יוקם צוות מומחים לקבלת דוחו"ת לסכנות מכל המפעלים במפרץ חיפה

בעקבות ההצלחה אותה נחלה עיריית חיפה במאבקה במיכל האמוניה, וחלק ממנה היה בזכות הדו"ח שהוקם ע"י צוות מומחים שבחן את הסכנות של המיכל בשגרה ובחירום, הציעו חברי מועצת העיר חיפה, סגן ראש העיר שי אבו חצירה, אורי גרינברג ויוסי שלום הצעה, לסדר בה הם מבקשים הקמת צוות מומחים אשר יכין דו"ח הנוגע לסכנות הנשקפות לתושבי העיר מכל אחד מהמפעלים הנמצאים במפרץ חיפה.

במועצה התקבלה החלטה להעביר את ההצעה לאיגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה שיקימו צוות מומחים ובו יהיה נציג ממועצת העיר כי איגוד ערים הוא הגוף האחראי לנושאים אלו. המועצה הצביעה בעד ההחלטה 20 הצביעו בעד חברי המועצה אביהו האן וירון חנן נטשו את האולם ולא הצביעו.

בהצעה לסדר לקבל דוחו"ת בנוגע לסכנות מכל המפעלים במפרץ חיפה, כתבו סגן ראש העיר שי אבו חצירה וחברי המועצה אורי גרינברג ויוסי שלום, הגם שטרם ריקון מיכל האמוניה החל, זאת "הודות" "לעזרתה האדיבה" של ממשלת ישרל והעומד בראשה, הרי שבכל הקשור להתדיינויות המשפטיות בנושא נחלה עיריית חיפה הצלחה כבירה, במספר רב של דיונים בכל ערכאות השיפוט, מבית המשפט לעניינים מקומיים ועד לבית המשפט העליון.

במאבקה בנושא מיכל האמוניה, נעזרה העירייה בין היתר על דו"ח אשר נערך על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר במדינת ישראל, אשר הצביעה על הסכנות האדירות הכרוכות בהשארת האמוניה במתכונת בה הוא פעל.

"הדו"ח סייע ליצירת הד ציבורי נרחב בקרב תושבי העיר וגרם לאהדה ציבורית כללית בנושא אפילו מחוץ לאזור"

הדו"ח הסביר בהרחבה כיצד משמש מיכל האמוניה בפועל כ"פצצה מתקתקת" לא רק בשעת מלחמה אלא גם בשגרה. שכן דפנותיו עלולות להיסדק  בכל רגע נתון, מה שיוביל לנזקים עצומים ולאבדות גדולות בנפש. הדו"ח אף סייע ליצירת הד ציבורי נרחב בקרב תושבי העיר אשר חזקו את ידי העירייה במאמציה לפינוי המיכל ונראה שאף גרם לאהדה ציבורית כללית בנושא אפילו מחוץ לאזור.

המאבק במיכל האמוניה אותו מובילה העירייה הינו ציון דרך משמעותי לקראת הפיכת מפרץ חיפה למקום בטוח יותר למאות אלפי תושבי חיפה והערים השכנות, כאשר הגיע הזמן שאלו יוכלו לחיות את חייהם בבטחה, מבלי לחשוש לסכנות האורבות להן מרחק של קילומטרים ספורים מביתם.

"זוהי שעת הכושר שלנו להמשיך בעשייה המבורכת ולפעול ביד אחת נגד כל מפגעי המפעלים המזהמים במפרץ חיפה"

מבלי להמעיט חלילה במאבק החשוב במיכל האמוניה, אל לנו לשכוח כי במפרץ חיפה פועלים מפעלים פטרוכימיים מסוכנים רבים וכי מיכל האמוניה מהווב רק חלק ממכלול הסכנות האורבות בפאתי העיר. במשך שנים רבות משרדי הממשלה מתקשים לבחון את ההשלכות הסביבתיות של הימצאות מפעלים אלה בלב מטרופולין המאוכלב על ידי קרוב למיליון תושבים, אשר אינם מקבלים מידע ברור אודות הסכנות הטמונות במפעלים אלה בשעת שגרה ובשעת חירום. כיום כשהמודעות הציבורית לסכנות המפעלים נמצאת בשיאה וכאשר "מאבק האמוניה" קיבל תהודה אדירה בכל רחבי הארץ, זוהי שעת הכושר להמשיך בעשייה המבורכת שלנו ולפעול ביד אחת נגד כל מפגעי המפעלים המזהמים במפרץ חיפה וכי יש לפנות לצוות המומחים אשר הכין את הדו"ח בנושא מיכל האמוניה על מנת שיכינו דוחו"ת נוספים אודות הסכנות בשגרה ובחירום בין היתר במפעלים: בתי זיקוק לנפט, כרמל אולפינים, דור כימיקלים, חוד מתכות, גדיב, גדות ועוד…

לאחר הקמת הצוות להכנת הדו"ח, על הצוות להגיש  את מסקנותיו חודשיים מיום תחילת עבודתו. לאחר פרסום הדו"ח תתכנס ישיבה מיוחדת לדון בדו"ח ובמסקנותיו ובסיומה תגובש ועדת משנה שתורכב מחברי מועצה שתעקוב אחרי דרכי פעולה בהתאם למסקנות הדו"ח.

הנושא כאמור יועבר לאיגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, וזאת בהצבעה של רוב חברי המועצה.

לא ניתן להגיב