף נפרסו בחמש נקודות:

  1. סמי עופר: אזור ההזנקה
  2. מרחב אשר – תחנת זבולות
  3. מרכז עמקים – תחנת נצרת
  4. מנשה – תחנת זכרון יעקב
  5. חפק מחוזי – במרכז תיאום מבצעי במחוז, ליד המשל"ט
סקירת החפ"ק בסמי עופר לשדרת הפיקוד בראשות מפקד מחוז חוף וסגן המפכ"ל (צילום – משטרת ישראל)

על מנת לאפשר קשר עם כלל היחידות, מערכת הקשר מחולקת לקבוצות, כאשר כל קבוצה נוהלה עצמאית. במבצע הזה נוהלו 21 רשתות קשר !  לשיירה הייתה רשת משלה, לכל תחנה רשת משלה, לכל מרחב רשת פיקוד ולמחוז רשת משלו. מג"ב שנפרסו בגזרה פעלו על רשת משלהם. המחוז שלנו הצליח לתכלל את כל ה-119 ק"מ, מסמי עופר עד עכו ובחזרה דרומה עד מכמורת, שם שם בוצעה העברת שליטה למחוז מרכז. העברת השליטה היא מורכבת, מכיוון שראש השיירה במחוז מרכז וזנב השיירה במחוז חוף.

ראשוני הדבוקה של רוכבי הג'ירו ד'איטליה חולפי לייד שכונת בת גלים (צילום – גל דדוש)

 

לקראת התחרות עבדנו סביב השעון: את הפריסה הסופית של הציוד שלנו ביצענו בימים ה', ו' שלפני התחרות.

ההפעלה הראשונה של חדר הפיקוד בסמי עופר (צילום – משטרת ישראל)

את הזריחה באצטדיון סמי עופר צילמנו תוך כדי עבודה והפעלת המכלולים. כתוצאה מהפריסה שלנו, הפיקוד ראה כל דבר בשטח וקיבל יכולת שליטה טובה, שהבטיחה את סיומו המוצלח של אחד מאירועי הספורט הגדולים שהיו כאן.

עגלת תקשורת בעלת יכולות מגוונות – בזריחה באצטדיון סמי עופר (צילום – משטרת ישראל)

 

אודות ענף הטכנולוגיות במחוז חוף:

ענף טכנולוגיות מחוז חוף מונה 15 שוטרים ושוטרות, בעלי רקע טכנולוגי ושיטורי. רוב חברי הענף מרוכזים במחוז, אך חלקם נמצאים גם במרחבים. במשל"ט קיים תמיד כונן. המשל"ט הוא הלב הפועם של השליטה במחוז, במה שקשור ברציפות קשר, של מערכות מורכבות המאפשרות לשוטרים לתקשר גם באזורים שיש בהם הסתרת קשר, כמו מנהרות הכרמל ואחרים.

חדר הפיקוד הקדמי של מרחב מנשה (צילום – משטרת ישראל)
אתר קשר נייד שהוצב כתחנת ממסר לרציפות קשר באזורים מתים (צילום – משטורת ישראל)

 

אנחנו במערכת חי פה מאחלים לשוטרי מחוז חוף עוד הרבה מבצעים מוצלחים!


הנה מספר כתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם:


 

לא ניתן להגיב