ציר מוריה בחיפה חי ובועט ובעיקר לא מת

היועץ העסקי של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון יוסי מורג טוען שציר מוריה מתחדש מדי עשור או מדי מספר שנים, ולכן יש מקומות בילוי שנסגרים ובמקומם נפתחים אחרים. חברת המועצה שרית גולן שטיינברג סבורה כי בכל עיר ניתן לראות תחלופה של פאבים, בתי קפה ומסעדות כמו במוריה, אבל עדיין יש בציר מוריה הרבה מקומות בילוי שמושכים אליהם לקוחות

מסעדה בציר הרכס. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: ירון כרמי)

לאחרונה נסגרו מספר מקומות בילוי בציר מוריה וביניהם הפרנג'ליקו הוותיק והועלתה טענה לפיה סגירת הפאב היא חלק מכך שציר מוריה הפסיק להיות אטרקטיבי, למי שרוצה לצאת לבלות בחיפה. הטענה שבשנים האחרונות בזה אחר זה נסגרו פאבים, בתי קפה ומסעדות והסיבה היא שחיפאים לא מספיק יוצאים לבלות והעירייה לא מקלה על מי שכבר בחר לקחת סיכון ולפתוח מקום בילוי בעיר.

היועץ העסקי מטעם לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, יוסי מורג, טוען שציר מוריה לא מת, הוא מתחדש:

"מניסיוני רבים המקרים בהם עסק מעלה את בעייתו הפרטית לתקשורת המקומית כדי להפוך אותה לבעיית הכלל ולמצוא מישהו אחר שיקבל עליו את האחריות לכישלון עסקו הפרטי. על מנת שעסק יצליח, צריך בעל העסק לבדוק מראש, לסקור את השטח, את המתחרים הפוטנציאלים, את קהל הלקוחות בסביבה הרחוקה והקרובה ולבצע מספר דברים. ראשית צריכה להתקבל החלטה מה הוא רוצה לעשות לפתוח חנות/פאב/מסעדה/משרד וכו'.

עליו להכין תכנית עסקית הכוללת בעיקר יכולת החזר הלוואות מהכנסות תחזית הכנסות מול הוצאות מקורות לסיוע במימון שותפים/כן או לא מיקום גובה שכירות ועוד . מים חשמל וארנונה אינם משתנים משמעותית עם הזמן והן תהיינה הוצאות קבועות מן הרגע הראשון.

לקוחות:  עסק שאינו מכולת שכונתית /אוכל רחוב /חנות ירקות /חנות חומרי בניין ושרברבות איננו יכול להיבנות על עוברים ושבים הוא חייב בתכנית שיווקית שתגיע עם היתרונות היחסיים שלו רחוק ככל שאפשר. הוא צריך ליצור מוניטין בזריזות ולקוחות חוזרים הם סימן הצלחה מובהק לעסקו חשוב ליצור לך קהל לקוחות קבוע שיגע גם מנווה שאנן גם מהקריות מטירת כרמל ויראה בעסק שלך יעד להוצאותיו והעדפותיו"

יוסי מורג (צילום: ירון כרמי)

מורג סבור שמי שמחליט לפתוח עסק צריך תכנית לטווח הארוך – עסק צריך לבנות עצמו גם למרחקים ארוכים ולבנות על אפשרות שיהיו זמנים קשים כמו שיקום תשתיות והתחדשות עירונית כמו שנת מיתון כמו תקופות אבל לאומי וכו'. לדעתי, מוסיף מורג, מיקום מקבל חשיבות מוגזמת: אנשים נוטים ליחס למיקום ניסים ונפלאות ואני טוען שאם מתקיימים התנאים הראשונים המיקום הוא פרמטר שלישי או רביעי.

"ציר מוריה מלא עסקים מצוינים עם חיים ארוכים ועסקים חדשים גם של בעלי עסקים ותיקים", מדגיש מורג, "למשל פאב הדיוק בכיכר ספר, 100 מטר מפר גליקמן עובד מצוין והוא גם ותיק ממנו. יאיר מלכה פתח סניף מוצלח של גרג קיטצ׳ן בכניסה לרחוב ליטני וקפה סילבה עדיין לא אמרו את המילה האחרונה גם לא צוקולטה ואחרים. בציר נבנים בתים בפינוי בינוי/תמה38 והם יאוישו בחנויות, משרדים ומגורים הציר צפוי לקבל תגבור תחבורה ציבורית ועבודות הכרמלית יתחדשו תוך מס חודשים . אני יכול למנות עסקים מצוינים מהעיר התחתית ועד מרומי הכרמל שלא נטשו את חיפה, מעולם לא בכו אכלו לי שתו לי ועבדו קשה ויפרנסו בהצלחה דורות בתוך משפחותיהם".

שרית גולן שטיינברג (צילום: ירון כרמי)

חברת המועצה שרית גולן שטיינברג, טוענת כי מה שקורה בציר מוריה הוא תהליך טבעי, שניתן לראות בכל עיר גדולה:

"במשך כמה עשורים ציר מוריה הוא אחד ממוקדי הבילוי בעיר. יש מקומות, שמצליחים להחזיק מעמד עשרות שנים ויש מקומות בילוי אחרים, שלאחר מספר שנים נסגרים. להגיד שהציר מת זה לא נכון. יש פאבים על הצירים שבמשך שנים כל ערב, אמצע שבוע או סוף שבוע, המקום מלא וצריך להזמין מקום. אפשר לבדוק גם בערים אחרות. לאורך תקופה של 30 שנה בכל עיר יש בתי קפה ופאבים שנסגרים ובמקומם נפתחים אחרים. יש בתי קפה כמו קפה נטו, קפה 29 וקפה תות שפעלו במשך קרוב לשני עשורים וקפה נטו אפילו יותר מ-20 שנה, ובסופו של דבר הם נסגרו ובמקומם נפתחו בתי קפה אחרים.

המשמעות היא לא שיש פחות חיפאים שיוצאים בערב, אלא שמקומות בילוי בהרבה מאוד מקרים פועלים כמה שנים ואז נסגרים. גם הטענה לפיה העסקים במוריה נפגעים מהניסיון של העירייה לקדם את מקומות הבילוי בעיר התחתית היא לא רצינית. העירייה עושה הרבה פעמים אירועים בציר מוריה, במרכב הכרמל או בכיכר ספר, והעסקים במוריה נהנים מזה. המטרה של העירייה היא שתושבי העיר יוכלו לבחור בין בילוי קרוב לשכונות המגורים, על ציר מוריה, לבין בילוי בעיר התחתית, שדורש על פי רוב נסיעה ארוכה יותר".

גולן שטיינברג סבורה עוד כי לא ניתן להתעלם מכך שמקומות הבילוי בציר נותנים מענה גם למשפחות ולא רק לזוגות וצעירים המעוניינים לצאת בערבים. "הרבה פעמים הילדים שלי ואני הולכים לאכול גלידריה באחת הגלידריות, שיש במוריה, ואנחנו פוגשים שם עוד הרבה משפחות צעירות, שבאות לאותן מטרה. הציר משרת אותי גם כשאני יוצאת בערב עם בעלי או עם חברות, וגם כשאני והילדים רוצים לאכול פיצה או ארוחת צהריים באחת המסעדות. מבחינתי זה שמסעדה אחת נסגרת אחרי 10 שנים ומייד נפתחת אחת אחרת במקומה, לא משמעותי בשבילי. בכל העולם אפשר לראות שיש מסעדות, שמחזיקות עשרות שנים, אבל הרוב לא שורדות אחרי שנה, שנתיים או חמש שנים. זה ממש לא ייחודי לחיפה וממש לא ייחודי לציר מוריה ובוודאי לא מעיד על כך שהציר מת".

לא ניתן להגיב