כל מה שרציתן לדעת על סרטן השד – ראיון מיוחד עם ד”ר טטיאנה דורפמן, מנהלת המכון לבריאות השד בלין

הנתונים של הרישום הלאומי לסרטן מראים שסרטן השד הוא הסרטן השכיח בנשים. על פי נתוני משרד הבריאות האחרונים שהתפרסמו לקראת חודש המודעות לסרטן השד המצוין החודש (אוקטובר)  כיום חיות בישראל 21,671 נשים שאובחנו עם סרטן השד ושהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה. בעשר שנים האחרונות שכיחות של מקרים סרטן השד עלה, יחד עם זאת התמותה מהמחלה הולכת ויורדת. שעורי הריפוי וההישרדות גבוהים והאמצעי היעיל ביותר נגד סרטן השד היום, הנו הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכוי הריפוי לכ-90% ויותר.

לכבוד חודש המודעות לסרטן השד ערכנו ראיון מיוחד עם ד”ר דורפמן טטיאנה, מנהלת היחידה המרחבית למחלות השד בכללית, מנהלת המכון לבריאות השד במרכז הרפואי לין, ורופאה בכירה במחלקת כירורגיה כללית  ב’, במרכז הרפואי כרמל.

ד”ר טטיאנה דורפמן
“אצל כ-80% מהנשים החשות בגוש מדובר בגידולים שפירים
(ציסטות , פיברואדנומה )”

האם כל גוש שמתגלה הוא סרטני ומה השכיחות של המצאות גוש סרטני?

גושים בשד הם תופעה נפוצה ולא כל גוש בשד הוא סרטני. רוב הגושים במתגלים במישוש או בבדיקות דימות הם שפירים.  אצל כ-80% מהנשים החשות בגוש מדובר בגידולים שפירים (ציסטות , פיברואדנומה ). אם אישה מגלה בשד, אין לדחות את הביקור אצל הרופא למרות שברוב המקרים, לא  מדובר בגידול ממאיר.

 

נורות אדומות: איזה סימנים צריכים להדליק נורה אדומה אצל האישה שמשהו לא תקין בשד ?

ברוב המקרים גידולים סרטניים בשד מתגלים בבדיקת ממוגרפיה שגרתית. כדאי לאשה להכיר את רקמת השד שלה על ידי בדק עצמית.  אישה המכירה את שדיה יכולה באופן שגרתי לעקוב אחר שינויים במבנה שלהם ולגלות גושים או תופעות אחרות, שלא הורגשו ו/או נראו קודם לכן. בשיעור גבוה  הסימן הראשון לגידול סרטני בשד הוא נוכחותו של גוש בשד.  יש לשים לב על הופעת גוש שד או בית שחי, שינוי בצורה או בגודל השד, שקע או בליטה בעור, גירוד עקשני עם שינוי בעור של פטמה ועטרה שאינו חולף, הופעת אודם וחום בשד שלא קשורים להנקה או לזיהום, שקיעת פטמה  פנימה לאחרונה, פצע בשד  שלא מחלים או אקזמה (פריחה) שאינה חולפת, הפרשה דמית או מוגלתית מפטמה.

“במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים כחולים בסרטן השד”

למרות שסרטן השד הא נדיר אצל גברים, מתיי צריכה להידלק נורה אדומה אצל הגבר שמשהו לא תקין בשד אצלו ?

במקרים נדירים גם  גברים עלולים לחלות בסרטן השד. במדינת ישראל מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים כחולים בסרטן השד.  במרבית המקרים המחלה מופיעה אצל גברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות: גברים שידועים כנישאים  למוטציה גנטית האחרית על סרטן שד כמו BRCA2 , גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד. גברים אשר קרוב משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד בשני השדיים. גברים שבן משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד מתחת לגיל 40. הסיכון לחלות בסרטן השד אצל גברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן המעי הגס. במקרים האלו מומלץ  לפנות לייעוץ גנטי.

מי נמצא בקבוצות סיכון אצל נשים ?

כ % 20 מהנשים שהחולות בסרטן השד נמצאות בקבוצת בסיכון על רקע היסטוריה משפחתית, רקע גנטי, היסטוריה רפואית אישית ומבנה שד, טיפולים בקרינה (רדיותרפיה) לאזור החזה בגיל צעיר, גורמים הורמונליים, אורח חיים. כאשר כ-80% מהנשים החולות סרטן השד, אינן משתייכות לקבוצת סיכון.

ממוגרפיה מאיזה גיל ?

מנתוני הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות עולה כי גילוי מוקדם באמצעות תכניות סריקה (screening) הוכח כמפחית את התמותה מסרטן השד וכמאפשר לשנות את מהלך המחלה. על פי  המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה, על נשים מגיל 50 ומעלה לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. נשים להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה בסרטן השד, ונשים הנמצאות בסיכון גבוה, מומלץ כי תבצענה בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה, החל מגיל 40 או בהתאם להמלצת הרופא. לנשים הנמצאות במעקב רפואי בשל אבחונן כנשאיות למוטציות גנטיות תורשתיות, או נמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד מסיבות אחרות ולנשים הנמצאות במעקב בשל ממאירות במעי הגס, השחלה, או הרחם – מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה על פי שיקול דעתה של הרופאה המטפלת (בדרך כלל בגיל צעיר יותר ובתדירות גבוהה יותר).

“שכיחות סרטן השד בנשים צעירות בישראל הולכת ועולה”

בשנים האחרונות יש נשים צעירות עם סרטן השד האם זה דורש בדיקת ממוגרפיה בגיל צעיר יותר?

מתרבות הטענות כי שכיחות סרטן השד בנשים צעירות בישראל הולכת ועולה, במיוחד בהתייחס לנשים ערביות. לשנת 2013 הגיל הממוצע בעת האבחנה בנשים יהודיות היה 62 ובנשים ערביות 53מחלת סרטן השד אינה שכיחה בקבוצת הגיל של נשים צעירות. כ-21% מכלל הנשים החולות בסרטן שד משתייכות לקבוצה זו. הנתונים בישראל מראים ששיעור זה נותר יציב במשך 10 השנים האחרונות ולא חלה עלייה משמעותית בשיעור הנשים הצעירות החולות בסרטן השד. על פי הנתונים האלו בכל קבוצות הגיל אין עדות למגמת עלייה בהיארעות המחלה. תדירות של מעקב כולל ממוגרפיה צריכים להיות בהתאם לגורמי סיכן של אישה.

“עד 20 % מגידולים סרטניים שניתן למשש בבדיקה ידנית

לא מתגלים בממוגרפיה”

חשיבות הבדיקה הידנית ועד כמה היא מדויקת ?

לנשים ללא גורמי סיכון לסרטן שד וללא תלונות חשודות או מצאים קליניים בשדיים , לערך מגיל 30  ניתן להיבדק אחת לשנה על-ידי רופאה המתמחה בבדיקת שד ידנית. הרופאה בודקת את השדיים ואת בלוטות (קשריות) הלימפה בבית השחי ובצוואר. עד 20 % מגידולים סרטניים שניתן למשש בבדיקה ידנית לא מתגלים בממוגרפיה. חשוב  לציין כי בדיקת שדיים ידנית לא הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן שד.

טיפולים חדשניים בסרטן השד ?

נושא של טיפול בסרטן השד נחקר ללא  הפסקה. טיפול בסרטן שד הוא רב תחומי . בשנים האחרונות  קיימת התפתחות ניכרת בכל סוגי הטיפול כגון כירורגיה, טיפולים אונקולוגיים ( תרופות הורמונליות, כימיות, ביולוגיות) , רדיותרפיה . התפתחות של נושא גנטיקה של מחלות סרטן ושיטות טיפולים  מניעתיים . הטיפול הוא בהתאמה אישית ביחס למדדים רבים כולל ביולוגיה ואונקוגנקיה של גידול.

טיפולים משלימים בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי וחשיבותם להשלמת הטיפול הקונבנציונלי ?

מחלקה אונקולוגית עובדת בשיתוף פעולה עם מחלקה לרפואה קונבנציונלית על מנת למזער את שיעור וחומרת הסימפטומים של המחלה ותופעות הלוואי של הטיפולים, לחזק ולאזן את הגוף ולקדם החלמה מלאה בסיום הטיפולים.

ב 24 באוקטובר 2017 תערוך האגודה למלחמה בסרטן בכפר המכבייה, יום עיון חגיגי, במסגרתו יפגשו מאות נשים מכל הארץ ומכל שכבות האוכלוסייה, שחלו בסרטן השד והתמודדו עם המחלה. הכניסה ליום העיון הנקרא לחגוג את החיים, הינה ללא תשלום והוא נערך באדיבות חברת רוש.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.