המועצה הארצית לתכנון ובניה אישרה את קידום תכנית חזית הים

חזית הים העירונית של חיפה (הדמיה באדיבות עיריית חיפה - 2017)

חיפה תיהפך ל"ברצלונה" של ישראל בהשקעה של מיליארדי שקלים
המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את קידום תכנית חזית הים בחיפה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ה-7.3.12) את תכנית חזית הים העירונית לנמל חיפה, המשלבת בין נמל בינלאומי לסחורות ולהגעת תיירים לאזור תיירותי הכולל: טיילת , בתי קפה ומוסדות ציבור התוכנית אשר הוכנה ביוזמת עיריית חיפה, תעבור עתה להערות הועדות המחוזיות והשגות הציבור

פיתוח החזית הימית של העיר חיפה

במוקד התוכנית שאושרה היום, עומד פיתוח החזית הימית של העיר. התכנית אשר אושרה היום היא המשך ישיר לפרויקט ההתחדשות העצום שהעיר עברה הכוללת את הפיתוח המאסיבי של קמפוס הנמל, השוק התורכי, כיכר פריז, המושבה הגרמנית והאזור כולו.
במסגרת זו יהפוך חלקו המערבי של הנמל [מול שדרות בן גוריון] לנמל נוסעים בלבד. לצדו יפותח מרכז בילוי תוסס שיכלול בתי קפה, מסעדות, מסחר ומגורים. עיריית חיפה מבקשת כי בהמשך, בחלקו המזרחי יוקם "נמל המפרץ" מסוף מכולות חדש בהשקעה ראשונית של כ – 4 מיליארד ₪.
במרכז התוכנית, עומדת השאיפה להפוך את העיר למוקד כלכלי שיקרין על הפעילות העסקית, התרבותית והתיירותית של המטרופולין כולו.
התוכנית אשר הוכנה ביוזמת עיריית חיפה, תעבור עתה להערות הועדות המחוזיות והשגות הציבור.
בתוכנית נקבע שיותרו למשך חמש שנים שימושים של פריקת והטענת סחורות בנמל עד למציאת אתרים חלופיים לשימושים השונים, ובכלל זה לממגורות דגון .התוכנית עתידה לשפר את חזות הנמל במטרה לעודד תיירות, מסחר ופנאי בחיפה ותוכננה כך שישמר הקשר בין העיר לבין הים.
תכנית זו הינה תכנית מתאר ארצית הכוללת הוראות של תכנית מפורטת, שהוכנה עפ"י החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, במטרה לממש את הקמת חזית הים העירונית בחיפה ופתיחתה לציבור בחלקו המערבי של נמל חיפה. תכנית זו באה לפרט ולעדכן את תמ"א 13/ 3 – תכנית מתאר ארצית חלקית לחופים, חוף הים התיכון, חופי חיפה וטירת הכרמל, שקבעה כי הנמל המערבי ישמש כחזית ים עירונית וכי פיתוחה ייעשה בשלבים ובאמצעות שימוש מרבי בתשתית הקיימת.
מטרת התכנית, כפי שנוסחה בהוראות המועצה הארצית, היא "לאפשר פיתוח חזית ים עירונית ראשית לעיר חיפה, אשר תהווה מוקד לפעילויות עירוניות דוגמת תיירות, בילוי, מסחר, פנאי ונופש, בראיית הצרכים והחזון של העיר חיפה, וכל זאת בשילוב ותוך מתן מענה הולם לגורמים סמוכים וגובלים ובכללם מערכת הביטחון והנמל."
ראש עיריית חיפה יונה יהב:
"אישור התכנית על ידי הוועדה הארצית, היא מכוננת והיסטורית עבור העיר חיפה והיא משקפת את פרי היוזמה והמאמץ המתמשך של עיריית חיפה לפתח ולשקם את חזית הים העירונית וכמו כן, לחבר מחדש אזורים מוזנחים ועזובים אל המרקם העירוני של העיר וזאת היא בשורה גדולה. יוזמה זו משתלבת בפעולה מקיפה של העירייה להחייאת העיר התחתית, פתיחת העיר אל מתחם הנמל ויצירת אזורי פעילות חדשים אשר ייצבו את חיפה כעיר חוף מהמובילות בעולם. בתכנון הושם דגש על פיתוח התואם את הבינוי הקיים תוך השתלבות ושמירה על שטחים פתוחים נרחבים וניצול הזדמנויות בהתאמה לאילוצים קיימים. התוכנית מתווה אפשרויות להתחדשות חזית הבינוי הפונה לנמל, לפיתוח עירוני איכותי ופתיחת העיר התחתית אל אזור החוף והנמל. אין לי כל צל של ספק שפניה של העיר ישתנו לעד עם יישום התכנית בשטח"

תמונת הדמייה: עמי שנער, אמיר מן אדריכלים.

נספח – תמצית עקרונות התכנית:

1. מתן עדיפות לשטחים פתוחים לציבור הרחב, ברובו מרחב הולכי רגל, הכולל טיילת חוף רחבה ורציפה, כיכרות ורחבות המתחברות למרקם העירוני הגובל.
2. שיקום ושימוש חדש של המבנים הקיימים (מחסני הנמל) לשימושי מסחר, בילוי ושטחי ציבור ותרבות.
3. הקמת מבנים חדשים, נמוכים, בעלי אופי "נמלי", רב תכליתיים, לשימושי מסחר, בילוי, תעסוקה ותיירות, כמוקדי פעילות שילוו את צירי ההליכה שלאורך קו המים ובניצב לו.
4. יצירת "שער כניסה" ראשי להולכי רגל בקצה שדרות בן-גוריון, המהוה את ציר התיירות הראשי של העיר.
5. שלביות: מתן אפשרות לפיתוח הדרגתי של חזית הים העירונית, בד בבד עם פינוי הדרגתי של פעילויות נמליות שונות ואפשרות המשך קיומן של פעילויות נמליות מסוימות.
6. חיבור העיר לים על ידי יצירת מוקד עירוני חברתי מרכזי לבילוי ונופש, שיהווה בסיס להתחדשות עירונית.

תגובה
 1. שמואל גלבהרט אמר/ה

  חיפה נפתחת לים – האמנם?
  כרגיל, מרחק רב בין הודעות דוברי עירית חיפה – לאמת!

  פתיחת הנמל ופיתוח החזית הימית של חיפה, היא תכנית של משרד הפנים.
  היזמה להכנתה היתה של המועצה הארצית לתכנון ולבניה, כפיצוי על הקמת
  ה"פולינום", לאחר שראש העיריה מר יהב, אישית, אישר אותו בפזיזות.
  בפועל ראש העיריה התנגד ואף מנע את פתיחת הנמל.
  בתחילת 2008 העברתי בועדה המחוזית החלטה על פתיחת הנמל המערבי לעיר.
  ראש העירייה יהב עירער על ההחלטה, דרש דיון חוזר, ופתיחת הנמל בוטלה.
  גם התכנית הנוכחית לא תמומש, בגלל תמיכתו של יהב בנמל המפרץ, המיועד להפרטה.
  נמל המפרץ, אם יאושר, יתפוס את השטח שנועד לפיתוח נמל חיפה מזרחה,
  לכן נמל חיפה ועובדיו לא יאפשרו את פתיחת מערב הנמל לעיר.
  ומדוע יהב תומך בנמל המפרץ? מאותן סיבות שהוא תומך בפצחן המיימני,
  ובהרחבת בתי הזיקוק והתעשיה הפטרוכימית.
  שני נושאים שהם בליבת האינטרסים של החברה לישראל, בשליטת קבוצת עופר.
  הכל רשום, מוקלט ומתועד בפרוטוכלים של דיוני מוסדות התכנון.

לא ניתן להגיב